Schema regulovateľného zdroja

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kycka
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 18:25

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa kycka » 12 Mar 2023, 09:25

Tak beriem ten G400,dik
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Merak » 12 Mar 2023, 09:52

jezevec napísal:
12 Mar 2023, 08:50
Merak napísal:
11 Mar 2023, 23:14
ak je dostatočná filtrácia, tak na 24V to neklesne
robil som si niekoľko zdrojov, kde som mal trafo 24Vac na sekundári a bez problémov som mal pod záťažou na výstupe za LM317 30Vdc pri 2A zaťažení
To jo, ale jak už jsem psal, s brutálním zvlněním.
Keďže som z toho niekedy napájal aj výkonové zosilňovače a nebolo tam počuť žiaden brum či iné riešenie zo siete, tak usudzujem, že to zvlnenie bolo zanedbateľné. Ako som napísal, pokiaľ je dostatočná filtrácia, tak nie je problém.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Mar 2023, 10:21

Väčšina zapojení NF zosilňovačov výrazne potláča zvlnenie napájacieho zdroja, takže sa brum neprejaví ani pri obyčajnom zdroji s mostíkom a filtračným kondenzátorom.

Na LM317 je pri 1,5 A úbytok "ako sviňa", prúd 2 A sotva dá, (len pri veľmi malom úbytku na ňom), tak to by som chcel vidieť ten výstup na osciloskope pre 24 trafo. :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Mar 2023, 10:48

Roky sa tu tak troska bavim , niekto vybehne , ze chce zdroj 35V/5A a ked zisti co to obnasa , tak uz nechce nic , alebo si kupi stavebnicu s jednym elitom okolo 1000, a staci mu 24V/ 1A a chvala mu , ze to dokonci :) , nuz tie Cinske stavebnice s cestickami , naozaj su pre 1A , tusim ani silnejsia dioda tam nevojde , mozem ti dat trafo 2X33V/3A /EI/ ak by si siel okolo , to ti je vsak na prd pre G400 :) , tak drzim palce :)
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Dumitru » 12 Mar 2023, 11:05

Roky sa tu tak troska bavim , niekto vybehne , ze chce zdroj 35V/5A a ked zisti co to obnasa , tak uz nechce nic , alebo si kupi stavebnicu s jednym elitom okolo 1000, a staci mu 24V/ 1A a chvala mu , ze to dokonci :) , nuz tie Cinske stavebnice s cestickami , naozaj su pre 1A , tusim ani silnejsia dioda tam nevojde , mozem ti dat trafo 2X33V/3A /EI/ ak by si siel okolo , to ti je vsak na prd pre G400 :) , tak drzim palce :)
Ja som sem pridával schému, ktorá bude fungovať pre vyššie napätie jedine, čo je potrebné spraviť je nastaviť delič R27/R28 a ignorovať súčiastky, čo sú v oblasti zelenej a ako písal Dolfi posilniť výkonový stupeň.
image.png
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Mar 2023, 11:16

Hej ´ spominam si :) ´ aj som reagoval ´ moj komment bol ze sa mi pacil :) za tie roky som si uvedomil , ze ak nie su vhodne trafa s odbockami ´ na prepinanie vinutia ,, nuz kuri to ako svina a ventilatory mi uz akosi nesedia .. a to hlavne ´ pre mladeho kolegu asi nie ´ by sa musel potrapit s plosakom . Aha a osrabkaj si ten hlinik z chladicov co ostal po frezovani ´ ´ cau :)
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Dolfi » 12 Mar 2023, 12:07

Amaterr napísal:
12 Mar 2023, 10:48
... trafo 2X33V/3A /EI/ ak by si siel okolo , to ti je vsak na prd pre G400 :) ...
Vôbec si nemyslím, že to trafo je "na prd" pre G400 ! Ak sú samostatné vinutia, tak 2 x 30 V/ 2 A ako báseň. Dokonca by sa dali spraviť také "fičúriny", že zapojiť malé odpory do série v mostíku, (zväčší sa uhol otvorenia, zmenšia sa špičkové nabíjacie prúdy a zlepší sa filtrácia). Jediné by asi bolo treba, dať na pozíciu Q5 výkonnejší tranzistor. (A samozrejme prepojiť R17 na E Q3.) :wink:
1
Obrázok 1
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Mar 2023, 12:33

Dik za reakciu ´ urcite mi to da viac ako STV1 ´ ale uz to vypinam :) ´ hmm´ asi sa tu zabudlo aky bol titulok , nieco co bude fungovat .. neverim ´ ze by robil upravy a laboroval ´ pekny den . :)
1
Obrázok 1

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Mar 2023, 17:44

nuz , ze nekecam :) ..dokonca 35V sekundar , ma napadlo ked sa tu spominaju tie super vysledky na 24V sekundar , ci to neboli stare trafa s primarom 220VAC a potom vsetko je to inak :)
Prílohy
AG.jpg
0

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Dumitru » 12 Mar 2023, 18:39

Amaterr napísal:
12 Mar 2023, 11:16
Hej ´ spominam si :) ´ aj som reagoval ´ moj komment bol ze sa mi pacil :) za tie roky som si uvedomil , ze ak nie su vhodne trafa s odbockami ´ na prepinanie vinutia ,, nuz kuri to ako svina a ventilatory mi uz akosi nesedia .. a to hlavne ´ pre mladeho kolegu asi nie ´ by sa musel potrapit s plosakom . Aha a osrabkaj si ten hlinik z chladicov co ostal po frezovani ´ ´ cau :)
Ventilátory by ani nemali sedieť :D a pokiaľ som pochopil podľa názvu hľadá práve len schému nie hotový produkt
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 12 Mar 2023, 19:30

Pre mna ´ za mna :) ´ nech si urobi aj desat zdrojov a nech si hlada aj dvadsat schem :D
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Jirka84 » 12 Mar 2023, 19:30

kycka napísal:
02 Mar 2023, 21:05
Chystám sa postaviť si regulovateľný zdroj,
....
Třeba Ti nabídne nejen schema, ale i tišťák vyrobený až v China.
Zkus se podívat a domluvit i na "provizi" tady
Třeba ho dokáže i "odladit" bez chyby. Platbu doporučuji až po odzkoušení !
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 28 Mar 2023, 14:17

kycka napísal:
12 Mar 2023, 09:25
Tak beriem ten G400,dik
tak sa pochval , ako pokracujes .. ja aspon dosticku som vyleptal :D
Prílohy
elv.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa jezevec » 28 Mar 2023, 14:30

Amaterr, nechci ti do toho kecat, ale je dobrým zvykem osazovat DPS od nejmenších součástek po ty velké. Ty to děláš přesně naopak.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 28 Mar 2023, 14:48

Vela veci robim presne naopak :), jednoducho som pri leptani "stratil" body na vrtanie vo velkych plochach ´ vytlacil plosak zrkadlovo a na dosticke dodatocne oznacil zo spodu dierky na vrtanie a skontroloval pozicie , cize nieco naletovane a nieco nie ... :) ´ nie je to moje vlakno , tak to bolo len tak na okraj ..aj vidiet , ze trafo je vo " vzduchu" , ..je to prototyp a kontrolujem si pozicie v krabici :)
1
Obrázok 1

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Schema regulovateľného zdroja

Príspevok od používateľa Amaterr » 13 Apr 2023, 15:45

inak som v soku :) , schema na troch miestach upravena , vlastny navrh a vlastne vyleptanie a ziadna cina , vlastne to sem davam len preto co poniektori spominaju,ze su stara skola a Eagle im nic nevravi , ja uz mam po sedemdesiatke a do zakladov ma zasvetil pred par rokmi o polovicku mladsi kolega , ze mal nervy od stola odbiehat :) , celý zivot som robil dosticky len tak , predlohy z casakov stiahnute , nuz ale technologia sa meni a klasika v praci uz nieje , ak uz nieco , tak sa doma musim potrapit , hmm, ale len ked zakonita nie je doma , tie tacky ako spliechaju ju privadzaju do zufalstva ...skratka , funguje to podla predstav , :) , je to zdroj , klasika z ELV , nasiel som skrinku a presne aj priestor na nu :), teda pre mna je Eagle ako pre inych sudoku :)
Aha :) , ale spominat , ze dochodca ma kopec casu , urcite netreba .. este pracujem , ale neviem do kedy :)
Prílohy
ELV.jpg
2
Obrázok 2

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok