Paralelné spojenie akupackov

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa marioff » 26 Mar 2023, 14:57

Ahojte,

mam niekolko 18.5V (5S Li-ion) akupackov. Chcel by som s nimi napajat jedno zariadenie. Nebudu mat rovnake napatie (nebudu pripojene na pevno, ale pomocou patice - vyberatelne) , cize potrebujem vyriesit, aby sa medzi nimi "neprelieval" prud.

Stacila by usmernovacia dioda v priepustnom smere (od aku packu) a poistka v hodnote, kolko odobera zariadenie, na kazdy + pol akupacku , a - pol spolu?

Ako potom prebieha odber prudu? Viem, ze prud v jednom momente bude davat iba ta jedna najsilnejsia, a od najsilnejsej po dalsi aku pack, ktory bude mat nasledne rovnake napatie a potom sa vybijaju spolu, alebo na striedacku?

Dakujem
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa Daevid » 26 Mar 2023, 15:18

Ano, stačí batérie oddeliť diódami. Prúd tečie vždy od batérie s vyšším napätím. A to až do momentu, kedy napätie vybíjanej batérie klesne na úroveň druhej batérie. Keď sa napätia zrovnajú, odoberaný prúd sa rozloží medzi obe batérie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Mar 2023, 15:34

Stačila by, ale treba ju správne dimenzovať vzhľadom k odberu zariadenia a počítať s výkonovou stratou, ktorá obzvlášť v prípade napájania akumulátormi nie je úplne žiaduca, pretože prichádzaš zbytočne o energiu...
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa marioff » 26 Mar 2023, 15:55

Super, dakujem za potvrdenie s tou diodou, Zariadenie bude mat odber do cca 3A, takze by som dal nejaku 5A, alebo 2x 3A paralelne.

Ked budu mat aku packy rozne napatia, ale aj kapacity tak predpokladam ze odber pojde na "striedacku" ak sa dostanu 2 a viac aku packou na rovnake napatie. Ta s nizsou kapacitou sa vybije rychlejsie, takze po case sa s nej napatie brat nebude, kym sa nedorovna zase napatie, a takto dookola?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa misocko » 26 Mar 2023, 16:04

Použi schotky diodu, tie maju menši ubytok.
Tie odbery...., Proste sa zrovnaju napetia a prud sa rozloži medzi všetky, ale nie rovnako, zaleži aj na vnutornom odpore aku. Je to zložitejšie ale žiadne "na striedačku" sa konať nebude.
1
Obrázok 1

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa marioff » 26 Mar 2023, 16:17

Presne toto by som potreboval vediet. Ako sa zrovnaju, ak jeden bude plne nabity na 21V a ma kapacitu 8Ah, dalsi bude v polovici napr. na 18V a ma kapacitu 4Ah. Diody nedovolia aby plne nabity dobijal slabsi aku pack.

Teda na vystupe zo vsetkych aku packov bude 21V, zapojim zariadenie, a toto bude tahat tych 21V (teda napatie a prud napr. 3A iba z jednej) az kym napatie neklesne na 18V. Potom zariadenie bude tahat 18V, ale prud uz bude brat z oboch lebo maju obe rovnake napatie (odpor ignorujme pre tento priklad). Ta druha s kapacitou 4Ah bude napatie stracat rychlejsie ako ta 8Ah, ak bude rovnaky / podobny prud. A teda zase zacne zariadenie napajat iba ta silnejsia do dorovnania napatia s tou slabsou. A takto dookola.

Ja to takto chapem, ale je dost mozne ze sa mylim. Preto by som prosil o objasnenie, co nechapem dobre.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Mar 2023, 16:20

Je to tak, ako si to napísal. Preto je najvhodnejšie spájať len rovnaké kapacity, ale keďže lítiovky majú BMS, tak Ťa to až tak trápiť nemusí, tá slabšia baterka sa nezničí, len sa odpojí...
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Paralelné spojenie akupackov

Príspevok od používateľa misocko » 26 Mar 2023, 17:35

marioff napísal:
26 Mar 2023, 16:17
A teda zase zacne zariadenie napajat iba ta silnejsia do dorovnania napatia s tou slabsou. A takto dookola.
Toto nikdy nenastane. Celá sústava sa zrovná do nejakej rovnováhy, nebude to kmitať, proste zo silnejšej baterky bude brat viac prúdu, zo slabšej menej.
Možeš si to pomerať a potom sem napísať "mal si pravdu" :applause:
0

Napísať odpoveď