Balancer 12S odpína batériu.

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Radus » 18 Júl 2023, 09:56

Zdravím vospolok, dostala sa ku mne batéria s balancérom. Asi z lokobežky, čert vie. Balancer (odpojený a chladič dole) na fotke. Problém je asi taký že balancér odpína batériu. Viac menej svojvoľne. Skúšal som zaťažovať batériu priamo, napatie drží na 52V. Za balancérom je niekedy plné napatie, niekedy padne na polovicu, Zvláštne je že keď merám napatie medzi výkonovým výstupom balancéra B- a P- (cca vlastne úbytok na ňom), balancer sa otvorí a na výstupe je už plné napatie. Zvažoval som že tam natvrdo naspájkujem odpor 1M, ale príde mi takéto správanie viac ako divné, Vstupy balancéra som premeral, všetko sedí. Baterka napatie drží. Cele som to testoval asi s 0,2A záťažou.
Kupovať nový balancer?
Vďaka.
Prílohy
bal1.JPG
bal2.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa YellowJacket » 18 Júl 2023, 13:15

Premeral si jednotlive clanky baterie? Nie je 52V trocha vela na 12 clankovu bateriu? Mozno su rozbalancovane.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa balu » 18 Júl 2023, 13:28

Souhlasím s YellowJacket - při plně nabitých baterkách (4,2V na každé) by mělo být maximální napětí 50,4V.
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Radus » 18 Júl 2023, 14:04

Do rici, zle som popočítal, bo to je zalepené v jednom packu, je ich tam 2x13...teda 13 seriovo zapojených po 2 paralelne...teda vychádza 4V na baterku. To zato že robím x vecí naraz...
Prechádzal som to, baterky vyzerali byť v poriadku. Ale prejdem ešte raz. Mohlo by to mať na svedomí takéto správanie?
Vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa YellowJacket » 18 Júl 2023, 14:17

12S balancer by mal mat 12 clankov, aspon podla mna. Kazdopadne, zmeraj kazdy clanok, ci su hodnoty napati v norme, moze byt kludne iba jeden clanok ( dvojica paralelne ) zly a uz ti bude balancer vypinat.
Mohlo by to mať na svedomí takéto správanie?
Moze, vo vacsine pripadov je problem BMS-iek vlastne samotna bateria. Nemusi to byt tvoj pripad, ale urcite by som zacal meranim clankov.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Júl 2023, 14:18

Podľa označenia plátku (sp r13 009) by tam malo byť článkov 13.... aj konektor je 14 pinový.. Potom by napätie sedelo. Plne nabité nebudú.
za 11+ éčiek a 2 týždne máš doma https://www.aliexpress.com/item/1005004 ... Pn8vyiAQif

Jednu podobnú opravu som vzdal aj ja...Odrbali pri skákaní úchyt na koliesku s motorom a pohrčkali káble... okrem dvoch mosfetov v RJ to zblbla potom aj BMS... po výmene OK
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Radus » 18 Júl 2023, 14:25

Vďaka, skúsim prejsť ešte jednodotlivé články, poriadne. Dám vedieť, Ďakujem zatial.... Vďaka dred za link....
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Atlan » 18 Júl 2023, 19:07

0,2A neotestujes nic. 5x12V halogen z auta a ides alebo aspon 5x21W ziarovka
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Radus » 18 Júl 2023, 20:38

...ked prestane odpinat 0,2A mozem sa posunut dalej.
//Napatia bateriek sedia na 0,01V, take mam rozlisenie meraku na 20V rozsahu. Kazda ma 4.02V....
0

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa YellowJacket » 18 Júl 2023, 22:26

Vravis, ze ti vypina svojvolne? Cize nerobi to napr stale pri rovnakom napati baterie, alebo pri inom stave? Ak ti vypne, stane sa potom, ze este nabehne? Alebo musis bateriu nabit?
Pomeraj napatia clankov pri vypnuti, taktiez napatie na gate mosfetu - nemas tam ziaden IO budiaci mosfety, takze vies meranim zistit, kde presne v obvode ti gate mosfetu taha na zem ( predpokladam N mosfet ).
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Radus » 18 Júl 2023, 23:07

Skúsim popísať celý príbeh. Batéria sa dostala ku mne s tým, že niekto sa snažil preložiť balancér na iné miesto, lebo tam kde bol sa nedala batéria dostať do kolobežky. Dotyčný teda ponadpájal na prívodné vodiče ďalšie kábliky. Podotýkam, že pred tým neskúšali či baterka v kolobežke ide. Po pripojení do kolobežky sa batéria javila ako nefunkčná. Dostal ju k sebe najprv môj kolega. Nabil ju, na výstupe mala 54V (cca) ale hneď po pripojení do kolobežky napätie spadlo a to hneď v standby mode kedy je odber 0.04A, čo meral. So starou baterkou kolobežka beží normálne.
Tak sa dostala baterka ku mne. Skúsil som ju zaťažiť 270R odporom a napätie spadlo. Zaťažil som priamo batériu a napätie na batérii držalo. Po chvíli sa objavilo napätie aj spať na výstupe - bez nabíjania.
Balancer som rozobral a našiel som v ňom drôtený vlas, po jeho odstránení začalo všetko fungovať normálne, myslel som že to bolo tým. Na výstupe som nechal ten odpor pár minút, pomaly aj dymil ale napätie držalo. Batériu som celý spokojný vrátil kolegovi.
Ten mi však na druhý deň batériu doniesol naspať s tým že ani ťuk.
Tak som ju v práci skúšal merať. A teraz to zaujímavé. Na výstupe bolo 24V, na baterke 54, keď som však meral výstup balancéra medzi B- a P- nameral som 3V, kde malo byť tých zvyšných 30V. Kus som nato kukal jak puk, kým mi došlo že akonáhle som na výstupy balanceru pripojil merák tak sa balancér otvoril a na výstup šlo vyššie napätie.
Celé sa to proste chová divne. Napätie na výstupe lieta bez zjavných príčin aj pri meraní. Pričom keď hýbem káblikmi tak bez efektu.
Meral som tiež odpor shuntu, vyzerá to byť tiež v poriadku. Kuknem ešte tie fety. Ale už to mám chuť šmariť celé do koša :)
//jo a celá doska je pokrytá nejakým izolačným maglajsom, takže ak chcem niečo zmerať, musím si do nej poriadne rypnúť :)
//tak som ju este raz teraz na vecer meral. Bateria ma za balancerom napatie 46.7V. Pred 52.3V. Po zatazeni vystup za balancerom hned ide na nulu, po odlahceni sa zdvihne naspat. Ak zatazim priamo bateriu tak napatie trochu zakolise na 52.2...
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Balancer 12S odpína batériu.

Príspevok od používateľa Radus » 03 Aug 2023, 07:57

Zdravím, tak balancér vymenený, všetko šľape.
Ďakujem Mr.Dredovi za link na nový.
Nech sa darí.
R.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok