BL8000 - solarna powerbanka

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

BL8000 - solarna powerbanka

Príspevok od používateľa kinedryl » 03 Okt 2023, 21:23

Nemate ju niekto nasadenu ?

Kupil som ju ku fotopasci namiesto bateriek, ale nezda sa mi. Samozrejme je mi jasne, ze deklarovnach 8000 mAh / 30 Wh je blbost, ale dufal som, ze bude aspon trochu pouzitelna. No, stav je taky, ze cez slnecny den ju nabijem podla indikacnych diod na 80 - 100 %. Vystup naprazdno je stabilnych 12 V. Zatazim ju skusobnym spotrebicom - v mojom pripade 12V ventilator s realnym odberom priblizne 200 mA. Vystup padne na 11,98 V a drzi. Vetrak sa takto kruti rovnych 80 minut, potom vystup skokovo padne z 11,97 na 0,5 V a koniec. Diody uz nic neukazuju, banka je zda sa celkom vybita. Myslim, ze by mala vydrzat daleko viacej.

Zatial ju nechcem otvarat a kuknut sa na baterky, lebo dekel je lepeny a znicil by som ho. Chcem ju skusit vratit, resp. reklamovat.


https://www.youtube.com/watch?v=CGbZ1mYasAU

Fotopascu mam 3G a stale aktivnu na sieti + aktivny IR prisvit. 12 vlozenych AA bateriek v nej vydrzi slabe tri tyzdne.



Multimeter som mal pripojeny k PC a priebeh som aj nahral.
Prílohy
zaznam.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: BL8000 - solarna powerbanka

Príspevok od používateľa misocko » 03 Okt 2023, 23:43

1. Takuto powerbanku by som kupoval niekde, kde k nej dostanem aj realne data nie hlupy pokec.
2. To že napatie padne skokovo ( proste sa to vypne) je OK. Je to dane tym že li-ion baterky nemožes vymlatiť na smť. Beži to na meniči ktory na výstupe drži 12V kym sa akumulatory vnutri nevybiju pod dovolene napetie. Potom menič vypne. Z 12 padne na 0V - na desatiny kašli 😀.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: BL8000 - solarna powerbanka

Príspevok od používateľa kinedryl » 04 Okt 2023, 08:33

ad 1: kupovana je normalne v obchode, v ponuke na SK je uz niekolko rokov. A realne data ? To si uz u nejakeho predajcu videl? Pri powerbankach zvlast.

ad 2: to je mi samozrejme jasne, dal som to tu len pre ilustraciu aktualneho spravania


Proste bola kdesi na sklade bohviekolko dlho nenabita a clanky sa casom porucali.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: BL8000 - solarna powerbanka

Príspevok od používateľa TomasNM » 09 Okt 2023, 23:04

Vychadza mi to tak, ze by tam mohli byt paralelne 4ks clanky, kazdy s kapacitou 2000mAh pri nominalnom napati 3.7V, co by vychadzalo cca 30Wh.
Ta kapacita nemusi byt nerealna, ale treba tam mat kvalitne clanky.
V takom pripade by mal bez strat generovat vykon 12V x 0.200A = 2.4W a teda by mal vydrzat 12.4 hodin.
Ale kedze ma menic aj straty, povedzme v horsom pripade 80%, tak by mal aj tak vydrzat stale 12.4h x 80% = 10hodin. Nieco bude zle, bud baterky, alebo meranie prudu.
No a samozrejme, predajcovia uvadzaju kapacity clankov, nie kolko mozes namerat realne za menicom.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: BL8000 - solarna powerbanka

Príspevok od používateľa kinedryl » 10 Okt 2023, 04:36

Asi tak, ale nakoniec z toho predsa mozno len nieco bude. Z vybiteho stavu som to dal naplno nabit priamo cez USB z pocitaca a znova celkom vybit cez ten skusobny ventilator. Takto som to urobil niekolko krat a vydrz sa zacina predlzovat. Najprv to teda slo len tu jednu hodinu, potom uz dve, potom tri, vcera 6 a dnes ventilator zvladol bezat uz rovnych 8 hodin. Teraz musim znova pockat kym sa vycasi a nabit to nie cez usb, ale na slnku.
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: BL8000 - solarna powerbanka

Príspevok od používateľa TomasNM » 10 Okt 2023, 10:21

Z toho solaru vela necakaj.
Nedavno som to vysvetloval kamaratovi, ze jeho panel ma udaje 5V/200mA pri idealnych podmienkach.
Realne som ten panel zatazil rezistorom 25 ohm, co by malo idealne ten panel zatazit, ale nameral som v najlepsom pripade na nom iba cca 3.5V, comu zodpoveda prud 140mA a teda vykon cca 0.5W.
Teoreticky by si tymto vykonom tie akumulatory nabijal 60 hodin v najlepsich podmienkach. Kolko je to dni? A to som este nezaratal straty. Takze v dobrej konstalacii rataj tak 2-3 tyzdne na plne nabitie solarom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok