Zváračka s transformátora z c jadrom

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

rufus
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 18 Sep 2022, 16:43

Zváračka s transformátora z c jadrom

Príspevok od používateľa rufus » 09 Okt 2023, 18:39

Screenshot_2023-09-11-20-52-40-09_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Zdravim mám zopár otázok ohľadne tejto problematiky preto prosím o radu skúsenejších
1.Dostalo sa mi do rúk trafo z štartovacieho vozíku 36v dimenzované na 200a lenže nikde som nenašiel či takýto typ transformátoru z týmto jadrom je vhodný na hobby co2 zváranie.
2. Ak by bolo možne použiť toto trafo aký by som mal zvoliť spôsob regulácie?:
a) v primarnom vinuti, regulátor so svarbazaru na každom fóre som sa dočítal iné skúseností, rušenie,
Jednoduchosť /účinnosť?
b) v sekundáry, veľké tyristory zložitejšia regulácia taktiež rušenie
Netrúfam si
c)tlmivka v primary s prepinatelnymi odbočkami
Existuje vôbec Nejaký iný spôsob ako regulovať tento transformátor?
Za každú radu Ďakujem
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zváračka s transformátora z c jadrom

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Okt 2023, 20:14

Spýtam sa skôr inak. V podstate viem, že oblúková zváračka sa reguluje ako zdroj prúdu (ideálne) pre daný priemer elektródy. No vieš, ako sa reguluje CO2 zváračka ? Já mám taký dojem, že je to hodnotou výstupného napätia. Možno sa mýlim, no poštuduj ! Ale vtedy tie spôsoby regulácie čo si spomenul, moc vhodné nie sú.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Zváračka s transformátora z c jadrom

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Okt 2023, 06:26

Tlmivka na primary nemoze byt, pre co2 zvaracku, riadenie na primari neprinasa ziadne vyhody, skor nevyhody.

Tak ze ostavaju 2x tyristor, 2x dioda a 1x nulova dioda, k tomu tlmivka velkosti transformatora a jednoduchy riadiaci obvod, ktory bude drzat vystupe napetie, a par kondenzatorov z srubovacimi vyvodmi pre lepsie zvaranie. Cize tazke na prenasanie a nerentabilna stavba, take veci sa robili 20rokov spat a nie teraz v case spinanych zdrojov. A to nehovorim, ze dnes ide kupit co2 zvaracka invertorova za male peniaze.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok