Termostat

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

jaro12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 14 Nov 2023, 19:20

Termostat

Príspevok od používateľa jaro12 » 15 Nov 2023, 11:48

Ahojte, prosím poradil by niekto ,potrebujem postavit termostat, je táto schéma v poriadku a funkčná?napajanie 12 v
Prílohy
soldering station.png
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Termostat

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Nov 2023, 18:38

..a máš vôbec takú "rúčku" - letovacie / spájkovacie teleso- pero - ktoré má vyvedené aj tepelný senzor??? lebo to sa dnes moc nerobí... U digitálov sa prepočítava v nejakom procesore odpor vyhrievacieho "odporového" drôtu " v závislosti na zmene jeho odporu pri určitej teplote...kúp si najlacnejšiu mikro-spájkovačku ( 2,5€) z aliexpresu a zachvíľu sa naučíš čo tvoje "bastlenie" vôbec potrebuje... Môžeš si kúpiť/vyrobiť naozaj aj "niečo" čo bude TOP v oblasti "mäkkého spájkovania cínom", ALE pokiaľ nebudeš mať "deklarovaný" typ hrotu , tak sa k hodnotám poskytujúcim takéto údaje ani nepriblížiš... Samozrejme neberiem do úvahy profi zariadenia bez profi náradia! Máš vôbec možnosť zmerať teplotu hrotu , ktorý je pár cm/mm od vyhrievacieho telesa ???
Len pre zaujímavosť - tie najlacnešie "teplotne" triakom riadené mikro-spájkovačky - bez nejakého profesora- sú celkom použiteľné aj na mikro či hrubú-robotu - len treba zvoliť "správny"hrot a sledovať, ako sa "cín" správa pri použití.... Čínskou mikropájkov za pár € robím v pohode spájkovanie 2x1,5mm lanko drôt čí 4mm/prierez/lanko do plošáku a nie je problém , alebo aj spájkovanie SMD bĺch.. Výkon vie dať.. ale či aj tepelný výkon zodpovedá aj teplote na špičke hrotu ???
60/80 W spájkovačka je na "elektroniku" až až... ale či hrot dokáže preniesť požadovanú teplotu je iná vec...to si treba odskúšať.
Hrotov je veľa... Celomedené hroty sú podľa mňa TOPKA - prenos tepla je vynikajúci, ale rýchlo ubúdajúci hrot zase nie je OK __ Niklované/chrómované -či iný materiál má neskutočne špatný prenos tepla - hoci vydržia neskutočne dlho.... osvedčili sa mi hroty z "čierneho" prevedenia pre spájkovačky z alíka... Je to "liatina" viacerých kovov a je to nejaký kompromis medzi tou "čistou" meďou a tým paškvilom zo železa a niklu...
Mám v robote "profi" spájkovačku, ale na každý typ hrotu je treba odmerať teplotu a upraviť program- a ešte to musí vychladnúť a znovu sa zohriať.. a robiť to 15x za šichtu - to radšej použijem tú čínsku a LEN trochu pootočím kolieskom na regulátore a frčím ďalej...
Doma mám aj spájkovačku s digitálnym ukazovateľom navolenej teploty - ale nikdy to nezodpovedalo skutočnej hodnote na hrote... to si treba nejako vykorigovať... keď "veľa páli" treba ubrať, keď iba "lepí" - treba pridať - To záleží od veľa faktorov...
2
Obrázok 1 Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jaro12
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 14 Nov 2023, 19:20

Re: Termostat

Príspevok od používateľa jaro12 » 16 Nov 2023, 18:50

Dakujem,Mr.Dred za odpoved.Ano ,mam doma taku tú rúcku,teplovzdušnú spájkovačku,spajkovat samozrejme viem :D ,ale,potrebujem to na termofen.Som elektrikar silnoprudar,zlozit to zlozim,len je vela neuplnych schem,tak by som to chcel postavit raz ,aby som potom nemusel skumat kde je chyba,suciastky mám,nasiel som este jednu schemu
Termofén.png
teplovzdusna spajkovacka.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok