Indukcny ohrievac z aliexpresu

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa supiiik » 31 Dec 2023, 20:33

Ahojte.
Mam na ceste tento ZVS 3000W z ali: https://vi.aliexpress.com/item/10050012 ... pt=glo2vnm

Chcel by som ho vyuzit na spajkovanie CU potrubia tvrdou spajkou. Potreboval by som ale vyriesit 2 problemy a nikde na nete neviem najst odpoved.
1. Potreboval by som cievku napojit na nejaky flexi kabel, cca 1m, aby to bolo praktickejsie na pracu a manipulaciu. Je mozne to jednoducho predlzit lankovymi vodicmi, dajme tomu 10mm2, alebo na to bude treba chladeny, ci nejaky vykonovy koaxialny kabel?
2. Planujem to napajat invertorovou zvarackou. Hrozi nejake nebezpecenstvo zvaracke? Nerad by som o nu prisiel.
Vdaka
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa Marek89 » 31 Dec 2023, 20:47

Nie som si istý, či to bude fungovať na meď, mám iba 1000W modul a keď som skúšal meď, tak nič, žiaden zvýšený odber
0

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa supiiik » 31 Dec 2023, 20:55

No, ja tak trosku dufam, ze hej. Viem, ze ucinnost je nizsia, ale nejaky vykon by to mohlo dat. Vychadzam z videii na YT, kde som videl vela ludi s tym spajkovat. Napr. toto https://www.youtube.com/watch?v=QZDKjV5 ... chnologies
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Dec 2023, 21:10

A nie je problém v tom, že sa sníma magnetický materiál, (ako napríklad u indukčných varičov) ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa misocko » 31 Dec 2023, 22:11

Medzi cievkou a kondenzatormi (v rezonancii) teču stovky amper. (hraval som sa s ohrevmi napajanými 12V, par Amper, na vystupe sa hriala hruba cievka aj kondiky, už pri prekvapivo nízkom odbere z 12V zdroja)
Zabudni na predlžovanie, a nejakych 10mm2. Okrem toho, z toho vyrobiš antenu na zarušenie všetkeho v okoli.
Čo sa napajania týka, asi by som volil zdroj napetia, čo zvaracie invertory asi niesu - teda podľa typu, klasicka elektroda ide určite ako zdroj prudu a pre ZVS bude nevhodná.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa alexandr » 01 Jan 2024, 11:02

K tomu napájaniu invertorom sa neviem vyjadriť ...
k napájaniu samozrejme redšej lankový kábel - už aj na týchto frekvenciach sa uplatňuje skin efekt ....
samozrejme dostatočného prierezu ....
Asi si si všimol, že je tam priložená pumpička - čerpadielko . Tá cievka je chladená prietokom kvapaliny ,
teda nezabudnúť na nejaké vodné chladenie ! Medenou cievkou ideš ohriať meď - teda to teplo z tej tvojej musíš nejako odviesť a cez nejaký ,,radiátor " vyfúkať ...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Jan 2024, 12:00

"Medenou cievkou ideš ohriať meď - teda to teplo z tej tvojej musíš nejako odviesť a cez nejaký ,,radiátor " vyfúkať ..."

Princíp je úplne iný ! Cievka len vytvára VF elektromagnetické pole a jej úlohou nie je sa ohrievať, (to je nežiaduci účinok) ! Ale to VF elmag. pole má vyvolať vírivé prúdy v tom predmete a tie ho majú ohriať. Já si myslím že vírivé prúdy vznikajú v akomkoľvek kovovom vodivom materiáli. Ale problém asi je, že je neprípustné, aby indukčný ohrev išiel naprázdno. A tak napríklad u hrncov spínajú ohrev maličkou magnetickou sondou pod keramickou platňou. Nie je nejako podobne blokovaný tento indukčný ohrev ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa alexandr » 01 Jan 2024, 12:52

Ver , že je potrebné tú cievku chladiť. V jednej z prác s tým kalili hriadele , v inej sme elektrostaticky naniesli plastový prášok na rotor motorčeka a indukčným ohrevom sme ten prášok roztavili a tým izolovali drážku pred následným navinutím ...V oboch prípadoch bola tá cievka chladená .....Ak nič iné - zásadne tak predĺžiš jej životnosť a dosiahneš stabilnejšíe výsledky ....
k tomu zapínaniu
- pri tých hriadeloch sa to spínalo len keď bola cievka v požadovanej polohe - na krajoch hriadele - hriadel z tvrdého materiálu je hlučná , z mäkkého prd vydrží - teda kalenie len pod ložiskom
- pri tých rotoroch to šlo kontinuálne - tam bol záujem o kontinuálny chod / ohrev rotorov , samozrejme ak nejaký spadol, alebo bol zle uložený , bolo treba otvoriť kryt a tam bol spínač a ohrev sa prerušil.

Ešte k tomu ohrevu CU - v popise je vedené červeným : preklad googl
Kovy, ktoré sa ťažko zahrievajú bez zahrievania sú: zlato, striebro, meď, hliník, cín, olovo atď. Tie, ktorých názvy neobsahujú znaky železa a ocele, sa v zásade ťažko indukujú alebo nezohrievajú! !
Základné rozdelenie kovov z hladiska magnecickosti : diamagnet ické , paramagnetické a feromagnetické materiály
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Jan 2024, 14:42

Dolfi napísal:
01 Jan 2024, 12:00
Cievka len vytvára VF elektromagnetické pole a jej úlohou nie je sa ohrievať, (to je nežiaduci účinok) ! Ale to VF elmag. pole má vyvolať vírivé prúdy v tom predmete a tie ho majú ohriať.
To je vsetko pravda. ale zaroven prechodom vysokeho prudu sa zahrieva ta cievka, Ked si pozries obrazok dole, tak na tu cievku su napojene hadicky a v komentaroch to ma typek vyvedene do nadoby s vodou.
Teda, ak chce predlzit cievku, tak musi okrem kablov tahat aj hadicky na chladenie
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa supiiik » 01 Jan 2024, 17:01

Cievku budem samozrejme chladit vodou, to bez debaty. Cinan k tomu posiela aj cerpadielko a ma to pripravene vyvody na DPSke, cize by bola skoda to nevyuzit. Ak by som robil kabel k cievke, tak hadicky pojdu v puzdre kablu.
Ide mi skor o to, ci to nemoze sposobit problemy z dovodu VF/NF rusenia pri tej metrovej dlzke, ako tu uz bolo spomenute, alebo ci sa kabel nebude nadmerne prehrievat, pripadne ci si zbytocne neznizim vykon cievky, ak bude pomerna cast vykonu rozdelena medzi cievku a samotny kabel.
Nasiel som na aliexprese vodou chladeny kabel zrejme presne k tomuto ucelu, ale pride mi to trochu neprakticke a pripadny problem s rusenim to neodstrani.
https://vi.aliexpress.com/item/40012877 ... 6302632%21

Nasiel som este tieneny vykonovy kabel, ale neviem, ci to bude vhodne riesenie pre moj pripad
https://vi.aliexpress.com/item/10050036 ... 6302632%21
Pripadne, ked to budem mat na stole, skusim to zapojit na nejaky CYA, co najdem doma, ze ako sa to bude spravat. Trochu sa bojim aj toho, ze sa pri praci ten kabel okolo niecoho obtoci a vytvori nahodnu cievku a narobi zbytocnu skodu. To by ale teoreticky vedel vyriesit ten koaxialny kabel.
Neviem, ci uvazujem spravnym smerom :/
0

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa supiiik » 01 Jan 2024, 17:04

Este co sa toho medeneho ohrevu tyka, iny predajca na ali co ponuka tento indukcny ohrev ma na webe video, kde do nadoby medzi cievku dal niekolko medenych trubiek a spolahlivo ich to roztavilo. Takze toho sa az tak nebojim, ze by to med nezobralo
https://vi.aliexpress.com/item/10050059 ... 6302632%21
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Jan 2024, 17:41

Ide mi skor o to, ci to nemoze sposobit problemy z dovodu VF/NF rusenia pri tej metrovej dlzke, ako tu uz bolo spomenute, alebo ci sa kabel nebude nadmerne prehrievat,.
Indukčným ohrevom sa venujem profesionálne.

Môžeš nahradiť povodnú pracovnu cievku za iný tvar/dĺžku pracovnej cievky, ale musíš dodržať hodnotu maximálnu indukčnosti ktorú stroj znesie keď beží na minimálnej frekvencii. V lepšom prípade ti to ochrana vypne ak tam namontuješ príliš veľku, v horšom prípade presítiš nejakú cievku s feritovým jadrom a odpáliš tranzistory. Dobre je "predlzovaiu snuru pracovnej cievky" skrutiť - minimalizuješ neželaný nárast indukčnosti aj rušenie z tranzistorov. Rušiť to bude lebo ta čínska hračka nemá žiadne odrušenie.
pripadne ci si zbytocne neznizim vykon cievky, ak bude pomerna cast vykonu rozdelena medzi cievku a samotny kabel
Ja som navrhol stroj s 1750W kde je úbytok 60V na metri kábla pri 50kHz a 250A špičke. Pri metrovom kábli a 50V napájaní čínana budeš mať problém.

Cievka len vytvára VF elektromagnetické pole a jej úlohou nie je sa ohrievať, (to je nežiaduci účinok) ! Ale to VF elmag. pole má vyvolať vírivé prúdy v tom predmete a tie ho majú ohriať. Já si myslím že vírivé prúdy vznikajú v akomkoľvek kovovom vodivom materiáli.
Ohrev vírivími prúdmi predstavuje pri 40-50kHz meniči asi 20% tepla. 80% tepla sa vytvára hysteréznymi stratami v železe. Železo je celkom elektricky vodivé. Aj 1000A cez M12 skurtku je málo na ohrev bez hystereznych strát. Ked budes ohrievať meď, hysterezne straty nebudú. Musís pridať závity na cievke (zvýšiš trafopomer medzi cievkou a jedným závitom trubky) alebo zvýšit pracovnú frekvenciu na 100kHz a viac (zmenšís skinefektom hĺbku vniku, zvýšiš elektrický odpor medennej trubky trubky pri 100kHz a bude sa lepšie ohrievať než pri 60kHz).



AJ najlacnejsie kuchynské variče sú schopné ísť aj bez hrnca. Snímanie materialu je bonus na vypnutie variča.


Na pracovnú cievku stací obycajný lankový vodič vložený do izolácie zo sklenených vlákien (Favier, bežne dostupné na TME). Vplyvom vysokej teploty sa zohreje na stovky °C, takže nemá zmysel použiť VF lanko, lebo lakovaná izolácvia aj tak teplom zhorí. Hotový flexicievka sa bežne predáva u každeho predajcu profi indukčných ohrevov - https://www.kmshop.sk/product/sk/kmic-flx800

Vodou chladená pracovná cievka vydrží dlhšie, ale je menej flexibilná.


Zvárací invertor je vačšinou prúdový zdroj ktroý sa snaží udržať oblúk. Ty potrebuješ napätový zdroj bez roznych extra funkcii.
1
Obrázok 1
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa supiiik » 01 Jan 2024, 18:50

Môžeš nahradiť povodnú pracovnu cievku za iný tvar/dĺžku pracovnej cievky, ale musíš dodržať hodnotu maximálnu indukčnosti ktorú stroj znesie keď beží na minimálnej frekvencii. V lepšom prípade ti to ochrana vypne ak tam namontuješ príliš veľku, v horšom prípade presítiš nejakú cievku s feritovým jadrom a odpáliš tranzistory. Dobre je "predlzovaiu snuru pracovnej cievky" skrutiť - minimalizuješ neželaný nárast indukčnosti aj rušenie z tranzistorov. Rušiť to bude lebo ta čínska hračka nemá žiadne odrušenie.
Na ten ucel, na ktory to ja potrebujem budem robit cievku s mozno 2mi zavitmi a priemerom 30mm. Bude toto ok? Doteraz som bol v tom, ze vacsia cievka ma mensi vykon a teda problem bude skor mensia cievka. Dakujem za objasnenie.
Ohrev vírivími prúdmi predstavuje pri 40-50kHz meniči asi 20% tepla. 80% tepla sa vytvára hysteréznymi stratami v železe. Železo je celkom elektricky vodivé. Aj 1000A cez M12 skurtku je málo na ohrev bez hystereznych strát. Ked budes ohrievať meď, hysterezne straty nebudú. Musís pridať závity na cievke (zvýšiš trafopomer medzi cievkou a jedným závitom trubky) alebo zvýšit pracovnú frekvenciu na 100kHz a viac (zmenšís skinefektom hĺbku vniku, zvýšiš elektrický odpor medennej trubky trubky pri 100kHz a bude sa lepšie ohrievať než pri 60kHz).
Cize ak som to spravne pochopil, tak na ohrev medi mozem pocitat s max 20% vykonu, co je cca 600W. Takze zrejme nehrozi pretazenie toho ohrevu a mozem veselo experimentovat s cievkami? Alebo to chapem zle?
Zvárací invertor je vačšinou prúdový zdroj ktroý sa snaží udržať oblúk. Ty potrebuješ napätový zdroj bez roznych extra funkcii.
No, aktualne jediny prenosny zdroj s potrebnym vykonom, ktory mam doma je prave ten invertor. Bez zataze ma 50V, ked mu nastavim max prud, tak by to mohlo posluzit. Jedine, coho sa bojim je, ci ho tym nemozem nejako poskodit, nerad by som o neho prisiel. Druhu alternativu mam 280Ah lifepo z FVE, ale to je neprenosny zdroj, takze max tak na vyskusanie, ak by ten invertor nebol OK
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa Dolfi » 01 Jan 2024, 22:24

Vďaka Martin ! Aj na staré kolená som zas o trochu múdrejší. Fakt som netušil, že väčšinu výkonu je získavaného hysteréznymi stratami vo feromagnetickom materiáli.

A teším sa na reálne poznatky z experimentov ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

supiiik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 06 Feb 2014, 13:49

Re: Indukcny ohrievac z aliexpresu

Príspevok od používateľa supiiik » 21 Feb 2024, 15:13

Rad by som trochu ozivil tuto temu. Tak mi vcera konecne dorazil 3kW ohrievac z dalekej Azie.
Musim povedat, ze som vcelku spokojny s jeho prevedenim. Meria prud, napätie, vykon, teplotu tranzistorov a zrejme tam ma aj nejake ochrany.
Hned som pristupil k prerabke. Kondenzatory som presunul k cievke a kabel je medzi kondikmi a tranzistormi. Napajanie zvarackou sice funguje, ale moja zvaracka hned po detekoovani prudu znizi napätie z 54V na 44V. Takze som isiel nizsim vykonom. Jediny dalsi zdroj, ktory momentalne doma mam je 16S lifepo. Takze som to skusal z lifepo. Origo cievka bola nepouzitelna, ma 63mm priemer. Navinul som si cievku s priemerom 30mm a podobnou indukcnostou, ako mala povodna cievka. Vysledok je, ze med 22mm priemer nebol problem ohriat na teplotu tvrdej spajky za asi 60sekund. 10mm med to zvladla za asi polovicny cas.
Mam este v plane zmensit priemer cievky, aby bol ohrev efektivnejsi a rychlejsi
Este spomeniem, ze ta 22mm med mala spotrebu prudu cca 25A, na prazdno ta cievka ide cca 10A.
Ten regulator, ktory cinan k tomu vymyslel (alebo niekde okopcil) je schopny pri prude pod 8A vypnut ohrev. Neviem, ako to robi, ale pride mi to dost prakticke, zrejme v pravidelnych intervaloch pusta na slomok sekundy tranzistory, aby zistil pritomnost predmetu v cievke. Pri origo cievke to fungovalo, pri mojej alternativnej nie, lebo mala odber na prazno viac ako 8A, ale sa mi zda, ze som na tom regulatore videl DIP switch na prepnutie 8A/16A, tak to bude asi na tento ucel :)
IMG_20240221_143330.jpg
IMG_20240221_142818.jpg
IMG_20240221_131558.jpg
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok