Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Feb 2024, 07:36

Môj "multi" zdroj so 723-kami (dvojitý- vzájomne galvanicky oddelený +iné) som tu už zverejnil ( https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTQzNjc3) ... pri rozumnom používaní to nemá žiadne úskalia.. funguje stále... manuálne prepínanie 0-20 a 20-40V do cca 2A . Na oživovanie "elektronických mŕtvol" mi úplne postačuje...ešte by som ho možno vylepšil 10 otáčkovými potenciometrami U/I (mám ich niekde v krabici kúpené/odložené), ale po rokoch používania som to zatiaľ nepotreboval, lebo v danom rozsahu mi "citlivosť nastavenia U/I postačuje - snáď k tomu dôjde, až keď sa tie pôvodné zoderú..ale to už asi budem fialky od spodu voňať..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 14 Feb 2024, 08:28

mr.dred napísal:
14 Feb 2024, 07:36
Môj "multi" zdroj so 723-kami (dvojitý- vzájomne galvanicky oddelený +iné) som tu už zverejnil ( https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTQzNjc3) ... pri rozumnom používaní to nemá žiadne úskalia.. funguje stále... manuálne prepínanie 0-20 a 20-40V do cca 2A . Na oživovanie "elektronických mŕtvol" mi úplne postačuje...ešte by som ho možno vylepšil 10 otáčkovými potenciometrami U/I (mám ich niekde v krabici kúpené/odložené), ale po rokoch používania som to zatiaľ nepotreboval, lebo v danom rozsahu mi "citlivosť nastavenia U/I postačuje - snáď k tomu dôjde, až keď sa tie pôvodné zoderú..ale to už asi budem fialky od spodu voňať..
Ten zdroj som videl už skôr, veľmi pekná konštrukcia.Aj ja uvažujem nad stavbou nejakého zdroja, mám trafaky z AUJ635 (sekundár 2x 34V 4A), chcel by som tam automatické prepínanie odbočiek, reguláciu näpatia a prúdu. Stále uvažujem, ktoré zapojenie by pre to bolo vhodné, so 723 si nie som istý, či by to bolo schopné uregulovať plné napätie cca nejakých 70-80V (ak nie viac) po usmernení (samozrejme s potrebným napájaním pre 723 a bižutériou okolo). K tomu by sa skôr asi vedeli vyjadriť ty, ktorý niečo podobné riešili. Možno by asi bolo lepšie to riešiť na spôsob G400 s OZ.

Ešte k tej predregulácií, videl som tuším v Elektore zapojenie s tyristormi, ktoré umožňovalo prepínať odbočky na trafe (tyristory boli buď vypnuté alebo zapnuté, nebola tam žiadna regulácia). Ale hej, s tým by mohol byť problém. Uvažoval som potom ešte o zapojení aké mal vo svojom videu Drirr90, prepínal tam už usmernené napätie.
0

stefanSK
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 752
Dátum registrácie: 24 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 68

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa stefanSK » 14 Feb 2024, 10:30

Doplním odkazy na ten zdroj z EPE
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... J0PTQ4MA==
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... J0PTE0MA==
a
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... A3MDExNTM=
kde som použil modul z aliexpressu a dosku stabilizátora LDO(upravená časť zo zdroja podľa EPE)

Ešte doplním, že som testoval pripojenie LED priamo na svorky zdroja pri nastavení U=40V, I= 10mA.
LED to prežila a pekne svietila. Neviem, či prežije pri zdroji s prepínateľnými odbočkami.

V prílohe súbory.
Prílohy
Zdroj EPE9-2016-1.pdf
(1.72 MiB) 72 stiahnutí
Zdroj EPE10-2016-2.pdf
(1.9 MiB) 50 stiahnutí
Zdroj EPE11-2016-3.pdf
(821.94 KiB) 44 stiahnutí
1
Obrázok 1
S.K.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Amaterr » 14 Feb 2024, 14:09

Co uz :) , si to zaklincoval a to som sa chcel ja pochvalit ... mas pekny konicek do dochodku :)
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 14 Feb 2024, 19:54

stefanSK napísal:
14 Feb 2024, 10:30
Doplním odkazy na ten zdroj z EPE
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... J0PTQ4MA==
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... J0PTE0MA==
a
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... A3MDExNTM=
kde som použil modul z aliexpressu a dosku stabilizátora LDO(upravená časť zo zdroja podľa EPE)

Ešte doplním, že som testoval pripojenie LED priamo na svorky zdroja pri nastavení U=40V, I= 10mA.
LED to prežila a pekne svietila. Neviem, či prežije pri zdroji s prepínateľnými odbočkami.

V prílohe súbory.

Pekný zdroj, podobný koncept som už videl niekde použitý. Zaujíma ma, v čom je lepšie ak sa použije najprv spínany zdroj a až tak LDO? Má to čo dočinenie a odoberanými prúdmi zo siete a s výkonovou stratou ako to bolo spomenuté vyššie? Čo vidím ako najväčšiu výhodu sú rozmery a váha, predsa len stabilizovaný s klasickým trafom niečo vážy. Čo ma ešte prekvapilo, že v spomínanom zdroji je LDO robené diskrétne, nie je tam použitý IO.
Amaterr napísal:
14 Feb 2024, 14:09
Co uz :) , si to zaklincoval a to som sa chcel ja pochvalit ... mas pekny konicek do dochodku :)
Čo akože zaklincoval? Veď kľudne sa môžete pochváliť.
Ja nie som žiaden odborník na zdroje, preto som rád za akúkoľvek hodnotnú odpoveď. Pracujem len s tým, čo mám dostupné a k čomu sa viem dostať, predpokladám že asi aj ostatný, či už ide o literatúru alebo o súčiastky.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Amaterr » 14 Feb 2024, 21:11

ale to naozaj nie je moja praca :), ked si to precitas , vela sa dozvies
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... c&t=105058

aj som zabudol , ze som sem daval aj moj , uplne na konci .. nuz a potom som ho rozobral a dosticku postrihal , nevedel som nastavit prepinanie rele , cvakalo az na konci pri 15V , tak robim opet :) , ale najprv si na skusobnej to preverim ..trafo ma nieco cez 12 V , za desat u suseda .. no nezober , a na nabijacku nie je dost :)

https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... FydD04MA==
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Amaterr » 20 Feb 2024, 18:47

UZ si sa rozhodol ?, Napadlo ma spomenut na zdroj , co vsetci co uz letovacku v rukach drzali robili , to bola moja prva cinnost v praci , pred 40 rokmi a bol zapnuty skoro kazdy den , ked ta to taha k tej 723 , bola doba , ze vsetko som mal hotove a musel som cakat len na tu LM723 , mal som len gulate :), ja mam este jeden rozrobený a so zdrojmi koncim , ked chces nieco silne , kup si modul a nejaký silny toroid , na Bazosi funguju.Tie spinacie mam okolo 4A a pouzivam len tak pomenej , Potom som ho robil pred par rokmi , mal som krabicku, trafo , meraciky ale dosticku som robil podla krabice .Ale 741 som nedaval , aj ho niekde uz s kritizovali a posledne , do jedneho som daval predregulaciu s tyristormi . Mozes na neho pouzit tvoje trafa .
https://electronics.stackexchange.com/q ... ember-1982
Prílohy
SAM_2241.jpg
SAM_2252.jpg
jeden.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 23 Feb 2024, 23:00

Amaterr napísal:
20 Feb 2024, 18:47
UZ si sa rozhodol ?, Napadlo ma spomenut na zdroj , co vsetci co uz letovacku v rukach drzali robili , to bola moja prva cinnost v praci , pred 40 rokmi a bol zapnuty skoro kazdy den , ked ta to taha k tej 723 , bola doba , ze vsetko som mal hotove a musel som cakat len na tu LM723 , mal som len gulate :), ja mam este jeden rozrobený a so zdrojmi koncim , ked chces nieco silne , kup si modul a nejaký silny toroid , na Bazosi funguju.Tie spinacie mam okolo 4A a pouzivam len tak pomenej , Potom som ho robil pred par rokmi , mal som krabicku, trafo , meraciky ale dosticku som robil podla krabice .Ale 741 som nedaval , aj ho niekde uz s kritizovali a posledne , do jedneho som daval predregulaciu s tyristormi . Mozes na neho pouzit tvoje trafa .
https://electronics.stackexchange.com/q ... ember-1982
Popravde, ešte nie som celkom rozhodnutý :D . S tým trafom z AUJ635 ešte asi počkám, tam to bude asi o čosi zložitejšie so zapojením a so súčiastkami (nemám momentálne poruke tranzistory aspoň do 100-200V, ktoré by som mohol použiť ako výkonové). Našiel som ešte u seba trafo na 24V 100VA, s tým by sa niečo tiež dalo, písal som ešte kamošovi, má u seba pozrieť že možno bude mať nejaké trafa, z ktorých by sa dali nejaké zdroje poskladať.
Čo sa týka súčiastok, robím s tým čo mám, sú to väčšinou buď súčiastky z bývalých krajín RVHP alebo potom len vyletované súčiastky z dosiek, ktoré boli určené na vyhodenie v zbernom dvore (napr pc zdroje, riadenie pre kotly a pod).

Pracujem momentálne s viacerými variantami, ktoré budem musieť odskúšať a podľa toho sa rozhodnúť.
1. varianta - zapojenie podľa zdroja Diametral
- ak by som pracoval s trafom s vyvedením stredom
- bude treba upraviť predreguláciu (pravdepodobne na tyristorovú) a zmeniť tú druhú 723-ku za nejaký OZ
- trebalo by sa ešte pohrať z hodnotami rezistorových deličov a bočníkov, zistiť v akej miere sa tam dá zmeniť max. napätie a prúd
- tak isto by bolo potrebné odskúšať ako sa chová zdroj pri max. prúde na rôznych napätiach

2. varianta - zapojenia podľa zdroja BK127
- ak by som mal trafo, kde sú vinutia pre reguláciu a výkonovú časť
- videl som úpravu aj tu na fóre na 30V/3A
- bolo by potrebné tak isto zmeniť v zapojení pôvodný OZ aspoň za nejaký TL071 alebo lepší (aký je v tomto zapojení najmenší možný prúd, ktorý sa dá nastaviť? vedel by to niekto?)

3. varianta - niečo na spôsob G400
4. varianta - zapojenie s LM317 s pomocnými výkonovými tranzistormi

Uvažujem nad viacerými variantami, pretože každé zapojenie má svoje pre a proti, ale aj ja som v takýchto veciach dosť nerozhodný, chcel by som aby to malo všetko :D hoci sa to nedá. Postupne budem musieť robiť nejaké kompromisy, nájsť a upraviť zapojenie, ktoré mi bude vyhovovať. Uvažoval som ešte napr. aj nad tým, že ak by som mal trafo, kde by som bol schopný spraviť 2-kanálový zdroj, isto by sa tam hodila aj napr. taká funkcia trackingu (nastavujem obe napätia a prúdy súčasne), ktorá by sa dala zapínať a vypínať. Potom možno ešte do budúcna ak by sa dala pridať aj funkcia riadenia mikropočítačom (napr pre nejaké testy zapojení z výkonovky) a podobné.
stefanSK napísal:
14 Feb 2024, 10:30
Doplním odkazy na ten zdroj z EPE
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... J0PTQ4MA==
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... J0PTE0MA==
a
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... A3MDExNTM=
kde som použil modul z aliexpressu a dosku stabilizátora LDO(upravená časť zo zdroja podľa EPE)

Ešte doplním, že som testoval pripojenie LED priamo na svorky zdroja pri nastavení U=40V, I= 10mA.
LED to prežila a pekne svietila. Neviem, či prežije pri zdroji s prepínateľnými odbočkami.

V prílohe súbory.
Tento zdroj je akože celkom masaker, ako predregulátor buck-boost a na výstupe potom diskrétne LDO. Je to síce fajn, no ja sa viem dostať tak max k obvodu TL494, s ktorým nemám veľa skúseností a ani neviem, či by sa taký buck-boost s ním dal postaviť aby dokázal to, čo ten popísaný vyššie.
Ale napadlo mi, čisto teoretická otázka, dalo by sa podobné zapojenie postaviť ale na obvodoch B260D a MAA723? To by bolo už poriadne retro :D . Ale tak to len tak, pre zaujímavosť.

Ak budem mať niečo nové, ozvem sa :D.
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa SMITH » 24 Feb 2024, 00:16

0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa SMITH » 24 Feb 2024, 00:21

Alebo to to s 723
Labortáp 0-50V 0-5A v1.4.2_SCHEMA.pdf
(47.17 KiB) 87 stiahnutí
Prílohy
Labortáp 0-50V 0-5A v1.4.2 _PCB.pdf
(25.74 KiB) 45 stiahnutí
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 24 Feb 2024, 10:42

SMITH napísal:
24 Feb 2024, 00:21
Alebo to to s 723
Labortáp 0-50V 0-5A v1.4.2_SCHEMA.pdf
SMITH napísal:
24 Feb 2024, 00:16
Čo tak to to http://www.h4ck.de/content/powersupply_ ... 0V10A.html
Tuším že som už videl obe zdroje niekde na fóre, ten so 723 nie je možno zlý, no 723-ka je použitá vraj len ako zdroj ref. napätia. Ten druhý zdroj absolútne pre mňa neznáma konštrukcia.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Feb 2024, 10:59

To rele zabezpeci , aby pri vypnuti nevybehlo vystupne napetie . V tejto koncepcii je ich viac .
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 24 Feb 2024, 11:04

Ešte čo sa týka konceptu BK127, ak sa použije lepší OZ, od koľko mA sa dá nastaviť obmedzenie prúdu?
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Amaterr » 24 Feb 2024, 16:13

ten labortap :), je ten z Elektoru , jeden tranzistor navyse a delicku pre meracik , ten ma rozsah 1999 a tak zlepsil citatelnost o jedno miesto do 2A , ja som tam tiez daval tie operaky , daval som tiez stabilizatory pre symetricke
tu je to lepsie citatelne , chodi , mam ho na dedine , bez tých "serepeticiek" a mam tam budiky :)
mauz.jpg
aby si pochopil , co je to Usense , ak mas dlhý privod , tam musis natiahnut zvlast dva drotiky ku spotrebicu potom ti meral co je na zatazi , samozrejme ja to mam na dosticke uz prepojene
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Feb 2024, 21:13

MrWifiHifi napísal:
24 Feb 2024, 11:04
Ešte čo sa týka konceptu BK127, ak sa použije lepší OZ, od koľko mA sa dá nastaviť obmedzenie prúdu?
V originál manuáli tvrdia. že obmedzenie prúdu sa dá nastaviť na 0,1 až do 1 A. Tá hodnota 100 mA určte nie je určená kvalitou IO, ale topológiou zapojenia obvodu obmedzenia prúdu.
Na snímanie prúdu sú použité dva odpory 2R2 paralelne. Určte je v schopnostiach aj použitého IO MAA741C spracovať napätie nižšie, ako cca 100 mV.

(Napokon, aj u toho notoricky známeho zdroja 30 V/ 3 A bez nejakých špeciálnych úprav sa uvádza obmedzenie asi 3 A až 30 mA, čo je asi 1 : 100 zo snímaného napätia 1,5 V, čiže 15 mV. Určite by to išlo aj nižšie, ak oželieme teplotnú stabilitu nastaveného min. prúdu.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa AdamVarga » 25 Feb 2024, 13:57

Ak teda oželieme teplotnú stabilitu nastaveného prúdu tak skôr bude väčší problém že ten zdroj (teda BK127) má klasický potenciometer na nastavenie prúdu. Ten rozsah otočenia a tie shitné potencáky skutočne robia náročným nastavenie akéhokolvek prúdu.


Dá sa to ale upraviť, teda nielen ten potencák ale ak sa bavíme o snímaní prúdu je možné použiť na to špeciálne určené bočníky z drôtu (podobne teda ako v multimetroch) a prídavným zosilňovačom je možné napätie na bočníku zosilniť pre jednoduchšie respektive presnejšie spracovanie toho napätia.

Tiež som si istý že keby sa hocikto obul do konštrukcie zdroja s LM723 poriadne e teda inšpirovaného z BK127 tak by sa dal relatívne jednoducho pridať bočník a zosilňovač pre bočník, tiež aj pridať obvod ktorý by riadil spínaný regulátor pred lineárnym. Ale to už vyžaduje rozmýšlať a presedieť pri tom aspoň týždeň aby sa to celé správne vymyslelo a odladilo.

Ja som len v značnej miere okopíroval BK127 na nový plošák s novými súčiastkami a ešte som vytvoril variant HV ktorý fungoval do 500VDC 100mA (super na tom je že jediné čo obmedzuje BK127 napäťovo je samotný tranzistor čo reguluje napätie, no a izolačná pevnosť trafa ako som zistil :D )

PS: s tým BK127, s drobnou úpravou na rozsah 40V 3A je s viacotáčkovým trimrom možné doshnuť rozlíšenie nastavenia pohodlne 10mA v pohode aj s rozlíšením 1mA ale čo som neskúšal je že ako stabilné je toto nastavenie teplotou alebo napätím na výstupe.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 26 Feb 2024, 09:34

AdamVarga napísal:
25 Feb 2024, 13:57
Ak teda oželieme teplotnú stabilitu nastaveného prúdu tak skôr bude väčší problém že ten zdroj (teda BK127) má klasický potenciometer na nastavenie prúdu. Ten rozsah otočenia a tie shitné potencáky skutočne robia náročným nastavenie akéhokolvek prúdu.


Dá sa to ale upraviť, teda nielen ten potencák ale ak sa bavíme o snímaní prúdu je možné použiť na to špeciálne určené bočníky z drôtu (podobne teda ako v multimetroch) a prídavným zosilňovačom je možné napätie na bočníku zosilniť pre jednoduchšie respektive presnejšie spracovanie toho napätia.

Tiež som si istý že keby sa hocikto obul do konštrukcie zdroja s LM723 poriadne e teda inšpirovaného z BK127 tak by sa dal relatívne jednoducho pridať bočník a zosilňovač pre bočník, tiež aj pridať obvod ktorý by riadil spínaný regulátor pred lineárnym. Ale to už vyžaduje rozmýšlať a presedieť pri tom aspoň týždeň aby sa to celé správne vymyslelo a odladilo.

Ja som len v značnej miere okopíroval BK127 na nový plošák s novými súčiastkami a ešte som vytvoril variant HV ktorý fungoval do 500VDC 100mA (super na tom je že jediné čo obmedzuje BK127 napäťovo je samotný tranzistor čo reguluje napätie, no a izolačná pevnosť trafa ako som zistil :D )

PS: s tým BK127, s drobnou úpravou na rozsah 40V 3A je s viacotáčkovým trimrom možné doshnuť rozlíšenie nastavenia pohodlne 10mA v pohode aj s rozlíšením 1mA ale čo som neskúšal je že ako stabilné je toto nastavenie teplotou alebo napätím na výstupe.
Tak idea je zatiaľ taká, aby to zapojenie bolo čo najviac univerzálne. Napr. čo sa týka napájania, či bude trafo so sekundárom s vyvedením stredom, alebo bude mať ešte nejaké pomocné vinutie, teda či sa regulácia bude napájať s pomocného vinutia alebo priamo z výkonového vinutia.

Dal som vo falstade (online simulátor) dokopy obvod, ako asi by som si predstavoval že to bude fungovať (nie je to finálne zapojenie, len principiálne). Je tam spravené jemne nastavenie napätia a prúdu.
http://tinyurl.com/2cqbkgk7

Max prúd sa dá meniť zmenou veľkosti bočníka a tiež zosilnením invertujúceho zosilňovača, max napätie sa zase dá zmeniť len zmenou rezistorového deliča. Hodnota na riadiacom vstupe je 0-5V, ak by bola do budúcna možné zdroj rozšíriť o riadenie mikrokontrolérom.
Uvažujem preto, či ostať pri 723 alebo to riešiť čisto s OZ, jednak aby to bolo jednoduchšie riadiť od 0 (prúd aj napätie), a taktiež ak by bolo treba zdroj riadiť mikrokontrolérom.
1
Obrázok 1

Dumitru
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 06 Nov 2011, 22:19
Vek: 32

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa Dumitru » 26 Feb 2024, 17:44

MrWifiHifi napísal:Tak idea je zatiaľ taká, aby to zapojenie bolo čo najviac univerzálne. Napr. čo sa týka napájania, či bude trafo so sekundárom s vyvedením stredom, alebo bude mať ešte nejaké pomocné vinutie, teda či sa regulácia bude napájať s pomocného vinutia alebo priamo z výkonového vinutia.
Je zaujímavá myšlienka riadiť hrubé a jemne cez sumator :)

Každopádne netreba zabudnúť

1. Aby pri strate kontaktu potenciometra pre reguláciu U/I musí napätie/prúd bezpečne poklesnúť
2. Indikácia režimu CC/CV
3.Na každý potenciometer dať nejaký LP filter ak by chrčal nech sa to neprenesie na výstup
4.Bolo by fajn mať možnosť ako aj obmedziť prúd tak aj ochranu proti skratu tým myslím keď prekročí sa max nastavení prúd aby prúd poklesol trvale na nulu nie obmedzil.
5.Rozhodnuť sa či reguláciu prúdu robiť High-Side pripadne Low-Side
6. Ochrana proti prehriatiu
7.Možnosť pripojenia ventilátora, pripadne aj nejaká tepelná regulácia
8. Meranie napätia a prúdu ak pomocou MCU tak použiť diferenciálny (opamp,ADC), a prispôsobiť rozsah 0-3,3/5V, pripadne použiť už hotové riešenia niečo na typ INA226.
0

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa dufi » 26 Feb 2024, 18:31

Pozri si zdroj 0-30V/ 0-3A -AR 9/1983.Nasledne vysla este aj uprava.
Tento zdroj ma prepinanie prudoveho rozsahu 0-300mA/0-3A a funguje to velmi dobre,regulacia je skustocne od nuly.
Mam urobene 2 kusy ako dvojkanalovy zdroj.Ozivene na prvy sup.
Potom za zmienku este stoji zdroj KAZ -AR1/1991.
0

Používateľov profilový obrázok
MrWifiHifi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 600
Dátum registrácie: 22 Aug 2017, 10:06

Re: Zdroj s LM723 (KA723) 30V 4A

Príspevok od používateľa MrWifiHifi » 26 Feb 2024, 18:48

Dumitru napísal:
26 Feb 2024, 17:44
MrWifiHifi napísal:Tak idea je zatiaľ taká, aby to zapojenie bolo čo najviac univerzálne. Napr. čo sa týka napájania, či bude trafo so sekundárom s vyvedením stredom, alebo bude mať ešte nejaké pomocné vinutie, teda či sa regulácia bude napájať s pomocného vinutia alebo priamo z výkonového vinutia.
Je zaujímavá myšlienka riadiť hrubé a jemne cez sumator :)

Každopádne netreba zabudnúť

1. Aby pri strate kontaktu potenciometra pre reguláciu U/I musí napätie/prúd bezpečne poklesnúť
2. Indikácia režimu CC/CV
3.Na každý potenciometer dať nejaký LP filter ak by chrčal nech sa to neprenesie na výstup
4.Bolo by fajn mať možnosť ako aj obmedziť prúd tak aj ochranu proti skratu tým myslím keď prekročí sa max nastavení prúd aby prúd poklesol trvale na nulu nie obmedzil.
5.Rozhodnuť sa či reguláciu prúdu robiť High-Side pripadne Low-Side
6. Ochrana proti prehriatiu
7.Možnosť pripojenia ventilátora, pripadne aj nejaká tepelná regulácia
8. Meranie napätia a prúdu ak pomocou MCU tak použiť diferenciálny (opamp,ADC), a prispôsobiť rozsah 0-3,3/5V, pripadne použiť už hotové riešenia niečo na typ INA226.
To nad tým hrubým/jemným nastavením cez sumátor som uvažoval už skôr, predsa len je to možno o niečo lepšie ako je to riešené v už skôr spomínanom diametrale alebo BK127.

To zapojenie vo falstade je len teoretické, nie konečné. Len som chcel ukázať, ako si ja predstavujem, že by to malo fungovať. Teraz ešte k jednotlivým bodom:
1. To je samozrejmosť, to som sa aj chcel opýtať, ako je to čo najlepšie riešiť.
2. Indikáciu CC/CV tam chcem tak isto pridať, tam sa bude len pozerať na to, či je kladné/záporné napätie na tom spodnom OZ a podľa toho budú svietiť ledky
3. Toto tam chcem tiež pridať
4. Ak tomu správne chápem, tak ak sa prekročí max nastavený prúd, aby sa proste kvázi odpojil výstup?
5. No nad tým tiež ešte musím pouvažovať, zatiaľ je to riešené ako Low-side
6. ,7. Počítam s tým, že tam bude aktívne chladenie, ktorého súčasťou bude aj obvod merania teploty, myslím si, že by to nemalo byť problém doplniť
8. Zatiaľ by som to riešil cez obyčajné OZ (a hlavne s tým, čo mám momentálne dostupné), ak by sa to podarilo rozchodiť podľa predstáv, potom budem uvažovať nad ďalšími vylepšeniami, ale áno, nie je to zlý nápad
dufi napísal:
26 Feb 2024, 18:31
Pozri si zdroj 0-30V/ 0-3A -AR 9/1983.Nasledne vysla este aj uprava.
Tento zdroj ma prepinanie prudoveho rozsahu 0-300mA/0-3A a funguje to velmi dobre,regulacia je skustocne od nuly.
Mam urobene 2 kusy ako dvojkanalovy zdroj.Ozivene na prvy sup.
Potom za zmienku este stoji zdroj KAZ -AR1/1991.
Na ten zdroj AR9/1983 som pozeral už skôr, tak či tak tam je potrebné mať 2 vinutia a regulácia prúdu je buď len 0-300mA alebo 0-3A, nie je to spolu tak ako by som to chcel riešiť ja (cez tie sumátory).
No zdroj KAZ je vlastne kópia BK127, ktorá tu už bola riešená.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok