stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 23 Apr 2024, 04:19

Dobrý deň.
Poprosil by som o radu pri oprave zdroja prípadne schému k danému zdroju Mesit MN YE-1T 30V 25A.
Mám iba rôzne útržky schém MESIT od rôznych typov. Táto verzia je ešte na germániu s tyristorovov pred reguláciou s oddeliteľnou ovládacou jednotkou. Zdroj ako taký funguje, ale len do 10V a zaťaženie do 30A max čo mi povolila elektronická záťaž. Tiež napätie začne klesať zo zvyšujúcim odberom. Zdroj som získal už dávnejšie, ale z dôvodu chýbajúcej schémy som ho poriadne neriešil (hlavne vzhľadom na danú konštrukciu). Po rozobraní zdrojovej časti som zistil chýbajúci kondenzátor neznámej kapacity nad stykačom, ktorý spína hlavné napájacie napätie 240V AC. Stykač bol doslova zaliaty voskom z daného chýbajúceho kondenzátora (v schéme je označený ako C24 M15, len mi nejde do hlavy to množstvo vosku všade dookola). Zhruba som premeral všetky dostupné polovodičové a pasívne súčiastky no nezistil som nič vadné, takže bez poriadnej schémy zapojenia resp. servisného manuálu sa asi ďalej veľmi nepohnem. Poprosím o poskytnutie dokumentácie k danému zdroju prípadne o odbornú radu, snáď mi to trochu pomôže k úspešnej oprave a oživeniu zdroja. Vopred ďakujem za akýkoľvek podnet a radu s pozdravom MV.
Prílohy
YE-2T.jpg
ovládacia jednotka.jpg
zdrojová časť.jpg
zdroj - cbýbajúci kondenzátor.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Apr 2024, 20:35

Len tak pozri, čo sa deje na vstupných filtračných kondenzátoroch, (na tomto 10 A zdroji označené ako C1 a C2), keď zvyšuješ výstupné napätie a prúd.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 24 Apr 2024, 19:56

To čo nameriam na výstupných svorkách je aj na filtračných kondenzátoroch. Sú tam tri a celková nameraná kapacita 20,3mF, ESR 0,02 R pri odpojenom bloku usmerňovača (asi 3x 6,4mF - aj som chcel zistiť napísanú kapacitu, ale boli oblepené páskou a neskutočný prístup). Včera som ho vybral a celý premeral nakoľko som sa nevedel vysomáriť z toho poprepájania. Zistil som tam zapojené dva tyristory KT25/400 a štyri diódy KY718. Na mieste D3 zapojené dve paralelne. Všetko OK - otestované jednotlivo.
Ohľadom tých napätí, keď ho zapnem tak je na výstupe takmer 20V bez záťaže (MAX - vyššie nejde, dolu sa dá regulovať v kombinácii s každým napäťovým prepínačom 1-3). Po pár minútach začne klesať až na desať voltov a tam už sa mierne drží aj zo záťažou do 30 A - klesne asi na 6V a po uberaní záťaže stúpne na 10V a drží aj hodinu. V tomto rozsahu sa dajú regulovať výstupné napätia od 0-10V v kombinácii s každým prepínačom Pr1-3. Stykač som rozobral, vykúpal v technickom benzíne a na miesto C24 som dal 160nF/250V.
Naviac sa mi dnes zadarilo pri testovaní elektronickou záťažou. Zdroj som vypol a po zapnutí mi vyhodilo 10A istič (nerobí to stále, ale občas sa trafí...) išiel som ho nahodiť a samozrejme všetko som nechal po zapájané. Všetko nabehlo pridám prúd na záťaži a nič sa nedeje -žiaden odber na zdroji, len pár mA. Asi odpálilo výkonový tranzistor - no čo už, keď sa darí, tak sa darí :applause: .....
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 24 Apr 2024, 21:42

"To čo nameriam na výstupných svorkách je aj na filtračných kondenzátoroch."

Podľa mňa by na filtračných kondenzátoroch malo byť vyššie napätie, lebo je tam ešte zapojený sériový regulátor (stabilizátor).

A až nájdeš ten prerazený tranzistor (možno ?) a zdroj bude znovu podmienečne funkčný, tak nastav na výstupe 30 V a začni zisťovať, prečo na výstupe nie je 30 V a či je na vstupných filtračných kondenzátoroch o niekoľko voltov viac, (možno o 5 - 6 V ?).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 24 Apr 2024, 22:30

Ďakujem za odpoveď. Napätia sú ako píšem, polovodiče som premeral všetky a sú OK. Tomu čo píšeš by som aj rozumel ale nie v tomto kombinovanom zapojení. Za ďalšie prečo sa správa nestabilne? Keď ho vypnem po pár minútach sa zopakuje to čo som opísal, tak tomu nerozumiem. Tiež tá schéma nesedí celkom s daným zdrojom aj keď je hodne podobná, tak sa v tom neskutočne dobre čosi hľadá.... Uvítal by som dáke konkrétne nasmerovanie - nakopnutie prípadne schému k danému zdroju, odkaz - zdroj. ...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Apr 2024, 15:47

Podľa mňa tam máš niekoľko problémov. Jedným je pravdepodobne (tepelná ?) nestabilita a druhým je asi predregulátor. Musíš uznať, že ak nemáš na vstupe dostatočné napätie, tak ti výstup nemôže fungovať, ako má. To je základ. Tak hľadaj, prečo nie je na výstupe tých 30 V. (Možno na filtračných kondenzátoroch je 30 V + čosi naviac a chyba je potom v regulátore. Ale ani toto si nezmeral !)

A fakt nemám krištáľovú guľu, aby som ti napísal, že vadný je ten a ten tranzistor. Elektronika sa opravuje predovšetkým meraním a nie výmenníčkárením súčiastok ! (To sa deje až potom, keď sa chyba odhalí meraním.) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 27 Apr 2024, 12:38

S tým rozdielovým napätím na výstupných svorkách a na filtračných kondenzátoroch si mal pravdu. Ja som to meral voči mínusu na výstupe s tým, že to má spoločnú zem, ale nemá. Napätie na odpore R1 330R je o 3V väčšie ako na výstupe.
Zatiaľ som nič nemenil, až na ten chýbajúci kondenzátor, ale ten nemá vplyv na funkčnosť zdroja má len filtračnú funkciu.
Bodla by origo schéma, alebo servisný manuál s osadzovákom nakoľko podľa tejto schémy sa tam naozaj niečo blbo vyhľadáva. Postupne to rozpitvávam a zisťujem čo je kam pripojené.
Naozaj nieto nič lepšie? Nikto nemá nič lepšie? Ja som hádam rok dozadu priebežne prehľadával rôzne fóra a nič sa mi nezadarilo, akoby neexistovala.
Ohľadom tej nestability napätia to skôr typujem na nejaký vadný kondík nakoľko polovodiče som už premeral snáď dvakrát a nič odpálené som nezistil aj keď ťažko povedať či náhodou nebude daktorý aj s nich chytený. Germániové súčiastky sú nevyspytateľné.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Apr 2024, 15:19

maco248 napísal:
24 Apr 2024, 19:56
Všetko nabehlo pridám prúd na záťaži a nič sa nedeje -žiaden odber na zdroji, len pár mA. Asi odpálilo výkonový tranzistor - no čo už, keď sa darí, tak sa darí :applause:
Toto sa ti už podarilo poriešiť ? Pri tých pár mA sa aspoň trochu dá regulovať výstupné napätie naprázdno, (dá sa predpokladať porucha v obmedzení prúdu), alebo je tam nejaké minimálne výstupné napätie konštantné ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 29 Apr 2024, 20:09

Zdroju sa nič nestalo ide ako predtým. Mal som na mysli tranzistor v elektronickej záťaži čo sa mi aj potvrdilo po rozobratí a premeraní. IRFP264 išiel do smútku - budem musieť objednať nakoľko nemám v zásobách ani podobnú náhradu. Ostal som pri starej klasike odporovej záťaži.
Zohnal som už aj schému od jedného dobrodinca na inom fóre, tak ju prikladám ??? .... no iba by som chcel, len to akosi nejde cez vložiť obrázok.
Prílohy
Mesit_YE-1T_09_schéma-orez-upr.jpg
0
Naposledy upravil/-a maco248 v 01 Máj 2024, 16:52, upravené celkom 4 krát.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Apr 2024, 22:07

Aha, tak to som zle pochopil. Ale z toho asi vyplýva, že ten zdroj nenabieha zrovna korektne.

Tranzistor IRFP264 nie je žiadna sláva. Naviac ani nemá definovanú SOA pre DC prevádzku. To aké parametre má ta elektronická záťaž ?

Rád si pozriem tú schému. No mám veľké obavy, či sa bude z nej dať "vysomáriť" a zdroj dať dokopy. Nie je to zrovna jednoduché zapojenie. A naviac celé zapojenie je "naopak", (regulácia v mínusovej vetve).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 29 Apr 2024, 22:18

skúšal som tam znova vložiť ten obrázok aj dvoma spôsobmi no nič sa mi tam nezobrazovalo - dám odoslať a sú tam aj schémy, ale dvakrát....už to asi nepôjde upraviť?....skúsim...
0

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 29 Apr 2024, 22:43

elektronická záťaž - ATORCH-DL24 150W 20A DC

https://aukro.sk/laboratorna-elektronic ... 7059771664
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Apr 2024, 12:33

Nemyslím si, že je možné tú elektronickú záťaž deklarovať ako 200 V, 20 A a max. 150 W. To by tam musel byť osadený iný (a výrazne drahší) tranzistor.
Len tak "namátkou" napr.: IPW60R041C6FKSA1, 600V; 77,5A; 481W; PG-TO247-3. Má definovanú SOA aj pre DC, aj pre teplotu 80 st.C. Napätie 200 V znáša, prúd 20 A tak do 10 V tiež a 150 W s určitou rezervou tiež. Ale s DPH stojí cez "dvacku". :wink:

K tej schéme. Je to v podstate to isté, len trochu krajšie nakreslené. Móoc by sa šikol popis činnosti. Ale nevadí, snáď to s pomocou niektorých tunajších zdatnejších "borcov" nejako zvládneme.

Ako prvé, tak na zoznámenie, by bolo dobré pomerať tie bežné časti, ako napájacie zdroje a podobne. (No mám dodatočnú otázku, máš osciloskop ?) Úplne dole je hlavný stabilizovaný zdroj pre elektroniku. Zmeraj napätie, (prípadne pozri zvlnenie), na C16. Meraj tak, že + meráka zavesíš na + kondenzátora C16 a mínusom sa dotýkaj po súčiastkach. Zmeraj napätie na zenerkách D18 a D17 a na E tranzistora T15. O napätie tohoto zdroja je opretá zenerka D16. Zmeraj aj napätie na nej a daj to sem.
Druhý zdroj začína mostíkom D5 až D8. Ten nie je filtrovaný. Na výstupe je zenerka D7, ktorá orezáva špičky, Zmeraj aj napätie na tejto zenerke, (lepšie by bolo pozrieť priebeh). Samozrejme, + meráka musíš presunúť na katódu zenerky. Napätie je blokované kondenzátorom C13 asi hodnoty 200pF, čo nám priebeh určite nevyhladí. (Zatiaľ by to asi mohlo stačiť.)
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 30 Apr 2024, 13:32, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa jezevec » 30 Apr 2024, 12:53

Mám podobnou 180W zátěž, těch 180W zvládá, testoval jsem ji na těch 180W po dobu 6. minut, to už se chladič zahřál skoro na 80°C, tak jsem ji radši vypl.
Pozor na testování spínaných zdrojů, zátěž omezí či vyřadí proudové omezení zkoušeného zdroje.
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 30 Apr 2024, 14:20

Záleží aj pri akom napätí a prúde tých 180W...oproti IRFP264 je super hrdinom aj relatívne lacný FQA40N25.
A ak už kupovať 20€ trand tak rovno takéto monštrum, ak vojde TO264:
https://www.farnell.com/datasheets/1863395.pdf
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11664
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Apr 2024, 14:39

Nechcem polemizovať. No vyrábať a predávať "neblbuvzdorné" zariadenia, (ktoré nevydržia deklarované parametre nekonečne dlho), je podľa mňa nefér a o*rb na zákazníka.

Človeče, to je fakt neskutočný FET. A vzhľadom na parametre, je aj neskutočne lacný !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 01 Máj 2024, 16:41

Táto elektronická záťaž čo mám má svoje výhody aj nevýhody oproti odporovej - za mňa viacej plusov ako mínusov.
Ohľadom zdroja mám menší problém. Mám ho celý rozhodený, takže napätia zatiaľ neviem pomerať, ale prikladám aspoň schému čo som mal predtým a čo som nameral tak som to do nej napísal. Napätia v ovládacej jednotke som meral voči mínusu mostíka D11-14 pri nastavení výstupného napätia "0".
Menší problém mám s T10/12 GC516 (podľa priloženej schémy) a to, že som si všimol pri meraní a manipulácii s plošákom PL3 (moje označenie pri rozkresľovaní), že má odtrhnutú kolektorovú nožičku. Pri povolení skrutky chladiča a vyberaní odpadli aj ďalšie dve. Museli byť skorodované nakoľko tranzistor bol zafixovaný v chladiči spolu s termistorom Th1, takže bez namáhania a naviac pri predchádzajúcom meraní bol dobrý (je aj teraz, ale bez nožičiek).
Neviem či ho môžem nahradiť kremíkovým podobných parametrov (KF517) a za ďalšie je spojenie v chladiči s Th1, ktorý pravdepodobne sníma jeho teplotu. Ak tam dám KF517 bude problém s teplotným spojením.
Nedarí sa mi nájsť originál, kdesi ho mám, len je problém kde? Ako sme sa pred pár rokmi sťahovali tak je hromada vecí ešte v krabiciach naviac na dvoch miestach. Určite ho nájdem, keď mi už nebude treba.
.YE-2T_schéma.jpg
.884_GC516.jpg
.PL3_schéma.jpg
.PL3_plošák.jpg
0
Naposledy upravil/-a maco248 v 01 Máj 2024, 17:05, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Máj 2024, 17:04

Ony ti budou ty nožky upadávat i u zbývajících tranzistorů.
Můj názor je tento obludný a těžký zdroj prodat nebo vyhodit. Kdybych potřeboval zdroj podobných parametrů, tak si ho koupím u číňana.
Na ali stojí spínaný regulovatelný zdroj 60V/24A necelých 200éček.
0

Používateľov profilový obrázok
maco248
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 05 Júl 2012, 21:38
Bydlisko: Poltár
Vek: 54

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa maco248 » 01 Máj 2024, 17:20

Áno máš pravdu. Zdrojov mám niekoľko no tento by som chcel využívať na elektrolýzu v garáži mimo domu a nosenie zdrojov hore dole sa mi nezamlúva. Naviac to čo máš na mysli sú impulzné zdroje nakoľko lineárny takýchto parametrov je cenovo niekde celkom inde.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: stabilizovany zdroj Mesit MN YE-1T 0-30V 25A

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Máj 2024, 17:25

Na elektrolýzu nepotřebuješ lineární zdroj.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok