Vyhadzuje mi prúdový chránič

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 22:40

No ale to by nebola L1 L2 a L3 :) A zbytocne by sa pretazovala. Ono, da sa to spravit X sposobmy dokonca aj podla normy a dalsimi XY nie podla noriem :) Takze tak.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa burizon » 21 Dec 2012, 22:43

SPIN90: evidentne tomu nerozumieš.
Mat001: správne si to pochopil.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 22:45

Asi nie teda :( Co uz :P
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 22:47

keby som mal 40A chr.tak to tak urobim,ale nemam tak musim kupiť 10 m kabla a spraviť to na vlastny okruh a vyhadzovať by ho už nemalo
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Dec 2012, 22:50

Len tak zbežne som to prebehol ,takže možno to tam už aj niekto spomenul,ale ak nie, tak ma napadá,

že častou príčinou takýchto blbnnutí býva, že ,,tieželektrikár "v podružnom rozvádzači, kde má pomiešané obvody cez chránič aj bez chrániča, nastrká všetky modré do modrého mostíka, zelenožlté do zelenožltého mostíka,a problém je na svete.Mám pocit s tej fotky, že tam je pes skapatý.

Ak si to tak urobil, tak si porušil zásadu, a to je PODSTATA obvodov s chráničom ,že za bodom rozdelenia *PEN na PE a N, už NESMIETE nikde v obvodoch tieto dva spojiť do jedného.Pretože tým zrušíte funkciu prúdového chrániča,kontrolovať unikajúce prúdy svojich chránených obvodov.
Pokial v zásuvke nie je zapnutý žiadny spotrebič, tak sa nič nedeje,ale ak sa tam zasvieti čo len žiarovka, už ide prúd aj mimo N a to zhodí chránič.Skontroluj si preto ,ktoré okruhy máš cez chránič a ktoré mimo neho, tam musíš aj ich modrý N pripojiť na pripojiť na pôvodný PEN pred chránič.
Dúfam, že je to zrozumitelné, nechce sa mi to teraz v noci kresliť.Možno zajtra.
Sám nie som zástancom-VŠETKO cez chránič,hlavne s tých spomýnaných praktických dôvodov -vypadne chladnička a je tma v celom byte,ak nemáš na každom rohu baterku,alebo urobené poplachovky/ako ja ,centrálnu v chodbe/ ,tak si v noci rozbiješ nos, kým NÁJDEŠ PRÍČINU zhadzovania chrániča.Väčšinou je to na dlhšie pátranie ,kým zistíme, kde je zvod. :mrgreen: Preto aspoň jeden dôležitý a najbezpečnejší svetelný okruh/napr. v chodbe/ vždy dávam pred chránič.Aj jedna svietiaca žiarovka v takom prípade poteší.
Ale to asi neskúšal tan čo vymýšla tie normy v EU.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 22:56

za 1. svetla nemam cez chranič,a za druhe ano nemam nič spojene ako ste vraveli :) A ano pokiaľ som nedal do okruhov žiaden spotrebič chranič držal,akonahle som nameral vadaskou obvod chranič zhodilo.tam je pes zakopany že to mam spojene v jednom kablu a to je chyba musim to doladiť a priviesť novy kabel na zasuvky ktore chcem chraniť(nechcem chraniť cely byť ako som čital) iba jeden okruh
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 22:56

No, este raz dodam ze mne sa skor, pricina javila v tom, ze pracovny vodic za chranicom sa vyuzival aj pre fazu "mimo" daneho chranica, ako bolo viditelne z prilozenej schemy. Teda cez pracak tiekol vecsi prud ako cez fazu a rozdiel bol na svete. Je to vidiet v scheme, nebudem to viac rozoberat. Pricina je jasna, problem je dat to do poriadku. Ako som vravel, idealne to vymenit a spravit skutocnu TN-S. Ale to asi nepojde tak aspon to nejak "rozumnejsie" pozapajat.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 21 Dec 2012, 22:59, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
rambik7
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 03 Feb 2008, 00:00
Vek: 31

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa rambik7 » 21 Dec 2012, 22:58

jasnačka je to jasne čo je mimo mi to akurát teraaz preberáme na elektronickej spôsobilsti som murgašak a riešili sme taketo prípady :idea:
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa burizon » 21 Dec 2012, 23:01

Spin90: nemal som na mysli, že nerozumieš elektrike, ale skôr požiadavke Mat001. Ale ako tak pozerám, tak samotný autor tejto témy nevie čo chce, ale hlavne veľmi slabo rozumie elektrike.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 965
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa pajky » 21 Dec 2012, 23:06

necital som prispevky, ale podla nazvu temy bude asi niekde chyba :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 23:07

burizon :No ved v pohodke, je to dost neobvykla poziadavka a potom tu vznikaju urcite nedorozumenia :) ale to asi patri tak trocha k tomu :)
Premyslam nad tym, ako to urobit poriadne, ale bez uplnej prestavby netusim. Tahat 5 zilove kable miesto 3 zilovych za ucelom usetrenia sa proste nevyplati. A tazko to potom davat do poriadku. Aj co som tu nieco kreslil, sam by som to tak nikdy nezapojil a aj som to tam pisal. Taze neviem. Este ked, tak ako pisal natahnut novy kabel od rozvadzaca do kupelky 3x2,5mm2 a tie ostatne nejak, neviem jak, porozkladat a vyuzit. Ale v rozvadzaci bude aj TN-C aj TN-S. Proste, katastrofa. Hlavne by bolo dobre d takeho rozvadzaca nalepit schemu pre buducich "badatelov" :) Ale bude to lepsie ako to je, to nepochybne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 21 Dec 2012, 23:09

By som ten 5zilak farebne preznacil na PE,L1,L2,N1,N2 teda pouzil len na 2 okruhy/2 fazy.PE spolocny, L1 a N1 cez chranic, L2 a N2 bez chranica, alebo dalsi chranic. Pod 1 isticom moze byt az 10 zasuviek. Konvicu aj mikrovlnku zapnutu naraz ten istic unesie v pohode. Mikrovlnka zere ak nemas gril nejakych 800w, konvica max. 2,6kw, silnejsiu som nevidel.
0

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 23:14

neviem asi sa nechapeme ako to chcem ja a ako to myslite vy :D asi budem musieť nakresliť novu schemu :D a ano v prvých tak som to aj myslel že keby mal kabel 2 nulaky tak by to išlo
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 23:17

No, nejak tak som to kreslil. Je to tu v teme dakde zo zaciatku. Vsetko by trebalo preznacit, pooznacovat, dat aj schemu do rozvadzaca a mozno by to nebola az taka tragedia. Samozrejme nikto by to neschvalil ani nahodou :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Dec 2012, 23:21

Mat001 napísal:keby som mal 40A chr.tak to tak urobim,ale nemam tak musim kupiť 10 m kabla a spraviť to na vlastny okruh a vyhadzovať by ho už nemalo
jak psal taky 5ko , dodávám:
Toto ani náhodou od J0hnyPP:
By som ten 5zilak farebne preznacil na PE,L1,L2,N1,N2 teda pouzil len na 2 okruhy/2 fazy.PE spolocny, L1 a N1 cez chranic, L2 a N2 bez chranica, alebo dalsi chranic. Pod 1 isticom moze byt az 10 zasuviek. Konvicu aj mikrovlnku zapnutu naraz ten istic unesie v pohode. Mikrovlnka zere ak nemas gril nejakych 800w, konvica max. 2,6kw, silnejsiu som nevidel.


Dodám, co mi vypadlo při psaní v předchozím příspěvku:
máš tedy provedené dvě soustavy - v koupelně TN-S, ostatní zásuvky 1fázové i motor jsou v TN-C
viz Tvoje zapojení : http://imgupload.sk/viewer.php?file=s2a ... x6nu90.jpg tu je ta schema

1. Najdeš modrý ve všech zásuvkách na fázích L2 a L3 na 1.kábelu (Izby),
2. odpojíš ho v nich
3. a vodič označený na Tvém schemátku v 1.kabelu jako "Pe" zapojíš klasicky - podle TN-C = kolík a pravá dutinka zásuvky - provedení ve starých instalacích.

4. Zásuvky, které mají být na chrániči přes L1 a N a Pe, zůstanou zapojené beze změny přes chránič (koupelna)
5. "Svetlo kabel" - L1,L2,N,Pe zůstane zapojený beze změn (na světla)
6. vývod pro motor beze změny.
Nic jiného už nemusíš měnit !!!
Je to zapojení jen na takto provedený Tvůj rozvod - ne že to někdo bude kopírovat pro opětovnou úsporu práce i materiálu. Jde o maximální PRASEČINU.

PS k Tvojí poznámce "40A chr.tak to urobím..". Stačí i ten co máš, zapoj jak Ti tady popisuji.
A dotaz: ten "25A jistič/prívod" máš na co? stačil vypínač v podružném rozvaděči, protože takový jistič bývá v elektroměrovém rozvaděči.
Dobrou noc
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 21 Dec 2012, 23:29, upravené celkom 3 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa burizon » 21 Dec 2012, 23:23

Mat001: Nezabudni, že kúpeľňa musí ísť celá na prúdový chránič vrátane svetiel a všetkého, čo tam máš zapojené.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Dec 2012, 23:31

Burizone, zkus si přečíst, co píší i jiní než já , prosím.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 23:33

Jirka84 : Tak, aby som sa aj ja nieco dozvedel, preco to nesmie byt tak, ako pisal j0hnyPP ?? Koli slabemu PE vodicu ? Alebo len koli farbam ? Teda samozrejme pouzitie spolocneho kablu je blud sam o sebe, ale technicky ma zaujima, co by tam haprovalo. Uprimne sa pytam, lebo neviem. Dochadzalo by k ohrozeniu bezpecnosti ? Nefunkcnosti niecoho alebo ako ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 21 Dec 2012, 23:35

Si pisal ze tie viaczilaky su koli zjednoduseniu a uspore. Pritom za tie peniaze stacilo spravit 2 zasuvkove a 1 svetelny okruh, a preslo by to aj reviziou :) Ak tam teda nemas el. sporak(/alebo ruru nad 2kw), pracku ani umyvacku, a ine spotrebice hodnotene ako nad 2kw s potrebnym vlastnym istenim.
Este taka pripomienka k prudovym chranicom. Ak je chranic s isticom, tak prud ma zodpovedat prierezu za nim, je jedno ci to je 1 alebo 6 faz, alebo 3,5,10 zilak. Ked to je raz 2,5mm tak 16A.
Chranic bez istica samozrejme pouzivat s co najvyssim prudom "spinacieho kontaktu", ale staci ak sa rovna prudu predradeneho hlavneho istica/vypinaca, u teba teda tych 25A.
0

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 23:41

dobre a teraz sa vas ja pýtam po viacerý krat,že ked z rozvadzača natiahnem novy kabel na tie zasuvky v kupelni cyky 3x 2.5mm a zapojim ho že na 1.kontakt chr. zapojim privodnu fazu (hocijaku) a na 2. kontakt vyvod ... 3.kontakt vstup nulaka z modrej svorkovnice a 4.kontakt na vystup nulaka a PE zo žltozelenej svorkovnice či to pojde , či aj nadalej to bude vyhadzovať
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok