Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Dec 2015, 22:32

Čo som už slepý načisto? :wink:
Aj ked to zväčším, tak vidím , že pod tú lavú fázu idú dva šedé, jeden hore a druhý doprava oblúkom do tej čokolády a spod nej na zelený.
Ale ked nie tak nie, ibaže prečo je ten lavý koniec odpálený?

Merák, no ja vôôôbec nebrááánim. :wink: cengni,nacengáme. :thumbup:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa helios » 16 Dec 2015, 22:53

Hnilíkový vodič bol opálený preto, lebo bol v stupačkovej svorke povolený, preto som ho aj celý vymenil.
0

ranko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 22 Júl 2015, 17:18
Bydlisko: Poprad

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa ranko » 17 Dec 2015, 20:03

miroja napísal:Presne ako pise Merak..
Ako je to potom s plechovymi krytmi na stupackach, kde je pristup k stupaciemu vedeniu 3x230 este pred elektromerom. Maju byt blombovane? Ak ano, kto to ma podla zakonov blobovat? Elektrarne? Spolocenstvo?
Pokial pamtam pred par rokmi vydalo UrSO nariadenie kde majetok distribucky je po prve istenie od odbocenia z hlavneho vedenia. V pripade bytoviek je to po poistky v rozvadzaci na stene, v niektorych mestach sa vymenili skrine a poistky na bytovke su uz priamo v "silke". Vtip je ze pri prihlaseni/zmene na odbernom mieste potrebujes vyjadrenie distribucky ci a kde sa mozes napojit aj ked to nie je ich majetok. Prevadzku (bezpecnu) stupacky musi zabezpecit spolocenstvo resp bytove druzstvo.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2582
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 62

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa miroja » 17 Dec 2015, 20:12

Takze spolocenstvo by si malo na vlastne naklady zabezpecit a zablombovat vsetky plechy v stupackach?
0

ranko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 22 Júl 2015, 17:18
Bydlisko: Poprad

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa ranko » 17 Dec 2015, 20:23

Minimalne musia zabezpecit aby sa nepovolane osoby nedostali dovnutra (bezpecnost, o tom hovori x noriem), ziskat blomby na zablombovanie nie je lahke samozrejme by to nemali byt rovnake ako pouzivaju v distribucke. Taketo bytovky su este pozostatok zo socializmu, a nikomu sa to nechce plosne riesit. Ved naco ked to takto funguje uz dlhe roky.
0

Používateľov profilový obrázok
stw
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 23 Jún 2014, 17:39
Bydlisko: TT
Vek: 49

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa stw » 17 Dec 2015, 23:24

Presne tak, nikomu sa to nechce riešiť a ja som to už vzdal... Pred odstránením závad z OPaOS som správcovi ohlásil že sa to bude odplombovávať a následne to môže dať zaplombovať zse... Málokto to dotiahol do konca... Konkurencia to rieši spôsobom- to je elektrární, to sa nemusí otvárať... Ak mením istič pred bytom v zaplombovanej časti tak pred výmenou zákzník predomnou zavolá do elektrární a oni to prídu do 3 dní zaplombovať za poplatok myslím 20€ do fa toho človeka...
0
Robím tak, aby som mohol byť na svoju prácu hrdý a to isté očakávam aj od ostatných.
Na výber sú vždy dve možnosti- jednoduchá alebo správna :-)
Skúsenosť je neprenosná.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Dec 2015, 09:30

Volakedy patrili všetky zariadenia a vedenia až po elektromer elektrárenskej spoločnosti dodávajúcej elektrinu.
Kedže sa prívody do panelákov dlhé roky neudržiavali,elektrárne sa ich velmi radi vzdali v ,,prospech,, správcovských spoločností bytových domov,ktorí si však neuvedomili, akú zodpovednosť si vzali na krk.Kedže sa do toho vyznali ešte menej a náklady na výmenu boli nemalé, vedenia chátrajú nadalej a teraz sa vyhovárajú jeden na druhého.S toho vyplýva aj chaos v kompetenciách,kto je za čo zodpovedný a čo komu patrí, takže v konečnom dôsledku si to odnesie zákazník,ktorého si ping pongujú ako loptičku.
To isté sa deje aj miestnymi komunikáciami, parkoviskami či dopravou... každý by chcel len zarábať,ale investovať nikto. :mrgreen:

Ale to už sa stáva slovenským folklorom podla hesla ,, sprav si sám- zaplať nám.,, :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alois

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa alois » 19 Dec 2015, 06:02

Niečo som našiel na serveri, keď som si uvoľňoval miesto na HDD. Je to síce staršie a niektoré časti už boli novelizované, ale na rýchle odpichnutie sa keď niekto niečo hľadá to nie je zlé....

5ko: Bratia Česi mali už dávno prúpovídku: "Franto podrž komín, já jdu pro peníze..." A v rámci demokracie a niektorých monopolov je to tak že, nápíš žiadosť a zaplať, mi ti dáme do 30 dní vedieť....

Riešil som prekládku elektromeru v rámci stavby. Aké by to bolo fajn, keby sa od stĺpa urobil zemný prívod a rozvádzač pre elektromer (s revíziou) vzdušné vedenie odpojilo a prehodil by sa elektormer tomu istému zákazníkovi na tej istej parcele s tou istou pracovnou čatou v jednom čase. NIE

Najprv žiadosť o odpojenie odberného miesta (3 týždne) a potom až môžeš potať žiadosť o schválenie nového odberného miesta (1 mesiac). A po schválení montáž elektromeru do 2 týždňov. To je uhodené do hlavy.... a plynári aj vodári sú rovnaký exoti.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10183
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Dec 2015, 09:55

Veď dnes každý čo má na úrade do zadku dierku, musí byť dôležitý ako razítko na dvojbodku,tak to musí predviesť tej spodine,čo ho chodí otravovať s kadejakými lajstrami na podpis a ešte k tomu v pracovnej dobe, ked sa mu práve tak dobre drieme alebo surfuje na nete. :wink:
Už je to tu horšie pomaly ako v Turecku,či Rumunsku... ak nedáš nepohneš sa.

A načo sa škrabať na uchu rovno, ked sa dá aj druhou rukou dookola ,alebo ešte sa dá aj pomedzi nohy. :lol:
Keby tú prekládku urobili naraz, nemohli by trikrát učtovať cestu,výjazd troch zamestnancov,zamestnať papierovačkou desať úradníčok....nejako sa mi to začína povedome červenať ,už chýba len pečiatka s kosákom a kladivom.

Česť výnimkám, iste sa najdu aj šikovný úradníci, len si neviem teraz narýchlo na žiadneho spomenúť. :wink:


Inak super zoznam ,iste sa aj pre mňa tam niečo najde pre správu budovy.
takže K+ odomňa.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa martin knocik » 19 Dec 2015, 10:48

POkial bude šikovný úradník platený rovnako ako nešikovný úradník (tabulkový systém od počtu presedenych hodín a rokov zbytočne zabitého života) , tak šikovný úradník odíde alebo hned zdegeneruje.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 24 Jan 2016, 15:28

Ahoj. Tieto fotky som spravil u babky v byte. Chceli trochu zredukovať káble za TV, tak som sa do toho vrhol. No a pri skracovaní koaxiálneho kábla som narazil na niečo čo som ešte nevidel. Pod kopou izolepy ma čakalo prekvapenie :mrgreen: Ja že tam budú F-konektory a spojka. Ale kdeže ... Robili to majstri čo montovali Skylink. Prejavovalo sa to tak, že občas v priebehu dňa začalo obraz rušiť. Majster antenár povedal, že to je problém internetu a treba zrušiť DSL a dať to cez telefónnu linku :) To preto, lebo do set top boxu je zapojený aj LAN kábel a nejako majú aktivované programy naviac či čo. Spoj som opravil klasicky F-konektormi a spojkou. Zatiaľ žiadne rušenie :wink: pardon za kvalitu..
Prílohy
20160121_152314.jpg
20160121_152332.jpg
20160121_152436.jpg
20160121_152443.jpg
20160121_152516.jpg
20160121_152530.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 33

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa Axwell » 24 Jan 2016, 16:28

takto som uz par koaxialnych kablov videl takto, ze mali zily zmotane, pri analogu to az tak nevadilo, ale pri digital hlavne vyssie frekvencie tak to je problem... v podstate podobne chovanie maju aj tie f konektory, co su tie najlacnejsie nasuvacie, darmo ich zalepis aj izolackou, to po case pusti a uz nie je poriadny spoj (aj ked zalezi aj od izolacky, niektore dobre drzia dlhodobo) tiez neznasam niektore IEC konektory klasicke do TV, co sa mi rozpadnu v ruke, radsej tam davam redukciu F konektor to IEC do TV.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2471
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa Edgar » 24 Jan 2016, 17:12

Ja som to párkrát spravil tak že som strednú žilu zapajkoval, oblepil do hrúbky jej izolácie, na to dal alobal a na ten alobal dal tienenie. Čudujte sa koľko chcete ale lepší spoj som v živote nemal :D
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 24 Jan 2016, 17:31

mno ja dávam tie čo sa našrobujú na kábel a potom ich zašrobuješ do spojky. tie držia a problém som s nimi nikdy nemal.
edgar: hej presne takto som sa snažil opraviť zlomený kábel na WiFi v NTB a dopadlo to tak, že sa dosah znížil na nepoužitelnú úroveň :mrgreen: predsa len VF
0

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa Marek89 » 28 Jan 2016, 20:50

Revizaci, co je na tom pravdy, co som pocul dnes. Byt ktory ma hlinikovy rozvod, kedze je to starsi byt a bol odpojeny, tak pre znovapripojenie sa musi prerobit na med, inac to elektrarne nepripoja. Vraj podla nejakej EU normy.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa Samanko » 28 Jan 2016, 21:03

Nič.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Jan 2016, 23:05

Al je ešte stále povolené používať. Kto Ti povedal takú bachorku vlastne? Bolo to vyjadrenie priamo distribútora?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 33

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa Axwell » 28 Jan 2016, 23:41

tak neviem ci to uplne sem patri, ale takyto DIY wattmeter v priamo zabudovana v rozvodovej skrini velmi pekny dizajn aspon pre mna, len by to u nas nepreslo zrejme, ale tak v PL asi je vsetko mozne :D

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3144697.html
0

alois

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa alois » 29 Jan 2016, 04:34

Znovu pripojenie bytu/odberného miesta je závislé aj na revíznej správe. Prečo bol byt odpojený?
Ale nikto ti nemôže predpísať, ako a čím máš mať byt naťahaný. Treba mať kladnú revíznu správu. Samozrejmé by malo byť, ak je to byt z povojnových rokov, kde je AL obaľovaná "látkou", či rozpadávajúcou sa gumou, tak ti nemôžu súhlasiť izolačné odpory. Taktiež ti nemusí sedieť prierez vodiča na požadovaný odber v starých rozvodoch. O FI pre kúpeľňu nehovoriac. Ale to všetko leží na pleciach revizáka. Normy dodnes uvádzajú doporučené priemery Cu a Al vedení.

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Príspevok od používateľa trunek » 29 Jan 2016, 18:56

pokiaľ nedošlo k rekonštrukcii tak pokiaľ viem postupuje sa podľa dobových platných predpisov
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok