Vyhadzuje mi prúdový chránič

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 13:44

Ahaaaa :) Pockaj, premyslim si to, a napisem co sa mi na tom nepaci.
Jasne, tak proste nemozes to tak zapojit, cez nulak cez prudovy ti ide prud vecsi ako cez fazu v prudovom. To som sa asi blbo vyjadril :) Ale proste ide o to, ze k tym dalsim 2 fazam musis tahat nulak nie z RCD ale z hlavnej pracovnej svorkovnice ("nulakovej"). Preto ti to vyhadzuje. Mas nerovnake prudy prechadzajucich cez RCD, nevraviac,ze sa prudovo pretazuje. Nakreslim ako by to mohlo byt.
EDIT: Fuha, no vsimol som si,ze si obmedzeny tym kablom, jasne, preto take riesenie. Uz chapem kde mas problem. No, toto nebude jednoduche dat do "normalneho" stavu. V tomto stave to je nevyhovujuce, dokonca by som povedal ze nebezpecne, koli pretazovaniu nulaka, proste to tak nemoze ostat a pouzivat sa.
Mas to urobene nebezpecnym sposobom veru, a aj na obrazku si to zle vyznacil. Nemas tam bovec na druhom kabli L1 a L2, ale len L3, cize nulak moze zhoriet. Tak isto v prvom kabli mas L1, pravda a mas 2x L2.
Mas to proste dost zle. Je ale par moznosti, ako to dat do poriadku. Avsak s pouzitim tolkych isticov nepocitaj .
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 14:51

z rozvadzača mam ťahany 5žilovy kabel aj 4žilovy kabel.V tom štvoržilovom mam jednu fazu priamo na mikrovlnku konvicu a radio :D a takto ja som si toho vedomý že ten nulak je "sám"može byť preťažovaný ale nemal by byť neodoberame toho prudu toľko že by to nezniesol,niekde som pozeral ,že znesie 33A (2.5mm) takže nemal by zhorieť.Predtým tam bola hlina a držala :roll: snať nie.Ten nulak mam tak na max 15 zasuviek a stoho su niektore neaktivne res. malo kedy prejdu nimi male prudy :) a a bude asi tam chyba myslel som,že bude tam pes zakopany,ale nevedel som si to dokazať :D a opraviť by sa to teda dalo ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 15:04

Tak, opravit. No neni to len tak. Nieco som nakreslil, takto by to elektricky mozno islo. Nemalo by sa nic zahrievat, nic zhadzovat, ochrana chranicom by fungovala. Snad sa niekto vyjadri. No ale nemozem doporucit nieco take zapajat. Jednak farebne znacenie vodicov nedodrzis, to samo o sebe je vyrazne porusenie noriem a druha vec, ze prides o niektore istice ktore si povodne mal. Zato ziaden PEN a ani N vodic sa pretazovat nebude a ako som spominal ochrana fungovat na tom danom obvode bude. Nebude ju zhadzovat nieco ine. Ale ak to uvidi nejaky elektrikar, tak sa zlakne a utecie :D Cize nie, myslim ze bez vymeny kablov, resp. aspon pridania par kablov to nebude uplne OK. Je to taky paskvil proste, nepekna vec. A este taka vec, ze to istenie 16A a 10A v jednom kabli, tak to je blud sam o sebe :D Bud je ten kabel 4x1,5mm2, alebo je 4x2,5mm2 (idy asi nebude) , teda bud bude isteny cely kabel na 10A alebo 16A. No proste, je to motanica :) Ale dufam, ze ked uz nic tak si aspon pochopil, kde je vlastne ten problem, a preco zhadzuje. Skus teraz popremyslat ako by sa to este dalo napravit a ked tak sa opytaj. Mna ako prve napada samozrejme natahanie "normalnych" kablov, avsak na druhej strane chapem, ze nie vzdy sa to da po stranke mechanickej, ale aj financnej.
Prílohy
mozno.png
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 15:19

Už viem,teraz by som to spravil inak ,lenže už to mam všetko kompletovku,viem že to je všelijake .Cez revizu by mi to sice neprešlo ale už je to Lepšie ako to bolo vtedy :D spoje zatočene kombinačkami.Vravim nemalo by to zhorieť ,keby som kuril eletrikou ,to by bol pruser,to by som jasneže ťahal všetko zvlasť .Takže zaverečne rozhodnutie je take,že budem bez prudoveho ale do buducna to prerobim a prudovy dam do pivnice ,tam mam ešte jednu kupelnu,nahodou keby tam bol darling alebo take niečo a urobim si aj zasuvku na vonok.Inak mi to už nevychadza.Dlhe roky sa žilo bez prudoveho chraniča,koľko krat ma mrdla eletrika a som tu.Treba mať rešpekt s nej a nevysmievať sa jej do ksichtu cez chraniče :D
0

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 15:22

ten štvoržilovy kabel je cyky 2.5mm jdna faza je mikrovklnka ,konvica a radio a druha faza je privod na svetla čiže zasuvky su na 16 A a svetlo je 10A .A vlastne mne stači z Rozvadzača priviesť kablom cyky 2.5mm do prvej zasuvky kde som chcel mať istenie prudovym chraničom a samozrejme ten prepoj odstraniť a vybavena vec. A Ďiky za ochotu,už teda viem,čomu sa v buducnosti vyvarovať,že ten chranič nieje taký sprosty ako som si oňom myslel :D Že ak mu nesedia prudy inych faz tak vypina.. čouž deli ma od funkčnosti asi 10 metrov kablu + dražka v stene :roll: :D
0
Naposledy upravil/-a Mat001 v 21 Dec 2012, 15:31, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 15:31

No, je to na Tebe, nez sa ale definitivne rozhodnes, skus este pockat, mozno sa ozve niekto viac z praxe. Ja nesom az tak skuseny v tomto a popravde aj sa trocha bojim radit v tejto oblasti, ide castokrat doslova o zivot. Mozno mi uniklo nieco dolezite, ale myslim ze skor nie. Obcas tu chodia aj skutocni odbornici, treba pockat a urcite si vsimnu aj toto vlakno. Tak vela zdaru ! :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 15:33

Dikes ,jasne popalil som sa trochu,ja som tiež rok po vyštudovani.Aj to tak dopadlo,ale človek sa uči na svojich chybach.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Dec 2012, 16:53

Mat001 napísal:Dikes ,jasne popalil som sa trochu,ja som tiež rok po vyštudovani.Aj to tak dopadlo,ale človek sa uči na svojich chybach.
Pro MAT001 ,
PREPÁČ MI nasledujúce odpovede:
máš v tom zmat č.001 - asi máš elektro slaboproud, jinak bys něco takového nedokázal.
První chybou ,kterou jsi začal , je patlání dvou (tří) okruhů do jednoho kabelu :!: . Druhou zásadní chybou je motat TN-C a TN-S v jednom rozvaděči, ale viděl jsem už i takové činy. Třetí chybou je použít N vodič z toho chrániče (nebo jakéhokoliv jiného chrániče) pro okruhy , které Ti pracují v síti typu TN-C !!! nebo třeba i v TN-S, ale bez chrániče. Také PEN v těchto sítích není totéž co PE nebo N I KDYŽ !!! na první pohled se Ti možná jeví elektricky jako spojené vodiče. Nejde o klasickou slaboproudou zem na tišťáku nebo celém přístroji.
On totiž ten chránič má jeden zásadní úkol (raději i pro lajky napsáno nasledující):
KONTROLUJE rozdíl proudů protékajícími vodiči N a L (N a L1,L2,L3), kdy poruchový (unikající) proud teče do vodiče PE. V takovém případě je jeho činnost v definovaném pracovním rozsahu kontrolovaného poruchového proudu 0,3-0,01A (podle výrobcem definované proudové a časové hodnoty - nejčastěji užívané pro bytové účely obvykle 30mA). Pokud použiješ N vodič z tohoto chrániče pro jakýkoliv jiný okruh ( TN-C , TN-S) , pak se MUSÍ zákonitě proud spotřebiče zapojeném v jiném okruhu projevit negativně na chrániči , který s takto zapojeným proudovým odběrem "div že ho nechytne infarkt" . Prostě vypadne ještě dřív, než v definovaném čase nadproudem. Podotýkám, že stále nejde o klasický zkratový proud, který vybavuje pouze standardní jistič, v Tvém zapojení 10 nebo 16A/B charakteristika.
Rozdíl proudů "do a z chráničových vodičů" musí být v podstatě jen jeden "0,0000A" . Dá se říci, že v podstatě chránič kontroluje izolační stav kabelu a současně i poruchový (unikající) proud na připojeném spotřebiči.
Snad jsi pochopil podstatu CHRÁNIČE , k předchozím "detailůlm" se znova nehodlám vyjadřovat. Něco z toho tady řekli i jiní.
0
Naposledy upravil/-a Jirka84 v 21 Dec 2012, 21:12, upravené celkom 1 krát.
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 18:08

fúha :D no dobre ,takže ked to chcem urobiť na spravnu mieru ako mam postupovať ,bez nejakej vymeny kablov,ako to mam teda rozdeliť (PEN) a keby som ho už aj nejakým činom rozdelil na spravnu mieru tak by som mohol z N svorkovnice napojiť prudovy chranič a osve viesť kabel do zasuviek ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Merak » 21 Dec 2012, 18:41

jenda23 napísal:Ale pozor fíčko musí bejt součástí hlavního jističe a je pokud vim předepsaný! Dnes už ti bez toho nikdo revizi neudělá....
zdravím

fíčko, teda ak som správne pochopil, je prúdový chránič
nie, nemusí byť súčasťou hlavného ističa, lebo ani hlavný istič nie je podmienkou
podmienkou je hlavný vypínač
istič sa používa na istenie, vedení, pracovných zariadení, atď....
áno, aj rozvádzač je svojim spôsobom zariadenie ale
je zbytočné, keď na začiatku vedenia je istenie, a v rámci dodržania selektivity by si v tom prípade musel v degradovať výkon rozvádzača hlavným ističom

na ostatné odpíšem večer, bol som služobne vo Zvolene
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Dec 2012, 21:10

To Jenda23 i Merak
neznám do podrobna slovenské normy, ale předpokládám, že platí hlavně ty evropské v rámci EU, tedy i v Česku - bavíme-li se o bytových rozvodech, pak tedy se dává jako první v pořadí hlavní jistič před elektroměrem podle připojovacích podmínek místního dodavatele elektřiny a to v zaplombovaném elektroměrovém rozvaděči (pro možnost bezpečné výměny/demontáže elektroměru), následuje samostatný podružný rozvaděč, ve kterém stačí na vstupu kabelu hlavní vypínač (nikde jsem nečetl v ČSN/EN/STN současně chránič jako hlavní vypínač), za kterým jsou jednotlivé okruhy TN-S (TN-C ne! podle nových norem pro bytové rozvody) chráněné z části chráničem a následně jističi pro samostatné okruhy (v lepším připadě i samostatné chrániče pro jednotlivé okruhy - norma s ohledem na vzájemné ovlivňování se a výši financí zákazníka nevylučuje dosud obě verze). Z části "za chráničem" proto, že např.zvonkové trafo, nouzové sv.rozvody, zabezpečovačka a jim podobné okruhy lze vyjmout z podmínky "za chráničem" PRO OBSLUHU LAJKY (myšleni lidé v bytovém fondu).
Jistič jistí el.vedení před nadproudem (i zkratovým) nikoli tedy poškozený spotřebič, chránič chrání LAJKA před unikajícím (poruchovým) proudem poškozeného (vadného) spotřebiče. Selektivita jističů slouží k postupnému omezení nadproudu (i zkratového) na daném vedení (1,5 /2,5/6/25mm průžezu atd - 10,16,25, 80A atd.)

Pro MAT001,
nelze používat jeden kabel vícežilový pro dvě soustavy rozvodů a navíc jistit tento kabel samostatnými jističi - představ si, že jdeš po někom neznámém takovou instalaci opravit - máš takové schopnosti předvídat něco , co vytvořil domácí kutil? Proto jsou obecně stanovená pravidla = NORMY. (viz jízda autem na silnicích).
Ve zkratce jsem snad popsal "základy" ze základních principů el.rozvodů
- snad jsi pochopil základní problematiku silových rozvodů i funkci a použití jističů, chráničů , jednotlivých okruhů a spotřebičů.

PS snad mě tady neukamenujete za konkrétnosti, dané a v praxi používané. Samozřejmě že dříve stačily "...dráty u stodoly nade vraty,... máte-li pojistky předepsané, pak se Vám nic nestane... hřebíky...začnete od píky..." - tak nějak to Svěrák zpívá v písničce.
Pěkný zbytek nejen dnešního "konce světa". :D
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7723
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Merak » 21 Dec 2012, 21:39

Mat001

vieš popísať presne aké káble ti idú z rozvádzača (prierez, materiál, počet žíl, typy žíl)? konkrétne tie, kde máš jednofázové obvody? a čo sú to zač tie jednofázové obvody?

tak ako ti tu už písali, v jednom kábli nesmieš mať mix viacerých napájaní
a kde si vygúglil, že 2,5 Cu znesie 33A, skôr 23A
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 21:49

chlapi berte to tak,že to nieje podľa normy ,ide mi o funkčnosť a praktičnosť.v dome mame maximalne 15 zasuviek a s toho niektore sa bud nepouživaju alebo sa použivaju malokedy ,vysavač niekedy nejaka lampička.Z rozvadzača mam klasiku 5 žilovy cyky 2.5mm na tie zasuvky konkretne mam zapojene 3 izby kde sa toho prudu neodbera toľko .Dalši 4 žilovy cyky 2.5 mm mam samostatne na žruty konvivu a mikrovlnku .Ved to by už muselo byť aby zhorel to by som musel dokupiť spotrebiče ohrevače a tak . Zjednodušil som to koli dalšim investiciam že som ťahal viacžilove kable.Len mi ide teraz o to ,že keby som sa rozhodol dať VLASTNY okruh na chranič či by sa to dalo podľa tej schemy dostiahnuť.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa burizon » 21 Dec 2012, 22:14

Mat001.
Nebudeme preberať čo všetko nie je ako má byť. Je jasné, že to chceš mať funkčné a hlavne bezpečné. Tak ja by som ti poradil ako by to bolo potrebné zapojiť, aby to šlapalo. Takže ideme na ten päťžilový kábel. V rozvádzači výstup z prúdového chrániča zapojíš na vstup troch jednofázových ističov. Jeden bude pre kúpeľňu (L1), druhý bude pre jednu izbu (L2) a tretí bude na ďaľšiu izbu (L3). A všetko ti bude fungovať ako chceš. Samozrejme, že výstupy s ističov zapojíš na ten kábel. Prúdový chránič bude istiť kúpelňu aj zásuvky v izbách, poprípade aj svetelný okruh, ak to máš na ten kábel zapojený. A hlavne nesmieš spojiť niekde v izbe alebo v kúpeľni PEN s N. A prúdový chránič ti vyhodí pri skúšaní obvodu ak vadasku zapojíš na L a PEN. V ostatných prípadoch ho nevyhodí.
0

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 22:18

mysliš že všetky obvody pojdu cez chranič ano ? to by bolo pekne ale ja mam chranič 16 A ymslim si že by ho nadprud vyhadzoval
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 22:20

A hlavne mas len dvojpolovy :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa burizon » 21 Dec 2012, 22:29

SPIN90: Vôbec nevadí, že je dvojpólový, tak sa to zvyčajne zapája.
Mat001: Ja som spomímal, že nebudeme pozerať na to, čo všetko je pobabrané. Ja som ti vysvetlil ako to zapojiť, aby to bolo podľa tvojej požiadavky. Je jasné, že 16A je trošku málo, ja dávam zvyčajne najvyšší, ktorý sa mi podarí zohnať. Ideálny by bol na 40A, ale aj 25A by stačilo, však hovoríš, že to nebude preťažované, tak ako to teda bude? Nadprúd by ho nevyhadzoval, ale by ho odpálil. Tu sa jedná o prúdové zaťaženie kontaktov.
0

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 22:32

no jasne keby som mal 25A tak by to aj možno fičalo Ale jednoduchšie premna bude natiahnuť solo kabel na prvu zasuvku v kupelni a potom nasledne ju odpojiť o 5 žiloveho kabla a malo by to isť.Prudovy napojim z N svorkovnice ako mam na foto odoberem jednu fazu odnekiaľ a nemalo by sa to navzajom rušiť či ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Dec 2012, 22:35

burizon napísal:Mat001.
V rozvádzači výstup z prúdového chrániča zapojíš na vstup troch jednofázových ističov. Jeden bude pre kúpeľňu (L1), druhý bude pre jednu izbu (L2) a tretí bude na ďaľšiu izbu (L3).
Takze v tejto vete, hovoris o dvojpolovom chranici ? :) Nesranduj :D Sak tam spominas 3 fazy tak ko moze stacit 2-polovy ?? Idem uz racej spat :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mat001
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 21 Dec 2012, 09:55
Bydlisko: Svrčinovec

Re: Vyhadzuje mi prúdový chránič

Príspevok od používateľa Mat001 » 21 Dec 2012, 22:38

asi myslel že privodna faza by šla cez chranič a za chraničom by sa rozvetvila na ostatne ističe
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok