Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa rado3105 » 11 Sep 2011, 10:06

Zdravim, mam urobeny bleskozvod len riesim ci trubka na komine(zelezna) ktora je najvyssi bod chalupy sa ma spojit vodivo s bleskozvodom. Alebo treba po trubke natiahnut bleskozvodovu gulatinu aby bola vyssie ako ta trubka.
Co si myslite co je lepsie?
Vdaka
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 11 Sep 2011, 10:41

Spojit.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Steal6th
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 130
Dátum registrácie: 22 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Čadca
Vek: 30

Príspevok od používateľa Steal6th » 11 Sep 2011, 10:41

vodivo s trubkou, vsak ked mas moznost bude lepsie gulatinu potiahnut este vyssie ako je trubka a antena, aby nahodou nestrelilo do anteny. Lebo to by jej asi neprospelo :wink:
0
RIDE IS MY PASSION

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa medved » 11 Sep 2011, 11:39

Tiez si myslim ze by bolo lepsie potiahnut gulatinu este vyssie ako je ta antena na tej trubke. Kludne moze blesk buchnut aj do anteny a nie do tej trubky. Daj gulatinu este vyssie a mas istotu.
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 11 Sep 2011, 11:50

Je to tak jak jsem říkal. Pojednávají o tom dvě normy - Přečti si je a bude ti to jasné. :wink:

PS: Televizi máš mít při bouřce stejně vypnutou ze zásuvky a vytaženou anténu.

http://www.uloz.to/10235362/csn-34-1390 ... leskom-pdf

http://www.uloz.to/10235363/csn-34-3820 ... anteny-pdf
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 11 Sep 2011, 20:14

Ak budeš ťahať gulatinu vyššie ako anténa, nezabudni ju odizolovať od anténnej trubky tak, aby bleskozvodová gulatina nebola vodivo spojená s anténnou trubkou. Inak to má taký istý účinok, ako keby si spojil anténu s bleskozvodom.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 11 Sep 2011, 21:31

Když tam flákne blesk tak je to stejně jedno, stejně všechno shoří. Pokud tu anténu nemůže mít podle normy dostatečně chráněnou tak je lépe jí uzemnit.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

rado3105
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 17 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 42

Príspevok od používateľa rado3105 » 12 Sep 2011, 11:28

Tiez si myslim, ze najlepsie riesenie to bude vodivo spojit tu trubku s antenou s bleskozvodom. Nahodou keby to nebolo spjene blesk supne len do trubky s antenou a stane sa to ako keby tam bbleskozvod ani nebol. Mate niekto skusenosti ze mu strelil blesk do chalupy s bleskozvodom? Co sa stalo? Este ma zaujima, je tam plechova - hlinikova strecha, ze co to spravi s nou.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Sep 2011, 19:54

Naposledy som videl obrázok správneho pripojenia bleskozvodu na stožiar anteny tak ,že gulatina bleskozvodu prečnievala nad stožiar a bola uchytená na izolovaných dištančných rozperkách .
Osobne si myslím že je to len teoria a nikto to neodskúšal,pretože viem čo dokáže blesk,ked švacne do zberača na streche,a skáče to kadetade,a myslieť si že nejakých 20cm odstup to nepreskočí ,je asi naivná utopia normotvorcov.Aj ked je to niekedy ťažko riešitelné kvôli signálu,ale vždy je vhodnejšie antenu skryť do ,,tieňa" a nevystrkovať ju zbytočne privysoko nad ostatné vodivé predmety na streche.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
benco
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 290
Dátum registrácie: 06 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Dolný Kubín

Príspevok od používateľa benco » 20 Sep 2011, 20:51

5ko:keď vyhoríš ,tak vyhoríš podľa normy a poisťovňa ti to možno zaplatí :cry:
inak ,už sa robia oddialené bleskozvody , tak ako si písal.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Sep 2011, 21:48

:wink: ale aspoň si ma potešil. :lol:
Najviac sa mi páčia Tv rozvody z antény na streche poprichytávané na gulatinu hromozvodov a potom odskočené do okna na paneláku. :roll:
Akoby ani netušili o čo si koledujú.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa OM5NU » 30 Dec 2011, 23:26

Čo sa týka bleskozvodov (teda ochrany pred bleskom) podľa nových noriem súboru STN 62 305 je dobré si preštudovať toto: http://www.kniska.eu
Tam je kopa vecí pekne vysvetlená a dá sa tam pochopiť. Bleskozvody podľa nových noriem sú úplne iná ketegória ako podľa STN 341 390. Ale to je na dlhšiu debatu.
0

Používateľov profilový obrázok
djtoxic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Lipany
Vek: 30

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa djtoxic » 09 Sep 2014, 21:16

Zdravím páni,
dnes sme riešili, či spojiť guľatinou klobúčik komína s bleskozvodom.
Imač bleskozvodu schválne umiestnený pri komíne je vyžší o 40cm.

Spojiť / Nespojiť ?
Prílohy
2014-09-09 15.09.48.jpg
0
ALEA Lights™ k Vaším službám...

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa Samanko » 09 Sep 2014, 21:35

Nespajat.

// Zachytavac po slovensky :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa Merak » 09 Sep 2014, 22:07

nespájať o bleskozvod
ale zelenožltým vodičom spojiť s HUS / HUP
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa elmara » 10 Sep 2014, 12:10

Taky se přikláním k tomu, že nespojovat !
Vypadá to, že je jímač nový a ten kdo to prováděl určitě dodržel bezpečnou vzdálennost "s" mezi jímačem a kovovými částmi v blízkosti.
Toto je izolovaný jímač hromosvodní soustavy a při případném vzájemném spojení by se mohl dostat bleskový proud do vnitřní instalace objektu.
0

alois

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa alois » 16 Sep 2014, 05:26

Rado asi takto bez citácií k odpovediam kolegov:

1. 341390 zabudni, ak to robíš nanovo súbor 62 305/1-5 a 34 1391 je technický výmysel určitej skupiny dovážajúcej túto technológiu do SR.
2. Hlavná zásada je, všetko oddialiť od bleskozvodu a zachytávacou sústavou vytvoriť plnohodnotné ochranné pásmo, kaj keď bezpečná vzdialenosť "s" je magické číslo a s výpočtom to nie je až také ľahké, ak nemáš soft a dostakok informácií. Ale zase ti niekto poradí, že 60 cm stačí.
3. Bleskoistka na anténny či satelitný zvod stojí cca. 5€, malá kravinka, ale poteší a nielen pri priamom zásahu. Čiže riadne spravené prepäťovky na všetkých vodičoch prechádzajúcich jednotlivými zónami ochrany.
4. Ak to práskne do baráku a je to zvedené VŠETKO na zem, vytvára sa ešte elektormagnetický impulz, ktorý samostatne ničí aj to čo nebolo zasiahnuté. Je to schopné výtrhať silové káble spod omietky 230/400V, ale aj LAN, SAT, TV, ALARM. A nemusíš pri tom vôbec horieť.

Súkromná dobrá rada na záver:
Ak to udrie, nikdy nie je 100% ochrana tak, že sa nič nestane. Preto všetky normy a články hovoria o znížení rizika, ak sa...
Ja osobne som alergický na výrobky typu - "predlžovačka s prepäťovou ochranou". Ani zadarmo! Ak preskočíš 3 stupne ochrany a zaradíš si až 4, tak si koleduješ o problém.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa elmara » 16 Sep 2014, 16:50

alois napísal: Ja osobne som alergický na výrobky typu - "predlžovačka s prepäťovou ochranou". Ani zadarmo! Ak preskočíš 3 stupne ochrany a zaradíš si až 4, tak si koleduješ o problém.
Přesně tak, svatá pravda. Jen reklamní tah a kolik lidí si myslí, že má zabezpečený celý byt. Ještě, jak jsi psal, nikdy ochrana před bleskem není stoprocentní, ale a co je hlavní, SNIŽUJE rizika a těch "pár" tisíc kč nebo stovek euro za to stojí.
0

alois

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa alois » 17 Sep 2014, 06:38

Elmara: bohužiaľ nie každý si uvedomí, že:
1. naozaj tých pár prepäťoviek nestojí toľko, ako chalupa či zariadenie v ňom
2. to isté som tu tvrdil o FI, že mi je môj život drahší ako 50€

Keď si zoberiem štatistiku, že za posledných 10 rokov to u nás v okolí /rádius 3 km/ nebuchlo za dažďa do zeme ani raz, tak načo. Ale za posledný polrok, to bolo 6x do zeme a nad strechou v oblakoch ani nepočítam. Keď sa pozriem na európske štatistiky, tak citujem klasika:" niečo nie je v poriadku v tomto štáte Dánskom..."

Sused prišiel o TV za 1700€, kvôli prepätiu na LBNku. Ja mám "tanier" o 5 metrov ďalej a som O.K. Dával som mu zadarmo, prepäťovku na koax. Odmietol, aj on aj jeho super montér, ktorý má stavebnú priemyslovku a urobil si rekvalifikačný kurz kvôli práci, že je to c..uj...a.
Potom prišiel a chcel odo mňa vyjadrenie revízneho technika k montáži pre poisťovňu.
Odvtedy sa so mnou nebaví......

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Bleskozvod a trubka na komine na antenu

Príspevok od používateľa spin90 » 17 Sep 2014, 07:26

Taktiez som ale cital nazor, ze ak sa spocitaju vsetky investicie do ochran pred bleskom a oproti tomu spocitaju sa vsetky skody bleskom sposobene, tak na ochranu sa vynaklada mnohonasobne viac financii. Niekto sa potom moze opytat naco instalovat plosne bleskozvody a nedavat ich len na nemocnice, trafostanice a sklady s trhavinami ... Ale to je zas len nazor, podotykam nie moj :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok