masážny sprchový kút

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa burizon » 28 Sep 2011, 22:34

Nazdar chalani,
dával si už niekto z Vás do kúpelne také čudo s parou, rádiom, telefónom, tryskami a podobnými vecami a volá sa to sprchový kút? Zaujímalo by ma, či v prívode el. vedenia má byť aj nejaký vypínač, ktorý by ten kút odpojil od napätia po použití. K všetkým normám nemám prístup, tak si to nemôžem naštudovať.
Dík.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10165
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Sep 2011, 22:43

Raz sme taký zázrak montovali, ale prišli ho pripojiť priamo od výrobcu,a pokial viem žiadny vypinač tam nedávali,len istenie a cez chránič.Pripájal sa len v medzistene do krabičky ACdur,aby sa dal odtiahnuť a odpojiť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 56
Kontaktovať používateľa:

Re: masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa TAZ » 29 Sep 2011, 07:10

Kout musí mít svůj vlastní jistič s proudovým chráničem, je to popsané přímo v návodu k instalaci toho sprchovacího koutu.
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa burizon » 29 Sep 2011, 08:59

Ahoj,
to, že musí mať prúdový chránič, istič a samostatný prívod to viem, ale či náhodou nemusí mať aj ten vypínač. V niektorých návodoch sa to spomína, tak preto sa pýtam.
0

Používateľov profilový obrázok
Pedro
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 07 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nové Zámky NZ
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa Pedro » 29 Sep 2011, 10:27

Túto 3,4ovinu som pomáhal montovať ujovi. On je elektrikár ... Vypínač byť nemusí ale prúďák a istič áno . My sme ten vypínač dali predsa.
0
Vidíš veci a hovoríš: "Prečo ?". Ale ja snívam o veciach nevídaných a hovorím: "Prečo nie?"
(George Bernard Shaw)

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Sep 2011, 10:32

Co som jeden montoval ja, tak ten bol napajany 24V AC z transformatora. Kedze bol transformator mimo kupelnu a do kuta siel uz len 24V privod (izolovany od zeme - to som meral inak, trafo bolo zaliate a dufam ze s kvalitnou izolaciou, malo aj poistku.) Neriesil som jeho zapojenie (len napriamo na 230V, dal by som ho aj na chranic, kebyze neni v byte TN-C). Co ma ale prekvapilo daleko viac, ten kut prakticky nebolo kde uzemnit. Cely bol z plastu a len zadna konstrukcia, ku ktorej nebol vobec pristup po nainstalovani, bola z nejakych profilov. Na nich bola laminatova vana na spodok a nejake plasty. Tie profily boli ale cez take prechodky spojene na vodovodnu trubku tak som to neriesil. Kazdopadne ak mas kut a mas tam nieco kovove, tak to musi byt spojene so zemou. O to dokladnejsie, ak don tahas 230V. Ale je zaujimave ze vsetci nerobia na 24V. Vyrobca predsa vie ake chulostive je napajanie spotrebicov na nn v kupelniach, tak nechapem preco vsetci nerobia na povedzme tych 24V st. A o tom ze v kupelni ma byt prudovy, tak o tom ani netreba diskutovat. (I ked, samozrejme v starsich bytoch nie je nikde siet TN-S. Moznostou su nastenne zasuvky s integrovanym prudovycm chranicom. No ale nie su najlacnejsie, a ochrania len jednu zasuvku (i ked do kupelni viac netreba). Dalsia moznost je prerobit instalaciu minimalne v kupelni, lepsie v celom byte, na TN-C-S.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: masážny sprchový kút

Príspevok od používateľa burizon » 04 Okt 2011, 09:30

Vyriešilo sa to vcelku jednoducho. Po rozbalení krabic sa zistilo, že je tam trafo 12V, ktoré ma primár ukončený šnúrou na zásuvku 220V a má svoj prúdový chránič pri zástrčke (10mA). Takže by mal skôr vypnúť (keby dačo) ako chránič, ktorý je v rozvodnej skrini (30mA). Čo sa týka uzemnenia a vlastne tým pádom aj pospojovania jedine miesto, kde sa to dá na ten kút pripojiť sú kovové rozvody vody vzadu na ovládacom paneli, ale nesmie ten , ktorý to bude skladať na to zabudnúť, pretože po smontovaní kúta to už nebude možné. Aj tak sa čudujem ľuďom, ktorí si také niečo dajú do kúpelne. Tento kút má rádio, telefón, odsávanie, myslel som, že aj parný systém tam bude, ale toto je lacnejšia varianta, takže bez neho. Tú paru by som ešte bral, ale to ostatné..... Čím menej káblov a vývodov v kúpelni, tým lepšie, ale každý má svoj názor.
0

Napísať odpoveď