spojenie Al s Cu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

kaconator
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 14 Máj 2012, 17:29

spojenie Al s Cu

Príspevok od používateľa kaconator » 14 Máj 2012, 17:46

Zdravím
Chcel by som sa spýtať na istič mám privedený Al kábel ako prívod a vývod je vedený už z Cu s CYKY-J 3x1,5 na svetlo.Pokiaľ viem tak Al a Cu sa nemôžu spájať priamym dotykom čiže otázka znie,že či vadí keď to je spojené cez istič alebo sa tam majú použiť cupalové podložky alebo tá špeciálna pasta ?
Dik za rady...
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: spojenie Al s Cu

Príspevok od používateľa danhard » 14 Máj 2012, 17:50

Tak snad jde tak trochu o spoj drat - kontakt jistice a ne o to, co ti vede do jistice z jedny a z druhy strany, ne ?
0

Feneon

Re: spojenie Al s Cu

Príspevok od používateľa Feneon » 14 Máj 2012, 18:23

Al môže byť priamo na kontaktoch ističa či iného prístroja -ono je to spravidla mosadz alebo oceľ s povrchovou úpravou a to je v pohode.
Keď potrebujem urobiť prechod z Al na Cu, tak použijem svorkovnice s mosadzným "jazýčkom" (alebo oceľovým s povrchovou úpravou, spravidla kadmium) -nikdy žiaden problém a žiadnu kontaktnú vazelínu som nikdy nepoužil.

Nesmie byť priami spoj Cu+Al (napr. "točené" spoje). Pr. z mojej praxe: v jednom malom starom domčeku vypadli svetlá, s hrôzou som zistil že 6 N vodičov od svetiel boli 5x Al a 1x Cu + prívodný N Cu. Všetko brutálne stočené do jedného škaradého klbka obaleného spečenou izolačkou. Keď som s tým mierne pomixoval, celý ten zázrak mi ostal v ruke... Meď totálne zelená, Hliník čierny...

Jedna vec ma mrzí, dnes sa už ťažko sháňajú kvalitné bakelitové svorkovnice (6-16) s jazykom (planžetou)

Napísať odpoveď