uzemnenie rozvádzača a EPS

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Júl 2012, 20:41

Od 4.júna uteklo hodně vody v Dunaji, DINO se stále neozývá. Naše rady asi nepotřebuje - domek asi už stojí zkolaudovaný. ŠKODA.

PS Legislativa normotvůrce nezajímá. Čím častější změny i nepodstatné, tím častější a postatná jsou školení o nových změnách v normách pro nás za naše peníze pro ně.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Júl 2012, 21:00

andy72 napísal:hmm, pokial sa pohybujete na stavbe - napr. rodinny dom, tak kludne pouzivajte vyraz EPS.
na velkych stavbach je EPS zial el. poziarna signalizacia.
vyraz EPS nepozna ani norma (pokial viem), spravny vyraz je HUS (STN 33 2000-5-54/2008, resp. STN 33 2000-4-41/2007),
takze ja sa len snazim pouzivat spravne vyrazy tak ako hovoria normy, to sa snad od projektanta ocakava.
poprosim teda o normu a clanok, kde je pouzite slovicko EPS v suvislosti s pripojnicou.
HUP sa tiez dost casto pouziva, ale toto zrejme nema oporu v normach a suhlas s tym ze je to hlavny uzaver plynu.

husak : projektant elektro zasa nezerie normy a nepamata si dokonca presne datumy vydania noriem,
nakolko som nebol pri pc ked som pisal prispevok. ale - typol som presne, pretoze normy STN EN 62305-1 az 4
vychadzali postupne od roku 2007 (62305-1/2012 aktualizovana, 62305-2/2008, 62305-3/2012 aktualizovana a 62305-4/2007)
Vážený ANDY72, nerad se na toto téma ozývám po více jak 40ti letech praxe v oboru elektro, zvláště si vážím dobrých projektantů, ale musím sem dát odkaz právě na EPS = EKVIPOTENCIÁLNÍ SVORKOVNICI od konkrétního výrobce v ČECHÁCH, který se honosí ISO9001 i 14001. Jeho výrobek je 100%ně známý i na Slovensku. Sám ji na stavbách instaluji dle projektů . Tedy:
http://www.elektrobecov.cz/clanky/187-e ... eps-3.html
Snad mi nedáte za tento troufalý odkaz přímo BAN, protože chci jen uvést ve známost souvislosti se zkratkou EPS. :)
Pěkný večer všem.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa OM5NU » 25 Apr 2013, 21:24

Síce stará téma, ale doplním:
Pozor na dimenziu vodičov pripojených na HUS. Treba brať do úvahy nielen STN 332000-5-54 a v nej popísané ochranné pospájanie a dimenzie vodičov, ale aj STN 62305-3 kde je definované ekvipotenciálne pospájanie proti blesku.
Tam je minimálny prierez stanovený nasledovne:
- vodič spájajúci rôzne prípojnice vyrovnania potenciálov alebo prípojnice vyrovnania potenciálov s uzemňovacou sústavou musí byť 16mm2 Cu.
- vodič spájajúci vnútorné kovové inštalácie s prípojnicou vyrovnania poteciálov musí byť 6 mm2 Cu.
- pre vodiče pripájajúce SPD Triedy I je to 16mm2, triedy II 6 mm2 a triedy III - 1 mm2.
0
Naposledy upravil/-a OM5NU v 26 Apr 2013, 01:12, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 25 Apr 2013, 21:46

5ko napísal:Tiež som rád, ked sa veci nazývajú jednoznačne a aj ked som sa stretol doposial s oboma názvami,vždy to bolo poväčšine z neznalosti používatelov skratiek, ale bohužial aj v odbornej literatúre sa používajú obe HUP aj HUS na uzemnovaciu svorku.
Aj revízak elektro aj plynár, sa vždy nad tým rozčulovali, že prečo niekto do noriem vymyslel dve rovnakovyzerajúce skratky,aj ked značia uplne iné veci.Bohužial ,niekedy lavá ruka nevie čo robí pravá a každý sa hrá na svojom piesočku a strká doneho hlavu pred vyriešením problému.
Logicky však vyplýva,že /a aj v plynových projektoch sa používa/ ..
HUP ako hlavný uzáver plynu,
HUS- je vždy hlavná uzemňovacia svorkovnica,
EPS- elektická požiarna signalizácia,
EZS- elektronický zabezpoečovací systém,
Ako vyplýva aj z tejto debaty, bolo by načase, keby niekto v tom urobil konečne poriadok, aspoň v slovenčine, lebo v iných jazykoch možno majú podobné problémy.Ked sa už všetko ,aj farby vodičov preberajú z angličtiny, tak nech sa zavedie anglické názvoslovie aj v tomto.
Revizáci, ako pripomienkovatelia noriem a predpisov, by ste mali navrhúť normotvorcom takéto praktické vyriešenie nezrovnalostí v názvosloví.
HUP - hlavná uzemňovacia prípojnica
HUS - hlavná uzemňovacia svorka
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 25 Apr 2013, 21:57

OM5NU napísal:Síce stará téma, ale doplním:
Pozor na dimenziu vodičov pripojených na HUS. Treba brať do úvahy nielen STN 332000-5-54 a v nej popísané ochranné pospájanie a dimenzie vodičov, ale aj STN 62305-3 kde je definované ekvipotenciálne pospájanie proti blesku.
Tam je minimálny prierez stanovený nasledovne:
- vodič spájajúci rôzne prípojnice vyrovnania potenciálov alebo prípojnice vyrovnania potenciálov s uzemňovacou sústavou musí byť 16mm2 Cu.
- vodič spájajúci vnútorné kovové inštalácie s prípojnicou vyrovnania poteciálov musí byť 6 mm2 Cu.
- pre vodiče pripájajúce SPD Triedy I je to 6mm2, triedy II 4 mm2 a triedy III - 1 mm2.
- pre vodiče pripájajúce SPD Triedy I je to 14mm2 ale najbližší možný prierez je 16mm2 ale pre Cu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa OM5NU » 26 Apr 2013, 01:20

Merak nemáš pravdu. Na SPD to bolo tak ako som to mal pôvodne teda 6/4/1 - teda aby som bol úplne presný tak 5/3/1, ale také vodiče sa nerobia. Teraz je to však 16/6/1 (v pôvodnom príspevku som to upravil).
To čo ty spomínaš bolo na prepoj prípojníc a tam som dal 16 lebo 14 vodič sa nerobí.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa pixell » 26 Apr 2013, 07:34

Niečo napisem trochu mimo témy
Kedysi môj známy robil inštaláciu od elektromera a celu stavbu.
V projekte bol bod rozdelenia sústavy v elektromerovom rozvádzači lenže majiteľ dal od elektromera 4 žilový kábel.
Takže sa bod rozdelenia spravil v domovom rozvádzači
Prišiel revizak a mal také výhrady,že ten kábel treba vymeniť za 5 žilový, lebo nedá revíziu.
Co spravil ten známy:
Do elektromerového rozv. vopchal kúsok modrého vodiča tak, aby ho bolo vidno, že je pripojený a je rozdelená sústava
a následne dal kúsok modrého vodiča aj v domovom rozvádzači .
Prišiel revizák a plná spokojnosť.Po je ho odchode sa tie modré kúsky vodičou vyhodili a bolo všetko ok :D
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 26 Apr 2013, 08:38

OM5NU napísal:Merak nemáš pravdu. Na SPD to bolo tak ako som to mal pôvodne teda 6/4/1 - teda aby som bol úplne presný tak 5/3/1, ale také vodiče sa nerobia. Teraz je to však 16/6/1 (v pôvodnom príspevku som to upravil).
To čo ty spomínaš bolo na prepoj prípojníc a tam som dal 16 lebo 14 vodič sa nerobí.
nejdem sa hádať, len som to tak napísal preto, lebo ma to tak učili, aj na školeniach, čo robí Saltek to tak prezentujú
lebo práve kvôli tomuto som si musel do bytu k prepäťovke ťahať posilňujúci vodič CYA-16mm2 zelenožltý, bo hlavný prívod mám CYKY-J 4x10mm2
:wink:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa OM5NU » 26 Apr 2013, 12:23

Nejde o hádanie, ale vymieňanie poznatkov a skúseností. Každý robíme s niečim a nikto nemôže vedieť všetko. Na to sú fóra dobré. Podľa zásady - Neviem, nie som si istý, tak sa opýtam.

Dobre Ti vraveli. Ale tá 16 bola preto, že sa jednalo o prepoj na ekvipotenciálnu svorkovnicu. V novom vydaní normy upravili tie prierezy aj vzhľadom na vyrábené vodiče a má to aj väčšiu logiku pri SPD I.

Inak školenia Saltek sú na veľmi dobrej úrovni. Málokedy sa stane, že prednáša človek, ktorý tomu rozumie a aj to vie podať a vybrať podstatné veci. To je veľmi dôležité pre obyčajných elektrikárov aby vedeli ako je to správne. S nami revizákmi je to trochu zložitejšie a musíme pri zistení nedostatkov uviesť presne článok normy, s ktorou je to v rozpore. Keď zvážiš ako rýchlo sa menia normy a predpisy je v tom dobrý guláš. A pri periodickej revízii to musíš posudzovať podľa normy platnej v dobe uvedenia zariadenia do prevádzky s prihliadnutím na teraz platné normy či náhodou nebola nariadená zmena inštalácie zákonom alebo vyhláškou. A teda dve tak isto urobené inštalácie ale v rôznych obdobiach môžu mať aj diametrálne odlišné hodnotenia.
0

lopoko1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 35

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa lopoko1 » 26 Apr 2013, 14:42

No musím svami suhlasiť fora na rady tipy a triky a celkovo "ako na to" su fajn len dovtedy dokial sa ludia nezacnu hadať.

Rad si čítam miestne príspevky a snazim sa sinch zobrať niečo do praxe tak aby som sa vyvaroval chybam.
a o tom hádani označnia EPS- HUS/HUP som sa radšej ani nevyjadroval :D

Skolenie od Salteku je fakt na urovni tento mesiac som na nom bol a kiez by bolo viac obdobnych skolení tak na urovni ako prave od pánov zo Salteku.

Ja som pred nedávnom sa pripravoval na skúšky k revizákovi a tak som si robil na papier výcuc z noriem tých najzákladnejšich veci (vid priloha). A keďže človek je tvor zábudlivý preto som si to neskôr prepisal aj do pc. Tak ak niekomu to pomôže pripadne niekto ma nejaký napad nech sa na to kukne
Prílohy
vycuc.pdf
(116.02 KiB) 554 stiahnutí
0
robim v elektrotechnike ale v drobnej elektronike som lama

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 28 Apr 2013, 21:57

lopoko1 napísal:No musím svami suhlasiť fora na rady tipy a triky a celkovo "ako na to" su fajn len dovtedy dokial sa ludia nezacnu hadať.

Rad si čítam miestne príspevky a snazim sa sinch zobrať niečo do praxe tak aby som sa vyvaroval chybam.
a o tom hádani označnia EPS- HUS/HUP som sa radšej ani nevyjadroval :D

Skolenie od Salteku je fakt na urovni tento mesiac som na nom bol a kiez by bolo viac obdobnych skolení tak na urovni ako prave od pánov zo Salteku.

Ja som pred nedávnom sa pripravoval na skúšky k revizákovi a tak som si robil na papier výcuc z noriem tých najzákladnejšich veci (vid priloha). A keďže človek je tvor zábudlivý preto som si to neskôr prepisal aj do pc. Tak ak niekomu to pomôže pripadne niekto ma nejaký napad nech sa na to kukne
vidím že sa učíš z knižky od Meravého, tam sú tieto veci tiež takto popísané :wink:

ináč o tej HUP a HUS, je to v norme STN EN 33 2000-2:2004, kapitola 826-04-08 :)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 18 Máj 2014, 02:32

Zdravím, google mi pri mojom hľadaní vyhodil aj túto tému, ale odpovede som sa nedočítal, tak by som sa chcel spýtať: Staviam dom, mám zabetónovanú zemniacu pásovinu v základoch a presne podľa projektu urobené 3 vývody zo základov. Na 2 vývody v rohoch domu bude napojený bleskozvod zo strechy, 3.vývod je presne oproti miestu, kde bude domový rozvádzač, takže zo základov trčí guľatina 10mm a na tých základoch bude stena, na ktorej z vnútornej strany bude umiestnený ten RP (niekde je to aj RD, proste projektanti...). Tento domový (podružný) rozvádzač má byť uzemnený. Potadiaľto je všetko jasné, mám zaliate DT tvárnice a keďže stavbu robím dosť pedantne a všetko plánujem s predstihom, trochu ma tuná zarazila jedna vec - ako fyzicky je ten podružný (domový) rozvádzač uzemnený? Mám na mysli, ako je spojený s tou 10mm guľatinou, čo mi trčí zo základov? Prívod do toho rozvádzača je káblom CYKY 4x10mm2, neviem, či to je podstatné, v elektrikárčine som totálne mimo. Predpokladám, že to zemnenie bude nejakým káblom, ale kadiaľ pôjde? Cez DT tvárnice, zabetónovať do základovej dosky, alebo mi proste vyvŕtajú dieru do steny a tak to spoja? Alebo ako vlastne? Dík za prípadné odpovede a berte ohľad na fakt, že som z elektriny fakt mimo, resp. nevedomý :).
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 18 Máj 2014, 06:45

domový rozvádzač bude presne oproti vývodu alebo hneď pri ňom?
robí sa to tak, že tam, kde vychádza zo základov tá guľatina sa dá HUP / HUS ( http://www.inkom.sk/ob5015073-svorkovni ... 809-pas01/ ), na ktorú sa potom zapájajú všetky zeleno/žlté vodiče slúžiace na miestne uzemnené pospájanie, na túto svorku zapojíš aj pomocou 16mm2 lankového zeleno/žltého vodiča PEN zbernicu v hlavnom rozvádzači, poprípade sem zvedieš aj prepäťové ochrany

poprípade som pri rýchlogúglení našiel aj toto:
http://ets.adlerka.sk/index.php?k=otzc&pk=311
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa elmara » 18 Máj 2014, 10:55

To Totaloamatero:
- ještě bych doplnil něco k tomu, co napsal Merak. Jelikož vývod kulatiny 10 mm ze základového zemniče je celkově konstrukčně spojen s hromosvodní soustavou, tak se na toto používá EKVIPOTENCIÁLNÍ svorkovnice. Tato svorkovnice má přímo na těle přispůsobenou svorku buďto na zemnící PÁSEK nebo KULATINU. Ona svorkovnice ( EPS ) vlastně může být někde přímo v místě vyvedení zemnící kulatiny, ale k této svorkovnici je NUTNO připojit veškeré inženýrské sítě v kovu a kovové konstrukce budovy. No a dále, jak píše Merak se EPS propojuje hlavním ochranným vodičem s HOP. Při přívodu 4 x 10 stačí PE vodič taky 10-ka. 16-ka se již použije v případě osazení přepěťové ochrany stupně T1 ( B ), ale pozor, při montáži SPD typu T1 například do HDS-ky MUSÍ být dodržena maximální délka PE vodiče CY 16 ( CYA 16 ) od přep. ochrany k EPS svorkovnici.
0

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 18 Máj 2014, 12:42

Merak, elmara: :) Dík za odpovede, ale viem presne to isté, čo predtým :), toto si nájdem v projekte, resp. nepochybujem, že je toho dosť po internete. Mňa zaujímalo, ako som napísal, FYZICKÉ prepojenie, tzn. ako sa to robí reálne. Stojím pri domčeku zvonku, zo základu mi trčí guľatina 10mm do výšky cca 2m, za ňou je plná betónová stena z tvárnic, základová doska a múr, zvnútra je na múre vo výške min.120cm nad podlahou umiestnený domový rozvádzač, ktorý má byť uzemnený, tzn. podľa mojej predstavy aspoň 1 kábel (asi ten spomínaný 10mm) musí byť FYZICKY spojený s tou guľatinou 10mm, čo mi vonku trčí zo základov, tzn. musí existovať fyzické spojenie medzi tým rozvádzačom a tou guľatinou. AKO SA TO FYZICKY REALIZUJE? Ten kábel musí ísť podľa mojej logiky od tej skrinky k tej guľatine, ale v ceste má stenu alebo betón - ako sa k tej guľatine dostane? Pre Vás zrejme triviálna otázka, ale ja si všetky prierazy v stavbe vopred chystám a toto ma dosť zarazilo, lebo po zaliatí platne mi to vychádza už len na prevŕtanie steny...
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa elmara » 18 Máj 2014, 13:47

To, jak se připojí zemnící kulatina jsem už psal...
elmara napísal:To Totaloamatero:
tak se na toto používá EKVIPOTENCIÁLNÍ svorkovnice. Tato svorkovnice má přímo na těle přispůsobenou svorku buďto na zemnící PÁSEK nebo KULATINU.
Ještě viz foto EPS.
To, že máš kulatinu venku a rozváděč v domě bude určitě problém, vrtání se nevyhneš.
Prílohy
EPS svorkovnice.jpg
0

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 18 Máj 2014, 21:57

Dík elmara, teraz je to už jasné. Našťastie mám väčší prieraz na prívod vzduchu ku krbu a tam sa zmestí aj toto prepojenie, zalejem tam nejakú 16mm chráničku a bude to aj bez vŕtania :). Samozrejme všetko ostatné bude robiť elektrikár, lebo ja som z toho fakt mimo :).
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 19 Máj 2014, 21:18

ideálnejšie by bolo spraviť si dieru do steny a danú guľatinu prepchať dovnútra domu a tam si dať HUS
je blbosť mať HUS zvonku a potom všetky káble vieš do domu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Jirka84 » 19 Máj 2014, 22:16

Princip pospojování všech PEN (do EPS) včetně zkušební svorky v ní je definován i zde (předposlední obrázek) - konstatoval merak výše:
http://ets.adlerka.sk/index.php?k=otzc&pk=311
Jestli si to necháš provést pod podružným rozvaděčem uvnitř nebo na fasádě je skoro jedno (norma nedefinuje), musí být přístupná pro měření pro RTE při revizi.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 19 Máj 2014, 23:19

Dík za reakcie chlapi. Merak - áno, takto by to bolo asi najlepšie, ale ja mám projektovaný ten podružný rozvádzač na stene v obývačke vedľa krbu (bude to taká väčšia chata), čítal som, že väčšinou to majú ľudia vyvedené v kotolni (tú guľatinu) a tak podobne, ja tam nič také mať nebudem. Jedine, že by som to zamaskoval nejako na stenu, takže presne popri stene by z dlážky trčala tá guľatina a nad ňou by bol ten podružný rozvádzač, z ktorého by sa teda tie káble pospájali na HUS a z tej HUS by išiel jeden kábel dolu a pri dlážke by sa spojil s tou guľatinou a všetko by sa to dalo do nejakej ochrannej lišty, ktorá by išla po stene dolu od podružného rozvádzača po dlážku (bude prístupné aj pre tú revíziu). Netreba tam dodržať nejaké vzdialenosti? Napr. tej HUS od guľatiny a podobne, môže to byť teoreticky pospájané jedno vedľa druhého? Samozrejme ako laikovi mi dosť "bije do očí", že v obývačke mi bude trčať tá guľatina, ktorá je napojená de facto na bleskozvod, resp. základový zemnič, ktorý bude zberať prípadné blesky... ale to je asi len môj laický pohľad, keď to tak vidím pospájané a vidím to priame prepojenie...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok