uzemnenie rozvádzača a EPS

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 21 Máj 2014, 06:44

Ak ti ako laikovi neprekáža, že v obývačke máš podružných rozvádzač hneď vedľa krbu, tak tá guľatina by tiež nemusela vadit. Apropo prečo podružných rozvádzač? Kde máš hlavný?
Ono sa to dáva do kotolne preto, lebo sa berie ako technická miestnosť, preto sa tam vyvadza zemnenie a dáva aj rozvadzac
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Máj 2014, 08:04

Tak ,ja by som potom radšej vyviedol hrubé Cu lano z tej HUS ky cez stenu a vonku ho pripojil svorkou o ten zemnič.
Neviem, ale aj tak, ťahať si prípadné blesky aj do domu sa mi moc nepozdáva,jedine keby som si chcel urobiť ,,piezo,,zapalovanie do krbu. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa elmara » 21 Máj 2014, 10:31

Merak napísal:ideálnejšie by bolo spraviť si dieru do steny a danú guľatinu prepchať dovnútra domu a tam si dať HUS
je blbosť mať HUS zvonku a potom všetky káble vieš do domu
No, nechtěl bych holýma rukama ohýbat 10-ku kulatinu a ještě jí cpát do otvoru.
5ko napísal:Tak ,ja by som potom radšej vyviedol hrubé Cu lano z tej HUS ky cez stenu a vonku ho pripojil svorkou o ten zemnič.
Toto řešení by bylo daleko schůdnější, přeci jen lano je lano. :D Lano CU by mělo mít stejný průřez jako kulatina ! Zkusil bych lano s kulatinou spojit v EPS svorce a tuto svorku venku dobře izolovat proti vlhkosti. Navíc je velmi vhodné chránit proti korozi spoj LANO a KULATINA.
5ko napísal: Neviem, ale aj tak, ťahať si prípadné blesky aj do domu sa mi moc nepozdáva,jedine keby som si chcel urobiť ,,piezo,,zapalovanie do krbu. :D
Byl i případ, kdy frajeři hráli v chatce bez hromosvodu karty a nad stolem měli běžný lustr. Do dnes nikdo neví, jak a kde se vzal blesk uvnitř chatky, ale je fakt, že vyletěl z onoho lustru a jednoho hráče usmažil zaživa.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Máj 2014, 10:48

Ohýbať tú gulatinu je ozaj dobrá makačka a ešte na krátkom kúsku, tak, aby sa dal strčiť do diery,to už ju radšej rozrežem a privarím znovu. :wink: Ovela menej bude špatiť v izbe jedna krabička kde sa to všetko pospája a lanom vyvedie cez dieru von,ako HS svorka niekde na omietke zvnútra.Vonku by som dal fajku z Fe gulatiny pripojil Cu lano a spoj ovinúť aspoň vulkanizačnou páskou zo surovej gumy. Potom tú fajku zosvorkovať zo zemičom , ako merací bod,aby sa dal rozobrať.Fe/Fe.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 21 Máj 2014, 11:39

máte pravdu, lepšie asi bude vonku spraviť spoj v nejakej plastovej krabici a do vnútra potiahnuť lanko zelenožltého vodiča aspoň CYA 16mm2, najlepšie rovno do rozvádzača a tam spraviť HUS / HUP

P.S.: doteraz toto je asi prvý krát, čo som sa stretol s tým, že vývod zo základového zemniča pre HUS / HUP je vyvedený do vonka a nie do vnútra budovy
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa elmara » 21 Máj 2014, 13:09

Merak napísal:máte pravdu, lepšie asi bude vonku spraviť spoj v nejakej plastovej krabici a do vnútra potiahnuť lanko zelenožltého vodiča aspoň CYA 16mm2
16 mm² průřez je málo. Když máš kulatinu od zemniče PRŮMĚRU 10 mm.
Merak napísal: P.S.: doteraz toto je asi prvý krát, čo som sa stretol s tým, že vývod zo základového zemniča pre HUS / HUP je vyvedený do vonka a nie do vnútra budovy
Jestli tohle bylo v projektu, tak potěš... :roll:

Edit 14.13 hod./ Omluvám se za překlep víše o ...16 mm² průřez je málo. 16-ka je minimum, ale STAČÍ ! :)
0
Naposledy upravil/-a elmara v 21 Máj 2014, 14:14, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Máj 2014, 13:28

Možnože len ,,nevydalo,, ako sa vraví -aj som odťau, aj je krátkô :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 21 Máj 2014, 14:36

elmara napísal:
Merak napísal:máte pravdu, lepšie asi bude vonku spraviť spoj v nejakej plastovej krabici a do vnútra potiahnuť lanko zelenožltého vodiča aspoň CYA 16mm2
16 mm² průřez je málo. Když máš kulatinu od zemniče PRŮMĚRU 10 mm.
Merak napísal: P.S.: doteraz toto je asi prvý krát, čo som sa stretol s tým, že vývod zo základového zemniča pre HUS / HUP je vyvedený do vonka a nie do vnútra budovy
Jestli tohle bylo v projektu, tak potěš... :roll:

Edit 14.13 hod./ Omluvám se za překlep víše o ...16 mm² průřez je málo. 16-ka je minimum, ale STAČÍ ! :)
kľudne môže dať aj 25 alebo 35
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 22 Máj 2014, 01:30

Ten priemer 16mm2 mám v projekte na spojenie s tým zemnením, tak hádam bude v poriadku. Tú elektrinu mám napojenú zo stĺpa, tam ide zhora kábel 4x25mm2 po nejakú spojovaciu skrinku, ktorá je na tom stĺpe, odtiaľ sme zakopávali kábel 4x16mm2 po RE (rozvádzač elektromerový), ktorý je na hranici pozemku a od tohto RE by mal ísť kábel 4x10mm2 v dĺžke 18m priamo do toho podružného rozvádzača, ktorý je v obývačke na stene, odtiaľ potom idú všetky rozvody... Takže neviem, či je to hlavný rozvádzač... v projekte ho mám každopádne nazvaný "podružný", tak som sa držal toho označenia z projektu, aj keď teda v tom projekte sú aj iné nezmysly, vidno, že to robia ako na páse a dosť vecí sa tam len kopíruje, resp. sa to robí podľa nejakej šablóny a nie všetky zmeny sa tam stihnú prepísať... Inak, už sa mi pri ceste okolo stavby zastavilo pár ľudí, že sa "rozumejú" do elektriky, niektorí aj originál elektrikári, no ale dajte si radiť od človeka, čo ani na 3.pokus nevysloví spojenie "ekvipotenciálna svorkovnica" 8O . Ako som pozrel príspevky, tak potom asi radšej teda nechám prieraz pre ten kábel (lano?) 16mm2 a pospája sa to vonku. Len, Merak raz písal, že radšej to pospájať vnútri ako vyvádzať všetky káble von, teraz je to už len 1 kábel...? Aj podľa toho nákresu, na ktorý tu pred časom nechal odkaz elmara, tak ak sa dobre pamätám, tak bolo prvé pospájanie tých žltozelených káblov, odtiaľ šiel "hlavný ochranný vodič" do HUS, kde sa pospájal ešte aj s plynovodom, vodovodom... a stadiaľ šiel už myslím hlavný uzemňovací vodič a ten sa cez nejakú skúšobnú svorku zrejme spojil s tou guľatinou. Ak som tam napísal niečo zle, tak sorry, píšem to len po pamäti, ale z tohto by mi vychádzalo, že ak má byť tá HUS vonku, tak okrem toho 16mm2 kábla (lana) by zvnútra von mal ísť ešte minimálne uzemňovací kábel od vodovodu (plyn nemám), či?
0

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 22 Máj 2014, 01:33

5ko napísal:Možnože len ,,nevydalo,, ako sa vraví -aj som odťau, aj je krátkô :D
Nie, všetko je presne podľa projektu, mi tam trčí zo základov cca 2,5m dlhá guľatina, nemal som moc predstavu, čo sa s tým ešte bude robiť, tak som to nechal pre istotu s rezervou, v projekte bola dĺžka tých 3 vývodov zo základov minimálne 1,5m.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Merak » 22 Máj 2014, 06:16

tak to nie je potom podružný rozvádzač ale hlavný
to uzemnenie by som teda spravil asi takto:
Prílohy
uzemnenie.JPG
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Totaloamatero
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 18 Máj 2014, 02:15

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa Totaloamatero » 22 Máj 2014, 21:46

Dík za nákres Merak, takto nejako som si to aj pôvodne predstavoval, akurát si ma vtedy trochu zmiatol tými viacerými káblami, ktoré budem musieť vyvádzať von cez ten prieraz. Takto to vyzerá jasne, tak teda pôjde tá chránička na zaliatie a to by mal byť dúfam jediný prechod cez murivo (základy) okrem toho hlavného prívodu 4x10mm2, ktorý nemám v projekte vyznačený... Dík ešte raz.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa elmara » 23 Máj 2014, 06:44

Taky souhlasím s Merakovým nákresem, jen bych ještě na té HUS uvnitř objektu domaloval veškeré vodiče ochranného pospojování. Plyn, voda, stínění telekom. kabelu apod. Je také potřeba tu venkovní EPS dobře chránit proti vlhkosti.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Máj 2014, 08:30

Len ešte poradím, ak použiješ volnejšiu chráničku, tak nezabudni okolo kábla zasilikonovať dieru, lebo ti tadial nalezie dovnútra drobná háveď ,alebo bude vyhrávať meluzína.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 11 Máj 2016, 18:26

Zdravím. Mám otázočku ohľadom uzemňovacieho vodiča. Presúvam elektromerový rozvádzač o 6 metrov.

Pôvodný uzemňovač je tyčový - rúzka FeZn zahlobená do zeme a z nej ide guľatina FeZn o priemere 8mm do rozvádzača. Lenže uzemňovač aj s uzemňovacím vodičom je už z časti skorodovaný (vidno po odkopaní zeminy).

Na nový uzemňovač mám nachystanú antikorovú trubku o priemere min. 20-25mm. Ide mi o priemer resp. prierez uzemňovacieho vodiča, mám doma antikorovú guľatinu dostatočnej dĺžky o priemere 5mm, čo je prierez 19,625 mm2. Bude to stačiť alebo bude treba guľatinu s väčším priemerom ? FeZn sa chcem vyhnúť, skoroduje to ako nič, ešte keď je to z časti v zemi :) ďakujem
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

alois

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa alois » 11 Máj 2016, 20:26

Trubka je široký pojem, hlavne kvôli hrúbke steny a gulatina je zase niečo iné.
Pozri si čo hovorí norma a urob si sám z toho záver.

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 11 Máj 2016, 20:49

Nie je to pre bleskozvody ? :)
Ja mám doma knihu od Meravého a našiel som tam pár vecí. Pre zinkovanú oceľ alebo nehrdzavejúcu je min. priemer trubky 25mm o hrúbke steny 2mm. Toto moja trubka splňuje. A o uzemňovacom vodiči píše, že min. prierez vodiča nechráneného pred mech. poškodením a a zároveň chráneného pred koróziou je 16 mm2 pre oceľ. Ak by nebola chránená pred koróziou tak 50 mm2.
Prílohy
20160511_204521.jpg
20160511_204554.jpg
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Máj 2016, 05:26

No mne sa spoj CU + FeZn popisanym sposobom nepozdava. Zinok s Cu bude vytvarat elektricky clanok, podobne ako spoj Al+Cu, len menej . Teda vo vonkajsom prostredi (aj ked v krabicke) by som to nedoporucoval. Racej by som spravil prepoj s nerezovym drotom FeZn+ nerez --- nerez+Cu aj za cenu pouzitia jedneho spoja naviac . Pripadne pouzil nejake bimetalove spojky, napriklad: http://eshop.elfetex.cz/10-343-177-svor ... uni-cufezn
Ale do priameho kontaktu Cu a Zn by som nedaval. Moj nazor.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 12 Máj 2016, 16:10

ja nejdem dávať Cu kábel. ide do zeme zatĺcť nerezová rúra a z nej pôjde nerezová tyč priemeru 5mm do rozvádzača na skrutkovú svorku :wink: asi si to zle prečítal/pochopil. mne išlo o prierez tej uzemňovacej tyče či bude dostatočný, ale mal by byť, veď je to skoro 20 mm2.
0
Felicia 1.9D - the best Felicia :-D

ivko444
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 22 Júl 2018, 11:58

Re: uzemnenie rozvádzača a EPS

Príspevok od používateľa ivko444 » 22 Júl 2018, 14:19

Dobrý deň, mal by som dve otázky k danej téme. Som tu nový tak neviem ako to tu presne chodí tak sa ospravedlňujem ak niečo nebude úpne v poriadku. Starší elektrikár mi radil ako urobiť to uzemnenie tak by som si to tu chcel overiť. Otázka 1. : Povedal mi že guľatinu Fe/Zn 10 o dĺžke 12m zakopať do zeme a na 10-tom metri pripojiť ešte 2m a vytvoriť taký tvar ako Y. Zabiť tam 2m zemniace tyče na oba konce. Guľatinu spojiť dvoma SS svorkami. Opačný koniec končí v HUP pod hlavným rozvádzačom do ktorého pripojím CYA 16mm2. Na HUP pripojím všetky kovové časti alebo teda neživé zo zariadení ako: práčka, umývačka, atď. je to takto správne?
Otázka 2. Z elektromerového roz. prichádza kábel 4x10mm2 do hlavného kam sa zapája zelenožltý kábel? na svorku pre zelenožlté ? alebo modré? Ten elektrikár mi povedal že na zelenožltý ale mladší tiež elektrikár mi povedal že na svorku pre modré tak by som si to tu chcel overiť. Všetkým veľmi pekne ďakujem za odpovede
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok