Skúsenosti v oblasti elektro inštalácií

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

lopoko1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 35

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa lopoko1 » 08 Mar 2013, 10:28

No skúsim sa aj ja podeliť o skúsenosti alebo svoje oči pre plač :cry:
škoda že nemám spravené fotky ale tak všetko to je už odstup času.

Počas montáže EZS v jednom kancelárskom priemyselnom areáli v Žiline.
Počas montáži sa mi podarilo navrtať kábel ktorý viedol cez tu najmenšiu stenu v budove a to mi majiteľ tvrdil že tou priečkou nič nevedie.
No hneď som sa pustil do hľadania vyhodeného ističa , podružný rozvádzač ok , hlavný rozvádzač ok , a hlavný prívod stále bez šťavy.
Nakoniec mi majiteľ dal kľúčik od trafostanice že to treba ísť tam nahodiť že im poistky nevyhadzuje :lol: :lol: :lol: :lol:
trošku mi to vŕtalo v hlave a pri odchode som si všimol že hlavne poistky boli premostené "pre istotu" 1,5 Cu káblom.

Neskôr také fajnotky ako hlinik-meď pripadne lanká bez dutiniek privedené do svorky a lanká trčali na každú stranu ani nerátam.
Dokonca v jednom apartmánom domčeku pre VIP mali špecialnu stenu.
Volali sme to Kopajúca stena kto sa o ňu oprel toho zmrvilo :-D

Ale ked som videl prívod do zdravotníckeho zariadenia ktorý bol prerušený a asi chýbal 0,5m kábla rovnakého priemeru a ten nahradili dvomi tenšími káblami a spojili čokoládkami to ale pekne vyzeralo....
0
robim v elektrotechnike ale v drobnej elektronike som lama

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 28 Mar 2013, 09:28

tak elektro inštalácia doma pomaly hotová, idem sa podeliť o môj rozvádzač, čo som si navrhol a vyrobil, a ktorý si budem zjavne aj revidovať
a spôsob zapojenia priechodzej zásuvky
Prílohy
IMAG0240.jpg
IMAG0069.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 28 Mar 2013, 09:32

lopoko1 napísal:No skúsim sa aj ja podeliť o skúsenosti alebo svoje oči pre plač :cry:
škoda že nemám spravené fotky ale tak všetko to je už odstup času.

Počas montáže EZS v jednom kancelárskom priemyselnom areáli v Žiline.
Počas montáži sa mi podarilo navrtať kábel ktorý viedol cez tu najmenšiu stenu v budove a to mi majiteľ tvrdil že tou priečkou nič nevedie.
No hneď som sa pustil do hľadania vyhodeného ističa , podružný rozvádzač ok , hlavný rozvádzač ok , a hlavný prívod stále bez šťavy.
Nakoniec mi majiteľ dal kľúčik od trafostanice že to treba ísť tam nahodiť že im poistky nevyhadzuje :lol: :lol: :lol: :lol:
trošku mi to vŕtalo v hlave a pri odchode som si všimol že hlavne poistky boli premostené "pre istotu" 1,5 Cu káblom.

Neskôr také fajnotky ako hlinik-meď pripadne lanká bez dutiniek privedené do svorky a lanká trčali na každú stranu ani nerátam.
Dokonca v jednom apartmánom domčeku pre VIP mali špecialnu stenu.
Volali sme to Kopajúca stena kto sa o ňu oprel toho zmrvilo :-D

Ale ked som videl prívod do zdravotníckeho zariadenia ktorý bol prerušený a asi chýbal 0,5m kábla rovnakého priemeru a ten nahradili dvomi tenšími káblami a spojili čokoládkami to ale pekne vyzeralo....
s tými lankovými vodičmi bez dutinky to tiež poznám, alebo keď majú páni elektrikári 70 CYA vodič a idú tam dávať 50 očko, tak to zostrihajú aby sa to dalo do toho očka narvať, a ani to nezapáskujú, aby to skrili, nechajú to také aké to je
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Mar 2013, 09:36

Nazdar,
Tu zasuvku si ako zapajal ? Mas bez rozpojenia Cu vodic ? 8O . Jak si odhadol dlzky a vobec, je to akoze super, to hej, len si neviem predstavit to zapajanie :)
A ten PE vopdic ?? 2x hore a 2x dole ?? Velmi velmi pekne zapojena zasuvka :) Este som veru tak nevidel :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 28 Mar 2013, 10:04

spin90 napísal:Nazdar,
Tu zasuvku si ako zapajal ? Mas bez rozpojenia Cu vodic ? 8O . Jak si odhadol dlzky a vobec, je to akoze super, to hej, len si neviem predstavit to zapajanie :)
A ten PE vopdic ?? 2x hore a 2x dole ?? Velmi velmi pekne zapojena zasuvka :) Este som veru tak nevidel :)
káble mi chalani len tak od oka odhadli, aby trčal cca 15 až 20 cm, a PE vodič je tak, že je najskôr zapojený na hornej skrutke a potom bez prerušenia zapojený do dolnej skrutky
a áno, všetky vodiče sú bez prerušenia, jednoducho aby sa niečo došahalo, musia sa ti povoliť obe skrutky naraz v zásuvke, a aj to ti spôsobí problém iba v danej zásuvke, nie ďalej, keďže vodiče sú v kuse bez prerušenia
je s tým síce piplačka ale aspoň to vydrží mrte dlho
a v obývačke mám samostatný okruh na 2x 5-zásuvku pre A/V sústavu, nech tam nemusím dávať kadejaké predlžovačky a rozbočky aby som si tam mohol zapojiť nejakú vec navyše
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa pixell » 28 Mar 2013, 10:31

Tá zasuvka je ukažkova ale ja by som nemal na to nervy.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 28 Mar 2013, 11:21

pixell napísal:Tá zasuvka je ukažkova ale ja by som nemal na to nervy.
ja budem musieť, ešte ich musím cez sviatky porobiť 13 kusov :)
ale z toho sú 3 kusy koncové
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Mar 2013, 19:13

Aha, cize predsa tak. Odhadnut dlzku, odblankovat a zapojit, zvysok predpokladam mierne zmotat v krabicke pod svorkovnicou. Perfektne.
Ked spominas obyvacku, nerobil si aj rozvody pre repraky a kabel na internet do izieb ? :) Take nieco je vazne asi na cely zivot, neverim ze sa to moze pobabrat nejakym sposobom :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 30 Mar 2013, 16:15

na repráky určite nie, veď kto chce, si v izbe pustí čo chce
a internet ani nie, bude tu WiFi, a keď tak, tak izby sú hneď vedľa obývačky, kde bude hlavná prípojka
a do spálne takéto veci ani moc nechcem
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 27 Apr 2013, 22:35

tak dámy a páni elektrikári, prichádza jar, slniečko nám konečne vylieza spoza mrakov, prichádza čas jarných a letných prechádzok s deťmi po vonku a tu som hneď u nás vo Vrakuni narazil na jeden pekný husársky kúsok s upevnením kamery nad vchodom, nuže přátelé, komu na tomto obrázku čo vadí?
Prílohy
IMAG0425.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa pettter » 27 Apr 2013, 23:10

Merak napísal:
pixell napísal:Tá zasuvka je ukažkova ale ja by som nemal na to nervy.
ja budem musieť, ešte ich musím cez sviatky porobiť 13 kusov :)
ale z toho sú 3 kusy koncové
Pekná prácička, si sa vybesnel...

Len sa skús živiť takýmto zapájaním a uvidíš aké je to "ukážkové" nerentabilné... (chápeš time is many...).
Ďalšia vec je tá zásuvka s Krompách! Dnes si ich kúpi málokto, lebo ich klasický vzhľad paničkám nevonia. Takže väčšina je ABB, Legrand a iné sračky vo väčšine prípadov zo zásuvným spojom (wago) pre 2x 1,5. Tu s neprerušeným drôtom nepochodíš.

Ale pochvala za prevedenie!!!
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa pettter » 27 Apr 2013, 23:12

Merak napísal:...komu na tomto obrázku čo vadí?
Že by vzdialenosť pri súbehu?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 27 Apr 2013, 23:17

pettter

neboj, toto som si len doma porobil, a aj toto je ABB rada Tango, a vybral som si ju len kvôli tomu, že má klasické skrutky a nie nejaké plechové nasúvacie, že pod skrutkou ani vodič nevieš ohnúť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 27 Apr 2013, 23:17

pettter napísal:
Merak napísal:...komu na tomto obrázku čo vadí?
Že by vzdialenosť pri súbehu?
nechcem vidieť ten počítač, ktorý je pripojený na tu kameru keď cez ten zvod prejde blesk
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Apr 2013, 09:52

Ja vidam bezne tp-ckovy kabel omotany okolo bleskozvodu. Nechcel by som vidiet tie pocitace pocas burky :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Apr 2013, 10:15

pettter napísal:
pixell napísal: ..... Takže väčšina je ABB, Legrand a iné sračky vo väčšine prípadov zo zásuvným spojom (wago) pre 2x 1,5.....
Peterko,
úmyslně jsem vyjmul "vatu" kolem Tvého komentáře, protože bych rád poznal Tvůj názor - když je pro Tebe ABBčko "a iné sračky", jakou značku tedy považuješ podle své dosavadní praxe pro skutečně kvalitní a současně rychlé a dlouhodobě spolehlivé provedení instalací nejen v bytové vybavenosti. Rád se dovím něco solidního od lidí z branže. Uvažuji ve finanční sféře běžných lidí, kteří si pořizují novostavbu nebo chtějí provést rekonstrukci bytu - už proto , že se touto problematikou nejen bavím profesně a pro poučení rád sbírám nové názory.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa pettter » 28 Apr 2013, 10:44

Jirka84 napísal:...nebo chtějí provést rekonstrukci bytu...
Sračky bol trocha "expresívny" výraz pre zdôraznenie myšlienky. V podstate nové zásuvky fungujú.

Avšak skús na zásuvku so zásuvným spojom pripojiť 2,2 kW práčku a skús sa na ňu pozrieť po pol roku! A v tomto momente sú to sračky!!!

Ak robíš opravy a rekonštrukcie, sám poznáš ak do takej zásuvky musíš dostať 2,5mm2 hlinu ako prívod a ako odchod 2x 1,5mm2 meď do ďalších zásuviek!!! A to môžu byť aj ABB, či Legrand zásuvky so skrutkovým spojom... aj v tomto momente sú to sračky!!!

Mechanická konštrukcia poskladaná s množstva plastových dielov, určená väčšinou na sadrokartónové dokonale rovné povrchy je na klasických hádzaných omietkach s utopenou mont. krabicou úplne nahovno, čo určite tiež poznáš. Takže aj s tohoto pohľadu sú to sračky.

Skrátka tieto nové zásuvky sú postavené na čo najmenších nákladoch na výrobu na úkor kvality prevedenia a trvanlivosti, odolnosti a robustnosti...

Ale na klasike akou je Merákova fotka nemáš najmenší problém s vyššie uvedeným, ba čo viac! Takéto zásuvky nájdeš aj po 40 rokoch používania na 2kW bojleroch, práčkach, ohrievačoch a p. Ich keramický základ skrátka nesklame. Samozrejme, že ak je na nich zle utiahnutá, či vekom odhriata hlina, nepomôže nič ani týmto zásuvkám...
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Apr 2013, 20:44

Vážený "pettter".
Pokud vím, tak i ABBčko vyrábí zásuvky na 16A i spínače na 10A se šroubky (zásuvný rovněž - 16A/2,5 a 10A/1,5mm2), pod které dávám očka běžně jako Merak. Stejné je to i s wago spoji v KP/KPR/KO (68/97) místo věnečků. Dosud bez jediné reklamace u mně. Pro někoho je taková práce "o nervy" nebo "by toto nerobil" atd. Já s tím problém nemám - je to běžná práce jako jiná. Jo, pokud se tam nechávají staré jističe (drátované pojistky raději nekomentuji) nebo se dají "4kA jističe CE " , které mají funkci spíš silového vypínače než kvalitního jističe s definovanou dobou vypnutí, to je jiný problém, ne můj. Hlína do wagovkového kontaktu nepatří, to snad ví každý, o tom nediskutuji. Tyto zásuvné spoje jsou definovány pro Cu a "hlavně" spočítány PROJEKTANTY přes PC na pověstný "s přesností ZATÍŽENÍ na chlup". Mám i s nimi "trochu prax". Máš pravdu, že keramika měla "své kouzlo osobnosti". Proti pokroku se tedy můžeme tak rozčilovat, komentovat, konstatovat a to je tak vše.
Škoda, že jsem nedostal odpověď na dotaz "jakou značku..... doporučuješ? ".
Pěkný pracovní týden přeji.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa Merak » 28 Apr 2013, 21:24

Páni kolegovia z brandže, prosím nehádzajte sa o kvalite zásuviek, v dnešnej dobe nájdete kvalitu i brak už pomaly v každej značke, záleží od série či typu zariadení
táto dvojzásuvka, ktorú vidíte na fotke je ABB - Tango, z tejto série mám aj jednozásuvky a vypínače
a takýmto spôsobom mám v obývačke spravenú sadu 2x 5x jednozásuviek, ináč všade v celom byte mám dvojzásuvky
vypínače sú už tie nové na WAGHO svorky, aj keď ešte pred 3 rokmi som kupoval vypínače so skrutkami, ale hádam s tým nebude problém, bo na jeden vypínač bude max 100W žiarovka
túto sériu (ABB - Tango) som si nevybral len tak náhodne, ale pracujem s ňou a som s ňou spokojný, ale u kamaráta som bol robiť zásuvky a vypínače od Schneider Electric, skoro ma j..lo, keď som to zapájal, to aby som nosil so sebou už aj momentový skrutkovač a všetko tam doťahoval na moment, lebo len jemné pretiahnutie skrutky a už bol strhnutý závit, ale nie na pliešku či matičke, ale na skrutke
jednoducho brak, a keď som to náhodou dobre nedotiahol, tak sa kábel kýval jedná radosť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: "skúsenosti v oblasti elektro inštalácií"

Príspevok od používateľa pettter » 28 Apr 2013, 23:21

Jirka84 napísal:... Škoda, že jsem nedostal odpověď na dotaz "jakou značku..... doporučuješ? ".
Pěkný pracovní týden přeji.

Značku preferujem tú, ktorú si panička vyberie v predajni, lebo je ježíškovokamilková, má tvar xichtu od Picassa a hodí sa jej k topánkam... a potom platí mnou vyššie uvedené. Ak nesúhlasím, zapíšem do denníka, podpíšu, neriešim.

Ty asi paničku ukecáš na prepočítané zásuvky od PROJEKTANTOV na PC platených z provízií za projekt, ktorí projektujú to, čo im hodí viac, nie to čo rieši problém. Ja som už rezignoval, čo prikážu to namontujem. Oni sú investori, oni si rozhodnú. Zhorí, roztaví sa, poláme sa... ukážem záznam z denníka a zaplatia za vymenený tovar aj za prácu.

Povedz, čo urobíš ak máš kšeft kde sú naprojektované SCHRACK prvky, kde si už 2 chlapov 3 dni náhaňal aby uložili km medi do stien a investor Ti prinesie v igelitke ističe a rozvodnú skriňu z Baumaxu, lebo bola akcia a on si predsa "vie" prečítať projekt a nebude zbytočne platiť.... Vytrháš to a ideš preč, či to dorobíš?

V podstate všetky zásuvky dostupné na trhu fungujú. Ak chceš od nich nabíjať mobil, pozerať telku, počúvať vežu, napájať LED..., Pýtaj od nich 10 A, či viac a uvidíš. Tiež neopravujem po sebe na novoinštaláciách zásuvky, či wago spojky v obyvačkách, či detských izbách. Väčšinou v kúpeľniach, kotolniach a sem tam v kuchyni za el. rúrou. A vzhľadom na ovládnutie trhu zo strany ABB sú to práve tieto šmejdy, ktoré občas po sebe vymieňam (ale nie z mojej viny). Tak sa nediv na moju averziu voči napr. ABB.

Žiaľ to Merákove "...túto sériu (ABB - Tango) som si nevybral len tak náhodne, ale pracujem s ňou a som s ňou spokojný..." paltí len pre dobrých známych a pre mňa.

Dík za želanie úspešného týždňa, ktoré srdečne opätujem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok