Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 28 Sep 2014, 20:34

Kedže sa jedná o malé napätie, tak na to osvedčenie nepotrebuješ
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa zylo64 » 28 Sep 2014, 20:53

Ďakujem za odpoveď. Týka sa to aj nabíjacích staníc na elektromobily?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 23 Júl 2015, 16:57

ahojte

dávam do pozornosti zákon 118/2015 platný od 1.7.2015, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia
pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov

s pozdravom Merák
Prílohy
15-z118.pdf
(47.34 KiB) 124 stiahnutí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa martin knocik » 23 Júl 2015, 17:49

Ako sa ráta prax potrebná na §22 ked pracujem vo firme vo vývoji elektroniky kde od minulého mesiaca po získaní §21 navrhujem už aj (vývoj prototypu + meranie) zariadenia na vysoké (~230V) a striedavo navrhujem zariadenia s nízkym napätím (nasledujuca zakázka je skor nízkonapatova a mikroprocesorová).
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 23 Júl 2015, 17:57

Po novom to chcú akceptovať podľa odpracovanej praxe a čo máš v zmluve
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa alois » 24 Júl 2015, 06:08

Tu je plné znenie konsolidovanej zákona č. 124/2006 s úpravami 118/2015.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa makan » 30 Aug 2015, 21:13

Dobrý deň pozdravujem Vás mal by som otázku v tejto téme na MERAK-a.
Spravil som si §24 RT. Mám vydané osvedčenie ktoré vydal Inšpektorát práce kde je uvedené číslo.
Otázka: k týmto dokumentom mi stačí už len spraviť si pečiatku a meracie prístroje a môžem robiť revízie? ,alebo potrebujem ešte nejaké povolenia či oprávnenia? Ďakujem.
0

alois

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa alois » 31 Aug 2015, 06:54

Nie som Merak, ale:

Mať pečiatku NIE JE zákonnou povinnosťou pre RT, je to iba efekt na papieri. Ale je dobré mať na nej svoje licenčné číslo, aby si si ho nemusel pamätať. Aj ktak si časom vytvoríš svoj formulár s hlavičkou a pätičkou, kde budeš mať všetko predpísané. Dokonca aj otlačok pečiatky....

Ak chceš mať "opticky" niečo viac, tak si dorob certifikát kvality na užšiu špecializáciu, alebo na celý rozsah.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Sep 2015, 06:38

makan napísal:Dobrý deň pozdravujem Vás mal by som otázku v tejto téme ...
Spravil som si §24 RT. Mám vydané osvedčenie ktoré vydal Inšpektorát práce kde je uvedené číslo.
Otázka: k týmto dokumentom mi stačí už len spraviť si pečiatku a meracie prístroje a môžem robiť revízie? ,alebo potrebujem ešte nejaké povolenia či oprávnenia? Ďakujem.
Hlavně neděkuj.
Paragraf s Osvědcením (a nejen §24 RT) Ti slouží pro Tvého zaměstnavatele jako doklad o dosaženém vzdělání v oboru na základě znalostí, které jsi musel prokázat při zkouškách. Pokud jsi je opravdu prokázal , pak jistě také víš, co je to Oprávnění. Nevíš-li , jdi zpátky mezi školáky, dnes k tomu máš jedinečnou možnost - je začátek nového školního roku. Začni studiem STN norem, kde máš vše potřebné . V ČR je to obdobné.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

alois

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa alois » 01 Sep 2015, 06:53

Jirka84 - viem, že vieš, ale:

1. Skúšky vykonávaš v akreditovanej vzdelávacej organizácii a tento doklad ti stačí pre zamestnávateľa, že si elektrikár a s akým paragrafom. Je to TI, TUV, EIC a aj iné organizácie pre par.23 a menej.
2. V SR ti ale osvedčenie RT (pripravovaná zmena = licenciu na RT) vydáva už iba IP - (inšpektorát práce), až následne na základe vykonanej skúšky a iných dodaných dokladoch. Až ten hovorí, že si revíznym technikom, nakoľko tam je uvedené licenčné číslo a druh revíznych prác. Poznám človeka RT iba s E4A!!!
3. Noriem je toľko, že ani celá skúšobná komisia ich nepozná kompletne. ALE treba si pozrieť a sledovať novelizácie pre 124ku a 508ku a tam je skoro všetko. Ale tieto dve vyhlášky sú predmetom prednášok školenia pred skúškami.

Nielen ako revízny technik, by mal mať podľa správnosti MINIMÁLNE aj každoročné školenie na prácu vo výškach a nad hlbinami. Chodí aj po rebríku ku svetlám, kontroluje bleskozvody na streche, kontroluje prívodné zemné vedenie k domu a.t.ď. 4-6 hodinové školenie za 15/20€. Alibizmus, pokiaľ sa nestane pracovný úraz. Potom ide o viac.

Chalan nenapísal, či pracuje na vlastnú päsť, alebo bude robiť RT pre zamestnávateľa. Bezpečnostný technik zamestnávateľa môže vyžadovať aj iné doklady zo školení.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa makan » 01 Sep 2015, 21:38

Jirka84 napísal:
makan napísal:Dobrý deň pozdravujem Vás mal by som otázku v tejto téme ...
Spravil som si §24 RT. Mám vydané osvedčenie ktoré vydal Inšpektorát práce kde je uvedené číslo.
Otázka: k týmto dokumentom mi stačí už len spraviť si pečiatku a meracie prístroje a môžem robiť revízie? ,alebo potrebujem ešte nejaké povolenia či oprávnenia? Ďakujem.
Hlavně neděkuj.
Paragraf s Osvědcením (a nejen §24 RT) Ti slouží pro Tvého zaměstnavatele jako doklad o dosaženém vzdělání v oboru na základě znalostí, které jsi musel prokázat při zkouškách. Pokud jsi je opravdu prokázal , pak jistě také víš, co je to Oprávnění. Nevíš-li , jdi zpátky mezi školáky, dnes k tomu máš jedinečnou možnost - je začátek nového školního roku. Začni studiem STN norem, kde máš vše potřebné . V ČR je to obdobné.
Uznávam otázka bola dosť blbo položená všetko je vo vyhláške 508/2009.a v zákone 124/2006. Takže beriem späť všetko čo som písal.
0

alois

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa alois » 02 Sep 2015, 06:15

Neber to späť.

K jednoduchej otázke, jednoduchá odpoveď: Áno potrebuješ z bezpečnostného hľadiska aj platné školenie na prácu vo výškach. Nestačí ti len teória pred skúškou na RT.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa makan » 02 Sep 2015, 18:11

Ďakujem za jednoduchú a stručnú odpoveď. Nepotrebujem aby mi tu niekto rozprával veci čo som sa učil a robil sa veľmi múdrym. Takých ľudí nemusím.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 03 Sep 2015, 18:24

makan napísal:Dobrý deň pozdravujem Vás mal by som otázku v tejto téme na MERAK-a.
Spravil som si §24 RT. Mám vydané osvedčenie ktoré vydal Inšpektorát práce kde je uvedené číslo.
Otázka: k týmto dokumentom mi stačí už len spraviť si pečiatku a meracie prístroje a môžem robiť revízie? ,alebo potrebujem ešte nejaké povolenia či oprávnenia? Ďakujem.
ako písali, pečiatka nie je už povinná, a merák by si mal mať, aby si vedel poberať
pokiaľ ho chceš vykonávať formou živnosti, potrebuješ ešte aj oprávnenie
pokiaľ ho chceš vykonávať formou zamestnanca vo firme, tak firma potrebuje oprávnenie
pokiaľ ho chceš robiť sám pre seba a pre známych bez nároku na odmenu, tak nepotrebuješ už nič ďalšie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa martin knocik » 03 Sep 2015, 19:47

Ako sa ráta prax potrebná na §22 ked pracujem vo firme vo vývoji elektroniky kde od minulého mesiaca po získaní §21 navrhujem už aj (vývoj prototypu + meranie) zariadenia na vysoké (~230V) a striedavo navrhujem zariadenia s nízkym napätím (mikroprocesorová technika).
Po novom to chcú akceptovať podľa odpracovanej praxe a čo máš v zmluve
V pracovnej zmluve nemám nič písané o napätí, v zmluve mám napísané "Pracovná pozícia: Samostatný výskumný a vývojový pracovník. Stručná charakteristika práce: samostatné riešenie výskumných a vývojových úloh v zmysle zadania". Zvyšok zmluvy su práva a povinnosti a pod.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 03 Sep 2015, 20:45

pokiaľ tam nemáš spomenuté, že ide o elektrické zariadenia, tak to budeš mať dosť zložité vydokladovať
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa makan » 06 Sep 2015, 21:32

Merak napísal:
makan napísal:Dobrý deň pozdravujem Vás mal by som otázku v tejto téme na MERAK-a.
Spravil som si §24 RT. Mám vydané osvedčenie ktoré vydal Inšpektorát práce kde je uvedené číslo.
Otázka: k týmto dokumentom mi stačí už len spraviť si pečiatku a meracie prístroje a môžem robiť revízie? ,alebo potrebujem ešte nejaké povolenia či oprávnenia? Ďakujem.
ako písali, pečiatka nie je už povinná, a merák by si mal mať, aby si vedel poberať
pokiaľ ho chceš vykonávať formou živnosti, potrebuješ ešte aj oprávnenie
pokiaľ ho chceš vykonávať formou zamestnanca vo firme, tak firma potrebuje oprávnenie
pokiaľ ho chceš robiť sám pre seba a pre známych bez nároku na odmenu, tak nepotrebuješ už nič ďalšie
Tak aj potom ak vyhotovím revíziu podľa tej poslednej možnosti (bez nároku na odmenu) budem potrebovať pečiatku. Nestretol som sa ešte s revíziou bez pečiatky. Aký je Váš názor na certifikát kvality opisovaný v tomto fóre vyššie?
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa trunek » 06 Sep 2015, 21:40

pečiatka povinná nie je tak ako písal Merák. No osobne som sa stretol s tým, že pečiatku som mal doma, revízku som urobil a iba podpísal. Všetko je to ok, ale objednávateľovi sa to nepáčilo a pečiatku tam chcel. Darmo mu poviem, že netreba. Na druhý deň som si pečiatku doniesol. Jednoducho to tak chcel. Ale povinná nie je, podstatný je podpis
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa pajky » 13 Nov 2015, 23:11

Caute panove. Ako je to s vyrobou rozvadzacou automatizacnej techniky? Dajme tomu nejaky vyrobim /urceny do priemyslu/ a co dalej? U domovych typovu skusku, ale ako je to s tymto?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 14 Nov 2015, 06:37

Treba si zohnať nové normy pre rozvádzače STN EN 614 39, keďže ide o priemyselné zariadenie

-- Spojený príspevok 14 Nov 2015, 06:39 --

A u domových robíš kusovú skúšku, jedine že by si mal na to doma výrobné laboratórium a oprávnenie na výrobu rozvádzačov a vyrábal by si ich sériovo.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok