Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Axwell » 15 Máj 2014, 21:19

chalani ako to je, lebo uz neviem co si mam mysliet,

ako moze mat absolvent 22ku pagragraf,
podmienka aby absolvent musel mat 22ku do vela firiem aj na profesii atd...
da sa 22ka spravit bez praxe, ci staci nato vyska ?
poznam ludi s 22kou co nerobia a nerobili nic s elektro, ale maju ju.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa juraj77 » 15 Máj 2014, 21:25

Možem ťa uistiť že vysoká škola na 22 paragraf nestačí.Musíš mať prax v el. inštaláciach aspoň rok. Ja by som tiež rád 22 :?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Axwell » 15 Máj 2014, 21:32

takto som to vedel aj ja, ale nechapem potom co poznam ludi s 22kou, a aj zamestnancov co chcu absolventov s 22kou... preto sa pytam, ci ste nieco nove, alebo co to ma byt...
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa juraj77 » 15 Máj 2014, 21:36

pokial praxovali v nejakej firme počas štúdia tak potom mohli dostať paragraf 22. Ale neviem si predstaviť ako može dostať niekto 22 bez elektro vzdelania.Asi len podvodom....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Axwell » 15 Máj 2014, 21:44

takto myslim, clovek vystudoval elektrotechnicku ziskal 21, isiel povedzme na vysku, kde nerobil, nic po vyske spravil 22ku, a preto ho zobrali.
Potom druhy pripad, 21ku na elektrotechnickej spravil, pa rokov pracoval mimo tejto oblasti ,a potom sa vratil a hned s 22kou.

Prvy pripad ma VS ale bez praxe a potom 22ka
Druhy pripad nema VS, ma prax ale nie elektro oblast a potom 22ka
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Jirka84 » 16 Máj 2014, 08:05

V Česku (ale kdysi i na Slovensku) platily § pro elektro před rokem 1989 asi takto:
Vyučil jsem se, dostal §5 (Osoba znalá), po roce jsem sice měl nárok na §6, ale záleželo na mých SCHOPNOSTECH ho v praxi i teorii obhájit (byl jsem pak Osoba znalá s vyšší kvalifikací). Po dalších třech letech, pokud jsem měl VELKý zájem dělat parťáka, dostal jsem po obhájení §7 (pro vedení čety) a skupinu 3-5 elektrikářů na starost a za ni plně odpovídal.. Můj vedoucí oddělení celého elektro (údržba,provozní,MaR, RTE) pak měl jako jediný v práci §8 !!! aspoň po 5 a víceleté další praxi v předchozí pozici parťáka. RTE jako jediný ve fabrice měl práva nejvyšší - normy a Jeho slovo bylo ZÁKONEM pro všechny elektrikáře včetně vedoucího.
DNES dostane §8 skoro každý, kdo má peníze a napíše prohlášení , že "cosi umí, má praxi", blabla nebo zatřepe papírem z VŠ bez ohledu na skutečnou praxi.
PS Elektryku "umý" kdekdo co rozezná cyhlu od ocelového drátu ...
Chceš-li mít §, za (u) plať a dostaneš !!!
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Máj 2014, 09:36

Urobit ihnet po strednej skole, kde ziskas 21 paragraf 22 nieje problem, avsak, legalne to nieje.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Axwell » 16 Máj 2014, 12:08

no vsak toto, ale ked zamestnavatelia hladaju podmienka absolvent s paragrafom 22ka, to je preco pre zamestnavatela take dolezite ? clovek s 21 aj s 22 bude vediet to iste ako absolvent, a zeby s 22kou aby nemal zamestnavatel vacsiu zodpovednost ?

alebo jeeden znamy je vystudovany elektrikar, pracoval asi 5 rokov doma ale nie elektro oblast, ale nieco uplne ine, chcel ist do zahranicia, hned si spravil 23 a isiel do zahranicia ako ze ma 5 rokov praxe elektro, a robi si tam v pohode pracu, predtim take 3 mesiace sa naucil, precvicil co treba aby vedel a vypadal ako clovek s rokmi praxe, dneska zaroba viac okolo 3-4k, a vedia uz tam tim elektrikarov cca po roku co tam je...
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Samanko » 16 Máj 2014, 13:42

je to tak preto, lebo clovek s 22 ma uz mat nieco odpracovane, a ma opravnenie pracovat na zariadeni samostatne v rozsahu paragrafu, kdezto cloveks 21 musi mat pri sebe niekoho s vyzsim osvedcenim. A take pripady s kupenymi papiermi neznasam, suto obycajne kur*y, ktore si kupia papiere, idu na chvilu niekde, kde sa naucia zaklady a potom idu akoze su extra skuseny s papiermi robit veducich a potom tie stavby tak vypadaju. KAZDY dobry elektrikar vidi, ze je z toho vpc, ale kedze poukazoval papiere a mal par peknych reci pa poziciu a plat, a sinovny elektrikar sa moze aj po****. Potom rozpravaju ako je vsetko paradne ale staci sa opytat chlapov, kt. Su s nim a pravda je na svete....
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 17 Máj 2014, 21:58

mario88 napísal:Merak super napad dat tu zoznam noriem. Planujem si zvysit kvalifikaciu na revizneho.

Chalani chcem sa spytat ked ste mali skolenie ohladom pripravy na ziskanie odbornej sposobilosti podľa § 24 vam dala firma aj nejake materialy na studium (normy atd...)? Alebo si treba vsetko zakupit? Ako to je?
ja som si všetko kupoval, a viac menej som sa učil z knižky od Meravého
ale aj normy som si prečítal, aspoň tie základné STN EN 33 2000-xx
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 17 Máj 2014, 22:10

Axwell napísal:chalani ako to je, lebo uz neviem co si mam mysliet,

ako moze mat absolvent 22ku pagragraf,
podmienka aby absolvent musel mat 22ku do vela firiem aj na profesii atd...
da sa 22ka spravit bez praxe, ci staci nato vyska ?
poznam ludi s 22kou co nerobia a nerobili nic s elektro, ale maju ju.
ono sa to robí aj tak, že ak máš SŠ elektro a §21 a ideš na VŠ, tak si môžeš popri VŠ robiť robotu alebo brigádu, a tam si môžeš uplatniť prax aj na §22, aj na §23 a aj na §24
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 17 Máj 2014, 22:16

Axwell napísal:takto myslim, clovek vystudoval elektrotechnicku ziskal 21, isiel povedzme na vysku, kde nerobil, nic po vyske spravil 22ku, a preto ho zobrali.
Potom druhy pripad, 21ku na elektrotechnickej spravil, pa rokov pracoval mimo tejto oblasti ,a potom sa vratil a hned s 22kou.

Prvy pripad ma VS ale bez praxe a potom 22ka
Druhy pripad nema VS, ma prax ale nie elektro oblast a potom 22ka
mnoho krát sa stáva, že keď ideš do agentúry, kde si chceš dať spraviť vyšší §, tak ti stačí doklad o vzdelaní a §21, a na základe toho, ako dlho máš §21, tak ti dajú ďalší §
a keď vydokladovať prax, tak ti stačí niekedy aj čestné prehlásenie
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 17 Máj 2014, 22:22

Axwell napísal:no vsak toto, ale ked zamestnavatelia hladaju podmienka absolvent s paragrafom 22ka, to je preco pre zamestnavatela take dolezite ? clovek s 21 aj s 22 bude vediet to iste ako absolvent, a zeby s 22kou aby nemal zamestnavatel vacsiu zodpovednost ?

alebo jeeden znamy je vystudovany elektrikar, pracoval asi 5 rokov doma ale nie elektro oblast, ale nieco uplne ine, chcel ist do zahranicia, hned si spravil 23 a isiel do zahranicia ako ze ma 5 rokov praxe elektro, a robi si tam v pohode pracu, predtim take 3 mesiace sa naucil, precvicil co treba aby vedel a vypadal ako clovek s rokmi praxe, dneska zaroba viac okolo 3-4k, a vedia uz tam tim elektrikarov cca po roku co tam je...
asi preto chcú §22, lebo môže pracovať sám na zariadení, kdežto §21 môže pracovať sám iba na vypnutom zariadení, a po ňom to musí skontrolovať niekto s vyšším §, alebo môže robiť pod napätím pod dozorom

P.S.: absolvent môže byť aj bez praxe, ale aj s praxou, neviem či sa neberie absolvent do troch rokov po skončení štúdia, alebo ako to je
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 17 Máj 2014, 22:27

Samanko napísal:je to tak preto, lebo clovek s 22 ma uz mat nieco odpracovane, a ma opravnenie pracovat na zariadeni samostatne v rozsahu paragrafu, kdezto cloveks 21 musi mat pri sebe niekoho s vyzsim osvedcenim. A take pripady s kupenymi papiermi neznasam, suto obycajne kur*y, ktore si kupia papiere, idu na chvilu niekde, kde sa naucia zaklady a potom idu akoze su extra skuseny s papiermi robit veducich a potom tie stavby tak vypadaju. KAZDY dobry elektrikar vidi, ze je z toho vpc, ale kedze poukazoval papiere a mal par peknych reci pa poziciu a plat, a sinovny elektrikar sa moze aj po****. Potom rozpravaju ako je vsetko paradne ale staci sa opytat chlapov, kt. Su s nim a pravda je na svete....
ja som mal takéhoto kolegu na bývalej firme, mal iba §21, aj to prepadnutý, a tak si išiel dať spraviť nový, hneď si spravil §23, ale na inštalácii mi nevedel ani popisný štítok dať na kábel, nevedel si prečítať, o aký kábel ide, takže asi tak nejak
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Marekodzapadu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 25 Apr 2010, 00:00
Vek: 12

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Marekodzapadu » 17 Máj 2014, 22:40

Najlepsi su ti, co rozvadzac videli len na fotke, nieto este vykresovu cast a maju 23 popripade rovno 24 aby sa nepovedalo...
Skutocna prax sa ziskava niekedy fakt tazko, ale nieje dovod zasa z 21 robit hned 23ku, 24ku a potom sa ist hlasit do elektrofirmy...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 18 Máj 2014, 07:34

najlepší bvol jeden Pán Elektrikár, ktorý sa staral o elektriku a vlastne bol aj údržbárom jednom intráku z 80-tych rokov, mal §22, o elektrike vedel veľmi veľa, asi viac než mnohí z nás tuna, robil s ňou vyše 30 rokov, a poznal aj staré,, aj nové normy, teda najmä tie, ktoré sa týkali práve jeho oblasti, vedel aj dosť dobre a dôkladne opraviť elektro inštaláciu, vyznal sa v rozvádzačoch
na moju otázku, prečo si nespraví vyšší § mi odpovedal asi takto:
"a k čomu mi to bude? na to, čo tu robím, mi to stačí, na §23 by som musel mať niekoho pod sebou, koho by som riadil, a na §24 by som musel mať kopu kadejakých drahých prístrojov, a všade ich vláčiť so sebou, bez nich mi je §24 len na okrasu a na predvádzanie sa

z tým znalostiam a skúškam, ja by som to spravil tak, ako som to mal kedysi pred rokmi na pohovore do jednej firmy, dali mi 10 stranovú schému a mal som popísať čo tam vidím čo je kam pozapájané, čo a ako funguje a pracuje, poprípade by som im dal zapojiť nejakú jednoduchú schému aj s rozvádzačom
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mario88
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 24 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 35

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa mario88 » 18 Máj 2014, 11:25

Merak takze staci na skusky sa pripravit s tej knizky od meraveho? + precitat si normy
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa Merak » 18 Máj 2014, 16:37

Asi tak nejak
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

lopoko1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 63
Dátum registrácie: 15 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 35

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa lopoko1 » 03 Jún 2014, 18:13

ahojte niekedy na §22 som sa ucil z knizky od meraveho . ale uz na §24 som sa ucil z noriem je toho tam viac a lepsie popisane ale ten základ od meravého tam bol :-)
0
robim v elektrotechnike ale v drobnej elektronike som lama

zylo64
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 21 Apr 2013, 19:38
Bydlisko: Michalovce
Kontaktovať používateľa:

Re: Zákony, predpisy a normy v elektrotechnike

Príspevok od používateľa zylo64 » 28 Sep 2014, 20:22

Snáď to nie he hlúpa otázka ale s pribúdajúcou ponukou elektrických áut nových ale aj tých starších ktoré treba upgradovať na novšie systémy napájania a ovládania by ma zaujímalo, kto môže a na základe akých vyhlášok práce na elektro autách vykonávať ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok