Kompenzácia účinníka

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

wwlado

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Sep 2013, 20:13

Posli fotku. Poviem ti. Poslem zajtra aj tie nase. Ale take velke budu tie posledne stupne.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa Merak » 29 Sep 2013, 20:40

0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa rudko » 29 Sep 2013, 21:10

wwlado napísal:Rudo, neonky s tlmivkou maju podla mna induktivny charakter. Mozno tam, kde su stvorite neony a vlozene iba dva trubice, ti ich kompenzacny kondenzatorik moze nadniest kapacitu.
Ale na druhej strane, redsej si tam daj kompenzacny rozvadzacik, ved ozdaj ked si budes chciet pustit frezu, pojdes porozsvecovat v chodbe neony. A podla zatazenia frezi si ich nebudes zapinat, vypinat.
A dokonca teraz robime jeden kompenzacny. Spravim aj tebe. Chces? Najnissi stupen ma 0,5kVar. Taky peny odber, aky ti to vykompenzuje, elektrarne este ani nevideli. :-D
Ja nehovorim ze ked pojdem frezovat tak pojdem rozsvecovat neony. Ja som len chcel povedat to, ze vhodnym rozlozenim spotrebicov mozes zlepsit celkovy ucinnik velkych komplexov a zmensit vyslednu kompenzacnu klapacitu. Jedna sa hlavne o trvalo zapnute spotrebice, napriklad si zober kompresorovnu chladiarne v pivovare kde mas dajme tomu dva, tri velke niekolko desiatok kw motory a osvetlenie tejto haly. obe bezi nonstop, tak preco nenavrhnut neonove osvetlenie ktore ti zlepsie ucinnik. Alebo ako to bolo u nas v pivovare boli k tomu prifarene este aj vrtule v kvasiarni ktore vytahovali CO2 od nadrzi a boli hnane synchonnymi motormi.
A neonove svietidla aj napriek pritomnosti tlmiky maju skor kapacitny charakter ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

wwlado

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Sep 2013, 21:32

Rudko, mas z jednej strany pravdu. Ciastocne zmiernit indukciu. Ale kompenzacny vyrovnava momentalnu hodnotu indukcnosti v sieti. Ved aj kompresory neidu stale.
Ked najdem neon tak odskusam a napisem ti. Ani nie tak kvoli tebe, ale ja chcem vediet, ci ten 4uF vykriva tlmivku.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Sep 2013, 22:00

Pro ideální kompenzaci má být omegaL=1/omegaC, kde omega=2xpíxf
Kondenzátor pro ideální kompenzaci by měl mít velikost
C=1/omega x omega x L
kde L je indukčnost tlumivky.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa pin » 29 Sep 2013, 23:09

Asi to bude o trochu zložitejšie. Jedna indukčná záťaž nech predstavuje sériové spojenie odporu a indukčnosti, jej veľkosť je teda
Z = R + jωL ;

K tomu je paralelne pripojená kompenzačná kapacita, výsledná admitancia bude
Y = jωC + 1/(R + jωL) = jωC + R/(R² + ω²L²) - jωL/(R² + ω²L²) = R/(R² + ω²L²) + j*(ωC - ωL/(R² + ω²L²)) ;

Keďže pri ideálnej kompenzácii má byť výsledná impedancia bez imaginárnej zložky, aj Y má mať imaginárnu zložku nulovú, a teda
(ωC - ωL/(R² + ω²L²)) = 0 ; a z toho

ωC = ωL/(R² + ω²L²) ; teda

C = L/(R² + ω²L²) ;

Platí to samozrejme len pre lineárny obvod. Pri hromadnej kompenzácii viacerých záťaží by to bolo zas trochu inak.
0

wwlado

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa wwlado » 30 Sep 2013, 15:00

Merak, my pouzivame tieto komponenty. Ale ukazem projektantovi tvoje kondiky.
Prílohy
IMG625.jpg
IMG624.jpg
IMG622.jpg
IMG619.jpg
IMG620.jpg

wwlado

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa wwlado » 01 Okt 2013, 13:38

Rudo, tak som to skusil.

Testoval som klasice dvojneony 40+40W
Takze vykazuju indukciu. neviem preco jeden ukazuje inu ako druhy, kedze vnutry su tie iste hodnoty. Mozno to zalezi od neonovych rtubic. Co je zvastne, pri blikani, ked ho este len zapaluje, je indukcia najvetsia. len som to nestihol odfotit. Ale hodnota bola okolo Cos(Fi) = 0,70.
Po vybrani neonov vykazuje silnu kapacitu.
Prílohy
Jeden druh dvojneona s tlmivkou a kondikom
Jeden druh dvojneona s tlmivkou a kondikom
Iny dvojneon s tlmivkou a kondikom
Iny dvojneon s tlmivkou a kondikom
Bez trubice
Bez trubice

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa rudko » 01 Okt 2013, 14:19

to je zaujimave, lebo v literature sa bezne uvadza ze neonove svietidla maju kapacitny charakter. ale zas je pravda ze nikde sa neuvadza ake...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa rohy » 01 Okt 2013, 16:34

co stoji ten novar?
0

wwlado

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa wwlado » 01 Okt 2013, 19:08

Ten okolo 230€.
https://www.youtube.com/watch?v=RD5f3xFiyow
Tak si zisti ake ma napojene kondiky


https://www.youtube.com/watch?v=RD5f3xFiyow
Takto meriame, ci je vstko v poriadku. Posledny ma odber 40A
Naposledy upravil/-a wwlado v 31 Mar 2014, 08:21, upravené celkom 3 krát.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa makan » 31 Mar 2014, 00:57

rudko napísal:"Vylepsenie" ucinnika bez kompenzacie do urcitej miery mozne je. Je to vsak mozne iba v ramci vacsich sustav (podniky, vyrobne zavody, mesta...) a robi sa to vhodnym rozlozenim indukcnych, kapacitnych a odporovych zatazi. Toto je pokial viem jedina moznost ako vylepsit ucinnik bez kompenzacie.
Dobrý deň chcem zaregovať ohľadom toho kompenzovania. Pracujem v teplárni kde cez kogeneračnú jednotku vyrábame el. prúd a dodáva sa do siete. Jalový výkon môžem kompenzovať tak že pokiaľ ide generátor tak si viem účinník nastaviť na ňom aby som bol na nule prípadne blýsko 0,99cos., ale ak sa ti zmenia parametre napr pridá a uberie motor 250 KWh tak ti rozhádže prípadne prehodí na druhú stranu. Tak je lepšie nechať to na automat kompenzačného rozvádzača.
0

wwlado

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa wwlado » 31 Mar 2014, 06:57

Najlepsie je automat. Bol by si prekvapeny, co vsetko ma jalovinu. V pekarni, co by si povedal, ze zapne a ide, bikala kompenzacia, ako hasek po ihrisku. Tu motorik na otacanie, tam zopar ventily, nejaky turniketik, zapli neony v sklade, pasy.. To vsetko v komplexe vyrobi jalovinu a tak nestalo, ze by som to jednym kondikom neriesil.

Používateľov profilový obrázok
peto seal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 486
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: SR-Bratislava-Devínska Nová Ves
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Kompenzácia účinníka

Príspevok od používateľa peto seal » 13 Apr 2014, 15:47

xmilos napísal:A spinane zdroje?
Ak aj tie, tak mozna kompenzacia bez kompenacie by bola mozna zmenou budenia instalovanych s. strojov ( viem, ze je ich uz malo ), rozsvietenim svetiel :--), a instalaciou menicov k anychronnym pohonom. Tym poslednym nie som si isty ( aky charakter zataze okrem harmonickeho skreslenia ma g. mostik).

To jedine mi vychadza ako odpoved na tak trosku zvlastnu otazku.
Ono zo spinanymi zdrojmi je to zlozitejsie. Ano, je to kapacitna zataz, cize jalovinu odoberaju. Ale dneska sa viac riesi problem, ze ked na vstupe spinaneho zdroja mas usmernovac a ten napaja kondik s relativne vyssou kapacitou, tak to odobera prud iba pri spicke sinusovky, cize dochadza k deformacii sinusovky.Okrem toho tie zdroje odoberaju energiu zo siete iba v kratkych "spickach". Preto sa aj zavadza v zdrojoch s vykonom vyssim ako 100W aktivne PFC. Lebo ucinnik kompenzovat energetici vedia, ale deformaciu sinusvky nie.
0
:)

Napísať odpoveď