zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

adino23
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 15 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra

zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa adino23 » 23 Jún 2013, 19:46

Zdravím všetkých odborníkov.
Chcel by som sa spýtať na zapojenie víriviek, protiprúdov a sáun čo by ste mi odporučili alebo čomu sa vyvarovať...nejaké postrehy, návody atď.
Ďakujem za akúkoľvek odpoveď
0

EletronFUN
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 20 Apr 2013, 18:16
Bydlisko: N.Mysla
Vek: 23

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa EletronFUN » 27 Jún 2013, 17:07

Neviem ci to je pravda ale neodporucan uzemnovat veci ktore sa dotykaju vody. Z jednoducheho dovodu:
Ked sa stane nejaka porucha napriklad sa niecoho dotkne fazovy vodic nic by sa ti nemalo stat . V podstate by si bol ako vrabec na drote. Ale keby bol vana uzemnena tak by sa z cloveka stal odpor ktory by razom zhorel.
0

OM5NU
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 18 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Uhrovec
Vek: 52

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa OM5NU » 27 Jún 2013, 20:07

ElektroFUN toto nemôžeš myslieť vážne!!! On chcel poradiť ako spraviť dobre elektriku, nie ako rýchlo dediť. :)

Adino kúpelniam sa venuje norma STN 33 2000-7-701, bazénom 33 2000-7-702, saunám 33 2000-7-703. Sú tam rozdelené priestory na jednotlivé zóny aj s popisom čo kde môže byť a aká ochrana je potrebná. Ak by si chcel niečo konkrétne, pýtaj sa.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 20:41

EletronFUN napísal:Neviem ci to je pravda ale neodporucan uzemnovat veci ktore sa dotykaju vody. Z jednoducheho dovodu:
Ked sa stane nejaka porucha napriklad sa niecoho dotkne fazovy vodic nic by sa ti nemalo stat . V podstate by si bol ako vrabec na drote. Ale keby bol vana uzemnena tak by sa z cloveka stal odpor ktory by razom zhorel.
keď všetky kovové predmety, ktoré sa dotýkajú alebo aj nedotýkajú vody, riadne uzemníš, nemá sa ti tam ako dostať 230V a všetko je riadne na jednom potenciály
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa nfko » 27 Jún 2013, 21:45

EletronFUN napísal:Neviem ci to je pravda ale neodporucan uzemnovat veci ktore sa dotykaju vody. Z jednoducheho dovodu:
Ked sa stane nejaka porucha napriklad sa niecoho dotkne fazovy vodic nic by sa ti nemalo stat . V podstate by si bol ako vrabec na drote. Ale keby bol vana uzemnena tak by sa z cloveka stal odpor ktory by razom zhorel.
Keď bude voda uzemnena tak si myslím že prúd bude hľadať najľahšiu cestu do zeme a tá pôjde cez vodu a nie cez teba keďže si odpor tak by ťa mal obíjsť (bol by si ako vo faradayovej klietke) nato aby to išlo do teba tak musíš byť uzemnený ty.
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

EletronFUN
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 20 Apr 2013, 18:16
Bydlisko: N.Mysla
Vek: 23

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa EletronFUN » 28 Jún 2013, 12:02

OM5NU napísal:ElektroFUN toto nemôžeš myslieť vážne!!! On chcel poradiť ako spraviť dobre elektriku, nie ako rýchlo dediť. :)

Adino kúpelniam sa venuje norma STN 33 2000-7-701, bazénom 33 2000-7-702, saunám 33 2000-7-703. Sú tam rozdelené priestory na jednotlivé zóny aj s popisom čo kde môže byť a aká ochrana je potrebná. Ak by si chcel niečo konkrétne, pýtaj sa.
Ja som fakt nevedel ci je to pravda :!: No co uz poradte mu dakdo. Nech uz je to akokolvek rozhodne to musi ist cez chranic. Ja v kupelni mam zasuvku + svetlo a ide to ce 25 amperovy chranic.
0

Kenaj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 10 Mar 2013, 02:30

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa Kenaj » 29 Jún 2013, 20:02

mas to trochu pomylene. :D
ty mas istic s chranicom v jednom.
0

Kenaj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 10 Mar 2013, 02:30

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa Kenaj » 29 Jún 2013, 20:08

nfko napísal:
EletronFUN napísal:Neviem ci to je pravda ale neodporucan uzemnovat veci ktore sa dotykaju vody. Z jednoducheho dovodu:
Ked sa stane nejaka porucha napriklad sa niecoho dotkne fazovy vodic nic by sa ti nemalo stat . V podstate by si bol ako vrabec na drote. Ale keby bol vana uzemnena tak by sa z cloveka stal odpor ktory by razom zhorel.
Keď bude voda uzemnena tak si myslím že prúd bude hľadať najľahšiu cestu do zeme a tá pôjde cez vodu a nie cez teba keďže si odpor tak by ťa mal obíjsť (bol by si ako vo faradayovej klietke) nato aby to išlo do teba tak musíš byť uzemnený ty.
nesuhlasim s tebou, pretoze ak dojde k poruche (napr. velky prechodovy odpor PEN) tak vo vani a nielen tam to zistis
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa Merak » 29 Jún 2013, 20:31

Kenaj: zadefinuj mi poruchu, kde sa má vyskytnúť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Jún 2013, 21:04

Nedavno sme tu riesili co sa stane s osobou vo vani ktora je pod napatim. No samozrejme sme dospeli k zaveru, ze to vie len pan boh a dvaja rusky inzinieri. Kazdopadne za urcitych okolnosti to nemusi byt nebezpecne, ale inak v beznom realnom svete, to je smrtelne nebezpecna vec bez ohladu na to, jak to je alebo nie je pouzemnovane. Takze bacha, netreba strkat kable pod napatim do vody pri kupani sa :lol:
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Kenaj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 10 Mar 2013, 02:30

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa Kenaj » 29 Jún 2013, 21:23

Merak napísal:Kenaj: zadefinuj mi poruchu, kde sa má vyskytnúť
vsak som napisal. velky prechodovy odpor PEN. porucha v starej silke na stlpe-osobna skusenost
0

wwlado

Re: zapojenie vírivky, protiprúdu a sauny

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Jún 2013, 22:18

-Ako bolo pisane, podla mna je urice potrebne dat prudovy chranic. Neviem kolko zerie tvoja svana, ale viem, ze jedna pani riesila kvoli tomu prioritne rele, a to bola B50 istic v REcke. Takze, neviem ci by ti chranic 25/4/0,03 stacil. To podla vykonu.
-Dalej, by som sa pozastavil nad svietidlami. Kde by som zvazil bodovky na 24V.
-Co sa tyka pospajania, pospajal by som to na jednu zbernu napr. HUS a ju pekne prepojil na PE. V pripade potreby by sa dala odpojit a pripojit niekde inde. To uz zavisi od revizneho technika.
-Podla toho, ci je to dom a pouzivaju denny/nocny, alebo firemne, kde sa kontroluje kilowatmaxim, je potrebne pocitat so stykacom.

To je len moj nazor. Racej by som sa obratil na OM5NU

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok