Prerábka pivnice

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Krtek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Dec 2013, 20:19

Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa Krtek » 09 Dec 2013, 19:55

Zdravím chcel by som sa spýtať ako je to so zapojením práčky, pretože kamarát prerába pivnicu a chcel by mať na jednom okruhu dve pračky a aj vodáreň a ešte nejakú rezervnú zásuvku. Hovorí norma o tom že či musí byť pračka na samostatnom okruhu alebo stačí aby na jednom okruhu neboli spotrebiče s takým výkonom (keď ich sčítam) že by výsledný prúd bol väčší než môže pretekať ističom ? :?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa pixell » 09 Dec 2013, 20:05

Spotrebiče nad 2 KW musia mat samostatný prívod aj keď ja by som dal všetko samostatne.
alebo dva prívody a na ten jeden dat ešte vodaren s prackou.
Aspon tak si myslim
Vlastne ani netusim aký výkon ma taká pracka :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
Krtek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Dec 2013, 20:19

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa Krtek » 09 Dec 2013, 20:10

A nedalo by sa to tak aby nemusel ťahať od rozvodnej skrine ďalšie káble že do svorkovnice v miestnosti by som zapojil každé zariadenie cez svoj vlastný 10A istič ?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa pixell » 09 Dec 2013, 20:14

Myslis v rozvodnej krabice v miestnosti či ako ?
Ked tak dat od hlavnej rozvodne jeden kábel napr.5x4mm2 a do pivnice dat rozvodnicku a od tial tahat. Ale podla mňa staci ist z hlavnej rozvodne dvoma privodmy
Ale radšej nech radia skusenejsi :wink:
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa pettter » 09 Dec 2013, 20:24

10A istič je na automatickú práčku málo. Práčky pri ohreve ťahajú v pohode 2,5kW, čo je na 10A istič málo. Ide o to že bimetál v 10A ističi už bude krútiť hubou pri takom odbere...

Pixell Ti to vysvetlil po lopate.
Pokiaľ to chceš z jednej fázy, tak Ti to prúdovo nevydá, lebo ak by sa stretli obe práčky a čerpadlo naraz, tak na päte domu by sa poistka danej fázy vyparila, alebo ak je tam istič, ten by vyletel z kože...

A nezabudni, že to "musí" "MUSÍ" "M U S Í" byť za prúdovým chráničom. O to viac, že je to v pivnici a že je pri tom voda!!! A to tak podľa platných noriem, ako aj podľa zdravého rozumu.

Nezabudni, že to robíš Ty a na 10tky rokov. Keď tam kohosi dr*ne elktrika, Teba budú za vajčiská ťahať po súdoch a pýtať odškodné...
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa pixell » 09 Dec 2013, 20:27

Jasné a prudove chrániče musia byt :axe: lebo bude čoro moro
0

Používateľov profilový obrázok
Krtek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Dec 2013, 20:19

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa Krtek » 09 Dec 2013, 20:30

Len pre správnosť či som to dobre pochopil. Istič - prúdový chránič - pračka ?
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa pixell » 09 Dec 2013, 20:33

Chranič s ističom, teda chránič s nadprudovou ochrannou.
Kombinovaný či ako sa to volá a 16A
0

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa pettter » 09 Dec 2013, 20:47

Krtek napísal:Len pre správnosť či som to dobre pochopil. Istič - prúdový chránič - pračka ?
Naopak, chránič, istič práčka. Ono je to principiálne funkčné, ale istič by mal ochrániť chránič pri skrate...

Sú aj "kombinované" ističe s integrovaným chráničom.
Výhoda? zaberajú len 2 moduly v skrini. Keby bol samostatný chránič a potom istič, zaberú tri moduly...
Nevýhoda? Keď padne chráničoistič, za boha nevieš prečo, či pre chránič (zvod prúdu mimo okruh), alebo pre istič (skratový, či nadmerný prúd)...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa Merak » 09 Dec 2013, 20:50

tak ako písal pixell, každé zariadenie s príkonom nad 2kW musí mať svoj vlastný okruh s vlastným istením, ale s akým, to už norma nepíše, ale tak, aby ti to tú práčku zvládlo, tak ako písal pettter, práčka môže mať príkon aj viac, ako zvládne 10A istič
a tak ako písal pettter je tam kontakt s vodou, odporúčam použiť prúdový chránič, pokiaľ to ide
ešte otázky odo mňa:
elektriku tam ide ťahať novú alebo ide použiť pôvodnú?
ak je pôvodná, aké sú tam káble? typ a počet žíl, prierezy, je tam nejaké existujúce uzemnené pospájanie?
ak ide ťahať novú, odporúčam dotiahnuť si 5 žilový prívod a spraviť aj miestne uzemnené pospojovanie a dať si to cez prúdové chrániče

EDIT: môžeš použiť aj kombinovaný prúdový chránič s ističom v kope
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Krtek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Dec 2013, 20:19

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa Krtek » 09 Dec 2013, 20:52

Ďakujem za rady :)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa Merak » 09 Dec 2013, 20:53

pettter napísal:
Krtek napísal:Len pre správnosť či som to dobre pochopil. Istič - prúdový chránič - pračka ?
Naopak, chránič, istič práčka. Ono je to principiálne funkčné, ale istič by mal ochrániť chránič pri skrate...

Sú aj "kombinované" ističe s integrovaným chráničom.
Výhoda? zaberajú len 2 moduly v skrini. Keby bol samostatný chránič a potom istič, zaberú tri moduly...
Nevýhoda? Keď padne chráničoistič, za boha nevieš prečo, či pre chránič (zvod prúdu mimo okruh), alebo pre istič (skratový, či nadmerný prúd)...
píšeš že istič by mal chrániť prúdový chránič, v tom prípade by mal byť prúdový chránič za ističom a nie pred ním
ale pokiaľ to máš v rozvádzači a hneď za sebou zapojené, bez odbočiek, tak je to jedno, ako to zapojíš
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prarábka pivnice

Príspevok od používateľa Merak » 09 Dec 2013, 20:59

pettter napísal:10A istič je na automatickú práčku málo. Práčky pri ohreve ťahajú v pohode 2,5kW, čo je na 10A istič málo. Ide o to že bimetál v 10A ističi už bude krútiť hubou pri takom odbere...

Pixell Ti to vysvetlil po lopate.
Pokiaľ to chceš z jednej fázy, tak Ti to prúdovo nevydá, lebo ak by sa stretli obe práčky a čerpadlo naraz, tak na päte domu by sa poistka danej fázy vyparila, alebo ak je tam istič, ten by vyletel z kože...

A nezabudni, že to "musí" "MUSÍ" "M U S Í" byť za prúdovým chráničom. O to viac, že je to v pivnici a že je pri tom voda!!! A to tak podľa platných noriem, ako aj podľa zdravého rozumu.

Nezabudni, že to robíš Ty a na 10tky rokov. Keď tam kohosi dr*ne elktrika, Teba budú za vajčiská ťahať po súdoch a pýtať odškodné...
pettter: mám otázku na teba, podľa čoho musí byť prúdový chránič?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa Milos66 » 09 Dec 2013, 21:17

0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa Merak » 09 Dec 2013, 21:27

kúpeľňa
- samostatná miestnosť s vetraním, ktorá je určená na umývanie, kúpanie, sprchovanie; okrem vane a sprchovej misy je v nej inštalovaná ručná alebo pevná sprcha nad vaňou alebo sprchovou misou

sprcha
- (kabína, kút) samostatná miestnosť alebo oddelený priestor vo väčšej miestnosti, ktorý je určený len na sprchovanie

umyváreň
- samostatná miestnosť určená len na hromadné umývanie a sprchovanie osôb alebo na umývanie vecí

umývací priestor
- je určený na umývanie, vybavený umývadlom, umývacím drezom; je to priestor nad umývadlom a pod ním, ktorého šírka a hĺbka je daná rozmerom umývadla.

nikde tam nič nevidím o práčkach a pivniciach
a mali by si to trošku zaktualizovať, v novej norme sú už iba 3 zóny, nie 4
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Dec 2013, 11:04

Veď keď si to robí pre seba, tak orientačne sa toho môže držať. A ten chránič tam treba, či už to norma prikazuje, alebo len odporúča. Je to dobrá vec. Každopádne je to jeho zdravie a ako s ním naloží je jeho vec.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa Merak » 10 Dec 2013, 11:11

Aj ja mu to vrelo Odporucam, ale len odporucam. A ochrana tam je tak ci tak zaručená
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Dec 2013, 13:54

Merak, neda sa odvolat na normu, ktora hovori o obsluhe zasuvky laikmi ? Ja sice chapem, ze ak je zasuvka vyhradena pre konkretny spotrebic, tak chranic byt nemusi. Ale myslim si, ze ak to bude niekde v pivnici, tak sa tam obcasne budu pouzivat aj ine spotrebice. No a v tomto pripade uz nebude okruh len vylucne na pracku a bude obsluhovany laikom, cize chranic musi byt nainstalovany. To len tak pisem pre ujasnenie, ci MUSI alebo MAL BY. Aj ked sice, problem sa teraz odsuva skor na problem definicie tej zasuvky, ci bude skutocne LEN pre pracku, alebo aj pre nieco ine.
SAmozrejme rozumny clovek tam prudovy da.
Mna taktiez zaujima, ci bude tahany novy kabel od hlavneho rozvadzaca a nasledne urobeny podruzny rozvadzac v pivnici, alebo ci budu tahane samostatne obvody na 2pracky, svetlo, zasuvky.
Pouzitie centralnmeho prudoveho neodporucam, velmi zle sa hlada porucha pri viac zasuvkovych okruhoch. Pravda, niekedy to zalezi od financii.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa elmara » 10 Dec 2013, 18:21

Norma i u nás v ČR nařizuje RCD tam, kde popisuješ a jsou tam vyjímky, kdy nemusí být okruh za RCD. Jedná se o okruhy, při jejichž vypnutí by došlo k VELKÉ FINANČNÍ a MATERIÁLNÍ škodě. Například okruh pro DOMÁCÍ ledničku a počítač ? Co proboha tam může vzniknout za VELKÉ škody ? Neřeknu třeba velké serverovny, mrazírenské podniky apod. Ale v domácích podmínkách...? :? :?
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerábka pivnice

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Dec 2013, 18:30

Niekedy mi to už s tými prúdovými chráničmi začína pripomínať ropnú loby.Nechápem, prečo by mali byť strčené v každej r..i,aj ked sú tam niekedy len ,,na nervy,,pretože sto rokov fungovala elektrika aj pod vodou bez nich a nič sa nestalo,ale v poslednej dobe sa s normami o chráničoch vrece roztrhlo.Viem že je to kacírsky názor ,ale ,,všeho s mírou,,a hlavne zdravým sedliackym rozumom by nezaškodilo uvažovať.Už mám pocit, že jediné prostredie,kde nehrozí kontakt elektrického zariadenia a osoby z vodou je postel v spálni. :wink: Ale čo ak mám vodnú postel, aj tú musím ,,uzemniť ako vaňu ,,čo ak by som ju prepichol a náhodou mi tam spadne rádiobudík.Pravdepodobnosť 1:7 854 294. :wink:
A teraz do mňa. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok