Vejárová podložka.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa makan » 05 Jan 2014, 18:55

Hľadám STN kde sa presne píše ako má byť uložená vejárová podložka v spoji pri pospojovaní. Ja si myslím že poradie by malo byť skrutka-vejárová podložka-plochá podložka-káblové oko-materiál. Písal som aj na TISR pred tromi týždňami a odpoveď som ešte nedostal. Táto informácia asi nebude v elektrikárskych STN.
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa einsteinmino » 05 Jan 2014, 19:37

Áno, tak to robíme aj v práci. Niekedy ešte medzi materiál a oko dávame aj kontaktnú podložku, teda skoro vždy.
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa makan » 05 Jan 2014, 19:41

Písal som ešte p. Hunovi ten mi odpísal že sa to nepíše v žiadnej norme. Tak neviem ostane to na pravidle.Mali sme na firme úradnú skúšku a poradie vejárovej podložky bolo iné. Bolo nám to vytknuté.Tak preto hľadám kde je to napísané aby som sa mal o čo oprieť.
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa einsteinmino » 05 Jan 2014, 19:48

tu píšu http://www.aos.sk/spe/seminare/archiv_1 ... 97BP05.doc Uzemňovacie prívody musia byť usporiadané tak, aby odolávali vonkajším vplyvom, ktoré možno za prevádzky očakávať a nespôsobili pritom nebezpečenstvo požiaru a neovplyvnili činnosť iných zariadení. Kladú sa tak, aby boli čo najkratšie, bez ostrých ohybov a zbytočných oblúkov a slučiek. Uzemňovače a prívody sa musia spájať spôsobom zaručujúcim trvanlivý spoj alebo tlak, napr. zváraním, zoskrutkovaním viacerými skrutkami s vejárovitými podložkami, špeciálnymi svorkami a pod. Oceľové prúty v železobetónových konštrukciách použité pre uzemňovací systém sa musia zvárať.
PS: aha, kukám, že to su prívody :)
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa makan » 05 Jan 2014, 19:54

Mne sa jedná o pospojovanie pripojenie káblového oka na kovové vodivé materiály.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Jan 2014, 20:07

Vejárová podložka je proti pretočeniu. Za starých čias mňa majtri učili = materál - káblové oko - plochá podložka - vejárová podložka - skrutka.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa petersno » 05 Jan 2014, 20:16

makan napísal:Ja si myslím že poradie by malo byť skrutka-vejárová podložka-plochá podložka-káblové oko-materiál.
nas to ucili inak : vejarova podlozka, ocko, plocha podlozka, skrutka. vejarova podlozka ma zabezpecit dobry spoj medzi spojovanymi materialmi, teda medzi kovom ku ktoremu sa ocko uchytava a ockom samotnym, plocha podlozka sluzi k rovnomernemu rozlozeniu tlaku na ocko. proti samovolnemu povoleniu skrutky sa este medzi plochu podlozku a hlavu skrutky dava pruzna { perova ] podlozka
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Jan 2014, 20:21

Nejdem sa vadiť, ale logicky vzaté by vejárová podložka nemala byť priamo kontaktná. Ved predsa tie zúbky znižujú množstvo kontaktnej plochy. Vejárová podložka je predsa priamou náhradou pérovky. Tak isto ako nové skrutky, ktoré majú pod hlavičkou tie drážky.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa petersno » 05 Jan 2014, 20:39

vymena nazorov nieje vadenie. nas ucili, ze hrany vejarovej podlozky zabezpecia kontakt aj na znecistenom ci zaoxidovanom materiali. este stale mi to pripada spravne :D
vytiahol som si M4 skrutku aj fi4 vejarku. priemer hlavy skrutky je 6,6 mm, primer vejarky je 7,8 mm. takze pri spojeni vejar - skrutka sa tie vejare dost minaju ucinkom, kedze najostrejsiu hranu maju az na obvode
0

Používateľov profilový obrázok
einsteinmino
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2249
Dátum registrácie: 16 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa einsteinmino » 05 Jan 2014, 21:09

a preto by tam mala byt ta kontaktna podlozka, ktora ma zubky na zarezanie a z druhej strany drazky. Zoberme si priklad, medena pasovina, zelezna(pozinkovana) skrutka, medene(asi poniklovane) ocko, moznost vzniku ixidacie velka a este tam do toho trepu aj hlinikove(poeloxovane) pliesky s oznacenim uzemnenie.
0
___________________________________________
Pracujem na 1kW meniči do auta, na zosilňovač

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa makan » 05 Jan 2014, 21:33

presne ako napísal petersno nás to učili inak : vejarova podložka, ocko, plocha podložka, skrutka. vejarova podložka. Takto sme to mali spravené a pri úradnej skúške nám to inšpektor vytkol. Argumentovať mu neviem lebo neviem kde to je presne uvedené a v akom poradí. Preto som založil toto fórum.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jan 2014, 22:31

či sa dá vejárová podložka pod obyčajnú podložku alebo nad ňu, stále ide o to isté, aby sa náhodou nepovolila skrutka pri náhodnom hýbaní s vodičom
P.S.: niekto dáva vejárovú podložku, niekto pérovú
EDIT: v prvom rade ide o to, aby si medzi očko a plochu nedával nič, a aby bola plocha čistá a označená príslušnou značkou, bo už som videl medzi očkom a plochou vejárovú podložku
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Dec 2020, 18:47

dovolím si nesúhlasiť, síce staršia téma, ale aktuálna furt, tiež by ma zaujímalo či je na to už konečne nejaká naša norma, bo čo "elektrikár" to iná kombinácia ... v praxi som sa stretol pri ABB orig. uzemň.káblikoch ø6 do plecháčových skríň podľa priloženého návodu k montáži s takýmto poradím: na zvarený M6 závit z Cu dať vejárovku - oko - podložku - matku; druhý koniec na plochu s otvormi priamo oko - samoreznú metrickú samoistnú skrutku ... logiku to dáva, ak máte skriňu nastriekanú RAL farbou, v podstate vodivý spoj je iba pribodovaný medený závit a tá vejárovka rozškrabne farbu, len bacha pri priťahovaní teda ak nechcete pretlačiť plech v lepšom prípade, v horšom utrhnúť ten nabodovaný Cu štift !
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa pablox » 12 Dec 2020, 19:41

Na elektromontážach ma to chlapi učili tak, ako tu uvádzajú viacerí- medzi plech a oko dať vejárku, aby sa lepšie zarezala do plechu. Potom klasická podložka, pérovka a samotná hlava skrutky. V terajšej robote takéto prevedenie po mne kontroloval revizák a nemal k tomu výhrady.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa breta1 » 12 Dec 2020, 23:16

Myslím, že vějířová podložka má plnit především funkci mechanické aretace spojení (zabránit povolení šroubového spoje) a ne k zabezpečení elektrického spoje. Tedy patří pod hlavu šroubu/pod matici.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa pablox » 13 Dec 2020, 07:24

Ďakujem za objasnenie.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Dec 2020, 09:53

Pokial ja viem, a aj logicky mi to tak pripadá správne, že :
-Perová podložka zabezpečuje trvale pružné spojenie aj pri náhodnom pootočení oka a teda aj zabraňuje zvýšeniu prechodového odporu po určitom čase.
-Vejárová podložka má za úlohu len zlepšiť parametre prechodového odporu medzi skrutkou a základným materiálom ,,zahryznutím ,, sa do povrchu.
Aj keď vyzerá ako pružná, nie je to celkom tak,pretože je z mäkšieho materiálu ako pérovka a časom sa spojenie uvolní,preto sa tam dáva nakoniec aj pérovka pod matku, alebo hlavičku skrutky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa dufi » 13 Dec 2020, 13:19

Spravne poradie je jednoznacne podklad-vejarova podlozka-ocko-podlozka-perova podlozka-skrutka.
Vejarovka sluzi len na "zahriznutie" do materialu a znizenie prechodoveho odporu,je vsak makka a nepruzi a preto neochrani proti neziaducemu povoleniu napr. pri vybraciach.Na to je urcena perovka.
Dnes uz vsak existuje aj moznost tzv. SCHNORR washer.Je to podlozka ktora ma zubaty povrch, zahrizne sa ale je aj pruzna,takze ju mozno pouzit na oboch poziciach.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vejárová podložka.

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Dec 2020, 14:15

:thumbup: To dá rozum./niekedy aj norma/ :wink/
Vejárové podložky musia byť aj na elektrickom pospojovaní armatúr plynového potrubia,práve kvôli zvýšenej možnosti korózie plynomerných zariadení umiestnených vo vonkajšom prostredí .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok