Meranie dotykového prúdu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 05 Jan 2014, 18:59

Dobrý deň som nováčik v tomto fóre tak som sa rozhodol napísať problém s ktorým sa borím už mesiac a neviem sa pohnúť. Pri revízii uhlovej brúsky Ø150 som nameral veľký dotykový prúd IF . Niekedy mi to skáče na hodnotu 3,5mA. Maximálna hodnota tohto prúdu je 0,5mA. Uhlovú brúsku som rozobral a vyčistil stator a rotor a platový kryt liehovým roztokom. Meral som aj izolačný stav rotora tak že som prepojil plôšky ktoré stierajú uhlíky a osku rotora. Nameral som > 400MΩ. Meral som izolačný odpor statora tiež my vyšla hodnota > 400MΩ. Dotykový prúd som meral po odpojení odrušovacieho kondenzátora , hodnota sa nezmenila. Odrušovací kondenzátor som aj vymenil. Po zložení náradia som meral dotykový prúd na kovovej časti a hodnota sa nezmenila. Celkový izolačný odpor mi vychádza > 400MΩ. Pri meraní druhého náradia uhlovej brúsky väčšej Ø230 meriam hodnotu primeranú 0,070mA v poriadku. Na meranie používam merací prístroj DELTA PU194. Prehodnotil som tento problém aj v servisnom stredisku náradia kde smi povedali že norma nepožaduje merať merať hodnotu IF na elektrickom náradí. Hodnota sa meria len na spotrebičoch. Podľa mňa táto hodnota je podstatná pri meraní náradia ktoré je triedy ochrany II a obsahuje kovové časti nespojené s ochranným vodičom. Napíšte mi prosím Vás váš názor na to. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jan 2014, 22:25

Niekedy mi to skáče na hodnotu 3,5mA.

kedy ti to skáče na tých 3,5mA? permanentne to teda nie je na tých 3,5mA?
ak je izolačný odpor v poriadku, tak to nerieš
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 06 Jan 2014, 11:17

Ten sa pohybuje v rozmedzí 2,7-3,5mA. Max hodnota povolená je do 0,5mA. Rozmýšľal som jediné my vychádza vymeniť rotor na motore len tade sa to môže dostávať na kovovú časť.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa elmara » 06 Jan 2014, 15:53

To makan :
koukám, pěkný dilema..., když vychází izolační odpor, ale už ne dotykový proud. Zeptám se, ten izolační odpor si měřil úplně na tom stejném místě, jako ten dotykový proud ?
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 06 Jan 2014, 15:58

Ja som len pripojil spotrebič do vidlice a meral som izolačný odpor. To je dobrý nápad skúsim zajtra odmerať tak izolačný odpor potom to sem dám koľko som nameral.Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa elmara » 06 Jan 2014, 16:05

To makan :
právě u spotřebičů "dvojek" je dost důležitý měřit izolační
odpor při zasunuté zástrčce do zásuvky TEST pomocnou sondou na kovových částech. Jinak ta 184 Delta má max. izol. nastavující na hodnotu > 200 Mohm.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 06 Jan 2014, 19:57

elma ja mám DELTA PU194 a tak je izolačný odpor max 400Mohmov. Tak ak mi neukáže nič je to nad rozsah 400M.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa Merak » 06 Jan 2014, 20:02

makan:
problém môže byť aj ten, že v rotore je viac vinutí, ktoré sa pri točení aktivujú a deaktivujú, teda môže byť problém pri prieraze na jednom z týchto vinutí
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa elmara » 06 Jan 2014, 20:42

makan napísal:elma ja mám DELTA PU194 a tak je izolačný odpor max 400Mohmov. Tak ak mi neukáže nič je to nad rozsah 400M.
Joj no vidíš, jedna číslice a... já 184 a ty 194, máš pravdu. Ale jsem zvědavej na ten výsledek izolace, jestli taky nepřevýší hodnotu 7 Mohm, tak radím NEPOUŽÍVAT !!! I když těch 3,5 mA, co jsi psal by nebylo až tak ohromný riziko, ale...test dotykového proudu je proveden s vnitřním zdrojem v přístroji s odporem 2 kohm, který vlastně simuluje dotyk člověka. Ale nikdy nespočítáš, jakej v tu onu chvíli budeš ty mít svůj vnitřní odpor a potom se už takový proud může stát NEBEZPEČNÝM.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 07 Jan 2014, 11:53

Dneska som meral izolačný odpor tej uhlovej brúsky vyšiel mi nad rozsah tj. nad 400Mohmov. Náradie som meral zo zapnutým sieťovým spínačom tak že som si vyviedol káble merania jeden som zapojil na jeden kontak a druhý na prístupnú kovovú časť. Meranie som zopakoval aj na druhom prívodnom kontakte. Odmeral som ešte raz IF a prúd sa pohyboval oko 3,99 mA a napätie 8V. Merací prístroj mi meria max 3,99mA a napätie max 8V. Asi to bude len v tom ako píše MERAK tie vinutia sú na sebe a prerážajú.Môj názor výmena rotora a potom sa uvidí.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa elmara » 07 Jan 2014, 15:50

To makan:
Ahoj, to je fakt zajímavý, to úplně popírá fyzikální zákony.
Ten dotykový proud ti vlastně odchází z vodivé části přes vnitřní odpor 2 kohm v přístroji do země. A aby mohl téct proud okolo 4 mA, musí přeci být izolační odpor řádově daleko nižší, než 400 Mohm.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 07 Jan 2014, 17:14

dúfam že so dobre potom meral ten izolačný odpor ale keď som spojil meracie káble tak mi kleslo napätie.Meral som to 500V.Po meraní som ešte meral druhú uhlovú brúsku čo som písal na začiatku priemer 230, meranie bolo v poriadku hodnoty v norme. Ešte skúsim zabehnúť do servisu náradia tu v BB nech to tam zmerajú ich merákom či je to skutočne pravda.
0

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa mixals » 06 Máj 2014, 12:06

Nebola tá brúska opravovaná? Nedávno som sa o tomto probléme bavil na Technickej inšpekcii v NR. Ľudia sa čudujú, že prevodovky takéhoto náradia majú plastové koliečka a keď sa náhodou zoderie tak si dajú vyrobiť kovové, ktoré viac vydrží. Ale potom už nevyhovuje dotykový prúd. Ale netvrdím, že je to tvoj prípad. ALe zaujímalo by ma, ako to nakoniec dopadlo.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Meranie dotykového prúdu

Príspevok od používateľa makan » 16 Máj 2014, 14:48

Dobrý deň tá brúska nie je opravovaná je to značková vec NAREX. Dlhšie som sa tomu nevenoval riešil som ďalšie prístroje ktoré potrebujem revidovať ale najbližšej dobre sa budem venovať aj tomuto dám potom vedieť sem. Ďakujem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok