oprava elektroinštalacie

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa burizon » 12 Jan 2014, 18:06

Nazdar chalani,
v novopostavenom dome je elektroinštalácia urobená po starom. Neviem kto to robil, ale stav je následovný: nie sú použité prúdové chraniče, zásuvka v kúpelni je v okruhu s dvomi detskými izbami, nie je použitá hlavná uzemňovacia svorkovnica, do kúpelni nie je pritiahnuty uzemňovací drôt. Kedže to chcú skolaudovať, tak potrebujú revíznu správu. Otázka je ako to upraviť, aby to bolo ok? Do rozvádzača sa snáď ešte vojdu dva prúdové chrániče. Nebude to síce kóšer, ale zásuvky aj jeden svetelný okruh, na ktorý je napojené svetlo kúpelne bude mať prúdový chránič. Do kotolne sa domontuje uzemňovacia svorkovnica na ktorú sa uzemní prívod vody, plynu, kotol a pod. Problémom bude prepojenie s rozvádzačom, pretože dom je už obývany a ako naschvál je rozvádzač na opačnom konci domu ako kotolňa. Prichádza ešte do úvahy uzemniť PEN v elektromerovom rozvádzači. Podľa Vás prešlo by to takto u revízaka?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa spin90 » 12 Jan 2014, 18:57

Ach. Je tam aspon sustava TN-S ? Ci vobec tam pojde dat prudove. Predpokaldam ale ze je, ak vravis ze novostavba, tak hadam to netahali 2 zilovo.
Ci to prejde alebo neprejde zalezi aj od toho, ako dobre sa s revizakom poznate :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa jardo181 » 12 Jan 2014, 19:22

Existuju 2 moznosti: prerobit alebo podplatit. Ak sa nic nestane je to ok, ale ak nedajboze hej neviem ci da revizak krk nato ze to pustil v takom stave. Ja osobne nie nak je to akykolvek kamarat.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa pettter » 12 Jan 2014, 19:41

Jardo181 zabudol na tretiu možnosť. Zbaľ vercajch a utekááááááj....



Edit: Pozri sa na to takto. Nejaký idiot zobral prachy za to čo v tom dome porobil. Tebe, ak sa chceš do toho pustiť, nezostáva nič iné, len všetko porozpájať a zmapovať zapojenie každého jedného kábla, vrátane rozvádzača. Teda doslova si nakresliť ktorý kábel ide kam, čo je na ňom pripojené... a tď.
Toto Ti zaberie min deň, ak nie dva.
Potom to spracuj tak aby to aspoň pripomínalo to čo potrebuje revizák, teda prúdové chr. na zásuvky, pospojovanie do kúpeľky...
Over si to u revizáka, či to odobrí a zapýtaj si cenu za tú úpravu a nezabudni si pýtať aj za to mapovanie a pýtaj aj o 30-50% viac ako je obvyklé. Lebo ideš do rizika, robiť po niekom, kto to takto zbabral je práca plná nepríjemných prekvapení. A majiteľ Ti už teraz hoci so škrípajúcimy zubami, ale rád zaplatí, lebo je v riti.
Ak Ti nechce zaplatiť oželej ten deň dva mapovania a mapu mu nedaj. Nech si mákne iný a zapýta aj za to mapovanie...
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa burizon » 12 Jan 2014, 21:45

Ja som si to už preklepol. Do rozvádzača dám dva prúdové chrániče, to pôjde. Kablovačka je trojvodičová, takže prúdové sú ako-tak vyriešene. To, že kúpelňa nebude samostatný okruh, tam by sa ešte dali prižmúriť oči, kuchyňa je samostatný okruh, nepočíta sa tam však so žiadnými "žrútmi" ako umývačka, mikrovlnka, nejaka el.rúra a inými výdobytkami civilizácie, takže je tam jeden zásuvkový okruh,asi 5 zásuviek, to by ešte šlo. Najviac ma trápi pospojovanie v kúpelni, to nepôjde. Síce niektorí borci tvrdia, že dnes pri plastovom rozvode to nemusí byť, ja osobne som za pospojovnie batérii. No a potom, ako som spomínal nespojím rozvádzač s uzemňovacou svorkou. Takže uzemní sa zvlašť rozvádzač a zvlášť voda, plyn a ostatné. A tu neviem, či by to tak mohlo byť. Inak, okrem rekonštrukcie sa ani nedá.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa Merak » 12 Jan 2014, 22:12

burizon napísal:Nazdar chalani,
v novopostavenom dome je elektroinštalácia urobená po starom. Neviem kto to robil, ale stav je následovný: nie sú použité prúdové chraniče, zásuvka v kúpelni je v okruhu s dvomi detskými izbami, nie je použitá hlavná uzemňovacia svorkovnica, do kúpelni nie je pritiahnuty uzemňovací drôt. Kedže to chcú skolaudovať, tak potrebujú revíznu správu. Otázka je ako to upraviť, aby to bolo ok? Do rozvádzača sa snáď ešte vojdu dva prúdové chrániče. Nebude to síce kóšer, ale zásuvky aj jeden svetelný okruh, na ktorý je napojené svetlo kúpelne bude mať prúdový chránič. Do kotolne sa domontuje uzemňovacia svorkovnica na ktorú sa uzemní prívod vody, plynu, kotol a pod. Problémom bude prepojenie s rozvádzačom, pretože dom je už obývany a ako naschvál je rozvádzač na opačnom konci domu ako kotolňa. Prichádza ešte do úvahy uzemniť PEN v elektromerovom rozvádzači. Podľa Vás prešlo by to takto u revízaka?
ahoj Burizon

píšeš že v novopostavenom dome
ide o rodinný dom alebo bytovú stavbu? to ste už také kúpili alebo Vám to niekto tak postavil? ako si to myslel že je spravená po starom, je to aspoň trojvodičová alebo dvojvodičová sústava? asi by si mal nájsť firmu, ktorá to robila a dať im to opraviť alebo to dať na súd a do médií, aby ľudia videli, čo je daná firma zač

nie sú použité prúdové chrániče - tie sa dajú domontovať
zásuvka v kúpeľni je v okruhu s dvomi detskými izbami - bude tam práčka? ak nie, tak to nie je až taký problém
nie je použitá hlavná uzemňovacia svorkovnica - pokiaľ ide o rodinný dom, tak prúser, ale treba to doriešiť
do kúpeľne nie je pritiahnutý uzemňovací drôt - armatúry sú kovové alebo plastové? ak sú kovové, tak nie je problém, ak plastové, tak to ostáva o PE vodič v zásuvke uzemniť
ako ďaleko je rozvádzač od elektromerových hodín?
a či by to prešlo revíziou, tak to sa musíš opýtať dotyčného revizáka, ale určite to treba riešiť, a riešiť to s firmou, ktorá to robila a dostala za to zaplatené

EDIT: v rozvádzači sú prepäťové ochrany?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa jardo181 » 12 Jan 2014, 22:36

Ako nic v zlom, ale ja by som to uz len prerobil koli tomu ze okruh z kupelky ma spolocne zasuvky s 2?? izbami. Ja mam pravidlo, kazda izba, jeden istic na svetlo a jeden na zasuvky. Kuchyna je kategoria sama o sebe a to ze tam nebude mikrovlnka, umyvacka neznamena ze tam nebude. Ak chces mat pokoj, prerob to, reklamuj, sud sa, za neskorsie odtahovanie nabytku a hladania priciny preco to stale vyhadzuje istic to nestoji. Minule som za 2 dni prerobil rozvody v rodinnom dome, 2 podlaznom, 4 izby, 2 kupelne, 1 wc, 2 chodby, 2 spajze, 1 kuchyna, a pivnica. Zas az take drahe to nieje a ty nemusi prerabat vsetko.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa Merak » 12 Jan 2014, 22:45

Len vies, keď tam už byvaju
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa jardo181 » 12 Jan 2014, 22:49

No tak to je potom pruser, co to bolo za amatera. No v kazdom pripade, skus spravit schemu zapojenia a vymyslime kade tahat aby neutrpel nabytok ujmu na zdravi. :)
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa elmara » 13 Jan 2014, 09:16

To burizon:
Merak napísal: tak to ostáva o PE vodič v zásuvke uzemniť
Přesně tak, použít CY 2,5 a schovat ( chránit ) např. do lišty. Nechráněná 4-ka by se asi těžko zapojovala do zásuvky.
0

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa burizon » 13 Jan 2014, 10:42

Zdravím. Nie je to môj dom, áno jedna sa o novostavbu rodinného domu. Ja som bol iba požiadaný o kontrolu a názor na elektroinštaláciu. Po starom som to myslel v súvislosti s tým, že tam nie sú prúdové chrániče a nie sú oddelené okruhy,napr.kúpeľňa. Toto by som však až tak nekritizoval. Tu po pridaní chráničov sa dá prižmúriť oko. Káble sú našťastie trojžilové. Prepäťovky nie sú v rozvádzači. Je jasné, že každý spotrebič 2 a viac kW musí byť "single". To samozrejme nie je dodržané a v kúpeľni je tu na zásuvku napojená práčka.Tu prerábka neprichádza do úvahy, tu sa býva, kúpeľňa vykachličkovaná a predpokladám, že u majiteľa by prerábka neprešla. Tu ide o to,poopravovať čo sa dá v danej situácii. Čo sa týka revízie, tak to sa tiež dá poriešiť tak, aby bol revízak chránený pred basou a to tak,že predmetom revízie by nebola kúpeľňa.Chlap by mal papier, revízak peniaze a istotu, že do basy nepôjde. Ešte je tu posledná možnosť- ísť od toho.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa Merak » 13 Jan 2014, 10:47

Alebo zazaluj firmu, ktorá to robila alebo nech oni dajú reviziu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa pettter » 13 Jan 2014, 12:23

burizon napísal:... Ešte je tu posledná možnosť- ísť od toho...
Však hovorím
pettter napísal:... Zbaľ vercajch a utekááááááj....
Predstav si to, že sa tam bude bývať 40-50 rokov. A blbec neznalý si tam zapojí dáky zázrak, čo mu spôsobí úraz, či smrťák (bodaj by nie) elektrickým prúdom. Zíde sa tam polícia a tí si privolajú celú perepúť inšpektorov s úradu OBP a jeho zložky TI (tech. inšp.). Potom sa poserieš. To Ti garantujem! Je to tak zlé, že je to likvidačné tak z pohľadu majetku, ako aj kvality života.

Ty si to nezavinil, ale zapojil!!! Lietaš v takom, ale takom prúseri... radosť žiť.

Robil som u telekomunistov a tam chlapíkovi kolegovi v smene spadol šroubovák do rozvádzača nabíjacej súpravy aku. Nechcelo sa mu to vypínať, tak zhodil zadný kryt (ten rozvádzač je veľký ako trojdielna skriňa v spálni a prístupný aj zozadu), ľahol na podlahu a naťahoval sa po šroubovák. Hlavou škrtol o trolej s fázou (hliníková lišta). Nekoplo ho, lebo ležal na izolačnej gume, ale "ten pocit", že sa dotkol fáze... cukol hlavou dole a bolestivo si narazil nos o podlahu, pudovo cukol hore a hlavou narazil na fázu... cukal a cukal, až bol celý krvavý z oboch strán. V tej chvíli to nedokázal nijako ovládniť. Vpredu to bol len krvavý raťafák, ale v zadu si tú gebuľu o ten trolej nasekal na sračku a tak skončil na pohotovosti. Doktor sa spýtal čo sa mu stalo. On úprimne netušiac čo spustí, opísal čo a ako a doktor musel (zákonná povinosť) zavolať políciu...
Dva mesiace smrdeli u nás všetci možný a nemožný inšpektori zo všetkých možných a nemožných úradov na všetko. Od životného prostredia, až po zakrivenie banánov. Pokuty, príkazy, zákazy, papiere pribúdali geometrickou radou a funkcie padali ako kuželky na bowlingu... a to bola len rozbitá hlava...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa Merak » 13 Jan 2014, 19:46

pettter:
Predstav si to, že sa tam bude bývať 40-50 rokov. - bežne sa stáva, že v barákoch spred vyše pol storočia sa ešte stále používa elektro inštalácia a funguje veľmi dobre, ale asi to bude tým, že vtedy sa vyrábali veci na niekoľko desaťročí, nie ako dnes, na dva či päť rokov a koniec

A blbec neznalý si tam zapojí dáky zázrak, čo mu spôsobí úraz, či smrťák (bodaj by nie) elektrickým prúdom. - od toho sú tam tie ističe a prúdové chrániče, a pokiaľ to bude spôsobené elektro spotrebičom, je to chyba spotrebiteľa, že si nekúpil certifikovaný spotrebič

Zíde sa tam polícia a tí si privolajú celú perepúť inšpektorov s úradu OBP a jeho zložky TI (tech. inšp.). Potom sa poserieš. To Ti garantujem! Je to tak zlé, že je to likvidačné tak z pohľadu majetku, ako aj kvality života. - v prvom rade budú brať na zodpovednosť majiteľa, on je vlastník a je za to zodpovedný, pokiaľ to bude Burizon opravovať a upravovať, tak podľa toho, čo mu povie revízny technik, ten to bude revidovať a dávať k tomu revíznu správu, a aj po zrevidovaní sa to bude ešte kolaudovať

Ty si to nezavinil, ale zapojil!!! Lietaš v takom, ale takom prúseri... radosť žiť. - a čo keď to zapojil? po zapojení to ide aj tak na revíziu, a ako nie, tak to je problém majiteľa, a potom čo tá firma, ktorá ten objekt postavila a spravila tam takú zlú elektro inštaláciu, ako je?

a k tomu poslednému - pred pár rokmi sa mi stal pracovný úraz, spadol som z rebríka pri inštalácii, respektíve rebrík som mal opretý o lešenie, ktoré nebolo dobre zabezpečené, no lešenie sa rozpadlo a rebrík uletel preč a ja na zem - výsledok: tri zlomené stavce, ľavá ruka v predlaktí a v zápästí
no žiadne funkcie nepadali a nepadali a nepadali, ani polícia, ani životné prostredie, jedine kto prišiel, boli z bezpečnosti práce, alebo odkiaľ to, popýtali sa, ako sa to stalo, a išli zasa domov, a firma bez problémov pokračuje ďalej
a to som nemal ani papiere ne prácu vo výškach, lebo som ju nepotreboval, nebolo do výške nad 1,2m

Burizon: ako je riešená stavba? sú tam panele s kovovou výstužou? ak áno, tak si v pohodičke, ak nie, tak treba zavolať revizáka, a prejsť si to s ním
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa burizon » 13 Jan 2014, 23:00

Merak: máš na mysli ako je to postavené? Je to z yporky alebo ytongu. Je pravdou, že najlepšie je to prejsť s revizákom, ale keby si bol napr. ty revizak, tak čo by si na to povedal?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa Merak » 13 Jan 2014, 23:06

Ved to, že ja som revizak a amen tma s elektrikou, a zažalovat firmu, ktorá to takto spravila a vypytala si za to peniaze. Ale niektore veci by som musel vidiet aby som sa k tomu vyjadrit
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa pettter » 14 Jan 2014, 01:09

Merak napísal:pettter:
Predstav si to, že sa tam bude bývať 40-50 rokov. - bežne sa stáva, že v barákoch spred vyše pol storočia sa ešte stále používa elektro inštalácia a funguje veľmi dobre, ale asi to bude tým, že vtedy sa vyrábali veci na niekoľko desaťročí, nie ako dnes, na dva či päť rokov a koniec

Snáď neočakávaš, že si niekto postaví dom aj s elektro na 10-20 rokov???

A blbec neznalý si tam zapojí dáky zázrak, čo mu spôsobí úraz, či smrťák (bodaj by nie) elektrickým prúdom. - od toho sú tam tie ističe a prúdové chrániče, a pokiaľ to bude spôsobené elektro spotrebičom, je to chyba spotrebiteľa, že si nekúpil certifikovaný spotrebič

Ak je niekto schopný dnes dať zásuvku do kúpeľne bez prúdového chrániča, čo je ešte schopný urobiť??? Nie že by to nefungovalo. Možno tam nájdeš 4 pólovú zásuvku na cirkulár, nie že by to nefungovalo. Možno tam bude veľa ďalších prekvapení... tiež budú fungovať... Prečo teraz obhajuješ niečo, čo inokedy ideš pod čiernu zem znosiť?

Zíde sa tam polícia a tí si privolajú celú perepúť inšpektorov s úradu OBP a jeho zložky TI (tech. inšp.). Potom sa poserieš. To Ti garantujem! Je to tak zlé, že je to likvidačné tak z pohľadu majetku, ako aj kvality života. - v prvom rade budú brať na zodpovednosť majiteľa, on je vlastník a je za to zodpovedný, pokiaľ to bude Burizon opravovať a upravovať, tak podľa toho, čo mu povie revízny technik, ten to bude revidovať a dávať k tomu revíznu správu, a aj po zrevidovaní sa to bude ešte kolaudovať

Ty si to nezavinil, ale zapojil!!! Lietaš v takom, ale takom prúseri... radosť žiť. - a čo keď to zapojil? po zapojení to ide aj tak na revíziu, a ako nie, tak to je problém majiteľa, a potom čo tá firma, ktorá ten objekt postavila a spravila tam takú zlú elektro inštaláciu, ako je?

No kamarát asi si nepočul o spoluvine... Si si nejaký istý, až mi je smutno. Buď zľahčuješ aby si sa povýšil, alebo netušíš o čom...

a k tomu poslednému - pred pár rokmi sa mi stal pracovný úraz, spadol som z rebríka pri inštalácii, respektíve rebrík som mal opretý o lešenie, ktoré nebolo dobre zabezpečené, no lešenie sa rozpadlo a rebrík uletel preč a ja na zem - výsledok: tri zlomené stavce, ľavá ruka v predlaktí a v zápästí
no žiadne funkcie nepadali a nepadali a nepadali, ani polícia, ani životné prostredie, jedine kto prišiel, boli z bezpečnosti práce, alebo odkiaľ to, popýtali sa, ako sa to stalo, a išli zasa domov, a firma bez problémov pokračuje ďalej
a to som nemal ani papiere ne prácu vo výškach, lebo som ju nepotreboval, nebolo do výške nad 1,2m

Zrejme to mal majiteľ dobre "ošetrené"!!! Ža ťa ukecal aby si "z toho nič nerobil"...

Burizon: ako je riešená stavba? sú tam panele s kovovou výstužou? ak áno, tak si v pohodičke, ak nie, tak treba zavolať revizáka, a prejsť si to s ním
Panely, nie panele... :D
0

dascia

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa dascia » 14 Jan 2014, 07:48

Je fascinujúce, keď tĺk trpiaci neurogénnou poruchou správania tu trepe k veciam, na ktoré nestačí nielen vzdelaním, ale aj mentálnou výbavou, či nedostatkom kvalifikácie. Ale čo už, takému nedôjde, že je MIMO...

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa Jirka84 » 14 Jan 2014, 09:37

Vidím, že stále čtou někteří jen "první a poslední slovo jakýchkoliv příspěvků ".
Přesto, že toto vlákno má v názvu oprava elektroinstalace, musím i sem dát ukázku současné praxe, co se týká provádění silnoproudých pravcí, protože 100x nic nestačí (je to silno nikoli slaboproudá technologie):
http://svetelektro.com/modules.php?name ... 53#p499219
Je to stále dokola: "jde přece jen o dva/tři dráty, tak to si udělám sám, přece nebudu platit NĚKOMU !!! "
Odpálit švába bebo tranzistory je jiná kategorie :oops:
Bavte se podle svých znalostí.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
burizon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 571
Dátum registrácie: 07 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: oprava elektroinštalacie

Príspevok od používateľa burizon » 14 Jan 2014, 12:53

takže sa pokúsim zhrnúť závady a pokus o ich opravu: 1. nie sú prúdové chrániče - dajú sa domontovať; 2. nemáme hlavnú uzemňovaciu svorku - dá sa dorobiť, ale nebude prepojená s rozvádzačom; 3. sú spojené okruhy, ktoré nemajú byť - s tým sa nedá nič robiť, ale podľa mňa, toto by mohlo byť u revízaka "priechodné". 4. v kúpeľni nie je uzemňovací drôt - toto sa nedá spraviť, kúpeľňa by bola vyňatá z revízii, ostala by na triku majiteľa. 5. zásuvka na 380V je 4 vodičová - nemyslím, že je to chyba.
Akurát mi vrtá v hlave to prepojenie rozvádzača s hlav.uzem.svorkou, ktorá nie je možná, v baráku by boli "dve zeme", pretože je uzemnený elektromerový rozvádzač.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok