Blikanie svetiel

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 25 Feb 2014, 20:22

Na jednej stavbe je problém s blikajucimi svetlami. Po zapnuti svetiel svetlo svieti a sem tam blikne. Moze to robiť veľká hodnota impedancnej slucky? Trafo je dosť ďaleko nemôže to robiť problémy? Spoje som prechadzal asi stokrat. Pri zapnuti spotrebica s veľkým odberom ako konvica však nič nestahuje.
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa Roy820 » 25 Feb 2014, 20:30

Toto robieva keď sú niekde v krabici zle zakrútené "káble" ale keď hovoríš že si to kontroloval. Pozeral si aj objímku ? Môže mať zlý kontakt na žiarovku.
Teraz ma napadlo- čo je to za svetlo ? Nejaká lampa či napevno ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 25 Feb 2014, 21:13

Ono to robi aj na obycajnej ziarovke aj na ziarivke. A robi to nielen na jednej faze. Ono to blikanie nieje ako ked je zly spoj. Skor take jemnucje pobliknutie.
0

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa Roy820 » 25 Feb 2014, 21:18

Môže to byť na N-ku, to by spôsobovalo blikanie na jadnofázových spotrebičoch napojených na ktorúkolvek fázu. To jemné pobliknutie môže byť tiež spôsobené zlým kontaktom :wink:
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa Merak » 25 Feb 2014, 21:21

Na vedení od trafa k tebe je kto všetko zapojeny? Nemoze to byť tym, že niekto niekde má zariadenia s vyšším odberom? Co je to zač za stavbu? Aké spoje si kontroloval? Ako si pripojeny do rozvodnej siete?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Roy820
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 24 Nov 2012, 20:09
Bydlisko: Hul-Nové Zámky
Vek: 26

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa Roy820 » 25 Feb 2014, 21:23

Ešte takto- hovoríš že je to na stavbe, nemôžu to spôsobovať stroje ktoré sa používajú pri stavbe /miešačka a pod./ ?
0
Keď sa Einsteina opýtali, aké je to byť najmúdrejším človekom na svete, odpovedal : "Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu"

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 25 Feb 2014, 21:34

Je to rodinný dom tesne pred ukončením. Napojený je zo stlpu na ktorom je asi desať pripojkovych skríň. Kabel ide ďalej v zemi do elmerovho rozvadzaca v plote kde je miesto rozdelenia PEN a potom ide v zemi kablom 5x16 do domu. Stroje sa tam uz nepoužívajú.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Feb 2014, 22:06

Kdybys nenapsal, že to dělají i žárovky, řekl bych, že to dělají povely HDO.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa Merak » 26 Feb 2014, 04:33

Kludne to moze robiť aj vedenie, ak si niekde na konci.

P.S.: po novom sa bod rozdelenia nesmie robiť v elmerovom rozvadzaci, ale v domovom, kde budeš mať hus
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 26 Feb 2014, 07:05

Aky velky rozdiel by mal byt v hodnotach impedancnych sluciek nameranych na stlpe v pripojkovej skrini a v domovom rozvadzaci? Rozdiel bude v ubytku podla dlzky privodu? Chcem vylucit chybu od pripojku do domu, ak sa to da...P.s. Zmenila sa norma ohladom bodu rozdelenia?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa elmara » 26 Feb 2014, 11:20

To majdy:
Impedance smyčky se vypočítává dle velikosti a charakteristiky jističe nebo pojistky. Ještě se změřená imp. násobí koeficientem 1,5.
Teprve potom zjistíš, jestli je imp. v pořádku.
0

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 26 Feb 2014, 18:03

Nemam pristroj na impedanciu ale na zasuvke v dome som nameral pri zapnuti konvice ubytok 13 V. Cize ak impedanciu vynasobim 1,5 dostanem 2,16 ohm. Pri 16A istici je ak dobre pocitam 2,8 ohm. Je to tak?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa elmara » 26 Feb 2014, 19:04

majdy...
nic moc, ten výsledek. Když budu brát aktuální napětí např. 230 V, tak mi vyšla impedance max. 1,9 ohm na 16 A jistič.
Když to zkoušíš s tou konvicí, tak je dobré opakovat pokusy při stejných teplotách té konvice ! Protože má pokaždé jiný odpor její spirála.
Tak ještě jednou, změříš U naprázdno a U při zátěži, jejich rozdíl děleno proudem a výsledek vynásobíš 1,5. Příklad: 236-228=8/10 A=0,8 ohm x 1,5 = výsledek.
0

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 26 Feb 2014, 20:15

Presne tak som to pocital. Len som to neopakoval. Meral som to hned po zapnuti konvice. Este som skusil zmerať ubytok s touto konvicou ale merak som dal do rozvadzaca na svorky N a na privodny vodič co ide do hlavneho vypinaca z elmeroveho rozvadzaca. Hodnota skoro ta ista len neviem, ci sa to takto zmerať dá. Čo vlastne tá hodnota polopate znamená? Elmara ako si vypočítal tú hodnotu pre 16A? Skratovy prud je 80A, však?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa elmara » 26 Feb 2014, 20:27

Hodnota 80 A je 5 x násobek jmenovité In jističe charakteristiky B a je to minimální proud, aby bylo zajištěno vypnutí jističe do času 0,4 s. Je ale pravda, že jsi nenapsal o jakou charakteristiku se jedná. Co znamená imp. smyčky ? Jednoduše je to celkový odpor vedení od distribučního transformátoru až po poslední zásuvku nebo vývod v objektu. Co se může stát, když imp. smyčky nevyhovuje ?
Jednak je problém, že se zahřívá izolace vedení nad určitou povolenou mez a tímto se znehodnocuje, ale největší problém je v bezpečnosti. Když se ti dostane fáze na kostru spotřebiče tř. I a jistič bude vypínat daleko později, tak při dotyku člověka hrozí úraz el. proudem, je to dáno tím časem vypnutí. Hodnota 0,4 s je zvolena s ohledem na jednu periodu srdečního rytmu, ktará trvá cca 0,8 s.
0

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 26 Feb 2014, 20:50

Istic je char. B. ..Pokial je to az od trafa, tak tu istu hodnotu by som mal namerat aj v pripojkovej skrinke na stlpe medzi L a PEN? Ak je namerana vysoka hodnota v zasuvke moze byt niekde zly spoj, ale co ak je taka hodnota namerana aj na stlpe? A ako to moze mat vplyv na to blikanie?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa elmara » 26 Feb 2014, 21:10

Já si nemyslím, že by na sloupu byla špatná impedance, spíš bude chyba někde blíže k objektu. Ale určitě se bude o něco lišit. Když by byla špatná už na sloupu...tam je určitě předřazené jištění v podobě pojistek, které mají zase jinou charakteristiku. Toto by už měly řešit energetici rozvodné sítě. Většinou bývá problém onen špatný spoj, o kterém píšeš. To blikání může způsobovat i "povolený" PEN vodič. Následkem toho PENu může vznikat napěťová nerovnováha v třífázové síti a tím kolísání napětí.
0

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 26 Feb 2014, 21:17

Tak potom uz len na stlpe alebo pod plombou. Skoda ze sa u nas plati az 30 eur za zaplombovanie, preto to nechavam az na koniec. Takze ak zmeram impedanciu na stlpe a bude OK a potom v elmerovom rozvadzaci na rozbocovacich svorkach a tam bude vysoka, bude na 99% povoleny PEN pod plombou. Je to tak?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa elmara » 26 Feb 2014, 21:39

To nemusí být povolený jenom PEN, to byl jen příklad. Ale impedanci smyčky správně měříš až NA KONCI zásuvek, světelných vývodů atd. Až potom se dělá porovnávání mezi různými úseky měření.
0

majdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 08 Feb 2013, 11:59

Re: Blikanie svetiel

Príspevok od používateľa majdy » 27 Feb 2014, 05:51

Ano ja rozumiem. Postupnym meraním od konca by som mohol prísť na to, kde je problém a ci to robí PEN, alebo nejaky iný vodič. Uz len zohnať ten prístroj. ..
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok