Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

marekb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 12:23

Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa marekb » 15 Apr 2014, 14:41

Zdravim vsetkych a hlavne reviznych technikov, od ktorych by som potreboval radu.

V podstate potrebujem vediet, ci sa revizny technik pozera len na 230V obvody alebo aj 12V/5V ak su sucastou elektroinstalacie (napr. zapojenie 12V LED svetiel so spolocneho zdroja) a ci by zapojenie popisane nizsie a na obrazkoch preslo revizou (samozrejme za predpokladu, ze vsetko je spravne zapojene).

Teraz k tomu popisu. O par rokov by som sa chcel pustit do stavby domu a rad by som tam urobil nejaky odvar inteligentnej elektroinstalacie. Komercne riesenia na inteligentnu elektroinstalaciu su velmi drahe a kedze programovanie je moja praca a elektronika moje hobby, tak rad by som realizoval vlastne riesenie. Na druhej strane chcem, aby mi aj skolaudovali dom.

Funkcie/vlastnosti inteligentnej elektroinstalacie (spomeniem len to, co sa viacmenej tyka 230V) :
- zapnut/vypnut jednotlive zasuvky
- zapnut/vypnut jednotlive svetla. Vsetky svetla (alebo aspon vacsina) budu 12V LEDkove (svetla zapustene v sadrokartone a LED pasy)
- riadenie elektrickych zaluzii, riadenie garazovych dveri, vstupnej brany,.. - toto su vsetko veci, ktore z funkcneho hladiska su vlastne "zapnut/vypnut jednotlive zasuvky" a teda to planujem zapojit podobne ako tie zasuvky
- elektroinstalacia sa musi dat prepnut z inteligentnej na klasicku (v pripade poruchy alebo v pripade, ze s inteligentnou budu nepredvidatelne problemy :wink: )

Teraz s samotnej realizacii...
Strop bude zo sadrokartonu. V kazdej izbe (v strope a pravdepodobne v strede) bude privedeny rozvod 230V. Jeden 230V okruh na zasuvky, druhy na svetla a riadiacu jednotku. Tam budu umiestnene zdroje z 230V na 12V a z 230V na 5V. Taktiez tam bude riadiaca jednotka, SSRka na spinanie zasuviek a ovladanie zaluzi a nejake dalsie 5V a 12V obvody pre senzory a svetla. Vsetko to bude na jednej doske (este neviem z coho..napadlo ma plexisklo, drevo, hlinik) a 230V cast bude oddelena od 12V a 5V casti. To vsetko bude pristupne cez revizne dvierka do sadrokartonu.

Pre ilustraciu, na tomto obrazku je zapojenie 230V, 12V a 5V obvodov (PE vodic pre 230V a nulovy vodic pre 12V a 5V som pre prehladnost nekreslil)
Inteligetna instalacia
Inteligetna instalacia
Na tomto obrazku su pre prehladnost zakreslene len 230V obvody (v podstate co bude aktivne pri prepnuti na klasicku instalaciu)
Klasicka instalacia
Klasicka instalacia
Prepinace co maju kontakty oznacene 1 a 2 sluzia na prepinanie inteligentnej/klasickej instalacie. Ak je to zapnute v polohe 1, tak instalacia je inteligentna, ak je to v polohe 2, tak instalacia je klasicka. Tie prepinace budu samozrejme take, co mozu prepinat 230V (nejake specialne poziadavky okrem prudoveho zatazenia?).

V polohe 2 (klasicka) su zasuvky permanentne pripojene na 230V a spinac na svetlo zapina/vypina zdroj 12V, na ktory su pripojene vsetky svetla.
V polohe 1 (inteligentna) su zasuvky pripojene cez SSR, ktore riadi riadiaca jednotka. 12V zdroj je pripojeny permanentne, svetla su riadene z riadiacej jednotky (vie ich zapnut, vypnut a stmievat, kazde svetlo samostatne).

Ak ma niekto nejake postrehy/napady/pripomienky kludne napiste, ale hlavne ma zaujima ta revizia.
0

rudoex
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Nr-Sabinov

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa rudoex » 15 Apr 2014, 15:59

Komercne riesenia na inteligentnu elektroinstalaciu su velmi drahe a kedze programovanie je moja praca a elektronika moje hobby, tak rad by som realizoval vlastne riesenie.

A myslis ze homologacia bude lacnejsia?
0

marekb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 12:23

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa marekb » 15 Apr 2014, 17:17

Kto overuje homologaciu a na co ma vplyv (v pripade ze ju nebudem mat)?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa rudko » 15 Apr 2014, 18:24

tak ako uz rudoex naznacil, ak chces mat v dome pouzite zariadenia vlastnej vyroby musia prejst homologizaciou/atestaciou/skuskou, nazvi si to ako chces. ale nemusia to byt vsetky zariadenia. takto narychlo poviem: napajacie zdroje (230V), spinacie jednotky prichadzajuce do styku z nebezpecnym napatim, radiove moduly alebo ich rf casti. do velkej miery sa to da obist pouzitim certifikovanych modulov (zdrojov, rf...)
ale napriklad vlastny releovy modul uz si musis dat pomerat. a nie je to take ruzove ako sa zda. sam vyrabam nejake spinacie/meracie moduly a homologizacia ma stala mailand. napr 12 kanalovy modul "ampermetra" ma stala homologizacia 2800EUR bez DPH za jeden pokus (ano, ked neprejdes platis tiez).
legislativa okolo homologizacie je vsak rozsiahla a vyznat sa v tom na 1. 2. alebo 3. krat je umenie :-)
no a bez homologizacie by ti spravne revizak nemal dat stempel. a pokial to odzubez (montazov potom) nemusi ti napr poistovna poistit barak
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa straciam » 15 Apr 2014, 18:37

sprav si pripravu-tam kde budes mat rele, sprav prepoj napr. cez wago. revizny sa nepozera pod zasuvky do steny a pod. ked ti da reviznu spravu mozes upravovat ako sa ti zapaci.
to len v pripade ze vies co ides robit a veris si ze ti to nezblbne.

uz ked budes uzatvarat poistenie alebo ked budes riesit poistnu udalost (vyhori dom/cast domu) a znalec pride na to ze si tam mal nejake zariadenie domacej vyroby, tak si mozes byt na milion percent ze ti poistovna odpise ze za poziar moze prave to tvoje zariadenie.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

marekb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 12:23

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa marekb » 15 Apr 2014, 18:55

Ako zistim, ci dany zdroj je homologizovany alebo nie? Urcite vlastny zdroj stavat nebudem, chcem pouzit zdroje od Mean Well.

Neviem co vsetko sa berie ako spinacia jednotka ale na 230V bude pripojeny nejaky stvorpolovy prepinac a SSR. SSRka maju priamo 5V vstup, ktory je priamo ovladany z riadiacej jednotky. Staci ze SSR je homologizovane? (opat, ako to zistit)

Radiove moduly nemam ziadne, riadiaca jednotka je Arduino+Ethernet Shield a na to su pripojene sensory svetla (obycajna svetlocitliva dioda), tepla (D18B20), vlhkosti (DHT22), pohybu (bezny pohybovy senzor), magneticke spinace, infracervene diody a na riadenie svetiel optoizolovane MOSFETy. Riadiaca jednotka/Arduino je pripojena ethernetovym kablom do routra, ziadne wifi.

Je niekde nejaky zoznam toho co musi byt homologizovane?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa rudko » 15 Apr 2014, 19:36

zdroje su homologizovane inak by sa nepredavali (teda ak nechces kupovat na ebay, tam je vela veci odzubanych)
Staci ze SSR je homologizovane? (opat, ako to zistit)
Nie, kontrolou musi prejst modul ako celok (napr 4xrele + riadiaca elektronika)
Je niekde nejaky zoznam toho co musi byt homologizovane?
informuj sa na TUV alebo TI
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

marekb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 12:23

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa marekb » 15 Apr 2014, 21:47

Ok, a v pripade, ze by som vynechal tie SSRka, myslis ze by to preslo aj bez homologizacie? (myslim tie ostatne veci).

Edit:
A este ma napadlo, ak existuje spinaci modul ako samostatna jednotka s moznostou riadenia cez nejaku zbernicu (I2C, RS485,...) tak bolo by stale potrebne to homologizovat spolu s jednotkou, ktora riadi tento spinaci modul cez zbernicu? V mojom pripade by to bolo Arduino vzdialene maximalne nejaky ten pol-meter ale vo vseobecnosti by to mohlo byt aj PC vzdialene 1km.
0
Naposledy upravil/-a marekb v 15 Apr 2014, 23:58, upravené celkom 1 krát.

marekb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 12:23

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa marekb » 15 Apr 2014, 22:18

straciam napísal:sprav si pripravu-tam kde budes mat rele, sprav prepoj napr. cez wago. revizny sa nepozera pod zasuvky do steny a pod. ked ti da reviznu spravu mozes upravovat ako sa ti zapaci.
to len v pripade ze vies co ides robit a veris si ze ti to nezblbne.

uz ked budes uzatvarat poistenie alebo ked budes riesit poistnu udalost (vyhori dom/cast domu) a znalec pride na to ze si tam mal nejake zariadenie domacej vyroby, tak si mozes byt na milion percent ze ti poistovna odpise ze za poziar moze prave to tvoje zariadenie.
Je mi jasne, ze by to tak slo :wink:. A tiez je mi jasny "standardny" postup poistovne. Preto sa snazim ziskat nejake info a urobit to cele tak, aby to bolo aj papierovo v poriadku.

Inak len tak naokraj, v mojom prvotnom prispevku som pisal, ze komercne systemy su drahe. Je to jeden z dovodov, preco by som si radsej postavil vlastne riesenie, ale mozno viac mi vadi uzavretost ich systemov. Ako programator si viem naprogramovat riesenie na mieru a nemusim sa spoliehat na firmu, ktora moze zaniknut alebo jednoducho prestane produkt o 10-20 rokov podporovat (o aktualizacii softveru ani nehovoriac). Vlastny softver a hardver si viem zaktualizovat kedykolvek a teda urcite neskoncim s riesenim, ktore bude o 20 rokov vyzerat ako riesenie spred 20 rokov...Asi sa budem musiet este popozerat po nejakych cisto hardverovych rieseniach, ku ktorym sa da napisat komplet vlastny softver (ak take nieco vobec niekto poskytuje, kedze zaujem koncovych uzivatelov o HW bez SW asi velky nie je).
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa rudko » 17 Apr 2014, 06:41

skus si prejst toto:
http://www.tecomat.com/kategorie-308-te ... xtrot.html
mozes si k tomu napisat sw aky len budes chciet...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

marekb
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 12:23

Re: Kombinácia inteligentnej a klasickej inštalácie

Príspevok od používateľa marekb » 17 Apr 2014, 23:02

PLC som pozeral uz skor, ved asi vsetky komercne home automation systemy (aspon tie ponukane na SK) su na baze PLC. Len tie ceny...
Inak ak by som povedzme zakupil PLC v nejakom inom europskom state, stale by som potreboval homologizovat? Alebo staci, ze vyrobok ma CE znacku? (je CE znacka homologizacie?)

Rudko, ked si si dal testovat ten modul, co si vlastne ziskal po tom ako to preslo skuskou? Predpokladam, ze na tom module mas teraz nejake oznacenie, ze to preslo atestaciou.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok