prívod do bytu.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Merak » 10 Nov 2015, 09:22

A takto to dopadne, keď sa nepoužíva diakritika a neovláda sa rodný spisovný jazyk. :thumbup:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 10 Nov 2015, 10:00

Merak, souhlas. A ještě od projektanta elektro. I já zrovna píšu z mobilu a nemám problém s diakritikou. Sorry za OT.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 11:30

Ja už som si mienku o tom človeku urobil, ale čo ma najviac štve a apelujem s tým na Vás, aby ste sa vyjadrovali vecne a stručne.
Dôvod: treba si uvedomiť, že veľká časť fóra sú laici. Ak si sem prídu po radu a položia otázku, treba ju zodpovedať priamočiaro a tak, aby bol na záver jasný LEN JEDEN verdikt. Konšpiračné teórie a bláboly, čo by bolo ak by bolo, si nechajte na debatu, ktorá sa vedie v kruhu znalých osôb. Napr. nastolíme si nejaký problém a debatujeme ja, elmara, merák, rudko a pod. Vtedy sú konšipračné teórie a ostatné bláboly na mieste, lebo problematika nám je jasná. Ale pokiaľ sa to pýta laik, je potrebné to vynechať.

Príklad:
Patriky napísal:Istic isty a vypinac vypina takze vypinac. Co sa tyka predoslej otazke, tak v podstate doplnim ako bolo napisane pre pen treba pouzit 10 mm pre cu a 16 pre al. Co sa tyka bodu rozdelenia z tnc na tn c-s kludne to moze byt v hodinach. Za elektromerom je to uz Vase zariadenie a koniec koncov uz sa vyrabaju hotove er rozvadzace ktore sa daju zapojit aj ja. Ked date cyky 5jx10 bude dobre a ked date 4x10 bude zasa dobre:d. Pri domoch preferujem rozdelenie v rd a privod cyky 4jx10 a v byte vo Vasom pripade by som dal 5jx6 ako uz bolo spomenute pre pripad 3f pripojky atd. Tie 4 metre su neni moc a ked ro je v liste sa to da spravit. Ked budete mat reviziu tak zse alebo sse , vse nemozu ani pipnut.
Ja beriem úmysel pomôcť, ale sú to zbytočné otázky, ktoré môžu tazatela priviesť do rozpakov a môže vzniknúť omyl. Otázka bola položená jasne: použiť vypínač 32/1P, alebo istič B25A/1P. V odpovedi teda malo byť to, čo napísal Merák - ostatné tu nemá čo robiť! Žiadny bod rozdelenia, prierezy vodičov a pod. nie sú predmetom otázky!

Patriky, nič proti Tebe, použil som to ako všeobecný príklad, ale netýka sa to teraz len Teba. Píšem vo všeobecnosti, oni vedia, komu to patrí.

Preto prosím, odpovedajte priamočiaro. Čím viac problémov nastolíte, tým viac sa vlákno natiahne a skončí to ako vždy - toto fórum je na hovno a pod. (čátame to skoro stále).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa makan » 10 Nov 2015, 12:00

Ďakujem Merákovi za jasnú a stručnú odpoveď. Pripájam sa k názoru Drakoush.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Patriky » 10 Nov 2015, 16:34

Tak ja som zhrnul dve odpovede do 1. A ospravedlnujem sa za pravopis, malo tam byt ze istic istí. Pisem z mobilu:)
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 17:02

Patriky napísal:Pisem z mobilu:)
Túto výhovorku si s prepáčením strč do prdele :) Keď si budeš písať životopis, vyhovoríš sa, že si to písal ručne?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Patriky » 10 Nov 2015, 17:34

Ber to ako chces. Ja na pc moc nechodim. Pozeram net cez mobil a taketo fora detto. Ked mam cosi napisat napisem z mobilu. Ved to nejde nikde, tak to moze byt ako chce. A ked cosi mam pisat ako cv, a pod. tak to pisem z pc. A ja neviem co ty mas stale somnou aky problem. Ty patris asi k tym co vedia vsetko a vsade boli, do riti pisali a hovno im prislo ze. Ja som clovek, ze ked neviem sa opytam, pripadne ked som si neni isty tak sa opytam. Na taketo ucely toto forum je a ja sa rad vzdelavam a ucim. Robim v elektrarnach s turbinami a mozno zasa ty nevies o nich co ja a urazam ta, alebo sa povysujem? Teraz mame skolenie $23 a su tam traja lektori, kazdy nam povedal nieco ine, co sa tyka noriem. Inak to vylozil a teraz ja ako si to mam vylozit, ze kde je pravda? Tak sa spytam na fore aby som si z toho spravil nejaky zaver.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 17:40

Chlope, ak chceš reagovať, tak si najprv prečítaj príspevok, na ktorý ideš reagovať. Láskavo zameraj pozornosť na fakt, že nikde som nepodceňoval Tvoje vedomosti a skúsenosti. Vytkol som Ti formu odpovede a gramatiku, ktorá sa dodržiava rovnako na mobile, PC, písomne a taktiež vo verbálnom prejave (lebo povieš istí s mäkkým ť a nie istý, istý je len krsný otec a matka).
Ja týmto končím OT a Ty keď konečne prídeš na to, čo som Ti písal a chceš si to vydiskutovať, klikni na SS a ja sa Ti budem venovať (mail neposielaj, odkaz je na SPAM stránku, bohužiaľ neviem zmeniť v nastaveniach mail).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa helios » 10 Nov 2015, 17:48

Aj lektori majú občas problém vysvetliť niektoré nie celkom bežné otázky. Ja som mal naposledy na školení tiež jednu takú otázku, schválne, kto bude z vás vedieť odpoveď?
Moja otázka znela, prečo sa v súčasnosti používajú len prúdové chrániče a nie napäťové, pritom v minulosti sa používali, stretával som sa s nimi hlavne v technike pre zdravotníctvo, boli bežné aj v starších typoch vyťahov.
Kto vie, odpovie, nakoniec vám dôvod prezradím. Ani v knihách toto vysvetlenie nenájdete, aspoň nie v tých, čo sa používajú pri školeniach.
:wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 17:54

Ja síce presnú odpoveď nepoznám, ale logicky to vidím ako zbytočnosť - zabíja prúd, nie napätie. A ak je obvod vybavený RCD, aj keby vznikol väčší rozdiel potenciálov, nikoho by nemalo zabiť, lebo prúd väčší, ako 30mA tade nepotečie.
Druhak, ak je pripojený objekt prvej triedy a má kostru vodivo spojenú s PE, tak pri prieraze vyhodí aj RCD rovnako, ako napäťový chránič.

Ale chcem vedieť, prečo je tomu tak oficiálne, tak som zvedavý :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa helios » 10 Nov 2015, 17:58

Počkáme si ešte na pár ďalších odpovedí. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 18:07

Ešte mi napadlo, že je to to isté a spomenul som si, že RCD stačí menší zemný odpor. Neviem, aký najväčší mal povolený napäťový, ale bolo to v stovkách ohmov, u RCD je to rádovo v kiloohmoch. Nebude toto ten pravý dôvod?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa helios » 10 Nov 2015, 18:18

Si blízko, ale nie je to ešte presne ono.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 18:27

Došli mi možnosti, počkám na odpoveď.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Patriky » 10 Nov 2015, 18:48

Pretože je nespoľahlivý. Ma to niečo s dotykovým U, napríklad v kúpeľniach ako je pospojovanie. Odpor zeme ochranného vodiča je taký malý, že tam neni umožnená bezpečná funkcia.

[
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 10 Nov 2015, 19:00

Drakoush napísal: A ak je obvod vybavený RCD, aj keby vznikol väčší rozdiel potenciálov, nikoho by nemalo zabiť, lebo prúd väčší, ako 30mA tade nepotečie.
Toto je jeden z největších mýtů okolo proudového chrániče. Je potřeba si uvědomit, že RCD NIKDY neomezuje proud, ale má pouze rychlejší reakci vybavení při vyšším Idn!

To helios:

Zkusím si tipnout, je u napěťových chráničů (dle mne) dost velký problém dobré uzemnění s co nejmenším Re.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 19:03

Ale obmedzí. Akurát nie lineárne, no prakticky je to obmedzené.
Obmedzený je aj prúd zo zásuvky a obmedzený je ističom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa elmara » 10 Nov 2015, 19:18

To Drakoush:

Příklad: dotkneš se živé fáze obvodu za proudovým chráničem, poteče přes tvé tělo (např. do země) a RCD proud, který je omezen POUZE impedancemi (odpory) tvého těla a proudový chránič ničím onen proud neomezí! Ani na to není stavěný.

To helios:

Ještě mě napadlo, že může být u napěťového chrániče problém s vlivem jeho zemniče a např. nadřazené sítě TN (TT).
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Nov 2015, 19:24

Ale obmedzí... "Odsekne" ho pri prekročení reziduálneho prúdu. Ak bude môj odpor tela taký, že ním napätie pretlačí 4A, pri 0,03A dôjde k odpojeniu zdroja. Čo je to spomínané obmedzenie.
Keby tam nebol inštalovaný RCD, tak prúd tečúci mojim telom bude obmedzený zase len najbližším ističom, avšak odpor tela je natoľko vysoký, že sa nedostanem na menovitú hodnotu vypínacieho prúdu ističa.

Je to hra o slovíčka, ale obmedzenie má široký význam.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: prívod do bytu.

Príspevok od používateľa helios » 10 Nov 2015, 19:32

No, nebudem vás už napínať.
Odpoveď lektora na moju otázku bola, že u napäťového chrániča sa nedá presne určiť veľkosť poruchového prúdu, potrebného k vybaveniu chrániča a preto sa prešlo na prúdové chrániče.
Ja osobne si myslím, že zavážilo aj to, že pri napäťovom chrániči je kostra zariadenia pripojená cez cievku napäťového chrániča a tým pádom nemôže byť zariadenie uzemnené priamo.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok