Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

NySher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 25 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: ZH / ZA
Vek: 30

Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa NySher » 22 Jún 2014, 18:54

Zdravím, chcel by som sa opýtať ako je to s certifikáciou zariadení ak neobsahujú priamo sieťový zdroj vo vnútry a sú napájané napätím 24V DC. Ide mi o to že by som chcel niečo vyrábať (v malosérii) a či potrebujem aby bolo takéto zariadenie certifikované s CE poprípade inými certifikátmi. Zdrojom by bol normálne predávaný sieťový spínaný adaptér s CE, 24V DC.

Ďakujem :)
0
:)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa jaromir » 22 Jún 2014, 19:18

Skor nez sa uzivatel s tromi teckami v nicku zapoji do tejto temy s nejakym hodnotnym prispevkom:
Vsetko predavane na EU trhu musi mat CE-cko, cim ty, ako vyrobca, deklarujes zhodnost s EU normami. CE-cko nepodlieha nijakemu ustrednemu organu (vsetci vieme ake tie organy byvaju). Je na tebe, ako si tu zhodnost zaistis. Pokial si skalopevne presvedceny o tom, ze je vsetko OK, slahni si to CE-cko a predavaj.
Ak chces trochu pokojnejsie spavat, chod na EMC testy (prejst ich nie je take trivialne ako sa na prvy pohlad moze zdat), tam dostanes papier o tom ze to splna EMC normy.

Ak mas EMC testy, bezpecnostne testy (to sa ta netyka, kedze je to napajane nie zo siete, ale z externeho zdroja s CE) a vsetko je RoHS, tak by to malo byt v suchu.
0

Používateľov profilový obrázok
chameleon
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 31 Okt 2011, 09:51
Bydlisko: Bratislava
Vek: 10
Kontaktovať používateľa:

Re: Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa chameleon » 22 Jún 2014, 19:29

Ono z CE sa to ma tak, ze tym vyrobca deklaruje, ze dany vyrobok je v zhode s europskymi normami. A tu je kamen urazu. S akymi? To ze zariadenie nie je napajane zo siete ale bezpecnym napatim, neznamena, ze nema splnat normy ostatne, EMI, EMC, ESD... Co sa tyka udelenia CE, skutocne moze vyrobca oznacit svoje zariadenie CE ak si je isty ako pise Jaromir, ale cele riziko nesie clovek co sa pod to podpisal a neplati to pre kazdy vyrobok. Su vyrobky ktore podliehaju certifikacii akreditovanymi pracoviskami. Tzn. Najskor treba zaradit zariadenie, aku/ ake smernica ma splnat. potom ich overit, odskusat a skontrolovat zhodu. treba si dat pozor, treba k tomu mat celu technicku dokumentaciu (aj ked si to "certifikujes" sam) vratane meracich protokolov atd... A ako vravim, niektore zariadenia MUSIA byt posudene nezavislym akreditovanym organom. ;)
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa jaromir » 22 Jún 2014, 19:35

Vo vacsine pripadov staci urobit si EMC merania (tym myslim prijem/vyzarovanie a ESD testy). A nezabudnut na RoHS.
Lacny spas to nie je, samozrejme.
0

NySher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 566
Dátum registrácie: 25 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: ZH / ZA
Vek: 30

Re: Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa NySher » 23 Jún 2014, 09:17

Tak sa poďme baviť trošku konkrétnejšie... Chcel by som vyrábať môj návrh hasičskej časomiery resp. viacúčelovej časomiery, nebude nikde distribuovaná, predaj formou že niekto na súťaži uvidí časomieru a reklamu, príde za mnou alebo by ma kontaktoval že chce časomieru tak by som im ju predal. Pri takejto forme predaja "predám domo-robo dačo" je to ako s legislatívou? Sú tam nejaké podmienky, regulácie?
0
:)

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 23 Jún 2014, 17:04

a co kdyz k tomu napises toto ?
Moduly jsou nabízeny pro potřeby vývoje či pro malosériovou výrobu. V tom případě je však potřeba mít na paměti skutečnost, že moduly (vyjma v nich použitých komponent) jsou dodávány bez případných vyžadovaných certifikací, protokolů o shodě a dalších náležitostí potřebných pro uvedení koncového produktu na trh.
Nejedná se tedy o produkt.
0

110mat110
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 19:55
Bydlisko: Kosice a este trochu dalej
Vek: 28

Re: Certifikácia zariadení napájaných bezpečným napätím

Príspevok od používateľa 110mat110 » 16 Júl 2014, 20:41

Ja by som to predaval ako kopu suciastok tak nahodne pospajanych az to funguje. Ziadne papiere ziadne CEcka
0

Napísať odpoveď