Je to bezpecne?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa OM0XA » 10 Aug 2014, 22:10

Suhlasim. Privod vymenit za trojvodicovy, zelenozlty pripojit na kovovu kostru lampy. To je najbezpecnejsie. Predpokladam, ze ked je lampa stara, tak je kovova.
Druha vec je, ci je vporiadku aj el. rozvod u babky. Videl som aj take, ze bola faza vpravo... Potom moze byt zase problem. Takze ak chces mat kludne svedomie, treba skontrolovat vsetko.. :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Merak » 10 Aug 2014, 22:13

fáza v pravej dierke nie je u starých domových či bytových rozvodov nič nové, horšie je, keď zistíš, že v celom byte nemáš ani v jednej zásuvke zapojený PE kolík
to je potom iná sranda
ale ak chceš, kľudne si tam daj aj trojvodičovú šnúru, ja tu mám napríklad kovovú lampu originál z obchodu aj s CE značkou, a má iba dvojvodičovú šnúru
niečo ako DVD, VIDEO, SAT, a iné zariadenia do bytu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Aug 2014, 00:50

Pokial sa pamätám, tak takéto lampy mali bakelitovú objímku namontovanú cez kovovú trubičku z vonkajším závitom,kadial prechádzala tá dvojlinka,/škoda že nedal lepšie fotky s podstatnými detailami/ a v dvojlinke bol medzišnúrový vypinač.
Originál tam boli klasické dvojkolíkové ploché flexošnúry,ale zrejme sa zlomila ,tak tam niekto dal banániky /zawin by mu mal dať BAN :D /a to je už naozaj o hubu,ak sa to čsto zapína rovno do zásuvky a nie tým vypinačom.
Mal by tam dať tú trojžilovú šnúru, len si neviem predstaviť, ako to narve do tho medzišnúrového vypinača ak je tam,ked je problém ho zavrieť aj s tou obyčajnou plochou dvojlinkou,nieto ešte z dvojitou izoláciou.Navyše, ak si vezmeme do úvahy, že z tej bakelitovej objímky by sa fáza na kryt dostala možno len vtedy,keby niekto mal velmi zlý deň a drbol by po tom tak,že by zohol ten kryt, rozbil žiarovku a fúzy z nej by sa dotkli krytu a stál by po členky vo vode,nie v obyvačke na koberci. :wink:
Nemám nič proti bezpečnosti, ale niekedy s mi zdajú niektoré nové predpisy až príliš predposraté.
Aj tá nutná výmena celej šnúry pri odlomení sa drôtiku na vrtačke tesne za zaliatou vidlicou, čo je bežná vec.
Nechápem, čo je nebezpečné na tom, ked ho odcvaknem a dám tam normálnu trojkolíkovú zástrčku,zapojenú správne.
Podla toho by sa tie zástrčky nesmeli ani predávať volne v obchode, kde si ich môže kúpiť aj babka korenárka,ale len v autorizovaných servisoch,ktoré by mi za úplatu vyrábali predlžováky na mieru ?
Keď ju vymení osoba ,ktorá vie ako to má byť,tak to bude fungovať ako pôvodná vidlica ako mnoho doteraz zapojených urvaných káblov na stovkách Narexiek a nikomu sa nemá čo stať.Pripadá mi to viac ako lobizmus ,ako ochrana spotrebitelov.
Už sa opičíme po Amerike, aby si si na výmenu žiarovky v lustri musel zavolať opravára pomaly rovno z atomovej elektrárne. :wink: a zacvakať pol výplaty.
Jediné čo ma napadá, je, že vidlica je trojkolíková a vrtačka má dvojžilový prívod podla triedy ochrany 2, čiže kolík sa tam stáva zbytočný,ale to na bezpečnosti nič nezmení, ak aj nie je zapojený,čo by mohlo viesť k nejakému zavádzaniu,že aj prívod je trojžilový...ale kedže je napr, vrtačka triedy ochrany 2, nemá sa čo stať horšie,akoby bola na pôvodnej dvojžilovej ORIGINÁL zaliatej zástrčke.
Merák ideš. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Aug 2014, 01:25

5ko napísal:Navyše, ak si vezmeme do úvahy, že z tej bakelitovej objímky by sa fáza na kryt dostala možno len vtedy,keby niekto mal velmi zlý deň a drbol by po tom tak,že by zohol ten kryt, rozbil žiarovku a fúzy z nej by sa dotkli krytu a stál by po členky vo vode,nie v obyvačke na koberci. :wink:
Nemám nič proti bezpečnosti, ale niekedy s mi zdajú niektoré nové predpisy až príliš predposraté.
Marián, norma je písaná všeobecne, nikto totiž nevie, či si tú lampu kupujúci nepoloží trebárs do pivnice s vlhkou betónovou podlahou, alebo bude obsluha stáť na suchom koberčeku ;) Musí sa preto rátať s každou variantou. Na tej norme nie je nič zlé, najmä ak uvážim fakt, že jedna lampa ma triasla už. Bola celá kovová a nad objímkou, kde dvojlinka prechádzala do kovovej trubky kábel prehorel od žiarovky a fáza sa dotkla lampy. Ja som ju išiel natočiť a vystrelo ma. Potom som zistil, že tam bola 100W žiarovka, predpísaná bola 60W. Keby to bolo prizemnené, nikomu by sa nič nestalo ani vtedy, keď tam ženuška narve 100W, lebo ona nevidí prečítať na štítku, že max. 60W.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Aug 2014, 01:53

Ja viem, vždy je istejšie urobiť niečo blbuvzdorné ,aby sa ani v najhoršomn prípade nemalo čo stať ,ale je to tiež o zdravom rozume výrobcu,čo pustí do sveta medzi blbov,ale ak je niekto blb,alebo blbý výrobok,tak mu ani desať noriem, o ktorých ani netuší nepomôže.
Ale samozrejme tie normy sú zrkadlom toho čo sa už stalo a nemalo by sa stávať, ako všeobecne všetky bezpečnostné predpisy v akomkolvek odbore ...a na to postupne reagujú,len mám pocit, že niekedy až zbytočne prehnane.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Merak » 11 Aug 2014, 06:50

5ko napísal:Merák ideš. :D
áno, máš pravdu, idem po vyše troch týždňoch znovu do roboty :lol:

sorry za OT
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Aug 2014, 13:29

Si tu robite zo mna srandu asi :D Minule mi elmara pisal ze vyrobene predlzovacky sa mozu pouzivat len doma ze ak sa pouziju na verejnom mieste a nieco sa stane, na vine budem ja a nie vyrobca jednotlivych komponentov...

Ďuri12, Drakoush: Merak to tu uz o vidliciach napisal takze som mal pravdu.

Ďuri12: A na taketo otazky mam v skole inych ucitelov, ale vdaka za tip :)

Drakoush: Aha, prave preto fazovka svietila na kostre tej lampy nie? Lebo mala 2 izolacie :D Dam aj obrazok tej lampy aby sme sa rozumeli.

Merak: A ak predlzovacku spravi osoba bez elektrotechnickeho osvedcenia, ako sa to bude dokazovat kto to spravil?


Celkovo uz asi nebudem pisat dlhe prispevky lebo aj tak si kazdy precita to co sa mu hodi :)
Prílohy
Lampa
Lampa
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Aug 2014, 15:43

Edgar napísal:Drakoush: Aha, prave preto fazovka svietila na kostre tej lampy nie? Lebo mala 2 izolacie :D Dam aj obrazok tej lampy aby sme sa rozumeli.
To je dané kapacitou vodiča voči kostre, nekvalitná izolácia, poľská/čínska lampa. Alebo vada lampy - prípad zaslať na SOI, ak je to od výroby.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Merak » 12 Aug 2014, 08:12

Edgar a ostatní:
pri probléme nejde ani tak o to, kto dané zariadenie vyrábal, ale o to, či má dané zariadenie dokument o tom, že vyhovuje normám a predpisom a že zariadenie bolo riadne preskúšané a testované osobou s patričným osvedčením a oprávnením, a teda musí mať aj nejaký dokument o skúške
keď dôjde k problému, tak nebudú naháňať toho, kto ho vyrobil, ale skôr toho, kto dovolil dané zariadenie používať bez atestu a certifikátu


P.S.: tému presúvam do Normy Elektro
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Merak » 13 Aug 2014, 09:22

tak včera som sa vrátil zo služobky a odfotil som Vám lampu, akú som mal na izbe:
Prílohy
IMG_1172.JPG
IMG_1174.JPG
IMG_1176.JPG
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Aug 2014, 09:57

Mňa viac zaujal ten ponorný ohrievač.
Dvojžilový prívod, odporová špirála,žiadny chránič, ked ju prerazí a strčím prst do hrnčeka opretý o radiator... :wink:
Bežne sa desiatky rokov používajú v krčmách na ohrievanie piva,používajú ich často ludia, ktorích klasifikácia často nedosahuje ani pojem laik :D
ale zatial som nepočul ,že by niektorý z nich neumrel na zlyhanie pečene,ale izolácie variča. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 13 Aug 2014, 10:18

Nuže Marián, prezraď, kde ohrievajú pivo, tam asi nezavítam :D
U nás ho podávajú prechladené, vraj im nefunguje termostat, taká kravina, už 3roky nefunguje termostat, len nevedia potočiť kolieskom, alebo naťukať teplotu.
Ale aby som neklamal, termostat funguje, keď namŕza spiatočka, bezpečnostný termostat vypne :lol:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa elmara » 13 Aug 2014, 19:31

To Merak:
k té lampě, značka dvojité izolace, značka shody, tudíž spotřebič třídy II se vším všudy !!! Není co řešit.
Ale byla tu nějaká reakce, že když...není dvojitý čtvereček, nemá ochraný vodič atd., v tom případě NEVYHOVUJÍCÍ spotřebič třídy 0 !
Opět není co řešit.
Hezký večer všem.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Aug 2014, 23:19

Drakoush napísal:
Edgar napísal:Drakoush: Aha, prave preto fazovka svietila na kostre tej lampy nie? Lebo mala 2 izolacie :D Dam aj obrazok tej lampy aby sme sa rozumeli.
To je dané kapacitou vodiča voči kostre, nekvalitná izolácia, poľská/čínska lampa. Alebo vada lampy - prípad zaslať na SOI, ak je to od výroby.
Bola polska :D Ale stalo to len 5€ tak niet sa co cudovat... "2 stvorceky" na nalepke ma, dokonca aj "CE" (samozrejme asi 1mm od seba pismena :lol: )
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to bezpecne?

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Aug 2014, 06:35

No to je úchvatné. Ja sa často stretávam s poľskými káblami a vypadávajúcim RCD. To bude tou "izoláciou".
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď