Elektroinštalácia v garáži

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 14 Aug 2014, 13:01

Zdravíčko, mám jednú otázku. Sused ma požiadal, či by som mu bol ochotný urobiť v garáži novú elektrickú inštaláciu aj s prípojkou. Garáž sa nachádza v radovej garážovej zástavbe (typicky na sídlisku medzi panelákmi). Tieto garáže mali jeden spoločný elektromer, no keďže bolo tam viac neplatičov, tak to dali odpojiť. Jedna garáž tam už má vytvorený samostatný elektromer. Sused bol v energetických závodoch, kde mu dali žiadosť a povedali mu, aby spolu so žiadosťou priniesol aj nákres elektrickej inštalácie - to podľa jeho slov. Neviem ale teraz, čo presne mysleli a ako má vypadať taký nákres. Vedel by mi niekto poradiť?

Ďakujem

Mišo
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa spin90 » 14 Aug 2014, 13:03

No schema elektroinstalacie, to znamena podoris objektu, vyznacene vchody, okna no a v tom zakreslene vedenia vodicov a zasuvky, svetla. Taktiez rozadzace.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa djwiktor » 14 Aug 2014, 13:04

Podla mna skor budu vyzadovat ( tak ako vzdy) projekt instalacie. A reviznu spravu tiez asi.
Pockaj si radsej na Rudka ked pride, on do toho vidi viacej.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa Merak » 14 Aug 2014, 13:17

skôr sa pripájam k tomu názoru toho projektu
načo ti je revízna správa od elektroinštalácie, keď tam nemáš ešte ani prípojku, tá sa vyžaduje skôr až na konci
nakresli si pôdorys, tak ako písal Spin90, tam si nakresli, kde chceš mať zásuvky a aké, kde budú vypínače a svetlá
ďalej treba zistiť, ako to bude s tou prípojku, či bude elektromer vonku a odtadiaľ sa bude vieš káble do garáže, alebo ako to bude
a zapracuj si to do projektu, alebo náčrtu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

clarion

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa clarion » 14 Aug 2014, 13:24

SSE nezaujíma elektroinštalácia v objekte, oni žiadajú "projekt elektrickej prípojky". Nemusí byť nejaký hogo-fogo za stovky peňazí, stačí slušný, rukou kreslený výkres, ale MUSÍ tam byť sprievodná (technická) správa, kde bude jasne popísané, kde bude bod napojenia, kde rozvádzač meranie, použitý vodič, prípadné zemnenie. Inak to hodia do smetiaku. Revízia prípojky je až tesne pred pripojením...

Bazírujú skôr na tom, aby bol rozvádzač merania prístupný z verejného priestrenstva, aby bol dodržaný prierez vodičov prípojky. Im je absolútne u análo, čo kto má za hodinami doprasené. To je vec uživateľa. Ak im to padne (linka), kôli userovi, tak to vypnú a POTOM žiadajú aj revíziu elektroinštalácie objektu, aby mali istotu, že to nedrbne znovu...

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 14 Aug 2014, 16:16

clarion napísal:SSE nezaujíma elektroinštalácia v objekte, oni žiadajú "projekt elektrickej prípojky". Nemusí byť nejaký hogo-fogo za stovky peňazí, stačí slušný, rukou kreslený výkres, ale MUSÍ tam byť sprievodná (technická) správa, kde bude jasne popísané, kde bude bod napojenia, kde rozvádzač meranie, použitý vodič, prípadné zemnenie. Inak to hodia do smetiaku. Revízia prípojky je až tesne pred pripojením...

Bazírujú skôr na tom, aby bol rozvádzač merania prístupný z verejného priestrenstva, aby bol dodržaný prierez vodičov prípojky. Im je absolútne u análo, čo kto má za hodinami doprasené. To je vec uživateľa. Ak im to padne (linka), kôli userovi, tak to vypnú a POTOM žiadajú aj revíziu elektroinštalácie objektu, aby mali istotu, že to nedrbne znovu...
clarion, rozvádzač bude vonku vedľa pôvodného spoločnoho rozvádzača, v tom problem nevidím. A nevieš ako má vyzerať tá sprievodná (technická) správa?
Merak napísal:skôr sa pripájam k tomu názoru toho projektu
načo ti je revízna správa od elektroinštalácie, keď tam nemáš ešte ani prípojku, tá sa vyžaduje skôr až na konci
nakresli si pôdorys, tak ako písal Spin90, tam si nakresli, kde chceš mať zásuvky a aké, kde budú vypínače a svetlá
ďalej treba zistiť, ako to bude s tou prípojku, či bude elektromer vonku a odtadiaľ sa bude vieš káble do garáže, alebo ako to bude
a zapracuj si to do projektu, alebo náčrtu
Merak, viem, že revízia sa robí a na konci pred pripojením elektromera na prípojku. Skôr ma zaujímalo, či ten "výkres" musí obsahovať presné schématické značky a pod. Jednoducho ako asi tak musí vyzerať. Nemáte niekto nejaký na ukážku?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa Merak » 14 Aug 2014, 16:20

STD - Sprievodná Technická Dokumentácia - presný popis máš vo vyhláške 508/2009

a ako má vyzerať výkres? technicky, teda pôdorys so zakreslenými trasami káblov, umiestnenia vypínačov, zásuviek, svetiel, rozvádzača a a schéma zapojenia rozvádzača
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Aug 2014, 16:25

Predpokladám, že chcú aspoň jednopolovú schému inštalácie a požadovaný príkon,teda aké spotrebiče sa tam budú používať ,aby mohli podla toho určiť velkosť hlavného ističa a teda MRK /maximálnu rezervovanú kapacitu odberného miesta/,od toho sa odvíja aj paušálna mesačná platba, ale aj cena za pripojenie/jednofáz,trofáz/Mne na byt pre trojfázový prívod 25A povedali včera 200€ poplatok.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 14 Aug 2014, 19:26

5ko, 200€ za čo? Jednorazový platok?

A nemá niekto aspoň nejaký výkres? Aj rodinného domu, aby som aspoň približne vedel ako ho mám nakresliť? Dík...
0

clarion

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa clarion » 14 Aug 2014, 19:39

Vydrž do zajtra, sa tu isto objavím, niečo ti namaľujem a napíšem. Robieval som tie prípojky...

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 14 Aug 2014, 19:54

clarion, dík..
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa Merak » 14 Aug 2014, 20:00

mixals napísal:5ko, 200€ za čo? Jednorazový platok?

A nemá niekto aspoň nejaký výkres? Aj rodinného domu, aby som aspoň približne vedel ako ho mám nakresliť? Dík...
Je to jednorazový poplatok, ja som ho platil tiež, keď som si prerábať prívod z jednofazy na trojfazu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 15 Aug 2014, 16:54

Tá prerábka na trojfázy čaká aj mňa. Elektrika je už prerobená na 3 fázy, už len dať vymeniť elektromer a hlavný istič.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa Merak » 15 Aug 2014, 17:02

Aj prípojku už máš spravenu?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 15 Aug 2014, 19:43

Nie, zatiaľ som pripojený na starý pôvodný (hliníkový) kábel. Ale mám tam prichystaný aj nový kábel, ktorý len pripojím.
0

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 19 Aug 2014, 08:55

clarion napísal:Vydrž do zajtra, sa tu isto objavím, niečo ti namaľujem a napíšem. Robieval som tie prípojky...
Zdaravím ťa, chcem sa ťa apýtať, či sa ti podarilo niečo nájsť, Ďík
0

alois

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa alois » 20 Aug 2014, 06:25

Každé nové pripojenie aj starého objektu si vyžaduje revíznu správu. To bude distribučka požadovať.

Nakoľko vo vyhláške 508/2009 Z.b. už sa nenachádza pojem projektant pre elektrické rozvody, môžeš si to nakresliť aj sám, no musí to spĺňať určitú štábnu kultúru a hlavne schématické značenie musí byť v zmysle normy, aby tomu porozumel každý.

Schéma zapojenia je požiadavka pre revíziu aj NN rozvodov, takže kolo sa uzavrelo.

Správne tu bolo povedané, že si treba naplánovať odber, podľa toho je tarifa.

Ak je to radová zástavba garáží, stačí jeden elektormer a pri rozumnom susedovi jeden podružný a podelíte sa o náklady na prívodný kábel a poplatky. Pozor ale, nesmieš energiu predávať so ziskom! Čiže zaplatiť si prípojné miesto a ďalej dávať energiu za úplatu.

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 28 Sep 2014, 18:58

Zdravíčko...

Takže konečne sused dostal vyjadrenie od energetických závodov o pripojení. Teraz sa chcem spýtať, či mi tam bude stačiť tento (alebo takýto) rozvádzač: http://www.rozvadzace-revizie.sk/14723- ... o-25a.aspx.
Ide o to, že tam píšu o pripojovacích svorkách max. 10mm. Vlastne teraz by som chcel radu, aký prívodný kábel použiť do elektromerového rozvádzača (od prípojky je to asi 2m v stene) a aký kábel od elektromerového rozvádzača do rozvádzača už v garáži, čo je vzdialené cca 25m.

Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa Merak » 28 Sep 2014, 19:04

Chceš jednu fázu alebo tri ?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mixals
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 06 Máj 2014, 00:01
Bydlisko: Partizánske
Vek: 42

Re: Elektroinštalácia v garáži

Príspevok od používateľa mixals » 28 Sep 2014, 19:24

Jednu...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok