Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 13 Dec 2016, 06:40

Nie som tvorca legislatívy, odpovedal som za akých podmienok v súčasnosti platná legislatíva kráti čas odbornej praxe na polovicu, pri získaní odbornej spôsobilosti - mýlil som sa? Nie je tomu tak?

"Ako mi niekto chce dokázať...?" toto je skôr otázka na vyšetrovateľa, na to ti asi nik neodpovie, pretože dokazuje sa na súde. Na účely získania odbornej spôsobilosti sa dĺžka odbornej praxe doloží, pričom príslušná autorita (personálne oddelenia, vedúci, prípadne zamestnávateľ, živnostník sám) "svojim podpisom potvrdzuje že" a dokazovať neplatnosť takéhoto tvrdenia je úkon, ktorý sa bude realizovať až v prípade sporu.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 13 Dec 2016, 13:45

Vďaka za odpovede, za uváženie by ešte stálo overovanie odborných vedomostí http://www.tisr.sk/sk/overovanie-bezpec ... svedcenie/
zaujalo ma tam citujem: "Pri dobrovoľnom overení odbornej spôsobilosti Technickou inšpekciou a.s. ako certifikačným orgánom osôb bude vydaný medzinárodne platný certifikát podľa STN EN ISO/IEC 17024."
- ten certifikát má akú dobu platnosti ?
PS: inak fakt to nemôžu vydávať osvedčenia vo formáte spĺňajúcom rovno tú STN EN ISO/IEC 17024, zdá sa mi to alebo vôbec neexistuje jednotný formát osvedćení - je niekde OFICIÁLNY VZOR OSVEDČENIA ELEKTROTECHNIKA ? že nieje potrebný i preukaz ako napr. na VZV je tiež divné, v podstate si bežný človek ani nevie overiť elektrikára, nemyslím preukaz zamestnanca elektrární (aj ten sa skôr preukazuje odpočtovým zariadením či montérkami) :pain:
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 13 Dec 2016, 15:27

OHAJ napísal:...je niekde OFICIÁLNY VZOR OSVEDČENIA ELEKTROTECHNIKA ? ...
Na rozdiel od "Lekárskeho posudku", ktorého vzor je prílohou Zákona 355/2007 Z. z. v prípade osvedčenia "vzor" nie je legislatívou predpísaný. Legislatíva len ukladá, čo všetko musí osvedčenie obsahovať - link na náležitosti osvedčenia.
OHAJ napísal:...že nieje potrebný i preukaz ... je tiež divné, v podstate si bežný človek ani nevie overiť elektrikára...
Tiež si to myslím, napríklad Červený kríž vydáva preukaz, ak sa zúčastním kurzu prvej pomoci, ale paradoxne laika neoprávňujú k ničomu, len dokladujú, že držiteľ absolvoval kurz prvej pomoci...
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 13 Dec 2016, 21:55

pufamuf napísal:Takže k tomu, či môže niekto, kto má prax napríklad 3 roky ako poučená osoba "ísť" priamo na "revizáka": no nemôže

§ 25 Zápočet dĺžky odbornej praxe
(1)
Do dĺžky odbornej praxe samostatného elektrotechnika, elektrotechnika na riadenie činnosti alebo na riadenie prevádzky a revízneho technika vyhradeného technického zariadenia elektrického sa započítava čas vykonávania činnosti na príslušnom technickom zariadení elektrickom príslušného napätia a príslušnej triedy objektu. Ak čas vykonávania činnosti na príslušnom technickom zariadení elektrickom príslušného napätia a príslušnej triedy objektu bol prerušený na dlhšie ako tri roky, do dĺžky odbornej praxe sa započíta iba polovica času vykonávania tejto činnosti pred jeho prerušením.

STN 343100 presne definuje, ktoré činnosti vykonáva poučená osoba, ktoré elektrotechnik ....

Povedané v ľudskej reči:

Poučená osoba (osoba bez elektro vzdelania) nevykonáva činnosti pod napätím na zariadeniach napr. do 1000V AC a 1500V DC, na to máme par. 21 pre elektro-vzdelaného človeka bez praxe. A od získania par. 21 (tak ako som už písal toto mám z NIPu od pána čo má na starosti elektro) sa začne rátať prax v rozsahu v akom mu bolo osvedčenie vydané.
Osoba s elektro-vzdelaním mohla u niektorého zamestnávateľa vykonávať činnosti na určitých zariadeniach bez osvedčenia, ale to bolo riziko na nej a jej zamestnávateľovi (bezpečnostnom technikovi), že boli tieto činnosti vykonávané bez platného osvedčenia. Zamestnávateľ má mať "prehľad" o odbornej spôsobilosti a ak je potrebné o dátume poslednej lekárskej prehliadke vo vzťahu k práci. Ak takýto zamestnávateľ vydá potvrdenie o praxi, tak sám seba ohrozuje a vystavuje sa pokute, samozrejme ak by sa to niekomu chcelo preverovať :).

PS: revizák: musí mať maturitu, samozrejme elektro
ktorý zákon alebo ktorá vyhláška sa priamo odkazuje na normu STN 34 3100 ?
problém je totižto v tom, že ak sa nejaký zákon alebo vyhláška priamo neodvoláva na túto normu, tak táto norma nie je záväzná, iba odporúčaná
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 14 Dec 2016, 05:48

OHAJ: certifikát je vydaný buď na dobu 5 rokov, ak je vydávaný v čase skúšky na par.XY, alebo sa môžeš nechať špeciálne detailne preskúšať z noriem ktoré k svojej práci potrebuješ a potom je vydaný na 5 rokov od dátumu skúšky. V SR je ti skoro nanič. V zahraničí potrebuješ jeho oficiálny preklad do nemčiny či angličtiny. Viď príloha.

Všimni si vetné spojenie:.......inšpekcie na zariadeniach..... nie revízie!

Pepe:
1. súdy nedokazujú. Dokazujú .....orgány činné v trestnom konaní... (ty si potrpíš na presné definície), takže dokazuje aj inšpektor IP, poprípade aj súdny znalec posudkom!
2. Kto je viac revizák, alebo inšpektor?
Naposledy upravil/-a alois v 21 Dec 2016, 04:33, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
pufamuf
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Dec 2016, 08:58

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa pufamuf » 14 Dec 2016, 06:42

Alois v prílohe na certifikáte máš podpísaného p. Ing. IVANA, tak sa približne vyjadrím jeho slovami, ktorý ale citoval tiež niekoho, ale už si nepamätám koho:
revizák musí ovládať približne 100 noriem
projektant musí ovládať približne 200 noriem
inšpektor musí ovládať približne 300 noriem

Nikto to prosím neberte, ako že tak a nikdy inak, tie počty noriem sú na dnešnú dobu samozrejme nedostatočné, ale išlo o názorný príklad odpovede na otázku "kto je viac?".
0
Rád sa nechám poučiť od iných ... len dúfam, že vedia viac ako ja.

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 14 Dec 2016, 07:59

pufamuf:

Fajn, že to hovoríš slovami inej osoby, ale tiež zavádzaš, ako povedal Pepe!
JA som sa pýtal, kto je viac, nie kto musí poznať viac noriem. Ako vidíš, ja tam mám detailné preskúšanie iba zo 4 STN/EN pre Slovensko!

Napríklad:
- Inšpektor NEMÁ oprávnenie na vydanie revíznej správy! Ale môže sa k nej vyjadriť, či "dokazovať", že revízia bola nesprávne vykonaná....
- Revizák nemá právo odstaviť výrobu, pokiaľ revízna správa je nevyhovujúca. Inšpektor za "určitých podmienok" takúto právomoc má.

P.S. Vykonávanie inšpekcie robí inšpektor, alebo inšpekčný tecnik? Ktorý pojem "slovíčko" je správne?

Používateľov profilový obrázok
pufamuf
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Dec 2016, 08:58

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa pufamuf » 14 Dec 2016, 09:36

Odpovedal som jeho slovami na otázku, kto je viac, nie na to, kto musí poznať koľko noriem.
Mne je úplne jedno, kto je viac, či revizák, či inšpektor, či projektant, pretože sa na to môžme pozerať z rôznych pohľadov. Pre mňa je niekto viac, kto viac vie a pozná a nie aké má právomoci. Pretože už som videl ľudí s osvedčením na rôzne paragrafi a nie vždy boli viac, ako niektoré napr. len poučené osoby (z pohľadu elektro), ale to je len môj pohľad na vec.

Ak odpovie p. Ing. IVAN na otázku kto je viac parafrázovaním, že koľko vedomostí bude mať, tak ja s ním súhlasím, a ak ty nesúhlasíš, tak ja za to nemôžem a ani ťa nebudem presviedčať. Ale pod tým certifikátom je podpísaný, takže asi jeho slovo nejakú tu váhu má.

-- Spojený príspevok 14 Dec 2016, 11:01 --
Merak napísal: ktorý zákon alebo ktorá vyhláška sa priamo odkazuje na normu STN 34 3100 ?
problém je totižto v tom, že ak sa nejaký zákon alebo vyhláška priamo neodvoláva na túto normu, tak táto norma nie je záväzná, iba odporúčaná
Ale toto vieme všetci. Ja som nič také netvrdil, že je táto norma záväzná. A každý môže robiť v súlade s jeho vedomím a svedomím. STN 34 3100 je jedna zo základných noriem a nejdem tu vypisovať, ktoré "ja" považujem za základné normy, to si môže určiť každý sám podľa toho čím sa zaoberá.

Ale predpokladám, keď robíš inštalácie tak dodržuješ aspoň:
33 2000-4-41, 5-52, 5-53, 5-54, 7-701, 7-702, 7-703 atď......
keď robíš revízie (OPaOS) tak dodržuješ aspoň:
33 1500, 33 2000-6, 33 1600, 33 1610, 60204-1, rada 62305 atď ...

A nemyslím, že sú záväzné snáď okrem 33 1600 a 33 1610. Alebo zakaždým nachádzaš vlastné riešenie, ktoré zabezpečí minimálne požiadavky na bezpečnosť TZE uvádzané v normách? Súdny znalec bude okrem iného kontrolovať aj súlad s platnými normami.
0
Rád sa nechám poučiť od iných ... len dúfam, že vedia viac ako ja.

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 14 Dec 2016, 10:08

1. ...Odpovedal som jeho slovami na otázku....
2. ...tak sa približne vyjadrím jeho slovami.....

Odkiaľ máš jeho slová? Poznáš sa s ním, alebo vydal knihu, web publikáciu?

Alebo je to tvoj dojem a NEDÁ SA odpovedať jeho slovami. (citáciu môžeš použiť s dokladovaným zdrojom)

Tiež sa hráš na slovíčka a v tomto prípade neodborne zavádzaš - citujem Pepeho s predchodzích príspevkov....

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 14 Dec 2016, 10:18

alois napísal: 1. súdy nedokazujú. Dokazujú .....orgány činné v trestnom konaní... (ty si potrpíš na presné definície), takže dokazuje aj inšpektor IP, poprípade aj súdny znalec posudkom!
Pod dokazovaním v trestnom konaní rozumieme zákonom upravený postup orgánov činných v trestnom konaní a súdu za účelom zistenia a poznania všetkých skutočností dôležitých pre trestné konanie, t.j. pre postup v konaní a pre rozhodnutie vo veci samej. V trestnom konaní sa totiž meritórne rozhoduje o skutočnosti/udalosti, ktorá sa odohrala v minulosti.
alois napísal:2. Kto je viac revizák, alebo inšpektor?
...tejto otázke mne adresovanej nerozumiem. Veľmi ťažko sa posudzuje, môže byť položená z pohľadu právomocí, z pohľadu potrebných vedomostí, vice-versa z pohľadu nadobudnutých vedomostí, z pohľadu nadobudnutých skúseností.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 14 Dec 2016, 10:27

pepe ešte mi prosím odcituj, čo sú to inšpekcie na zariadení...

Používateľov profilový obrázok
pufamuf
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Dec 2016, 08:58

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa pufamuf » 14 Dec 2016, 10:55

To alois: "kto je viac"

bola to jeho odpoveď na moju otázku, na ktorú som sa ho opýtal tak, ako si sa to opýtal ty tu na webe. Chcel som len sprostredkovať jeho názor. Aby mal niekto svoj názor nemusí napísať knihu.
... This is the END ...

To alois: "inšpekcie na elektrickom zariadení"

no na toto sa treba opýtať toho, kto toto osvedčenie vydal. Snáď vieš za čo si im zaplatil, alebo nie?
Možno to majú v "certifikačnej schéme" na vydávanie osvedčení neviem ... treba sa ich opýtať.

Ale dodám tentokrát môj názor čo tým mysleli: pravdepodobne tým mysleli OPaOS po anglicky preložené do SVK.

Ale ešte pre istotu dodám, že to nie je v súlade s 33 2000-6:2007, ktorá uvádza:
6.3.2 prehliadka (angl. inspection): kontrola elektrickej inštalácie s použitím všetkých zmyslov potrebných
na zistenie správnosti výberu a montáže elektrických zariadení
0
Rád sa nechám poučiť od iných ... len dúfam, že vedia viac ako ja.

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 14 Dec 2016, 10:55

alois napísal:pepe ešte mi prosím odcituj, čo sú to inšpekcie na zariadení...
Priznám sa, že takýto termín nepoznám, rád sa nechám poučiť. Poznám len tzv. "overovanie plnenia požiadaviek bezpečnosti technických zariadení", čo môže robiť oprávnená právnická osoba (na SK len 4 subjekty, ak sa nemýlim, a 1 subjekt, ktorý má sídlo v ČR + máme na SK subjekty, ktoré nepodliehajú OPO, ale OPP BTZ vykonávajú iné orgány, ktoré majú v podstate rovnaký zmysel ako OPO) - skutočne netuším čo je "inšpekcia na zariadení". Litánie z OPP BTZ nemá zrejme zmysel rozoberať, na to tu máme OPO - ja tieto činnosti nevykonávam a preto sa ani nemiešam, necítim sa byť kovaný v tejto oblasti.

Každopádne ako som napísal - rád sa nechám poučiť, čo sú "inšpekcie na zariadení".
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 14 Dec 2016, 11:08

pufamuf: čiže si otázku konzultoval s človekom, ktorý sa priamo pod certifikát podpísal?
(píšeš....bola to jeho odpoveď na moju otázku, na ktorú som sa ho opýtal...)

Pepe, rád by som ťa poučil, ale nakoľko neviem s kým sa bavím, ( lebo nemáš ani okres či inú identifikáciu), tak do tmy konkrétne údaje nedávam. Opýtaj sa pufa, možno že v rozhovore s osobou čo vydala certifikát, mu tá objasnila aj túto terminológiu. A ak nie, tak má na neho kontakt, čiže zavolaj si priamo ku zdroju informácií a rozšír si obzor vedomostí. Minimálne by to mal vedieť váš bezpečnostný, nakoľko ak niekto príde, ukáže preukaz a oprávnenie, mal by vedieť, jako zareagovať! Informácia, že si tiež iba zamestnancom, mne dôchodcovi nestačí.

A týmto som skončil, nakoľko sme odskočili od pôvodnej témy dosť ďaleko a je tak úzko odborne zameraná, že 99% ľudí netuší o čom je tu reč.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 20 Dec 2016, 20:54

pufamuf napísal:A nemyslím, že sú záväzné snáď okrem 33 1600 a 33 1610.
obávam sa toho, že ani tieto nie sú záväzné, keďže ich vyhláška spomína len ako dodatok pod čiarou
asi preto z nich vyhodili ten dodatok o tom, že kto môže čo vykonávať a zakomponovali to priamo do vyhlášky ako zmenu v 2013
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

matej19
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 02 Feb 2017, 21:09

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa matej19 » 02 Feb 2017, 21:13

Zdravim chalani,

mam taky dotaz, tento rok (2017) mi konci vyhlaska 22, a problem je ze neviem najst original certifikat, viete mi niekto poradit co mam robit, da sa vydat niekde nahradny, popripade ako postupovat? Dakujem za akekolvek info...
0

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 03 Feb 2017, 05:50

...organizácia ktorá certifikát vystavila musí mať archivované doklady o skúške a vystavení certifikátu...

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 15 Mar 2017, 20:42

Obrázok
Bežná cena: 19,90 € , no nekup to , LOL xD.
0

MirQo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 13:30

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa MirQo » 23 Júl 2017, 15:53

Takže ked som dostal &21 v 29.06.2015 tak sa ma netika ta prehliadka ? Alebo už mam vlastne neplatnu vyhlášku ? To je 508/2009 .... dakujem za odpoveď
0

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 23 Júl 2017, 19:39

Odpoveď nájdeš hneď v prvom príspevku v druhom odstavci. Skús čítať vždy od začiatku....

Napísať odpoveď