Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

MirQo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 13:30

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa MirQo » 23 Júl 2017, 21:47

Čítal som to ..... a keďže mám vyhlášku vydanu po 1.januári 2014 tak mi plati .... chapem to správne ? Ináč vyhláška plati 2 roky alebo 5 ?
0


MirQo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 13:30

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa MirQo » 24 Júl 2017, 07:18

Ďakujem krásne za info ....

-- Spojený príspevok 24 Júl 2017, 06:18 --

Ďakujem krásne za info ....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 24 Júl 2017, 08:23

osvedčenie podľa vyhlášky 508/2209 ti platí doživotne
len si musíš každých 5 rokov robiť AOP - aktualizačnú odbornú prednášku a spraviť si lekársku prehliadku vo vzťahu k práci
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa rohy » 24 Júl 2017, 12:10

tu prehliadku tiez kazdych 5 rokov?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 24 Júl 2017, 13:10

Áno, ja som si to teraz robil všetko naraz, aj nové osvedčenie na VN, aj aktualizáciu starých osvedčení, aj prehliadku.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

fetin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Sep 2017, 16:05

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa fetin » 04 Sep 2017, 16:10

Zdravím,

Prosím neukameňujte ma, ale chcel by som sa spýtať:
- vyprší mi platnosť osvedčenia 12/2017
- o doložení lekárskych prehliadok som sa dozvedel až teraz (samozrejme až keď mi má skončiť osvedčenie)

Je možné urobiť AOP a spätne doložiť lekárske prehliadky alebo si musím prejsť celým procesom odznova a získať nové osvedčenie?

ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Sep 2017, 16:22

Kedy si si robil naposledy lekársku prehliadku?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

fetin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Sep 2017, 16:05

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa fetin » 04 Sep 2017, 16:54

u svojho zamestnavatela mame pravidelne lekarske prehliadky (kazdy rok)

* len ich nemam dolozene k osvedceniu (ako som sa tu docital, ze ked sa nedolozia k roku 2014 tak aj aktualna straca platnost)... otazkou je ci to je take prisne alebo sa da lekarska prehliadka dolozit aj teraz a nasledne si urobit AOP
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Sep 2017, 20:19

Pravdu povedať, AOP je nezávislé od lekárskej prehliadky
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa 5ko » 04 Sep 2017, 21:03

Mylím, že pred absolvovaním AOP, musíš predložiť aj potvrdenie o lekárskej prehliadke o spôsobilosti na výkon činnosti na elektrotechnických zariadeniach ,len už neviem, ako staré môže byť,či tri mesiace, alebo aktuálne k dátumu ...?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 04 Sep 2017, 21:09

Pri AOP práveže nie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 05 Sep 2017, 07:22

5ko: našťastie netřeba lekársku prehliadku. V tomto prípade nejde o tých 10-35€, čo si lekár vypýta, ale o fakt, že po 50 skoro každý má dáky zdravotný problém a "doktor poctivec" ti nesmie dať zelenú, pokiaľ máš hypertenziu a z toho možné závrate a iné problémy....takže rady nás starších by sa dosť rýchlo preriedili. A potom si profesijne v ..... A ten, kto si do 50 nezvýšil kvalifikáciu, tak už si ju asi ani nebude a ku skúškam nepôjde a je mu to jedno.

Osobne prehliadky beriem viac ako buzeráciu pre živnostníkov, než pre klasických zamestnancov. Aj keď elektrikára, zamestnanca v HPP, som ja osobne musel preradiť z jeho zdravotných dôvodov na inú prácu a on nakoniec dobrovoľne odišiel. 2x infarkt, posilovač na srdci, artritida a doniesol potvrdenie, že nesmie mať bezpečnostnú pracovnú obuv, ale "lahkú obuv", ako kedysi na vojne....a chodil mi v papučiach do výroby, kde boli válce a iné ťažké predmety.

fetin: to, čo robí tvoj zamestnávateľ, musí byť zaznamenané do osobnej knihy BOZP u vášho bezpečáka, alebo organizácie, ktorá pre vás túto činnost vykonáva. Čiže všetko je O.K. V zmysle zákonníku práce a iných vyhlášok je za to zodpovedný tvoj zamestnávateľ v plnom rozsahu.

Pokiaľ si vo vzťahu zamestnanec-zamestnávateľ, tak buď on ti zabezpečí absolvovanie přednášky, alebo si ju urobíš sám, ale vieš si zase v zmysle zákonníka práce požiadať o preplatenie nákladov spojených so školením. Aj čas strávený na prednáške je časom pracovným!

AOP nie je závislá/spojená s lekárskou prehliadkou. (našťastie)

Ak by si si bol napísal aspoň okres, tak sa ťa dalo nasmerovať kde sa môžeš prihlásiť.
S tou kontrolou je to tak, že ak ti platnosť osvedčenia vyprší a "oni" ti zmanipulujú dátum, tak sa při kontrole môžu obávať straty licencie na vzdelávanie. Je zo závislé na odvahe a drzosti.....

fetin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Sep 2017, 16:05

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa fetin » 05 Sep 2017, 12:47

ďakujem za odpovede, ale nejako som sa v nich stratil :)

- poslednú aktualizáciu osvedčenia som si robil v roku 2012
- tuším 2013 vyšla novela zákona, o povinnosti lekárskych prehliadok (ktorú museli všetci doložiť k platnému osvedčeniu k roku 2014), v prípade nedoloženia som sa dočítal, že aj aktuálne osvedčenia stratia platnosť...

čo to znamená v reáli? musím si urobiť teda nové 2dňové školenie + lekársku prehliadku, nie staršiu ako 6mesiacov aby som získal nové osvedčenie alebo môžem v kľude doložiť lekársku prehliadku z daného roka, keď vyšla novela zákona (keďže som do roku 2014 tak neučinil) a pokračovať v aktualizácii platného osvedčenia ktoré mi má vypršať 12/2017.

- záznamy lekárskych prehliadok mám u zamestnávateľa
- potrebujem zistiť či má zamestnávateľ vybaviť a) AOP alebo b) 2dňové školenie so skúškami na získanie nového osvedčenia
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 05 Sep 2017, 13:00

pravidelná lekárska prehliadka nemá nič spoločné s lekárskou prehliadkou vo vzťahu k práci, teda ak neboli tieto tvoje lekárske prehliadky špecializované na to, že si elektrikár s osvedčením, tak bohužiaľ, máš neplatné osvedčenie a musíš si to celé spraviť nanovo

niečo takéto
http://www.uvzsr.sk/docs/info/ppl/VZOR_ ... _pracu.pdf
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 05 Sep 2017, 16:38

fetin: Ak je pravda, že do 12/2017 máš platné osvedčenie, tak ti stačí AOP bez lekárskej prehliadky a to čo bolo predtím, nech ťa netrápi. V BA je AOP 13.9.2017 napr. a stojí cca 45€. Ty si zamestnanec, nie živnostník ako píšeš.


Pravidelná lekárska prehliadka ktorú vyžaduje zamestnávateľ a hradí ju zamestnávateľ je obsahovo zameraná vo vzťahu k pracovnému zaradeniu. To znamená, že moji elektrikári například chodili každý rok na kompletku a sekretárka, každé dva roky a mala kontrolu očného, lebo robila s PC. (ku gynekológovi po služobkách chodila na vlastný účet.... :oops: )

Všetko, čo sa povinne zapísalo do denníka BOZP bolo vo vzťahu k práci. Dokonca aj vstupná a výstupná prehliadka.

Chalani od chémie chodili každých 6 mesiacov (meď, H2SO4 a trojmocný chróm) a chalani od tlače kvôli toluénu a inej chémii na špecializované odbery a vyšetrenia každé 3 mesiace.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa juraj77 » 05 Sep 2017, 17:08

Prosím neukameňujte ma, mňa kameňuje život :)
chcem sa spýtať,v čom spočíva zdravotná prehliadka ? Respektíve, aká diagnóza by mi znemožnila robiť elektrikára 22 paragraf....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

fetin
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Sep 2017, 16:05

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa fetin » 05 Sep 2017, 17:19

- mam platne osvedcenie, posledna aktualizacia bola v Terno BA a ta mi plati do roku 12/2017
- uz som tam pisal pre istotu s tymto dotazom, zatial bez odpovede

ako si pisal som zamestnanec, len som nepochopil tej novele zakona vs predlozenie lekarskej prehliadky. konkretne ti co maju platne osvedcenia urobene pred rokom 1/2014 tak su povinny dolozit doklad o tejto prehliadke do konca roka 12/2014. Kto tak neurobil stava sa jeho osvedcenie neplatne.

- lekarsku prehliadku podla vzoru co je v prispevku vyssie mam resp. budem mat, takze je mozne ist klasika na AOP a dodatocne im dat doklad o prehliadke (z tej co vysla nova novela zakona, trebars z roku 2013) + novu lekarsku prehliadku kedze chcem iba aktualizovat osvedcenie?

ak sa neda dodatocne uz dolozit, tak to asi bude tak ako je to v prispevku vyssie co ma moc netesi :/

-- Spojený príspevok 05 Sep 2017, 17:23 --
juraj77 napísal:Prosím neukameňujte ma, mňa kameňuje život :)
chcem sa spýtať,v čom spočíva zdravotná prehliadka ? Respektíve, aká diagnóza by mi znemožnila robiť elektrikára 22 paragraf....
seroslepost, pretoze kvoli jednemu manikovi ktory inak zapojil kable ako mal s tou diagnazou tak musia mat vsetci povinne LP :biggrin:
0

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 05 Sep 2017, 18:18

juraj77: nikto ťa neukamenuje, cez internet sa nedá hodiť kameňom. (pozatiaľ iba virtuálne a to nebolí) Ak sa už cez net dá niečo hodiť, tak při pravom prednom repráku mám pohár na whisky.... :P Ďakujem a nazdravie.

Ale ak by si si otvoril prílohu hneď v úvodním príspevku a dočítal to na stranu č.2, tak by si vedel, čo oficiálne musí (má) lekár skontrolovať a posúdiť. ( to je kritika, nie kameňovanie.... :oops:)

Ale vo všeobecnosti sú to:
1. spontánne záchvaty, straty vedomia (spontánna synkopa), závraty, epilepsia, porucha eustachovej trubice = stabilita, rovnováha
2. potom to môžu byť aj očné vady (tupozrakosť, nadmerné dioptrie alebo porucha periférneho videnia) a iné drobnosti

Preto som napísal, že našťastie po skúškach pre AOP netřeba lekársky posudok.
Ale aj to sa časom bude meniť.

P.S.
U mňa elektrikár zapojil zle 12 žilový kábel preto, lebo nevedel, či je to žila č.6 alebo 9. Keď som mu povedal, že je tam čiarka u čísla, tak nevedel, či je nad, alebo pod. Tak som sa ho opýtal, či na čísle 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, a.t.ď. je čiarka nad, alebo pod. Odpoveď: AhÁÁÁ, takto som to do detailu neskúmal a nezamýšľal som sa nad označením...... preto je tam aj kontrola psychlóga a psychiatra. (par22, vek 41 rokov...)

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa eurobastler » 06 Okt 2019, 21:53

5 rokov som pracoval mimo odboru, vyhlaska 508 mi prepadla. Tento rok som si ju v marci urobil nanovo. Revizny technik, ktory pracuje pre nasu firmu mi tvrdi, ze som povinny sa podrobit lekarskej prehliadke vo vztahu k praci najneskor do konca tohoto roka. Na stranke slovenskeho elektrotechnickeho zvazu som nasiel nasledovnu informaciu:

Kód: Vybrať všetko

Držitelia osvedčení, sú povinní podrobiť sa lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci, ktorou sa posudzuje jej zdravotná spôsobilosť na prácu potrebnú na vykonávanie tejto činnosti, do piatich rokov odo dňa:
vydania osvedčenia,
vykonania predchádzajúcej lekárskej preventívnej prehliadky.
Osvedcenie bolo vydane v marci 2019, posledna lekarska preventivna prehliadka bola takisto v marci 2019.
Dokedy som povinny sa podrobit lekarskej prehliadke vo vztahu k praci?

Staci do marca 2014?
0
Obrázok

Napísať odpoveď