Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 10 Dec 2016, 23:27

ja mám §24 podľa 508/2009
ÚSO - úplný stredoškolský odbor?
to jest s maturitou? rozlišuje sa to aj podľa SOU a SPŠ ?
ja som SOU strojárske :biggrin:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 10 Dec 2016, 23:45

Odpoveď je vo Vyhláške 243/2012 Z.z. výňatok pre ÚSO link na Vyhlášku

@edit toto samozrejme nie je ÚSO
úplné stredné všeobecné vzdelanie s maturitou
úplné stredné všeobecné vzdelanie na gymnáziách

1. úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou a výučným listom

2. úplné stredné odborné vzdelanie - dosiahnuté absolvovaním vzdelávacích programov ukončených maturitou, pri ktorých žiaci získajú aj výučný list

3. úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou bez výučného listu

4. úplné stredné odborné vzdelanie dosiahnuté absolvovaním vzdelávacích programov ukončených maturitou pre absolventov učebných odborov

5. úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou (bez výučného listu)
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 11 Dec 2016, 00:08

PepeLopez napísal:Rozhodne ale - a to mi verím, každý elektrotechnik potvrdí - "poučená osoba", čiže osoba, ktorá naplnila požiadavky §20 Vyhlášky 508/2009 Z. z. pracovať na nn pod napätím nesmie - beriem bližšie nešpecifikovanú situáciu: "tu máš kľúč bež do rozvádzača" (ak sa mýlim, opravte ma). Čo je práca pod napätím nájdeme opäť veľmi presne napísané v 34 3100 (zámerne sa vyhýbam citáciám z noriem - je to spoplatnené, ja som si to nezaplatil)
a kam zaradíš takých učňov zo SOUE, ktorý oživujú zosilňovač napájaný zo siete, samozrejme pod napätím :ignore:
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 11 Dec 2016, 08:59

No ja by som v tomto prípade rozlišoval mn (50/120 už laik) a nn, resp. práce v blízkosti napätia nn. Na to predsa existujú v školách prevádzkové poriadky práce v "labákoch", žiaci samostatne určite len mn - kam by som zaradil práce na "oživovaní zosiku", hovoríme predsa o časti, kde budeme riešiť dajme tomu "stabík", nejaký "rozkmit" atď. až po "koncák" - a tam sme v pásme mn. Minimálne keď si ja pamätám - to ešte za socializmu - sme na labákoch mali obrovské stoly so zdrojmi, kde už trčali zdierky so zdrojom napätia v pásme mn, regulovateľné alebo pevné U a ak sme aj mali na stole zdrojovú časť zariadenia napájanú nn a trafo, tak zas sme u práce v blízkosti nn s dohľadom a pod dozorom a spomínam si, na "trsteničku", s ktorou kantor chodil a plieskal nám po rukách, keď sme mali meráky v ruke a pchali sme prsty tam kde sme nemali. Či, niečo sa zmenilo? Norma hovorí jasne - práce na nn pod napätím poučená osoba nesmie, zároveň, ale platí tuším 7.1.2 34 3100.

@EDIT > ...a to sme ešte mali pionierske domy a krúžky elektro, dnes sa to tuším volá centrum volného času, ale neviem, či sa dá nájsť aj taký čo robí elektro...
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 11 Dec 2016, 10:18

OHAJ:
my keď sme na SOU-Strojárskom čokoľvek robili, čo bolo už pod napätím, TV, AUDIO, ZDROJE a také podobné veci, tak sme to mali vždy napájané cez oddeľovacie transformátory, a každý pol rok sme boli preškolovaní a preskúšavaní z hľadiska bezpečnosti a podania prvej pomoci
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 11 Dec 2016, 10:38

Oddeľovacie trafo síce galvanicky oddelí narozdiel od autotransformátora fázu, ale napätie je stále v rozmedzí 0-230V~ čo spadá pd NN :!:
Zvyčajne je pri nich majster, mal by byť - snáď má ÚSO či VŠ s nejakým pararafom a každých 5r. si poctivo aktualizuje a kto to kontroluje ?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 11 Dec 2016, 11:22

v prvom rade je to vzdelávacia inštitúcia oprávnená vydávať potom osvedčenia, takže takéto veci by nemali byť u nich zanedbané
a ja som študoval v rokoch 1995/1999, vtedy ešte neboli povinné AOP
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 11 Dec 2016, 11:33

v tejto republike je toho veľa zanedbaného, napíš rovno žiadny kontrolný mechanizmus a evidencia prosto nefunguje

Btw.: na výške sme napr. merali prieraznosť materiálov, absolventi gymplov boli max. poučený, veselo tam boli v skúšobni:
transformátorová kaskáda 50 Hz, 1200 kV, 1500 kVA, skúšobné transformátory 100, 200, 350 kV;
impulzný generátor 100 kJ, atmosferický impulz 1,2/50 s do 2,5 MV, spínací impulz 250/2500 s do 1,5 MV;
tienená kabína so zabudovaným zdrojom do 100 kV;
kapacitné deliče napätia 300, 600, 1200 kV;
impulzný delič napätia do 2,5 MV;
Scheringove mostíky TETTEX typ 2801 a 2805;
merače výbojovej činnosti MUT8, MTE3 a mostíkový merací systém TETTEX;
mobilný systém pre diagnostiku elektrickej izolácie TETTEX a pod.

:twisted: ani tie "drahocenné" normy si nevedia preložiť, hlavne že ľudia platia a platiť budú !
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa martin knocik » 11 Dec 2016, 12:18

Btw.: na výške sme napr. merali prieraznosť materiálov, absolventi gymplov boli max. poučený, veselo tam boli v skúšobni:
Keď už kopeš do gymnazistov, mohol by si napísať koľko % z tých úžasných premyslovkárov malo osvedčenie na prácu nad 1000V.

je to predsa škola. boli tam sami alebo pod dozorom ? cielom výučby by mohlo byť aj ako bezpečne pracovať so smrtelne nebezpečnými zariadeniami. Aj v autoškole najskor jazdíte v aute s inštruktorom a až potom dostanete vodičák. Ani by som sa nedivil keby v dnešnej prediposratej dobe zakazali na školách prácu s vysokým napatím, chemické pokusy (REACH šikana), prácu s ostrymi nastrojmi v dielnach a pod.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 11 Dec 2016, 12:31

OHAJ napísal:Btw.: na výške sme napr. merali prieraznosť materiálov, absolventi gymplov boli max. poučený
v prvom rade ste mali predmet BOZP I. a BOZP II.
BOZP I. nemuseli absolvovať tí, ktorí už mali platné osvedčenie
BOZP II. museli absolvovať všetci, kvôli laserov a iným veciam
teda u nás n FEIke, po BOZP II. sme boli vo VN skúšobni na Trnávke v BA
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 11 Dec 2016, 13:11

Martin K.: no nik,
Merak: to súhlasí, síce niektorí čo mali §21 museli aj BOZP I., údajne z dôvodu nejakého blacklistu, že mali neprávom vydané osvedčenia (asi neboli elektro-odbory a aj tak im dali osvedčenia na strednej, neviem bližśie), potom im aj tak dali tú §21 ale až ak sa nemýlim v poslednom ročníku spolu s diplomom.
Inak aj tak nechápem , čo sa vlastne ráta do praxe - ak niekto si chce zarátať roky z firmy, ktorá ho nechala makať bez AOP sám sa vystaví možným sankciám, tak o čom to je - zánik elektrotechnikov na Slovensku ? Čo bude motivovať mladých ísť cestou, kde každých 5r. budete musieť znášať birokratický aparát a cálovať ak chcete ostať platný ?
0

Používateľov profilový obrázok
pufamuf
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Dec 2016, 08:58

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa pufamuf » 12 Dec 2016, 10:20

Takže k tomu, či môže niekto, kto má prax napríklad 3 roky ako poučená osoba "ísť" priamo na "revizáka": no nemôže

§ 25 Zápočet dĺžky odbornej praxe
(1)
Do dĺžky odbornej praxe samostatného elektrotechnika, elektrotechnika na riadenie činnosti alebo na riadenie prevádzky a revízneho technika vyhradeného technického zariadenia elektrického sa započítava čas vykonávania činnosti na príslušnom technickom zariadení elektrickom príslušného napätia a príslušnej triedy objektu. Ak čas vykonávania činnosti na príslušnom technickom zariadení elektrickom príslušného napätia a príslušnej triedy objektu bol prerušený na dlhšie ako tri roky, do dĺžky odbornej praxe sa započíta iba polovica času vykonávania tejto činnosti pred jeho prerušením.

STN 343100 presne definuje, ktoré činnosti vykonáva poučená osoba, ktoré elektrotechnik ....

Povedané v ľudskej reči:

Poučená osoba (osoba bez elektro vzdelania) nevykonáva činnosti pod napätím na zariadeniach napr. do 1000V AC a 1500V DC, na to máme par. 21 pre elektro-vzdelaného človeka bez praxe. A od získania par. 21 (tak ako som už písal toto mám z NIPu od pána čo má na starosti elektro) sa začne rátať prax v rozsahu v akom mu bolo osvedčenie vydané.
Osoba s elektro-vzdelaním mohla u niektorého zamestnávateľa vykonávať činnosti na určitých zariadeniach bez osvedčenia, ale to bolo riziko na nej a jej zamestnávateľovi (bezpečnostnom technikovi), že boli tieto činnosti vykonávané bez platného osvedčenia. Zamestnávateľ má mať "prehľad" o odbornej spôsobilosti a ak je potrebné o dátume poslednej lekárskej prehliadke vo vzťahu k práci. Ak takýto zamestnávateľ vydá potvrdenie o praxi, tak sám seba ohrozuje a vystavuje sa pokute, samozrejme ak by sa to niekomu chcelo preverovať :).

PS: revizák: musí mať maturitu, samozrejme elektro
0
Rád sa nechám poučiť od iných ... len dúfam, že vedia viac ako ja.

Používateľov profilový obrázok
pufamuf
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Dec 2016, 08:58

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa pufamuf » 12 Dec 2016, 14:48

K tým školám:

- Šštudenti elektrotechnických šškôl, ak užž pred nástupom do šškoly mali niektorý z par. 21 až 23, môžžu vykonávať obsluhu a prácu na elektrických inšštaláciách v rozsahu skôr získanej kvalifikácie,
- šŠtudenti elektrotechnických šškôl môžžu vykonávať takú obsluhu a prácu na elektrických inšštaláciách, ktorá zodpovedá ich postupne nadobúdaným odborným znalostiam, fyzickej zdatnosti a vžždy s dohľadom alebo pod dozorom osoby, určenej na vedenie ich odborného výcviku,
- šŠtudenti vysokých šškôl elektrotechnických sa počas šštúdia a iba v šškolských laboratóriách posudzujú takto:
a) šštudenti 1. a 2. ročníka po vykonaní poučenia za osoby poučené,
b) šštudenti 3. a vyšššších ročníkov, ak zložžili skúššky zo znalosti STN 343100 a potrebných pridružžených noriem (neviem, čo si pod týmto predstaviť, ja som nič také na škole nemal), za osoby znalé.

Pri výučbe v šškolských laboratóriách musí byť z dôvodu zaistenia bezpečnosti šštudentov zaistený odborný dozor tak, aby na jedného učiteľa (asistenta) pripadalo najviac 10 šštudentov. Učiteľ (asistent) musí mať najmenej kvalifikáciu znalej osoby s vyššou kvalifikáciou.
0
Rád sa nechám poučiť od iných ... len dúfam, že vedia viac ako ja.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osv.§21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z. po 5 r.

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Dec 2016, 15:56

pochopil som správne, že ak má osvedčenie platné 5r. a nestihne si ho aktualizovať, tak ak aj pracoval v elektroodbore celých 5 rokov - tak mu potom uznajú iba 2 a pol roka praxe a vlastne § 23 Elektrotechnik na riadenie činnosti alebo na riadenie prevádzky ak nemá VŠ tak ani nebude môcť ísť na také školenie, iba ak tak len do 1000V ?
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 12 Dec 2016, 17:34

Áno ak, pozor na dobu prerušenia - ak čas vykonávania činnosti na príslušnom technickom zariadení elektrickom príslušného napätia a príslušnej triedy objektu bol prerušený na dlhšie ako tri roky. Čiže ak som zabudol na AOP a prax som nevykonával dlhšie ako 3 roky, pri znovu získaní odbornej spôsobilosti sa započítava polovica z preukázateľnej praxe.

Iný príklad - mám osvedčenie na § 21 a ÚSO, ktoré som získal pred nástupom do zamestnania, po roku som odišiel zo zamestnania, kde som získal 1 rok praxe (alebo som zrušil živnosť) - ďalej nevykonávam žiadnu prax. Po 3 rokoch sa chcem znovu zamestnať, a získať vyššiu odbornú spôsobilosť napr. §22 ale prax bola prerušená na dlhšie ako tri roky, osvedčenie je stále platné (uplynulo 4 roky z celkových 5 rokov platnosti), ale na získanie § 22 sa započítava sa polovičný čas - pol roka z pôvodného zamestnania = nemôžem získať §22.

Hovorí o tom § 25 Zápočet dĺžky odbornej praxe Vyhlášky 508/2009 Z. z.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Dec 2016, 18:48

ak je prax preukázateľná a osvedčenie po platnosti ?
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 12 Dec 2016, 19:08

OHAJ napísal:ak je prax preukázateľná a osvedčenie po platnosti ?
Rozhodujúca je doba prerušenia praxe, ak nebola prerušená o viac než 3 roky, strata platnosti osvedčenia na to nemá vplyv. Prax, preukázateľná, bola vykonaná - opakujem, ak nebola prerušená na viac než 3 roky

Imaginárny príklad: Mám §23, vykonávam prax napr. 8 rokov a 3 mesiace, zabudol som na lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci. Moje osvedčenie stratilo platnosť. Spomenul som si 2 mesiace po termíne, do ktorého som mal vykonať prehliadku. Prihlásim sa na odbornú prípravu, dokladám prax 8 rokov a 3 mesiace, vykonám skúšky, získavam osvedčenie. Zároveň som sa vystavil riziku, že som vykonával činnosť bez osvedčenia po dobu 2 mesiacov (to keď som zabudol , že mám ísť na LPP).
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa OHAJ » 12 Dec 2016, 19:56

Jednou z najdôležitejších povinností zamestnávateľa na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je aj vykonávanie pravidelných školení zamestnancov. V prípade, že zamestnávateľ to má na háku alebo nechce pustiť prachy; má si elektrikár na vlastné náklady platiť školenia, aby náhodou nevykonával činnosť s osvedčením po platnosti ? Nedáme tomu chudákovi s minimálnou mzdou faktúru za kurz 100.- + lekársku prehliadku 25.- + pokutu 300.- a môže sa celý mesiac pásť ?! Čo mu ostáva, radšej držať hubu, ak nechce ešte aj o tú robotu prísť a keby niečo hrabať sa v rozvádzačoch pri vypnutom hlavnom vypínači či aj to nesmie ?
PS: PepeL.skús sa nachvíľu aj vžiť do situácie bežných robotníkov, myslíš že Zákonník práce je na ich strane ?
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 12 Dec 2016, 20:49

OHAJ napísal:...vykonávanie pravidelných školení zamestnancov...
Nemýliť si s pravidelným oboznamovaním zamestnancov - tzv. "BOZP" skupina 01.1 (BT určite potvrdia, ale elektrotechnici sú 05.1 a RT sú 05.2, tam je okrem toho, že sa majú zúčastniť ako iní zamestnanci toho tzv. "BOZP" majú navyše AOP)
OHAJ napísal:...má si elektrikár na vlastné náklady platiť školenia...
LP zamestnávateľ prepláca určite - má to v zákone. U odbornej prípravy na získanie a AOP si nie som istý, ale stretávam sa s tým, že to bez problémov hradí zamestnávateľ - neviem či je na to rozpočtová podpoložka, či fond.
@EDIT:
Rozpočtová podpoložka 637001 Školenia, kurzy, semináre, porady, konferencie, sympóziá
Patria sem napr. výdavky na školenia pracovníkov pri nadobúdaní nehmotného majetku, ako aj výdavky na prípravu pracovníkov - školenia pre budované prevádzky, účastnícke poplatky usporiadajúcim právnickým osobám pôsobiacim v príslušnej oblasti, stravovacie a ubytovacie náklady, odmeny za prednáškovú činnosť, nákup materiálu, publikácií a pomôcok na akcie, nájomné za prednáškové priestory, príp. iné náklady na akcie, okrem cestovného, ktoré sa klasifikuje pod 631.


Pzn.: To že to niekde stráži BT (papiere a termíny), je vecou organizačnej štruktúry a toho ako si to ukočírujú u konkrétneho zamestnávateľa, zatiaľ som stretol len šikovných BT, nemám negatívnu skúsenosť a predovšetkým BT chráni zamestnávateľa aj zamestnancov a predovšetkým sa na to treba pozrieť z pohľadu ochrany zdravia, života a majetku. Stále tvrdím, že JA som elektrikár, je to predovšetkým MOJE maslo, aby som si ustrážil, kedy mám ísť na AOP a kedy na LPP. AOP je okolo 50€ +/- a 20€ +/- za LPP = 70 € raz za 5 rokov, nie je veľa za to, že ma niekto uvedie do obrazu, čo je nové v legislatíve a čo nové v normách a či som stále fit. Nevraviac o tom, že v priebehu roku je plno konferencií elektrotechnikov, kde sa na prednáškach furt niečo nové človek dozvie (ELOSYS, SEZ-KES v PP a pod.)

Spýtam sa ťa inak, kto stráži papiere (termíny) a kto to prepláca živnostníkovi?
@EDIT> Ešte sa opýtam, čo by vyplatila poisťovňa z mojej životnej poistky mojej rodine, v prípade, že by som "radšej čušal" a nedajbože v situácii, kedy mám neplatné osvedčenie a spôsobil smrť sebe a zamestnávateľovi zároveň škodu na majetku, pri neopatrnom alebo nesprávnom vykonávaní činnosti elektrotechnika, zároveň - čo by vyplatila zamestnávateľovi, keďže bola spôsobená škoda? Je to určite extrémny prípad, v žiadnom prípade to neprajem ani sebe ani inému, ale predpokladám, že sa dá chápať, čo tým chcem povedať - musel by som sa spoliehať na jediné - veriť, že sa mi to nemôže stať...
OHAJ napísal:PS: PepeL.skús sa nachvíľu aj vžiť do situácie bežných robotníkov, myslíš že Zákonník práce je na ich strane ?
Konštatujem stav aký je v legislatíve - nehájim tu farby žiadneho zamestnávateľa, tiež som len zamestnanec..., podlieham rovnakej legislatíve a rovnakým podmienkam.

...opakujem, zúčastňujem sa diskusie a snažím sa odpovedať, ak si myslím, že som presvedčený, že dokážem odpovedať správne, zároveň, ak mi niekto preukáže, že sa mýlim, nemám problém prehodnotiť svoje konštatovania.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

alois

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa alois » 13 Dec 2016, 04:59

Pepe: príklad z praxe

Živnostník, kde v živnostenskom liste má viazané činnosti (OPOS), ale aj voľné činnosti ako informatívne merania, el.mont. práce, ale aj prenájom vozidla s vodičom a to mu vynáša viac, ako drážkovanie a kladenie káblov. Raz do roka namontuje jednu zásuvku a vymení vypínač, je elektrotechnik špecialista!
Ide si po 5 rokoch predĺžiť platnost osvedčenia.
Má dve platné osvedčenia:
- par.23, A, B, VN do 40kV - vydané organizáciou AAA
- o pol roka neskôr aj par.24 E2A - vydané organizáciou ABA)
(dokonca poznám osobu, ktorá má 2x par24 raz z PO a raz z NR!)

Ako mi niekto chce dokázať reálnu dobu praxe, keď pracujem sám na seba? Mať par.24 neznamená súkať mesačne X revíznych správ. Za 5 rokov nemusím vydať osobne ani jednu!

Napísať odpoveď