Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Merak » 07 Okt 2019, 04:39

Bez platnej lekárskej prehliadky by ti nevidali osvedčenie. Táto lekárska prehliadka platí 5 rokov, ale toto je lekárska prehliadka len vo vzťahu pre elektrotechnické osvedčenie, toto ale nemusí platiť pre zanestnávateľa vo vzťahu k pracovnému pomeru, kde si napríklad musíš robiť každé dva roky preventívnu prehliadku.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Okt 2019, 07:00

1. revízny technik pre vašu firmu NEMÁ čo do toho hovoriť, od toho má firma vlastného, alebo externého bezpečnostného technika.
2. tvoje osvedčenie je tvoje a tam platí každých 5 rokov, ale pozor ani to nie je pravda. Včera si bol O.K., dnes máš úraz z následkom, čo automaticky ruší tvoj papier, že si O.K. Následne musíš mať novú prehliadku!
3. klasická zdravotná prehliadka u obvoďáka má platnosť iba 3 mesiace.
4. zamestnávateľ má svoje povinnosti aj zo zákonníku práce a iných vyhlášok a MUSÍ nechať vykonávať podľa typu profesie lekárske prehliadky NA INTERNÉ ÚČELY a to v lehotách 6 mes. až 3 roky, podľa pracovného zaradenia.

Záver: pokiaľ to zamestnávateľ vyžaduje, si povinný sa prehliadky zúčastniť v pracovnom čase (platenom) na jeho náklady. Ináč je to porušenie klauzuly zákonníku práce a môžeš byť aj prepustený.
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 04 Feb 2020, 11:42

5ko napísal:Mylím, že pred absolvovaním AOP, musíš predložiť aj potvrdenie o lekárskej prehliadke o spôsobilosti na výkon činnosti na elektrotechnických zariadeniach ,len už neviem, ako staré môže byť,či tri mesiace, alebo aktuálne k dátumu ...?
Merak napísal:Pri AOP práveže nie.
Tu by som sa trochu pozastavil.

Podľa §16 ods. 8 Zákona 124/2006 Z. z. je tzv. "osoba oprávnená na výchovu a vzdelávanie" (t.j. subjekt, u ktorého absolvujem AOP) povinná uviesť v osvedčení dátum ukončenia AOP. Z toho plynie otázka - ako takýto subjekt zistí/overí, že predložené osvedčenie je platné, keďže starta platnosti osvedčenia je závislá aj od nevykonania lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci (LPP), podľa §16 ods. 11 písm. b) Z 124/2006 Z. z.?

Táto otázka sa dá položiť aj inak - môže takýto subjekt potvrdiť AOP na neplatnom osvedčení?

Z toho plynie, že držiteľ osvedčenia musí pri AOP preukázať aj jeho platnosť a v tejto súvislosti teda doložením potvrdenia o vykonaní LPP, čiže lekárskym posudkom (LP).

Zároveň, čo sa týka platnosti LP, áno, legislatíva vo vzťahu k osvedčeniam §21-§24 uvádza lehotu vykonania LPP do 5 rokov od
1. vydania osvedčenia
2. vykonania predchádzajúcej LPP
avšak je potrebné podotknúť, že sa môžu vyskytnúť práce, pri ktorých je držiteľ osvedčenia zaradený do takej kategórie práce (kategorizácia prác/riziká, faktory pracovného prostredia), kde je lehota na vykonanie ďalšej LPP kratšia ako v tejto súvislosti explicitne vyžadovaná doba 5 rokov (napr. hluk v KP 3) a zároveň pracovná činnosť (LPP vo vzťahu k práci) je činnosť na VTZE podľa §21-§24.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 24 Mar 2020, 17:33

V súvislosti s COVID-19 vydal NIP SR usmernenie nájdete na linku. Týka sa platnosti Osvedčení, ktorá by končila po 13.3.2020.

Plynúca lehota zostala de-facto "zmrazená" ku dňu 13.3.2020
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 31 Mar 2020, 19:31

5ko napísal:Stále mi to nejako nesedí, lebo sa splietajú dve možnosti.Teda preventívna lekárska prehliadka, ktorá nie je povinná,len je bezplatná a každý človek má na ňu raz za dva roky nárok a prepláca ju aj poisťovňa,len sú tam určité predpísané /uhrádzané/ vyšetrenia,
a druhá vec je - lekárska prehliadka potrebná ako potvrdenie zdravotného stavu a schopnosti na výkon určitej funckie,či pracovného zaradenia pracovníka.Tam sa už musí podla vykonávanej pracovnej činnosti špecifikovať rozsah vyšetrení pre výkon tej funkcie.
Preto som na začiatku napísal, že po absolvovaní tam vymenovaných povinných vyšetrení by aj elektrikár mohol letieť do kozmu,alebo robiť pilota na stíhačke,či rušňovodiča...ale aj umývača okien, či kopáča kanálov,lebo čo ak zinfarktuje v kanáli a trafí sa čekanom do gebule...
Akurát takto to paušalizovať na všetky činnosti kde hrozí aj hociaké malé nebezpečenstvo , je sakramentsky pritiahnuté za vlasy
/povedané slušne/

Spýtam sa chlapcov z firmy, čo nám zabezpečuje BOZP a OOPP,ako to vlastne je myslené,či sú v obraze. :wink:

No ja keď som bol naposledy na preventívnej prehliadke v jedne nemenovanej súkromnej sieti tak pri registrácii sa ma naozaj pýtali ci robím kozmonauta.... Ze toľko toho ešte nevideli....
0

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa kukinko » 01 Apr 2020, 07:54

tiez som nedavno riesil pripad lekarskej prehliadky na aktualizaciu ....

zmenil som lekara, teraz mam mladsieho lekara a predtym som mal uz asi dochodkynu lekarku...

ked som siel k starej lekarke, pozrela na mna, ci sa mam dobre, ci nemam nejake problemy ... buchla peciatku na papier od organizacie na skolenie a bolo hotovo...
Mlady lekar by ma poslal snad aj na kolonoskopiu len aby mal vsetky podklady a bol kryty, ze opravnene mi dal peciatku s vysledkom SCHOPNY na pracu elektrotechnika.
Kolega zas absolvoval obycajnu preventivnu prehliadku u svojho lekara a zaroven mu potvrdili aj papier na aktualizaciu...

Co sa lekarskeho posudku tyka, tak to velmi zalezi od lekara a jeho pristupu. No na druhej strane, je dobre sa obcas zaujimat aj o svoj zdravotny stav. Nie vsetky problemy clovek citi a vnima, tie ukazu len vysetrenia.
Teraz pocas pandemie by som do nemocnice ani nesiel, ktovie aky dlhy cas bude tento blazinec trvat, no nemyslim si, ze to bude "zazehnane" do 1-2 mesiacov...
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa PepeLopez » 10 Jún 2020, 11:13

Náplň LPP vo vzťahu k práci - teda to aké vyšetrenia majú byť uskutočnené sa rieši Odbornom usmernení Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky o náplni lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci uverejnenom vo Vestníku MZ SR vydanie 29-38/2016 z 2. novembra 2016. Rozsah lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci pri výkone činností elektrotechnika, samostatného elektrotechnika a elektrotechnika na riadenie činností alebo na riadenie prevádzky na vyhradených technických zariadeniach elektrických a pri výkone činností revízneho technika vyhradených technických zariadení elektrických je v tomto Vestníku v Prílohe 7 na str. 217-218.

Dôležité okolnosti LPP vo vzťahu k práci rieši §30f Zákona č. 355/2007 Z. z. a ďalšie. Zároveň LPP sa vykonáva na základe zamestnávateľom poskytnutých podkladoch o vykonávanej práci - Kategórie práce a riziká/faktory precovného prostredia. U zamestnávetľa ich vie BT a SZČO ich spravidla stanovuje v spolupráci s RÚVZ.

Lekár musí vykonať určite tzv. "Obligatórne" vyšetrenia a na základe rizík/faktorov prac. prostredia rozhodne o doplnkových "Fakultatívnych" vyšetreniach.

No a vzhľadom na to, že zdravie nie je nemenné, prijal sa status opakovaných lekárskych prehliadok.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

martinius96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 22 Feb 2020, 01:51
Bydlisko: Poprad

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa martinius96 » 27 Máj 2021, 20:11

Ahoj, v roku 2016 som na strednej škole získal §21 - elektrotechnik.
Bolo to v rámci predmetu Elektrotechnická spôsobilosť, ktorého absolvovaním sme sa mohli uchádzať o získanie paragrafu.

Teraz ho budem potrebovať predĺžiť, aby som ho nestratil.
Som študent VŠ, nemám pracovný pomer vo vzťahu k danému paragrafu.
Podľa toho, čo som pochopil v predchádzajúcich príspevkoch potrebujem absolvovať Aktualizačnú odbornú prípravu elektrotechnikov, kde doložím potvrdenie o prehliadke nie staršie ako 6 mesiacov.
.
Je tam rozsah dovolenej činnosti:
  • E5 - elektrické prípojky, v objektoch triedy "A" bez nebezpečenstva výbuchu
Dátum overenia odbornej spôsobilosti je 6. jún 2016.
Znamená to, že do 6. júna 2021 to musím mať absolvované, alebo do konca mesiaca jún t.j. 6/2021?

Respektíve by mala byť platnosť spôsobilosti predĺžená o trvanie núdzového a mimoriadneho (v súčasnosti stále v platnosti) stavu?
Viz: https://www.ip.gov.sk/oboznamovanie-zam ... -covid-19/
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Strata platnosti osvedčení par 21-24 vyhl. Č. 508/2009Z.z.

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Máj 2021, 06:02

V Poprade a aj v Prešove máš najbližšie akreditované vzdelávacie organizácie, treba sa priamo informovať u nich. (neviem kde študuješ, preto podľa bydliska)

P.S. Samostatná E5 ti v živote moc nepomôže. Treba si ju rozšíriť na E2 popri aktualizácii.
0

Napísať odpoveď