Cu a AL vodič v jednej svorke

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa rudko » 27 Okt 2014, 14:39

0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 27 Okt 2014, 14:40

aj tak sa to dá, dať svorky určené pre daný materiál vodiča a prepojiť ich prepojkou

EDIT: Rudko ma predbehol :agree:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

amater23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 14:22

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa amater23 » 27 Okt 2014, 15:02

OK a pre buducnost, existuje sposob ako do jednej svorky (istic, chranic...) vlozit dva vodice rozneho priemeru? Videl som "riesenie" v novej EL instalacii kde elektrikar mal napojene v jednom istici 2.5mm a 4mm CYKY. Aby zabezpecil pevny spoj do svorkovnice vlozil niekolko kuskov 2.5mm vodicov. Takze v jednej svorke bol 4mm, 2.5mm vodic a napr. 10x 2.5mm kuskov vodicov co po dotiahnuti svorkovnice zabezpecilo pevny spoj, no bolo to nepekne a neviem ci je to z hladiska bezpecnosti mozne. Taktiez je ok mat v jednej rozvodnici TN-C a TN-C-S siet?

Vdaka.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 27 Okt 2014, 15:30

To amater23:

Nejprve k tvé poslední otázce, v tuto chvíli je již v rozváděči pouze systém TN-C-S.
A k té prasárně... :thumbdown:
když se už sejdou v rozváděči různé průřezy vodičů, tak je nejlepší je dát do jiných přístrojů každý zvlášť a ty pak mezi sebou propojit hřebeny s vydličkovou svorkou v horní části.
0

amater23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 14:22

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa amater23 » 27 Okt 2014, 16:07

elmara dakujem za kritiku, viem ze som vedome spravil chybu, zobral peniaze a odisiel :| No aj napriek tomu mi nemozes upriet snahu to vyriesie a na moje naklady.
Neviem ci si ma spravne pochopil ale v rozvadzaci je TN-C aj TN-C-S. Povodna TN-C ostala zachovana, takze nejde cez prudovy chranic. V byte su tahane len dva vodice L a PEN, takze bez kompletnej rekonstrukcie nie je mozne spravit len TN-C-S siet. Kuchyna ktoru som prerabal ma vodic CYKY - 3Cx2.5, preto som tam spravil TN-C-S siet.
Co sa tyka tych vodicov, povodne som planoval priviest privod ku isticu ktory je prepojeny listou v spodnej casti a z vedlajsieho istica ktory ma volnu svorku spravit privod ku prudovemu chranicu. No privod zo steny mal cca 10cm takze by som ho aj tak musel predlzit ale to ma neospravedlnuje.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 27 Okt 2014, 19:31

To amater23:

Já jsem nekritizoval tebe, ale...
amater23 napísal:Videl som "riesenie" v novej EL instalacii kde elektrikar mal
Jinak, když máš v jednom rozváděči TN-C a TN-C-S, tak je to pouze TN-C-S. U tohoto pozor...
v takovém případě musí být vodič PEN barevně doplněn, tak aby byl odlišen od vodiče PE.
0

amater23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 14:22

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa amater23 » 27 Okt 2014, 19:45

V pripade znacenia PEN vodica, nepostacuje na prepojovaci mostik napisat pripadne nalepit znacenie PEN? Pokial nie, existuje nejaky pripravok, buzirka ktorym by som mohol oznacit existujuce zelene vodice ze sa jedna o PEN vodic? Taktiez mam este otazku, pri prerabke starej instalacie je potrebne osadzovat aj zvodic prepatia a hlavny vypinac? Alebo je to len doplnkova ochrana?
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 27 Okt 2014, 21:52

K tomu vodiči PEN, prodávají se buďto návlečky na vodiče nebo i smršťovací bužírky v modré barvě. V nouzi by se dala použít i modrá elektrikářská izolačka.
K té přestavbě staré elinstalace...
nevím, jak to máte v STN, ale v našich ČSN se nemusí používat hlavní vypínač, pokud jde o bytový rozváděč do 25 A.
Co se týká přepěťovek (SPD), toto téma se tu nedávno řešilo a je to na dlouhé vyprávění. :)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 27 Okt 2014, 22:47

skús použiť toto alebo niečo obdobné:
http://www.elektroodbyt.cz/homepage-det ... u?id=13336

a čo sa týka tej PEN zbernice a PEN vodičov, tak robí sa to aj tak, ako písal Elmara, na ZŽ vodič dáš svetlo modrú pásku, aby si vedel rozoznať že to nie je PE vodič ale PEN
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 28 Okt 2014, 06:37

To Merak:
Koukal jsem na tvůj odkaz, na ty svorkové nástavce..., to si dělaj lidi prdel s tou cenou ne ?
Takový prachy za tři kousky... 8O
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 28 Okt 2014, 08:21

nuž no čo už :)
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

amater23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 14:22

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa amater23 » 28 Okt 2014, 11:20

Este mam taku otazocku, mal by som v uvedenom byte menit zasuvky a vypinac coho sa dost obavam.
Mal som moznost nahliadnut do jednej zasuvky a ostal som zhrozeny. Zasuvka v kupelke pripojena ku 10A isticu PEN vodic bol tak blizko fazoveho vodica ze bol znacne opaleny a poskodeny. Ked som sa pytal ci nespozorovali majitelia nejaky problem, odpoved bola ze im obcas pri zasunuti spotrebica vyhodilo istic... Zo zasuvky bol natiahnuty ocelovy lankovy vodic (uplne cireny, bez dutiniek) do WC kde bola zasuvka pre pracku + 2.5mm 4 zilovy CYKY - (dva fazove vodice neboli zapojene... pouzili vodic aky bol po ruke) pre celu kuchynu. Docasne som to opravil tak ze som pouzil na 4mm AYKY wago svorku (bez pasty :confused: ) na priemer 4mm a prud 41A z ktorej som do zasuvky priviedol N a PE vodic.
No ako riesite takuto katastrofalnu situaciu ked majitel nie je schopny pochopit ze aj po vymene zasuvky nemoze kludne spavat?
Je pouzitie wago spojky na predlzenie vodica o 3 cm ok? existuje lepsi sposob? Taktiez v byte som celkom plytke krabice a wago spojka sa tam nezmesti. :cry:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 28 Okt 2014, 11:54

ak sa niekedy zapletieš s takýmito ľuďmi, čo si nevedia dať poradiť, a stále si melú svoje, lebo im to tak povedal sused, čo to ani nevidel, ale kedysi pred 30 rokmi robil niekedy niečo okolo elektirny, tak od takýchto ľudí radšej ruky preč, len im pekne vysvetliť, že je to zle, že vymeniť zásuvky nestačí, že je problém v kábloch, ktoré sa rozpadávajú a že treba celú elektro inštaláciu prerobiť
lebo nakoniec budeš iba ty na vine, lebo iba oni majú svoju pravdu, a ty sa môžeš obhajovať akokoľvek odborne, nepomôže to
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Samanko » 28 Okt 2014, 12:02

amater23 napísal:Zo zasuvky bol natiahnuty ocelovy lankovy vodic
To je aký vodič ?
amater23 napísal:No ako riesite takuto katastrofalnu situaciu ked majitel nie je schopny pochopit ze aj po vymene zasuvky nemoze kludne spavat?
Musíš dodať aj revíznu správu k tomu dielu ? Ak nie, tak no stress, len mu to kludne povedz bez neakych tajnosti a nezabudni dodat, ze je to nespravne urobene a ze v ziadnom pripade neberies ziadnu zodpovednost. Vymena vypinacov a zasuviek je preneho potom cisto len image-ova zalezitost ktora nic nepokazi ale ani neopravi.
Pokial musis dodat reviznu spravu tak to odmietni bez rekonstrukcie.
amater23 napísal:Je pouzitie wago spojky na predlzenie vodica o 3 cm ok? existuje lepsi sposob? Taktiez v byte som celkom plytke krabice a wago spojka sa tam nezmesti. :cry:
Dá sa zalisovať spojka, nato vsak potrebujes lisovacie kliest (daju sa vsak kupit cisto manual za pár korun).
for example: http://www.elektro-svitidla.com/konekto ... 021802.php
Avšak vodič sa nikdy nenadpája 3cm, lebo je stále krátky. Keď ho už nadpájaš, tak nadpoj viac - aby pri neakom servise sa dal strojček s pripojenými vodičmi stiahnuť dole a "hrabať sa vo vagovkách" bez toho, aby tam zavadzal.
amater23 napísal:dva fazove vodice neboli zapojene...
Len taky detail: pouzivaj farby vodičov. Fázový vodič je fázový vtedy, keď je v ňom fáza alebo je na fázu určený (pripojený).
V čiernom či hnedom však môže byť podstatne viac :)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 28 Okt 2014, 12:13

alebo ak požadujú aj revíznu správu, tak im ju daj, a jasne sa v nej vyjadri, že elektrická inštalácia nie je spôsobilá na bezpečnú prevádzku a že v rámci ochrany ľudí a majetku odporúčaš jej plné odstavenie, a že kópiu revíznej správy posielaš aj na distribučnú službu, bytovému družstvu a energetikom
možno sa vtedy uvedomia, keď budú bez elektriny
bo aj toto sa už stalo

-- Spojený príspevok 28 Okt 2014, 13:25 --

v poriadku, z druhej strany, stalo sa aj mne, že do starej hliníkovej elektro inštalácie chcela tetuška strašne povymieňať zásuvky a vypínače za nové, také, ktoré sa jej páčili a ktoré chcela, boli na wago svorky, vtedy ešte nepoužiteľné na hliníkový vodič
spravil som to tak, že som vybral pôvodnú zásuvku, dal som tam svorkovnicu (http://obchod.edison.sk/index.php?act=v ... uctId=2152), v nej som pospájal pôvodné hliníkové vodiče, tam som zapojil aj nové medené vodiče, na túto svorkovnicu som dal krabicu, cez vyvŕtanú dieru som prepchal medené vodiče, uchytil, pripevnil zásuvku, do ktorej už boli zapojené medené vodiče
vyzeralo to tak, ako to vyzeralo, lebo nakoniec zásuvka skončila na omietke, ale zásuvky a vypínače boli také, aké chcela, aj s peknou dizajnovou krabicou na stenu

P.S.: tam som mal ale to šťastie, že tie vodiče boli v dobrom zachovalom stave, a že do toho nebolo nijak zasahované
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 28 Okt 2014, 13:24

Já to vidím i u sebe doma, byt v pronájmu a dělej tam něco. Štěstí, že alespoň rozvody v panelu jsou můstkem CYMY 2x2,5 zásuvky a 2x1,5 světla. Jinak jádro je katastrofa, taky zatím používám nouzové řešení ve formě Wagovek, ale ty krabice jsou moc nízké.
Mám v plánu protáhnout alespoň obvody jádra novými CYKY, ale mám navíc pakárnu ve formě bytového rozváděče umístěném ve společném
chodbovém rozváděči JOP II. Opravdu v paneláku to není prdel, toto všechno.
A investovat do nějaké větší akce, bych byl blázen, když to není moje. Jsou lidi v pronájmu, co si například předělávají komplet jádro a k tomu ještě kuchyň.
0

amater23
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Okt 2014, 14:22

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa amater23 » 28 Okt 2014, 14:08

Samanko napísal:To je aký vodič ?
Moja chyba, pripadalo mi to tak na prvy pohlad. Je dost mozne ze to bol medeny vodic, osetreny nejakou povrchovou upravou proti oxidacii (neskusal som to oskrabavat). Bol v gumenej izolacii a samotne vodice-lanka boli cierne a po kontakte s pokozkou sa to cierne zafarbenie prenieslo na pokozku.
Samanko napísal:Musíš dodať aj revíznu správu k tomu dielu ? Ak nie, tak no stress, len mu to kludne povedz bez neakych tajnosti a nezabudni dodat, ze je to nespravne urobene a ze v ziadnom pripade neberies ziadnu zodpovednost. Vymena vypinacov a zasuviek je preneho potom cisto len image-ova zalezitost ktora nic nepokazi ale ani neopravi.
Pokial musis dodat reviznu spravu tak to odmietni bez rekonstrukcie.
Reviznu spravu sice dodat nemusim, jednak na to nemam opravnenie a nemam dostatok skusenosti aby som si na to trufol. Buhuzial v skole ma ucili "ako sa to robilo" ucebnice boli cez 20 rokov stare takze nic... Robil som si nedavno §23 ale no, neviem ci sa mam smiat alebo plakat, ale "skolenie" trvalo tri dni a preberali sa tam take primitivne veci ako napr. aky je rozdiel medzi modrym a hnedym vodicom. Proste nic co by pre mna bolo prinosom, ale "mam papier :thanks: "
Taktiez poznam elektrikara ktory ma §23 XX rokov skusenosti ale pre predstavu, jeho nazor "ked vypina prudovy chranic je potrebne odpojit od zasuvky uzemnenie, ved aj tak to pojde..."
Preto mi ostava uz len internet :ignore:

No co som chcel povedat, to ze sa to nebude revidovat neznamena ze si mozem dovolit to odflaknut, jednak by som nad tym musel stale premyslat a obavat sa ze sa nieco stane. A to ze sa ustene dohodneme ze "ja som tam nebol" v pripade vaznejsieho problemu nehra rolu. Beriem to tak ze ako osoba s platnym opravnenim a zdravou logikou si nemozem dovolit svojvolne obchadzat a opravovat normy, je to pre mna svate pismo :twisted:
Samanko napísal:Dá sa zalisovať spojka, nato vsak potrebujes lisovacie kliest (daju sa vsak kupit cisto manual za pár korun).
for example: http://www.elektro-svitidla.com/konekto ... 021802.php
Avšak vodič sa nikdy nenadpája 3cm, lebo je stále krátky. Keď ho už nadpájaš, tak nadpoj viac - aby pri neakom servise sa dal strojček s pripojenými vodičmi stiahnuť dole a "hrabať sa vo vagovkách" bez toho, aby tam zavadzal.
Mam klieste na krimpovanie izolovanych, neizolovanych konektorov, dutiniek... Ale pravdu povediaz som pevny vodic este neskusal lisovat, zijem v presvedceni ze su to konekotry na lankove vodice.
Samanko napísal:dva fazove vodice neboli zapojene...
Len taky detail: pouzivaj farby vodičov. Fázový vodič je fázový vtedy, keď je v ňom fáza alebo je na fázu určený (pripojený).
V čiernom či hnedom však môže byť podstatne viac :)
Moja chyba, mam pocit ze to bol vodic 4Bx2.5mm a dve farby urcene pre fazove vodice neboli zapojene.

-- Spojený príspevok 28 Okt 2014, 15:23 --
Merak napísal:v poriadku, z druhej strany, stalo sa aj mne, že do starej hliníkovej elektro inštalácie chcela tetuška strašne povymieňať zásuvky a vypínače za nové, také, ktoré sa jej páčili a ktoré chcela, boli na wago svorky, vtedy ešte nepoužiteľné na hliníkový vodič
spravil som to tak, že som vybral pôvodnú zásuvku, dal som tam svorkovnicu (http://obchod.edison.sk/index.php?act=v ... uctId=2152), v nej som pospájal pôvodné hliníkové vodiče, tam som zapojil aj nové medené vodiče, na túto svorkovnicu som dal krabicu, cez vyvŕtanú dieru som prepchal medené vodiče, uchytil, pripevnil zásuvku, do ktorej už boli zapojené medené vodiče
vyzeralo to tak, ako to vyzeralo, lebo nakoniec zásuvka skončila na omietke, ale zásuvky a vypínače boli také, aké chcela, aj s peknou dizajnovou krabicou na stenu

P.S.: tam som mal ale to šťastie, že tie vodiče boli v dobrom zachovalom stave, a že do toho nebolo nijak zasahované
Je to tiez zaujimave riesenie, ale oni to chcu vymenit bez akehokolvek zasahu vratane vrtania, kedze je tam plytka krabica, musel by som ju vybrat a vyhlbit otvor pre novu. Co neprichadza do uvahy. Najviac sa obavam toho ze nejaky vodic sa zlomi pripadne bude kratky, odpaleny... a ja budem zly, uz len z principu ze som "mlady" :cry: .
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 28 Okt 2014, 15:08

Taktiez poznam elektrikara ktory ma §23 XX rokov skusenosti ale pre predstavu, jeho nazor "ked vypina prudovy chranic je potrebne odpojit od zasuvky uzemnenie, ved aj tak to pojde..."

hehe, ja poznám podobného elektrikára, ktorý mi do TN-C sústavy zapojil RCD tak, že namiesto N vodiča dal PEN, a povedal, že to je v poriadku, že to tak môže byť, že o to tak dáva všade
no asi sa ešte nestretol s prípadom, kedy pri vybavení RCD ostal kontakt fázového vodiča zlepený, a odpojilo iba N, keby jemu toto spraví, tak odpojí PEN vodič a na kostru spotrebiča sa dostane nebezpečné dotykové napätie
takže, to že niekto má xx rokov praxe neznamená, že to je elektrikár, skôr iba montér elektro inštalácií
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 28 Okt 2014, 15:43

To Merak:
Ono je to těžké, elektrika má hodně odnoží a nikdy, byť zdatný a léty zkušený elektrikář nemůže zvládnout všechny oblasti. Například elektrikář, který celý život dělá montážníka bytových instalací, bude zápolit při návrhu zapojení nějakého stroje a pod. Jde jen o to, přiznat si, že danému problému nerozumím a buďto se někoho zeptat nebo si o tom něco přečíst.
Při případném machrování, že člověk rozumí všemu, si pak dělá pěknou ostudu. Co je lepší, přiznat, že tomu nerozumím nebo být za blbce ? :pain:
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Samanko » 28 Okt 2014, 16:08

amater23 napísal: No co som chcel povedat, to ze sa to nebude revidovat neznamena ze si mozem dovolit to odflaknut, jednak by som nad tym musel stale premyslat a obavat sa ze sa nieco stane. A to ze sa ustene dohodneme ze "ja som tam nebol" v pripade vaznejsieho problemu nehra rolu. Beriem to tak ze ako osoba s platnym opravnenim a zdravou logikou si nemozem dovolit svojvolne obchadzat a opravovat normy, je to pre mna svate pismo :twisted:
Ja som to takto nemyslel. Myslim to tak, ze pokial to oni nechcu natahat nanovo, tak ty im to netahaj. Ale povedz im, ze je to zle.
Neurob nic zle ! - to je hlavne. Ci si tam bol ci nebol ta trapit vazne nemusi... Ja to myslim tak, ze ak chce vymenit zasuvky tak kludne - pokial to urobis odborne a nic nepokazis. To, ze maju nevyhovujucu elektroinstalaciu im povedz. Ty sa ale za nich nemozes rozhodnut ci im ju opravis, alebo nie = v dnesnom svete je pan ten, kto plati a zadarmo niekomu robit sluzbu je predsa blbost v takomto pripade.
Mne sa to tazko pise ked som to nevidel. Vies, vymenit zasuvku niekde, kde je stary AL vodic alebo nieco je ina vec ako ked sa tie vodice uz rosypaavaju. Neviem aky typ zasuviek/vypinacov tam chce atd atd .. To bolo len obrazne, ze sa nemas bat nechat im to tak, ako to bolo - je to ich problem.
amater23 napísal:Mam klieste na krimpovanie izolovanych, neizolovanych konektorov, dutiniek... Ale pravdu povediaz som pevny vodic este neskusal lisovat, zijem v presvedceni ze su to konekotry na lankove vodice.
To, co som ti postol su na vodice pevne :wink: Dutinkovac a kliesne na izolovane spojky su nieco ine, napriklad toto su ony = ale toto je profi - najdi si lacnejsie ak nemas (tie na izol.konektory asi budu ony, skus dat typ)...ale myslim tento typ:
http://files.nelo.webnode.sk/200000093- ... da/lir.jpg
Tie spojky, do nich pevny vodic a prelisovat :thumbup:
Ale toto je spojka CU-CU, nesmies v nej mixovat materialy !
amater23 napísal:a ja budem zly, uz len z principu ze som "mlady" :cry: .
Na toto sa vykasli, taketo zakazky su blbe pre kazdeho. Zavolaju si niekoho ineho, ten im to odmietne a na rekontrukciu im tresne cenu ze sa im ciferniky pretocia..alebo si zavolaju fera z krcmi a potom sa treba natom len zasmiat.
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 28 Okt 2014, 19:42, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok