Cu a AL vodič v jednej svorke

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Samanko » 29 Aug 2014, 11:01

Merak, mas staru normu. Kuk do STN 33 2000-5-52 - 4/2012
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 29 Aug 2014, 12:58

To som si všimol, že mám starú normu, bohužiaľ novú este nemám.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Aug 2014, 13:48

Ked tu bola rec o tej korozii. "Venceky" nemali nahodou hlinikovy ten pliesok, aj skrutky? A na N svorku bol medeny pliesok a tiez hlinikove skrutky. "Cokolady" tak isto, este aj na nich je napisane ze CuAl, medene vnutro a hlinikove skrutky... Tak preco nemozu byt pod jednou skrutkou Cu+Al?
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa jmalik93 » 29 Aug 2014, 15:52

A čo keď sa Al vodič s Cu vodičom spoja s Wago svorkou? Je to bezpečnejšie ako s klasickou "čokoládkou" ?

Obrázok

Keď nám minulý rok prerábali v byte elektrinu tak používali len tieto Wago svorky ale už všade máme len meď , musím povedať že to je dosť šikovné.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Aug 2014, 15:59

Waga su kazdopadne lepsie na Al vodice ako akakolvek skrutka. Dokonca pri pouziti nejakej elektro vazeliny spoj Al-Cu odporuca aj vyrobca.
SOm zvedavy jak je to s tym minimalnym prierezom.
Edgar napísal:Ked tu bola rec o tej korozii. "Venceky" nemali nahodou hlinikovy ten pliesok, aj skrutky? A na N svorku bol medeny pliesok a tiez hlinikove skrutky. "Cokolady" tak isto, este aj na nich je napisane ze CuAl, medene vnutro a hlinikove skrutky... Tak preco nemozu byt pod jednou skrutkou Cu+Al?
Bludy, v tych vencekoch nie je ani Al a ani Cu. Na N a PE sa dava mosadz na ostatok pozink, srubky su detto pozink. Ja AC-durky vyuzivam tak, ze ich otvorim, vydlabem tie venceky ktore zahodim a dam tam waga :D. AC durka ma tu vyhodu ze ma velmi slusne krytie ked sa spravne spravia prechody dovnutra (IP67). Keby si videl niekedy ACdurku kdesi z fajnej vlhkej sachty, hned by si vedel ze o hlinik sa nejedna ani nahodou. Videl som spoje, ktore boli tak zhrdzavene, ze skrutky neslo ani povolit. Tam samozrejme patri bud gelova spojka s odbockou alebo ked len cisto spoj tak zmrstovacia buzirka a lisovacie spoje.
Ono sice maju ACdurky IP67, ale tie prechody dovnutra musia byt spravene velmi precizne. A dokonca ani v tom pripade im dlhodoby pobit v extremnom vlhku a spine urcite neprospieva. Casom sa ta vlhkost dovnutra aj tak nejak dostane a uz to na tej zmesi kovov koroduje vo velkom. Zato ak sa jedna o bezne sachty, ktore su viac menej suche tak pouzivam ako som spomenil AC-durku + wago. Alebo aj niekde vonku na stene atd, tam to plne postaci. Tam by stacil aj kovovy vencek. Ale tiez by som ACdur + wago nepouzil v priestore s trvalou vodou, kondenzom na stenach a podobne. Tam jedine ako som spomenul nerozoberatelne pevne spoje. A vzdy a vsade RCD a pokial mozno vyhradene RCDcka a istice pre konkretne "narocne" obvody.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 29 Aug 2014, 21:51

Tu kontaktní pastu taky používám. Většinou do páčkových Wago s Al vodiči.
Prílohy
kontaktní pasta.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Aug 2014, 22:20

No toto presne som myslel. Tie packove wago, to je uplne TOP vyrobok na spajanie vodicov :) Da sa tam dat hocico, lanko, drot, Al, Cu vsetko hocjakych prierezov (do urciteho maxima samozrejme) a ono to spolahlivo spoji .
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

alois

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa alois » 30 Aug 2014, 04:43

Edgar napísal:Ked tu bola rec o tej korozii. "Venceky" nemali nahodou hlinikovy ten pliesok, aj skrutky? A na N svorku bol medeny pliesok a tiez hlinikove skrutky. "Cokolady" tak isto, este aj na nich je napisane ze CuAl, medene vnutro a hlinikove skrutky... Tak preco nemozu byt pod jednou skrutkou Cu+Al?
Napríklad STN EN 62 305 pojednáva pri bleskozvodoch tak isto o rôznych kombináciách materiálov. Ide iba o koróziu, ktorá vzniká elektrolytickým procesom-chémia. Nie je presné tvrdenie na jednej svorke, ale priamy dotyk medzi dvomi vodivými materiálmi. Čiže ak máš wago či čokoládku, prečo nie. V paneláku v stene máš AL a luster lanko CU. Asi by sme nesvietili. Spoj nesmie mať priamy dotyk týchto dvoch materiálov.

Hliníkové rozvody.....pokiaľ správne nadimenzuješ prívodnú kabeláž, je to O.K. aj pod zemou a aj omietkou. Nadomietkovo môže nastať problém podľa priestoru a požiarneho predpisu. Je to lacnejšie a straty vo vedeniach sú rovnaké.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Aug 2014, 10:51

Ja by som z toho veľkú vedu nerobil... Je celkom bežné, že prívody do domu sú riešené NAYY 4x25 do ELM a odtiaľ to ide CYKY 5x16. PEN vodič sa v ELM stretáva s Cu vodičom. Myslím, že čukoladkou nadpojiť Cu a Al sa dá bez problémov.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 31 Aug 2014, 15:16

Drakoush napísal: Myslím, že čukoladkou nadpojiť Cu a Al sa dá bez problémov.
Problém vidím v tom, že hliníkový vodič malého průřezu (1,5-2,5-4) je do "čokolády" moc měkký !
Ještě byly dobré ty staré bakelitky, které měly pod šroubkem ohnutou podložku, ale do nynějších svorkovnic, které mají POUZE šroubky bych Al vodič nedal.
V paneláku při výměně čehokoliv těsně nad starou "čokoládou" vodiče ustřihnu a nadpojuju jedině přes Wago. Nevýhoda je někdy v dost mělkých krabicích, které se v panelácích používají. Toto je spíše problém krabic v umakartu.
0

skrat
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Aug 2014, 17:48

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa skrat » 18 Sep 2014, 13:56

Je tu mnoho príspevkov ako spájať meď z hliníkom alebo že sa to nemá robiť tak ako bolo opísané vyššie ALE nikto tu nenapísal jediný predpis ktorý toto zapojenie hliníkového a medeného vodiča do jednej svorky spolu zakazuje. Ak nie je STN ktorá by to zakázala je z hľadiska revízie tento spoj v poriadku. Ak píšem závadu tak píšem ..... je v rozpore s STN xxx článok xxx . Ale na toto zrejme žiadna STN nie je. Nemôžem do závad napísať - zapojenie hliníkového a medeného vodiča v na ističi IJ 6A je nevyhovujúce lebo to všetci elektrikári vedia. S týmto by ma asi vysmiali.
0

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 18 Sep 2014, 18:14

Tak jsem hledal, až jsem něco o spojení Al s Cu vodiči našel...
Jedná se o TNI 37 0606 "mechanické spojování hliníkových vodičů a hl. vodičů s měděnými vodiči"
Není zakázáno je navzájem spojovat, ale musí být dodrženy určité podmínky, viz. příloha.
Prílohy
Spojení Al a Cu.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Sep 2014, 23:08

Pamätám sa, ako som n adával na tie pliešky v čokoládkach,lebo tam často zavadzali,ale oni mali svoje opodstatnenie hlavne ak sa do nich zapájali lankové vodiče,alebo tie spomínané hliníkové.
Dnes je to jednoduchšie pre výrobu,ale práve dotiahnutie hliníka skrutkou tak ,aby bolo cíťiť, že skrutka drží ,spôsobí jeho deformáciu,tak že ho buď odstrihne hneď,alebo v horšom prípade len natrhne štruktúru kovu a po čase to tam odpáli.
To je tak, ked starí výrobcovia kvality vymierajú a novím nejde o kvalitu,ale len o rýchle zisky a často ani nevedia čo vyrábajú,hlavne že sa to predáva. :mrgreen:

Ale podstata bola povedaná- Al a Cu sa v svorke/spoji- nesmú dotýkať.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa makan » 20 Sep 2014, 19:18

Priatelia tak akú svorku mi odporúčate na spojenie Al vodiča s CU. Zatiaľ som tu čítal WAGO svorku s použitím pasty? Minule som mal takú dilemu ako spojiť 4mm AL a 2,5mm CU ja som použil klasickú čokoládku priemer 4. Samozrejme vo svorke (čokoladka) sú vodiče oddelene nie vedľa seba pritlačené skrutkami. Ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa 5ko » 20 Sep 2014, 22:06

Dá sa to všelijako,ide o to , kolko tam máš miesta, kde je umiestn ený spoj, či v rozvádzači,alebo niekde v stene či vlhkom prostredí....
v rozvádzači na zbernici sa používaju CUPALky podložky ktoré sú na to určené, ale ak ti ide len o spojenie niekde v zariadení a máš minimum priestoru,použil by som buď samotnú dutinku s čokoládky, alebo navliecť na hliník lisovaciu dutinku čo sa používa na lankové vodiče a potom kludne aj Cu vodičom pod jednu šroubu.
Akurát neviem, či nejaký vhodný priemer dutiniek pasuje presne na tie priemery Al vodičov. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa elmara » 21 Sep 2014, 13:06

5ko napísal: navliecť na hliník lisovaciu dutinku čo sa používa na lankové vodiče . :wink:
Mám takový neblahý pocit, že by ta dutinka na tom Al "drátu" asi nedržela. :confused:

To makan:

Použij normálně Wago svorku. Když nebude v místě připojení vysoká vlhkost, tak i bez kontaktní pasty. Ty Wagovky stojí pár korun (centů) a hlavně máš na ten Al vodič NEUSTÁLÝ tlak pružiny Wagovky, což je důležité kvůli nechvalně známému "tečení" hliníku.
0

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa makan » 21 Sep 2014, 20:27

Ďakujem mal som na mysli spoj na v el. škatuli za zásuvkou. Tam vojde kľudne wago svorka a aj čokoládka. Od kolegov elektrikárov viem že wago svorka nieje vhodná na spájanie Al vodičov. Ten pliešok čo pritláča nieje vhodný na vodič. Opravoval som už aj spoj kde bol plastový kryt wago svorky rozpustený zlým spojom. Chystám sa na ELOSYS tak budem aj tam hľadať odpoveď na túto otázku u výrobcov.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 23 Sep 2014, 21:15

keď nespájať, tak nespájať poriadne a nie takto :applause:
Prílohy
IMAG0164.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Sep 2014, 21:25

Myslel som tým, že sa tá dutinka na ten hliník samozrejme nalisuje.

Merák, no velmi tam na výber nemali,ale možno by stačilo medzi tie Cu -Al drôty vložiť pásiky z nerezového plechu a pokoj svätý. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Cu a AL vodič v jednej svorke

Príspevok od používateľa Merak » 23 Sep 2014, 21:31

a najmä spájať lanko Cu bez použitia dutiniek s plným Al vodičom :P

-- Spojený príspevok 23 Sep 2014, 21:40 --

Podotýkam, z tohto spoja sú napájané byty osemposchodoveho paneláka na Dlhých Dieloch v Blave
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok