Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

trek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Sep 2014, 11:23

Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa trek » 29 Sep 2014, 12:30

Ahojte, pred par mesiacmi nam menili elekricke rozvody v byte. Niekedy sa stane, ze po zapnuti napriklad vysavaca trochu prebliknu svetla, alebo sa na malu chvilku znizi intenzita svetla. Deje sa to len na zaciatku, ked zapojim nejaky spotrebic a aj to nie vzdy. Potom to uz nepozorujem. Badal som to aj pri prvom zapnuti pracky, ze na zaciatku trochu preblikli svetla v kupelni, ale potom sa to uz ustalilo.
V byte sa menili komplet vsetky kable, zasuvky, vypinace, davali sa nove istice atd. Je mozne ze to je sposobene tym, ze od hodin do bytu ku isticom vedie stary privodny kabel, ktory neznesie vacsi odber? Pripadne aky hruby by mal byt privodny kabel od hodinn z chodby do bytu?
0

Používateľov profilový obrázok
tom666
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1344
Dátum registrácie: 05 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: NR

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa tom666 » 29 Sep 2014, 12:43

Pokial kladies otazky tohoto druhu, tak len reklamovat u "odbornikov" co to zvrzali :!:
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Sep 2014, 13:04

pravdepodobne zlý kontakt , začal by som na rozvádzači, napr. napojenie ističa, pripojenie hlavnej svorkovnice, ale môźe byť hocikde. v hociktorej svorkovnici v byte. Dávali klasické svorkovnice alebo WAGO spojky ?.
Miesto zlého kontaktu sa ohrieva, prejdite všetky svorkovnice, ktorá je teplá, tam bude problém, prípadne ak je istič v mieste svorky horúci, alebo prívodné kábly. Skôr či neskôr to môže byť nebezpečné.
Nám v práci kvôli zlému kontaktu na hlavnej svorkovnici začalo horieť , a takmer vyhorela 6poschodová budova, štastie, že akurát bolo pol hodiny po Školení BOZP a požiarnej ochrany, tak si kolegyne vyskúšali hasenie s CO2kou v praxi :potlesk:
0

trek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Sep 2014, 11:23

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa trek » 29 Sep 2014, 13:47

Pouzili klasicke svorkovnice...Aj mna napadol zly kontakt ale nedeje sa to stale ..len obcas ked pripojim nejaky spotrebic tak na malu chvilu to blikne...preto rozmyslam ci ten privodny kabel nemoze byt "pretazeny". Ospravedlnujem sa za nazvoslovie ale som len laik. Inak co a tyka tych zlych kontaktov tak typujem,ze treba prehnut asi vsetko aj zasuvky aj vypinace
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa spin90 » 29 Sep 2014, 14:10

Pri starte nejakeho spotrebica svetla blikaju koli znacnym rozbehovym prudom a koli poklesom napati ktore tieto prudy sposobuju. Aby som to vysvetlil, pri vysavaci napriklad ma motor pri rozbehu prud kludne aj niekolkonasobok nominalnej hodnoty. Vodice su dimenzovane okrem ineho aj na ubytky napati. Ak je niektory s vodicov poddimenzovany z hladiska ubytku napatia, tak sa to prave takto prejavi.
To bolo v pripade spravne zapojenej, ale zle navrhnutej instalacie. Moze sa ale kludne stat, ako bolo spominane ze instalacia bola navrhnuta spravne, ale doslo k chybe pri montazi a niekde je zvyseny prechodovy odpor.
To ale len niekde v rozvadzaci, pretoze prechodovy odpor na zasuvkovom obvode nemoze ovplyvnit svetelne okruhy. Tie su na samostatnych vodicoch a isticoch, pripojene v hlavnom rozvadzaci na privodny kabel.

Najdolezitejsia otazka co ma napada je, ci to nerobilo aj predtym. Ak ano v tom pripade je pricina v privodnom kabli, ktory ste nemenili. To zas ani nie je uplne jednoduche, kedze sa jedna o zasah do elektromeroveho rozvadzaca.
Cize, ak je privodny kabel od elektromera zly (ani nie zly, ale poddimenzovany z hladiska ubytku) , tak pri rozbehu nejakeho motora, alebo zapnuti rychlovarnej konvice, rury a podobne dojde k narastu prudu, ktory vytvara ubytky napatia na privodnom kabli, tieto ubytky sa nasledne odcitaju od sietoveho napatia a na ziarovkach (ale aj inych obvodoch, vlastne v celej domacnosti) nie je menovite napatie 230V ale znizene a spominane ubytky. Na ziarovkach je to dost badatelne. Par voltov a uz si clovek vsimne ze to bliklo.

Skusil by som zistit, ci to robia vsetky svetelne okruhy. Naprikald ak nastartujete pracku (alebo nieco pri com to robilo) tak skuste odsledovat vsetky svetelne okruhy ci blikaju. Predpokladam ze s velkou istotou ano. Ak nie, bude to este celkom sranda zistit kde je hacik :) Jaj a robte to s rovnakymi svetelnymi zdrojmi, to znamena bud len ziarovky, alebo len ziarivky, ale proste nieco porovnatelne. Nie naprikald na jednom okruhu ziarovky a na dalsom ziarivky, tak tie az tak nachylne na zmeny nie su.

Inak ma trocha prekvapuje ze nepouzivali WAGO svorky. Ajkoli rychlosti je to lepsie. Taktiez tie spoje su kvalitnejsie ako srubky.

EDIT: V prispevku predpokladam, ze to je ten privodny kabel, ale nemusi, cize ako pisal Victorio treba prezret ten rozvadzac, podotahovat svorky atd. Taktiez ci prepoje na vstupoch do isticov nie su robene nevhodnym vodicom. Ten ma mat taky prierez, ako privodne vedenie, resp ekvivalent v medi. Takuto chybu som raz videl v byte a skoro koli tomu zhorel rozvadzac. S tym ze to moze byt ktorakolvek svorka v byte velmi nesuhlasim. Uplne hociktora to nebude. Niekde na zasuvkovom okruhu by zly spoj svetlo neovplyvnil.
0
Naposledy upravil/-a spin90 v 29 Sep 2014, 14:15, upravené celkom 1 krát.
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Sep 2014, 14:13

Ak ti to bliká v celom byte a pri pripojení spotrebiča kdekolvek v byte ,tak v prvom rade skontrolovať a podoťahovať všetky skrutky na prívode,teda v novom rozvádzači,ale aj v stupačke,pri elektromeri.
Stalo sa ,že mi po výmene elektromera všetko blikalo ako vianočný stromček a nakoniec som našiel v elektromeri nedotiahnutý prívod na jednej fáze,bol len zastrčený.
Aj majstri sú omylní.Len keby tie omyly tak neboleli. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

trek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 29 Sep 2014, 11:23

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa trek » 29 Sep 2014, 14:43

Dakujem velmi pekne za vycerpavajuce odpovede :) je to tak...robilo to aj pred vymenou elektroinstalacie..pre istotu skusim este podotahovat spoje v rozvodnej skrini...no ak to je naozaj ten privodny kabel tak vymenu asi moze realizovat len niekto autorizovany..napriklad niekto z elektrarni kedze ide zasah do elektromeru...alebo sa mylim?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa Merak » 29 Sep 2014, 15:19

Pozri si, či ti káble v elektromerovom rozvádzači nejdú cez svorkovnice, bo odtiaľ si môžeš vymeniť nový prívodný kabel. Ale môže ti to robiť aj starý hlavný istič.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa elmara » 29 Sep 2014, 20:03

trek napísal: aky hruby by mal byt privodny kabel od hodinn z chodby do bytu?
Když nemáš elektrické vaření ( byt A do 7 kW ), tak Cu 6 mm², když máš sporák ( byt B do 11 kW ), tak Cu 10 mm².
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa Victorio » 29 Sep 2014, 20:31

odbočím trocha od témy, ale raz som riešil záhadu, kedy mi sporák hádzal náhodne iskru, niekedy iba tak sporadicky, inokedy pri zapnutí svetla, vypnutí, ale napríkad aj pri otvorení dvierok chladničky.
skúšal som kadečo aj uzemnenie sporáka aj odrušovací kondenzátor, ale nakoniec to bol vadný VN zdroj v sporáku.

ale k veci, ak to robilo aj predtým, neviem, ale skôr myslím na zlý kontakt niekde v rozvádzači, ći hoci aj na hlavných poistkách.
ale kľudne aj na vonku el.stĺpe, to sme doma tiež mali, že ledabolo okrútené drôty mali prechodový odpor

-- Spojený príspevok 29 Sep 2014, 20:35 --

asi by som skúsil to poriadne zaťažiť napr. mikrovlnkou, vysávačom, žehličkou, a sledovať, či sa to niekde neprehrieva (v horšom prípade nedymí 8O , poddimenzovaný vodič by sa tiež prehrieval, ale to by sa prejavilo predpokladám, že sa jedná o bytovku, každú chvíľu, keď by niekto u susedov niečo výkonnejšie zapol.
Mimochodom, aké sú napätia v el sieti ? bez záťaže a pri záťaži ? To tiež čosi napovie.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Dec 2014, 19:11

Akáže chyba v inštalácii, toto sa mi dialo všade kde som býval :D Teraz mám ani nie 2 roky starú inštaláciu a keď mama zapne telku v izbe (staré CRT), tak mi blikne lampa na stole. Vysávač +svetlo detto... Chyba môže byť aj na strane elektrární, ako je to v našom prípade keď žiarovky blikajú celú dobu bez ohľadu na pripojené spotrebiče. Vyjadrenie na sťažnosť ohľadne kvality dodávky elektrickej energie znelo ako "Sťažnosť je oprávnená na základe meraní ktoré boli vykonané dňa ... " a všetky chyby budú napravené dajakými stavebnými úkonmi, ktoré sa doteraz samozrejme nevykonali... Podľa mňa zbytočná panika :D
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Blikanie svetiel pri zapojeni spotrebica

Príspevok od používateľa Duro » 08 Dec 2014, 19:50

Ja sa priklanam k edgarovi. To ze to robi obcas je mozno sposobene tym, ze zalezi ako sa trafis do fazy. Ak myslis ze Ti to robi vyznamne viac ako predtym asi by bolo na mieste merat impedanciu slucky, pripadne siet zatazit a skontrolovat termokamerou spoje.

Ale ak je to len mierne poklesnutie pri starte niecoho s velkym prikonom, tak by som nepanikaril.
0
Merať znamená vedieť.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok