Energeticka siet - parametre

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

alois

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa alois » 02 Jan 2015, 14:06

Zdravím všetkých debatujúcich. Ak má niekto večer čas, tak si môže k téme prečítať niečo z tých PDFiek. Aj odborník tam nájde niečo nové...

Čo sa tej kogeneračky týka, akú ideš pripájať a do akej napäťovej sústavy? Aj to má svoje pravidlá a normy.
Odpovede na otázky:
1. áno je to jedna globálna sieť
2. nie nemusíš v jednom momente mať v celej sieti rovnakú frekvenciu, ako aj synchrón na sínuse.

VVN,VN siete sú všetky v SR poprepájané a zosynchronizované. Samozrejme, že podľa vyťaženia siete kolíše aj jej frekvencia. No sú limity, za ktoré nesmie prekročiť. A to je jeden problém v EU, hlavne s normou. Synchronizácia úsekou je zabezpečená aj "nie náhodným" rozmiestnením rôznych elektrární. Jadro sa sysnchronizuje v DE a FR centrálne.

Normované kolísanie napätia a frekvencie v iných štátoch je napríklad:
GB norma: +0,5Hz -3 Hz 230V +-10%
ES norna: +1,0Hz -1 Hz 230V +-15%
IT norma: +0,3 Hz -0,3 Hz 230V +-20%
DE norma: +0,2Hz -0,2 Hz 230V +-10%

odpojenie zdrojov energie od rozvodnej siete:
pod 185V a nad 264V do 0,2s
pod 130V a nad 300V do 0,02s

VN a VVN normy nemám aktuálne, ale pozriem neskôr.

Spotrebiče sú stavané na -+2Hz, ale to tiež nie je pravidlom.

Príklad z praxe:
Fotovoltické meniče v Nemecku neboli vybavené odpínaním sa od systému pri prekročení 0,2Hz v rozvodných sieťach VN a VVN. Preto pred tromi rokmi vyšlo nariadenie platné pre všetky zariadenia pripojené do globálnej európskej siete, že musia byť spätne takýmto elektronickým odpínačom doplnené. Ono existuje magická hranica rozsynchronizovania globálnej siete (VVN), čo by malo za následok jej zrútenie. Tak ako sa to deje z času na čas v USA, veľké preťaženie, stroje zdvyhnú otáčky a prásk, pôrodnosť sa za 9 mesiacov zvýšuje o 150%...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa breta1 » 02 Jan 2015, 14:25

Trochu OT - taková teoretická zajímavost.
Kdyby délka vedení byla asi 1500km (pro 50Hz je to lambda/4), pak by se nezatížené vedení na konci jevilo jako zkrat na začátku u zdroje a naopak zkratované vedení na konci by se jevilo u zdroje jako rozpojené.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa xmilos » 02 Jan 2015, 18:51

mno Alois
Ako mozes mat v jednej sieti dve rozne frekvencie?

Inak ide o cca 80kW ( prevadzkuje sa na 50kW ) , samo vsetko offiko, ale zaraza ma absolut odflaknute riadenie, ani nechci vediet kolko vykonu odislo bez vyuzitia do luftu len pre niekoho lajdackost, alebo nekompetenciu?

Breta1 - mas na mysli odraz v protifaze ( skrat ), resp. vo faze ( naprazdno) ?
Tot dosledky casto opomijeneho impedacneho prisposobenia.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Jan 2015, 19:02

alois napísal: 2. nie nemusíš v jednom momente mať v celej sieti rovnakú frekvenciu, ako aj synchrón na sínuse.
Toto bude zrejme nejaky velmi specialny pripad, mozes napisat kedy sa to deje ? Celkom ma to aj zaujima. Napadaju ma tie poruchove deje, alebo nieco take, ale neviem no.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa Merak » 02 Jan 2015, 22:40

rudko napísal: @ Merak. Dufam ze este stabilizujes vyssie mozgove funkcie po silvestri :-) :partyman: lebo ak nie tak pojdes klacat do kuta :-)
tou nerovnosťou frekvencie som myslel pravdaže v zmysle maximálnej povolenej odchýlky, teda tolerancie, lebo keď je vyššia záťaž, tak generátory sa točia na spodnej hranici (49,5Hz) ako keď máš večer nezaťažené generátory a musíš ich brzdiť, aby si mal frekvenciu v tolerancii (50,5Hz)
keď som v 2006 chodil po Slovensku po energetických závodoch robiť modernizáciu merania a zberu dát v trafostaniciach, tak som sa rozprával s týpkom zo SEPS o tom, ako to je poprepájané
vtedy mi to vysvetľoval tak, že celé je to poprepájané 400kV a 110kV sústavou medzi trafostanicami, a že v trafostaniciach sa pripájajú jednotlivé elektrárne podľa potreby
ale to bolo pred vyše 8 rokmi, dnes do je už ináč

vtedy sme obehli trafostanice v Medzibrode, v Stupave, vo Varíne, v Podunajských Biskupiciach, v Bystričanoch
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Jan 2015, 22:57

Ako inak by to dnes malo byt ??
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa Merak » 02 Jan 2015, 23:18

vtedy som to chápal tak, že síce trafostanice sú navzájom poprepájané, ale že sú oblasti, ktoré sú napájané z jednotlivých elektrární
teraz podľa tohoto to vyzerá tak, že všetko čo je poprepájané je zapojené a pustené naraz do jednej sústavy. bez ohľadu na to o aký typ a výkon elektrárne sa jedná
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Jan 2015, 23:38

Hm, no dost pochybujem ze sa nieco niekedy prevadzkovalo ako ostrov. Netvrdim ze nie, ale nepozdava sa mi to. Viemz e uz CSSR spolupracovala zo ZSSR, to bola sustava Mier a dispecing bol v Prahe. Cize uz od "nepamati" sa siete synchronizuju. Ale nettvrdim kazdopadne s istotou z nemohli byt fakt nejake oblasti, ale ak aj boli, tak urcite bola snaha ich co mozno najskor zosynchronizovat.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa Merak » 03 Jan 2015, 00:19

ja som to vtedy tak chápal, nejdem 100% tvrdiť, že to tak aj bolo :thumbup:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa alois » 03 Jan 2015, 05:34

Jediné, čo sa od vtedy zmenilo, je počet t.z.v. "obmedzovačov prenášaného výkonu" aby jedna krajina v čese krátkodobej núdze netlačila do druhej maximum a potom neposlala tučný účet, ako aj aby nedostatkom v jednom bode, neklakla celá Európa. /viď. v lete Gréci a Taliani/

Napríklad zelené Rakúsko, ktoré sa hrdí tým, že neprevádzkuje a nepoužíva atómovú energiu, je v tomto najväčším klamárom. Áno, postavili atómku a krátko pred spustením ju navždy zakonzervovali a vodia tam turistov. ALE, majú veľa vodných prečerpávacích nádrží, ktoré cez deň produkujú drahú elektrinu a AT s ňou kšeftí na burze. NO cez noc, nakupujú šnicláci lacnú energiu z českej atómky, ktorá nie je vyťažená a prečerpávajú si vodu späť, aby zase cez deň mali veľký biznis.

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa makan » 03 Jan 2015, 08:25

Tak to by som si nepomyslel že Rakúšania sú taký špekulanti v týchto veciach. Neviem a oplatí sa im to prečerpávať tú vodu naspäť? Takto spotrebovávať elektrinu.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Jan 2015, 08:48

Oplati, pretoze jadrova energia je lacnejsia ako vodna. Je to dane charakterom vyrobi. Drahsie je to, co sa da pouzit spickovo, lacnejsie to, co ma konstantny charakter. Atomky vyrabaju energiu v kuse s minimalnymi zmenamy vykonu, je to dane konstrukciou (v poslednej dobe sa robia vyskumy ako to riadit lepsie), zato vodne elektrarne, tie su prave spickovymi zdrojmi, ked je velka spotreba, pusti sa voda a hned dodava energiu. Nie je potrebna energia , proste sa odstavi privod. Velmi jendoducho povedane. No a v noci, ked su male odbery je z atomky nadbytok energie, v nemecku viem ze s tym osvetluju dialnice, teraz citam ze rakusania cerpaju, moze byt. Tie velke zdroje sa reguluju proste tazsie a v sieti vzdy musi platit bilancia vyrobenej a spotrebovanej energie. Neexistuje aby bolo jedneho viac alebo menej, potom sa meni frekvencia. A ta sa zas nemoze velmi menit. Je to jeden velky, naladeny a zlozity mechanizmus, skoro ako zivy system :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa pablox » 03 Jan 2015, 10:11

xmilos napísal:
Inak ide o cca 80kW ( prevadzkuje sa na 50kW ) , samo vsetko offiko, ale zaraza ma absolut odflaknute riadenie, ani nechci vediet kolko vykonu odislo bez vyuzitia do luftu len pre niekoho lajdackost, alebo nekompetenciu?
V robote mame 3x1,2MW kogeneracky a u nas to bolo podobne kym nezobrali energetika co sa tomu rozumie. Dovtedy sme nemali zisk ale straty, nehovoriac o tom kolko stoji servis a ze obcas sa tie stroje tak kazia ze je radost ich chodit startovat.
Sorry za OT ale ked uz sa tu spomenula kogeneracka :)
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa xmilos » 03 Jan 2015, 11:15

Ake motory tam mate?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa pablox » 03 Jan 2015, 11:46

Motor
Motor
Su to nejake prekopane naftaky s objemom 50 litrov, generator dava 1,2MW elektriny + horucu vodu na vykurovanie. Fajn na tom je, ze ked vypadne na dlhsie vonkajsia siet tak jedna kogeneracka sa da pustit do ostrovnej prevadzky a taha nam kupalisko dalej.

Takto vyzera sviecka z toho motora http://shared.pablox.net/hadaj.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa xmilos » 03 Jan 2015, 11:54

Zemny plyn? Ma to klapku, alebo vstrekovanie?
0

alois

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa alois » 03 Jan 2015, 12:28

Spin90 píšeš, že: ....Oplati, pretoze jadrova energia je lacnejsia ako vodna....

Máš pravdu iba na 50%. Ak beží atómka, tak je to skoro najlacnejší a stabilný zdroj energie.
Stavebné náklady - životnosť a objem vyrobený za životnosť sú čísla s ktorými sa počítalo zo začiatku.

Ale:
Atómka potrebuje "záložný zdroj" pre svoj chod....
Atómka keď sa vraj odstavý, všetci vieme, že to neznamená, že sa vypne prívod pary do turbíny a tá sa dotočí. (či plyn, koks alebo uhlie) Proces odstávky a následnej likvidácie je ďaľších cca. 40 rokov. Preto sa zaviedol aj príspevok do jadrového fondu, ktorý slúži na kompenzáciu likvidačných nákladov. A okolo likvidácie sa točia nehorázne peniaze. Najhoršie je, že s týmto dopredu nikto v ČSSR, ČSFR a ani v SR neplánoval a nevytváral funkčnú finančnú zálohu na odstavenie a likvidáciu technológie. Plánovalo sa s výstavbou nového bloku vykrývať straty pri likvidácii starého bloku. Nepočítalo sa s inflačnou špirálou, nepočítalo sa so zmenou režimu a.t.ď.

Čo sa rozdielov frekvencií týka, niekde mám dobre uložený text z jednej prednášky, kde sú popísané možnosti. Len ten sedlák Alzheimer mi stále mení súbory a neviem to narýchlo nájsť. Ale súvysí to s krátkodobým zaťažením, či náhlym odľahčením distribučnej siete. Preto sú tam podmienené krátke časy pre odopnutie, aby sieť neklakla. Nájdem, tak to sem prilepím.
Naposledy upravil/-a alois v 03 Jan 2015, 12:37, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Jan 2015, 12:36

A tak samozrejme ze to nie je take uplne jednoduche jak som napisal. Ale priblizne tak nejak to bude.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa budvar10 » 03 Jan 2015, 12:42

A okolo likvidácie sa točia nehorázne peniaze. Najhoršie je, že s týmto dopredu nikto v ČSSR....
Len dodám, že počas ČSSR nám dodávali palivové články zo ZSSR a podmienkou zo strany ZSSR bolo, že vyhorené palivo si zoberú späť. Až po rozpade ZSSR nebolo kde vracať vyhorené palivo, resp. za peniaze.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Energeticka siet - parametre

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Jan 2015, 12:45

alois napísal:majú veľa vodných prečerpávacích nádrží, ktoré cez deň produkujú drahú elektrinu a AT s ňou kšeftí na burze. NO cez noc, nakupujú šnicláci lacnú energiu z českej atómky, ktorá nie je vyťažená a prečerpávajú si vodu späť, aby zase cez deň mali veľký biznis.
Toto sa robi aj na Slovensku.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok