Zmena prípojky 1f na 3f

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa mjankovic » 02 Jan 2015, 14:53

Zdravím páni,
táto téma je už dosť omielaná, ale nikde som nenašiel jednoznačné riešenie a odpoveď na tento problém. Jedná sa o víkendové sídlo, chatu. Na chatu je dotiahnutý 3f kábel od stĺpu, podľa všetkého 4x10 alebo 4x16 AYKY. Pripojená je však len jedna fáza a je tam osadený jednofázový elektromer. Chata sa ide mierne rekonštruovať a uvažuje sa nad inštaláciou viacerých výkonnejších spotrebičov - bojler, čerpadlo na vodu, el. radiatory na temperovanie... Problém je uplne štandartný, elektromer je osadený v drevenej skrinke na obvodovom múre RD bez prístupu z hranice pozemku. Keďže taká sranda ako presúvanie elektromerného miesta... je dosť veľká investícia vzhľadom na charakter stavby sa chcem spýtať akou formou by zmena elektromera a teda aj ističa išla realizovať ? Mal som v pláne skrinku vymeniť za plechovú s patričným krytím a do jednej skrinky umiestniť elektromer s hlavným ističom a aj ostatné ističe + chrániče pre rozvody budovy. Riešenie by som si predstavoval spôsobom takým, že by niekto zo ZSE prišiel, odobral by elektromer, odpojil by miesto, ja ako elektrotechnik, by som zrealizoval výmenu skrinky + prerábku inštalácie + nachystanie miesta na elektromer a potom by prišiel človek zo ZSE, ktorý by zrealizoval osadenie nového 3f elektromeru. Moja otázka je, či je toto riešenie z hladiska ZSE realizovatelné a reálne, alebo budú robiť problémy. Zaujíma ma aj reálna odpoveď toho či ZSE bude vyžadovať projekt od projektanta a revíziu inštalácie, realizovanej v RD, nie prípojky. A aká birokracia je v tomto systéme ? Aké tlačivá je potreba, aké poplatky za to chcú... Má niekto s podobnou vecou skúsenosti ?
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

alois

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa alois » 02 Jan 2015, 15:14

Na stránkach distribučky nájdeš formulár - žiadosť o zriadenie prípojného miesta.

Ale: Otázne je, kde je pripojený druký koniec toho káblu a aká je voľná kapacita na kábli.

Nedával by som si žiadosť o dočasné odpojenie, nakoľko pri prerábke asi elektrinu potrebovať budeš. A je jasné, že revíziu budú vyžadovať, nakoľko je to iný typ prípojného miesta. Nemusia vyžadovať elektromer do plotu...

Nezabúdaj: iný kraj, iný mrav, aj keď je to tá istá distribučka. Takže zájdi si osobne na kontaktné miesto.

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa mjankovic » 02 Jan 2015, 15:23

Druhý koniec je prekvapivo pripojený, tam kam má byť. Na poistky na stlpe a na stlp. Podotýkam že keramické vložky sú osadené, teda dva voľné vodiče v mojom rozvádzači sú pod napatím, nezaizolované, len volne opreté o dosky. Dočasne som ich aspoň izolačkou zaizoloval. Ku chate je ešte hospodárska budova, ktorá ma taktiež 1f prípojku, s vlastným meraním. Takže energiu by som mal odtial pri rekonštrukcii. Po rekonštrukcii by som samostatnú prípojku do hosp. budovy dal odpojiť a natiahol by som tam kábel zemou z chaty. Určite chcem isť do ZSE, ale chcel som ešte vopred informácie, ako tam pristupovať k pracovníkom, či vyžadovať rovno nejakú formu zmeny prípojky... aby to išlo zrealizovať tak ako chcem. Revíziu nie je problém vykonať, len bude problém s tým že bude po nedlhej dobe znovu neplatná, pretože sa bude rekonštruovať na viac krát a koniec rekonštrukcie chcem ukončit dotiahnutím tej prípojky z domu do hosp. budovy.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Samanko » 02 Jan 2015, 15:30

Cim lepsi kontakt v prislusnej *SE (ZSE,VSE,SSE), tym lepsie.
Najvacsi problem je, ze to chces vsetko natlacit do RE. Osobne by som to riesil tak, ze by som si najskor dal vymenit eletkromer za trojfazovy a ak by mi toto preslo, potom by som vymyslal dalej.(Prevrtal sa na druhu stranu a dal tam RH, alebo vedla, alebo ...)
Mas vsak jednu vyhodu, ze je to chata. RD by ti takymto sposobom bez kontaktu nepresiel, ale chata, restauracia, (bytovky) atd neberu tak prisne - preto ti to mozno prejde. Kazdopadne si musis na ZSE poslat ziadost s popisom co a ako chces urobit a cakat na ich odpoved, alebo ist tam osobne. Nikto ti na to tu neodpovie presne, lebo to zalezi aj na tom cloveku, ktory bude tu tvoju ziadost citat a posudzovat. Urcite budu chciet reviznu spravu + projekt, este som sa nestretol s pripadom, ze by nechceli. (Uz som podobne veci robil vela krat.) Vymenu elektromeru si samozrejme zaplatis ty (cenu ti povedia aj na infolinke.)
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Amaterr » 02 Jan 2015, 15:47

asi to bude naozaj o cloveku , co som ja prerabal dva elektromery , tak na Gagarinke mi povedal , ze on nepotrebuje reviznu , aby to bolo jasnejsie , predsa najprv sa dava ziadost o prerabke hodin , cize "uradnik" mal 30 dni cas na "vyhovenie ziadosti" , po zaplateni tusim do 14 dni prisli vymenit elektromer , musi posudit ci nieje system pretazeni , ake spotrebice a pod ... ani "tipek" co prisiel s hodinami ho revizna nezaujimala , spomenul , ze reviznu budem potrebovat len pre poistovnu ak by niekedy odomna pozadovala , ale tomu je uz par rokov , ako spomenuli ..vsetko si treba pripravit , zbernicku , vymenit istic podla ziadosti , kupit si drziaky na trojfazove hodiny , naformovat kable , ked "tipek" zavesil hodiny , skontroloval sled faz a zablomboval , povedal , este stastie ze ste to mali pripravene , v jeho kompetencii to nie je ,. resp to robi obvodovy elektrikar , urcite to bude od pripadu k pripadu a stou chatou chatou je to myslim horsie , pretoze musi dostat hlasenie o kabelazi od obvodoveho a pod , v pripade beznej bytovky poznaju co maju zakopane pod chodnikom , kolko bytov , ake istice a pod , nuz a na zaver , doma co som prerabal v panelaku tak reviznu mi kolega dodatocne spravil a odlozil , ak niekedy poistovna by ju pozadovala v pripade poistnej udalosti
0

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa mjankovic » 02 Jan 2015, 15:55

V podstate by to šlo. Vonku by som nechal na fasáde niečo takéto http://www.hagard.sk/elektroinstalacny- ... 847&page=1 a dnu presne za tento RE by som dal bytový rozvádzač s ističmi. Len umna je zložitejší prípad o to, že potrebujem aj osadiť druhú skrinku. Či sú títo chlapíci ochotný demontovat starý elektromer ráno a trebárs poobede by prišli nahodiť nový trojfáz do novej skrine.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Samanko » 02 Jan 2015, 16:16

Chod tam osobne a popytaj sa. Zalezi to na konkretnej osobe zo ZSE, u nas by ti to 100% nepreslo. Uz len koli zmene sadzby som musel presuvat RE na plot.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Jan 2015, 18:28

Ja som sa presne na to informoval, chcem elektromer meniť za trojfázový v bytovke, hovorilo sa o sume okolo 170-200€ (samotná výmena elektromera vo VSE).
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1393
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Amaterr » 02 Jan 2015, 18:30

na stare to stalo rovnych 3000
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Jan 2015, 18:36

Ono dnes asi záleží aj na tom u koho koľko.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Jan 2015, 22:10

To naozaj je tam privedený trojfázový kábel k jednofázovému elektromeru z volne prístupnými zvyšnými živými fázami???
Tak to smrdí prúserom za čierny odber,ak tam pred tým nebýval sám odvoďák.... to som zvedavý, čo povedia ked to zistia.
Možná obrana by bola, že ich zažaluješ za neodborne prevdenú prípojku, a že to mohlo spôsobiť uraz,alebo požiar. :rolleyes:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Jan 2015, 00:09

Vytiahnut dve poistky a vybavene..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7705
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Merak » 03 Jan 2015, 00:17

pred dvoma rokmi som kúpil byt a prerábal som si elektriku, a ako prvé, čo som riešil bola zmena 1f prívodu na 3f
bol som sa informovať na ZSE, že čo a ako, tak my dali info, že to musím ísť požiadať o písomný súhlas správcu domu, že môžem mať 3f prívod do bytu
tak som bol a vyriešil som si písomný súhlas
potom som zasa šiel do ZSE, kde som podal žiadosť o zmenu počtu fáz, vtedy nastal problém, lebo na ZSE mali v evidencii, že môj byt je istený 20A ističom a ja som chcel dať 3x25A istič, lenže ja som mal osadený 25A istič, ako každý v tomto dome, tak som sa začal hádať s tetuškou, že to tak nie je a za žiadne zvyšovanie amperáže nebudem platiť, že si zaplatím iba za zvýšenie počtu fáz (cca 65,-€ za fázu), nedala sa zlomiť, tak som si od nej vyžiadal revíznu správu o prípojkách NN v dome, že tam to je napísané, potom niekam volala a bolo vybavené, tak som mal platiť iba za zvýšenie počtu fáz
s podpísanou žiadosťou som dostal šek ktorý som mal ohradiť
následne som si nachystal novú elektro inštaláciu a dal si ju zrevidovať
potom s potvrdením o platbe, spolu s písomným súhlasom od správcu a revíznou správou od pripravenej elektroinštalácii som došiel na ZSE a spísal zmluvu o 3f pripojení
keď sme zmluvu podpísali a ja som im všetky dokumenty odovzdal, tak som už len čakal, kedy sa mi ozve elektrikár, že mi ide meniť hodiny
keď prišiel, staré hodiny zdemontoval, a na novú inštaláciu nahodil nové 3f hodiny

a takto isto som to riešil u kamaráta minulý rok v máji, keď si v Karlovke kúpil byt
len s tým, že tam do už bolo rozdelené na ZSE a ZSD, a tieto dve spoločnosti sa ani nevedeli dohodnúť o tom, kto príde odplombovať pôvodné hodiny, aby sa mohla spraviť nová kabeláž, aj keď to bolo úplne zbytočné

ale čo sa týka rodinného domu či chaty, brat má nad Limbachom chatu, kde býva, a chce si spraviť nový 3f prívod do chaty namiesto 1f, a musí si spraviť komplet nové odberové miesto, teda nový certifikovaný rozvádzač RE pre hodiny na okraji pozemku, a odtiaľ v zemi kábel do chaty do rozvádzača pre jednotlivé okruhy
ale má jednu výhodu, lebo hneď cez lesnú cestičku má sused už existujúce odberné miesto, takže sa môže napojiť na jeho prívod do svojho RE a odtiaľ ísť do chaty, nemusí to riešiť zo stĺpa

tebe ide prívodný kábel zo stĺpa do chaty ako? vzduchom alebo zemou?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa mjankovic » 03 Jan 2015, 01:48

Kábel do budovy ide samozrejme vzduchom. Ale jedná sa približne o trasu 4-5m , kedže stĺp stojí na mojom pozemku. Asi to tak budem riešiť že vytiahnem poistky pred príchodom technika zo stlpa, nech je aktívna len jedna fáza.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jan 2015, 14:09

Ale ked vytiahneš tie poistky ,to ešte neznamená, že ti nemôžu povedať, že si mal možnosť čierneho odberu,takže na to by som sa nespoliehal ,povedia, že si to mal cez tie dve nemerané fázy zapojené desať rokov od výmeny elemru a si v prdeli.Tam len pomôže možno protiargument, že je to ich chyba, že to tak pripojili a nestarali sa o to, alebo to bol ich zámer,aby ťa mohli do...ť.Podobné veci sa dejú aj na plynových prípojkách, že niekto
,,okoloidúci,, odrapí plombu na ventile ochozu v nezamknutej ROMZke nejakej väčšej firme, a zrazu,,to zisita,, plynári,a naparia im pokutu za maximálny možný odber, aj keby mali odstavenú kotolňu desať rokov dozadu.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Jan 2015, 14:27

Vsak ale ten privod by si mal mat v RE zaplombovany, ako to tam mas ? Mas elektromer v starej drevenej/zeleznej skrini (RE) a mas zaplombovane iba hodiny ? Teda mas este stary istic a volny pristup ku vodicom pred hlavnym isticom ?/vstup do istica//
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa mjankovic » 03 Jan 2015, 14:44

No prívod je aj nie je zaplombovaný. Skrinka je drevená. V drevenej skrinke je taká tá plastova prefabrikovaná "tácka" , ku ktorej je priskrutkovaný elektromer a jedna keramická poistka. Po odskrutkovaní jedného symbolického hrdzavého vrutu mi tácka z drevenej skrinky vypadne zo všetkým a možem si zozadu keramickej poistky a elektromera robiť čo len chcem.
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Jan 2015, 14:54

Akoze je aj nieje ? Rozoberme si to takto. Privod mas mat natiahnuty z pripojkovej skrine na stlpe do ER, koncit ma na hlavnom istici. N(PEN) vodic ma ist bud na zaplombovany PEN mostik a odtial do elektromera, alebo rovno do elektromera. Vystup z hl. istica ma ist do elektromera
a odtial ma vychadzat na istice/poistky/svorkovnicu. Mal by si mat zaplombovany elektromer a aj hlavny istic.

I think: Hlavny istic nemas zaplombovany vobec (privodne svorky do istica mas volne, mozes tam kludne pripojit cokolvek ine) a mas zaplombovany elektromer. Je tak ? Odhliadnuc od toho, nacom je to vsetko namontovane.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

mjankovic
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1430
Dátum registrácie: 09 Mar 2008, 00:00
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa mjankovic » 03 Jan 2015, 15:00

Prívod je zo strešnej konzoly potiahnutý dole do RE. V RE je strčený rovno do elektromera bez akéhokoľvek istenia. Výstup z elektromera ide do jednej keramickej poistky a z nej vodičom do celého domu. PEN vodič zo strechy je spojený klasickou jednopólovou svorkou s dvoma vodičmi, jeden čo ide do elektromera a druhý čo ide do domu. Bordel :applause:
0
Nechcem byt jednotkou , lebo je blízko nuly.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Zmena prípojky 1f na 3f

Príspevok od používateľa Samanko » 03 Jan 2015, 15:25

:potlesk: :biggrin: :biggrin: :mrgreen:
wau ! :mrgreen:

Ale jeden detail. Je zaplombovany elektromer, ci nie ?
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok