Oprava preseknuteho kabla

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Peter14
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 22:27

Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Peter14 » 15 Jan 2015, 01:33

Nenašiel som tému kde by sa riešila priamo táto vec, iba spojenie Al a Cu kablov, a admin uzna za vhodne zlučiť môj dotaz s touto témou mne to nevadí, len som nechcel riešiť v nejakom fóre inu vec, a teraz k veci.

Chcel by som vedieť názor/radu skúsenejšich elektrikárov, ako riešia preseknuté káble v stene. V inom fóre som našiel tento link http://hodza.net/2008/09/26/jak-na-prev ... cky-kabel/ kde to dotyčný riešil dutinovými spojkami, mne sa to zdá ako dobré riešenie no neviem či je to najideálnejšie keďže norma hovorí, že každý spoj má byť pristupný t.j. v krabičke + neviem ake to ma izolačne vlastnosti. No neviem si predstaviť sekať v paneláku do betonového panelu krabičku niekde v strede izby, nehovoriac o estetickom hľadisku. No to nie je až taky strašný prípad ako preseknutý kábel v paneláku v PODLAHE, ako by ste riešili toto ?? V niektorých panelákoch sa ťahali káble na svetlo v podlahe vyššieho bytu. Mať krabičku v podlahe je dosť nepraktické. Čo vy na to ?
Nemám rád neporiadnu robotu a všetko sa snažim robiť tak aby som mohol kľudne spať preto ma zaujíma ako takéto veci riešia ostatní (skúsenejší) elektrikári :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa rudko » 15 Jan 2015, 06:26

podla spravnosti by sa mala pouzit krabicka ako si uz podotkol alebo vymenit kabel. nie vzdy to vsak je mozne pripadne cenovo pripustne. Pri spajani kabla su dolezite dve veci: 1. kvalita spoja, 2. izolacne vlastnosti.
Z vlastnych praktickych skusenosti mozem povedat ze ja som na taketo spoje pouzival dve techniky. Bud lisovacie dutinkove spojky alebo este radsej spajkovanie. Samozrejme potom kazdu zilu do zmrstovacky a este celok do zmrstovacky s tavnym lepidlom. Uprimne vsak poviem ze viacej verim spajkovaniu. Do tych 25mm2 sa to da krasne vyhotovit a budi to vo mne vacsiu doveru a casovu stalost. Toto vsetko vsak plati iba pre medenne vodice. Pri hliniku je moznost pouzit lisovacie spojky, ale ja som hlinik pre pokoj v dusi uz vzdy menil za med.

edit: este ma napadlo. par rokov dozadu som miekde nazaril priamo na spojky na opravu kablov. bol to mosadzny valcek na ktorom bola natiahnuta zmrstovacka s lepidlom. v tom valceku bola spajkovacia pasta. odizoloval si si vodic v dlzke cca 1cm vlozil dnu proti sebe a len si to zahrial letlampou. pekne sa to zatavilo, zaspajkovalo a stiahlo. Par kusov som mal aj kupenych, ale uz som ich ani nepouzil. Ale ani za pana si nespomeniem ako sa to volalo. Kupil som to vtedy vo Verexe v BA
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 15 Jan 2015, 07:47

Ale ani za pana si nespomeniem ako sa to volalo.
Prílohy
SPOJKA.pdf
(541.52 KiB) 3259 stiahnutí
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa rudko » 15 Jan 2015, 08:24

to je presne ono :biggrin:
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Peter14
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 09 Júl 2014, 22:27

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Peter14 » 15 Jan 2015, 20:40

Pockaj, ale to si spajkoval aj pevny drot? Nie lanko?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Máj 2015, 08:11

Čaute. Mám podobný problém a to preseknuté pevné vodiče 2,5mm2 v zemi. Je na to nejaká vodotesná opravná spojka alebo kryt?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Merak » 21 Máj 2015, 08:14

acedurka alebo elektro inštalačná krabica s tesnením IP67
https://www.google.sk/search?q=acedur&e ... d=0CC4QsAQ
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Máj 2015, 08:23

Aha. Je to pod zamkovou dlazbou. Hm. Budem to musiet ale zaliat betonom, lebo ponad to po dlazbe moze prejst smetiarske niekolko tonove auto. :(
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Merak » 21 Máj 2015, 08:37

ak to chceš zaliať do betónu, tak lisovacie spojky - trubičky, a riadne to zaizolovať, poprípade zaizolovať aj smolovou páskou
http://sk.traconelectric.com/product/TH ... 8mm--L26mm

P.S.: ale z revízneho a servisného hľadiska by spoj mal byť dostupný pre kontrolu a prípadný servis
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Máj 2015, 08:53

Na spoje pod zemou jedine a jedine lisovacie spojky plus zmrstitelne buzirky s lepidlom. Su take sady. Nahreje sa teplovzduskou a buzirka to vodotesne spoji. Pripadne su este gelove spojky, tie su ale zbytocne drahe. Ina alternativa neprichadza do uvahy, ACdurka v zemi je velmi velmi zla volba. Tie maju problem dokonca aj vo vlhkych pivniciach a sachtach ne to este v mokrej hline. Proste sa tam vlhkost dostane zarucene. Jednym z moznosti je zaliat vnutro nejakou zmesou, ale to je zbytocna robota a material, treba pouzit tie zmrstovacie buzirky, stoji to asi tolko co acedurka a spoj je pre kabel CYKY uplne vodotesny. Pokial sa ale da a kabel pojde pod zamkovku, najlepsie by ho bolo vymenit. Pripadne spoj posunut niekde mimo zmkovku, kus z kabla odstinkut aby sa to zmrstilo tesne pri vstupe pod dlazbu a miesto si zapamatat.
Tie zmrstovacky s lisovacimi dutinkami maju v Kosiciach v kazdom elektre, predpokladam ze inak to nebude ani inde. Je to podobny system akym sa opravuju aj kable na VN, cize osvedceny sposob. Akurat lisovaniu treba venovat pozornost a pouzit na to spravne naradie, nie klieste :) A tak isto zmrsteniu, az kym sa naobjavi po okrajoch lepidlo.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa dxr » 21 Máj 2015, 09:13

V GME som videl specialnu zivicu na zalievanie el. zariadeni a izolaciu je to dost drahe ale na to urcene
nehorlave nevodive a ma to certifikat. beton je svina ak je amatersky spraveny po rokoch sa droli.

Obrázok
Linka na produkt
0
Naposledy upravil/-a dxr v 21 Máj 2015, 09:29, upravené celkom 1 krát.
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Jirka84 » 21 Máj 2015, 09:16

Jak bylo řečeno: nejen lisovací se smršťovačkou , jsou různé druhy. Dnes je na trhu přehršel k výběru na konkrétní spoj, kabel i prostředí, ve kterém je kabel potřebné spojit (ať poškozený nebo jen krátký). Viz návštěva ve velkoobchodním skladu elektro pro firmy. Nikdy jsem v tomto případu neřešil cenu (Odfláknutá práce se VŽDY VYMSTÍ :!: ), ale pouze kvalitu a trvanlivost takového nuceně skrytého spoje (viz kabelové trasy, kde se MUSÍ spojovat). Samozřejmostí je i hloubka a krytí kabelu v zemi - normy jsou dané, kopáči je odrbávají (slušněji se to nedá pojmenovat). Acidurka ani s IP67 nepatří do země. Její konstrukce není k tomu účelu určená výrobcem. Provedení IP je dáno hlavně rukami toho konkrétního človíčka, co ji měl naposledy v "pazourech". Někteří "umělci" dokáží i IP20 :wink: místo IP67.
PS obrázky mluví za všechny nápady (vyhledat - kabelové spojky do země):
https://www.google.cz/search?q=kabelov% ... Q&dpr=0.95
a samozřejmě změřit Rizol po zasypání a ... .
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Máj 2015, 21:12

vdaka. Najlepsie bude navstivit Hagard hal v Ziline a tam mi poradia. Vdaka
0
nie som tu

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Samanko » 21 Máj 2015, 21:53

ACDurka v zemi je absolutny amaterizmus, neskusenost a nevedomost !!!!!

Lisovana (alebo trhana) spojka je nato. Ta spojka ma byt vsak v zemi samozrejme, nie pod dlazdickou :D Riesit sa to da vseliako, bud chranicka (ocel) alebo dobry beton. V hagarde ti urcite navrhnu toto, alebo take skrutkovacie spojky s tesneniami (plastova spojka s dvomi vyvodkami po bokoch), ktorym by som sa radsej vyhol..

-- Spojený príspevok 21 Máj 2015, 21:56 --

..Este jeden detail. Ked predavaju lisovacie spojky, tak vela krat v pripade, ze nemaju sadu tak to vyskladaju z lisovacich trubiciek a zafukavacich zmrstovacich buziriek. Daj si velky pozor, aby tie buzirky boli s lepidlom !! - uvidis ho vo vnutri zretelne, je v takych pasikoch vo vnutornej strane.
Bez lepidla zbytocne nekupuj, budes zbytocne potom kopat..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Máj 2015, 23:58

Hej vďaka. Ja poznám zastavovacie zmršťovacky s lepidlom, pracujem v automobil službách a aj som si za študentských čias nazbieral špeciálne z brigád v fabrike na káblové zväzky.
0
nie som tu

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Sahasrar » 29 Júl 2015, 13:42

Mám takú dilemu, že na bubnovej predlžovačke sme vytrhli zásuvku a utrhli fázový kábel... Mám takú dilemu, že či to stači spojiť faston spojkou alebo to radšej mám zletovať a zabužírkovať. Z hore uvedeného mi vyplýva, že najistejšie je to zletovať :P
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa xmilos » 29 Júl 2015, 13:54

Ak som spravne rozumel, vytrhli ste koncovku ?
Potom skratit kabel a koncovku nanovo zapojit.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Sahasrar » 29 Júl 2015, 14:01

Nie. V strede toho bubna máš 4 zásuvky, tak celu tu platformu sme vytrhli a utrhli kábel... Aj som to chcel skratiť lenže potom by som ho nenapojil. Tak to chcem len spojiť. Len neviem či je to istejšie zletovať a zabužírkovať alebo spojiť faston spojkou.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa Merak » 29 Júl 2015, 14:54

Prečo by si ho nenapojil?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Oprava preseknuteho kabla

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Júl 2015, 15:20

Ak sa ti podarí rozobrať celý naviják, od hriadelky, býva tam zväčša ségerka, tak vymeň rovno ten kus prívodu od tých krúžkových kontaktov k zásuvkám.Aspoň na starých bubnoch to tak bolo robené podobne ako na vysavačových navijákoch.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok