Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa kubo150 » 18 Mar 2015, 16:15

Ahoj, zoberme že je prevádzka, s rozvodnicou TNC-S tj v rozvodnici rozdelený PE+N, spotrebiče v prevádzke vyžadujú aj 230(fázové) a aj 400V(združené, 2 alebo 3 fázy)

Vypadne prívod elektriny a ja potrebujem napojiť prívod z elektrocentrály, 5 vodičovej.

K dispozící však nemám priamo rozvodnicu, ale TNC 3f zásuvku, tj štvorvodičovú.

Pri centrále aby som sa vyhol problémom by som normálne pripojil 3 fázy a spoločný nulák by som musel vziať z pracovného nuláka aby som zabezpečil korektný beh všetkých spotrebičov prevádzky.

Samozrejme podľa normy to takýmto spôsobom asi urobiť nepôjde, ale tá štvorvodičová zásuvka má riadný nulák pripojený až na bod rozvodnice PE+N, takže je to kvázi v poriadku.

Otázka je, je PE v centrále spojený s uzlom generátora, alebo je to hlúchý vodič?
Z jedného hladiska nemá zmysel, aby ochranný vodič bol spojený s uzlom generátora v centrále, pretože centrája je oddelená prevádzka, nieje potrebné uzemňovať uzol generátora, takže je možné, že ochranný vodič z elektrocentrály bude nikam nepripojený, ale zase práve v takomto prípade, že mám len 4 vodičový kábel neviem aký nulák použiť. Logicky vychádza použiť pracovný nulák z fázy a pripojiť ho na ochranný nulák v zásuvke, ale je to spojenie pracovného nuláka na ochranný a to nieje v poriadku podľa normy, takže aby som sa držal normy pripojím ochranný nulák z centrály na ochranný nulák zásuvky z prevádzky. Takže ak toto výrobca centrály predpokladal, tak Z druhého hladiska má zmysel prepájať oschranný nulák s pracovným vnútri centrály, alebo ako to je? čo na to normy? Ako to má byť správne? Resp ak o tom normy nehovoria, môžu byť nuláky na rôznych centrálach zapojené rôzne?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Mar 2015, 10:29

Nik nevie čo hovoria normy o centrálach?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Mar 2015, 10:59

elektrocentrála je tak isto ako aj VN/NN trafo na sekundárnej strane rovnako zapojený
ak máš vodič PEN v objekte uzemnený tak sa nič nedeje
môžeš uzemniť aj vodič PE na elektrocentrále
v prílohe máš nakreslený obrázok principiálne ako by si to mohol zapojiť
tá prepojka čo je medzi N a PE vodičom pri elektrocentrále je z toho dôvodu, lebo nevieme či je PE a N v elektrocentrále prepojené alebo nie

P.S.: popíš správnym názvom ten tvoj "pracovný nulák z fázy", "ochranný nulák" a ostatné pojmy

-- Spojený príspevok 19 Mar 2015, 11:08 --

premenovaný názov témy @ Merák 19.3.2015 o 11:08
Prílohy
IMG_5041.JPG
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie elektrocentrály-nuláky

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Mar 2015, 11:29

Super, vďaka.

Ide o to, že ja viem ako to mám zapojiť, ale dajme tomu sa v prevádzke niečo stane, niekoho klepne.... odpáli spotrebiče...

Príde vyšetrovatel a dozvie sa že prevádzka bola v čase incidentu napájaná z centrály.... bude kontrolovať... Nebude myslím hladieť na to či to je principialne dobre zapojené, ale budú ho asi najskôr zaujímať normy...

Preto potrebujem vedieť za:
1. - či nieje viac druhov centrál, resp či každou centrálou je možné napájať prevádzku, či nemusí mať nejaké certifikáty/určenie, že centrála určená pre napájanie spotrebičov na stavbe, alebo potom centrála určená pre napájanie prevádzky v prípade napr výpadku elektriny.

2. - Konkrétna centrála mala 5 kolík, a preto, je podľa normy v poriadku/správne to prepojenie ochranného a pracovného nuláka na strane centrály? Tie by sa po rozdelení spájať už nemali.
Merak napísal:elektrocentrála je tak isto ako aj VN/NN trafo na sekundárnej strane rovnako zapojený
Píšeš teda: centrála je ako zdroj - VN/NN trafák, ale len principialne alebo aj podľa noriem?

3. - to že nevieme, že či má centrála prepojený vnútri ochranný a pracovný nulák... na to asi nieje norma však? Či musí byť prepojený, nemusí, alebo to môže byť konfigurovateľné, trebars nejakými svorkami na centrále? Alebo o tom zrejme normy nehovoria a výrobcovia to robia ako ich napadne?
0
Naposledy upravil/-a kubo150 v 19 Mar 2015, 11:52, upravené celkom 1 krát.
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Mar 2015, 11:50

to prepojenie PE a N vodiča v elektro centrále záleží od toho, či chceš túto centrálu pripojiť do IT, TT alebo TN sieti, teda výrobca ti tam nemusí dať prepoj medzi PE a N, ale umožní ti ho pomocou svoriek vyrobiť, ale to by malo byť v popise a manuály tej elektro centrály

norma ti predpisuje, ako vytvoriť IT, TT alebo TN sústavu
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Mar 2015, 12:00

Takže všetky veci ohladne typu elektrocentrály ma zaujímať nemajú, o nich norma nehovorí, správne?

Iba sa akosi pozastavujem nad tým, že elektrocentrála je na jednej strane zdrojom, ale na druhej strane sa zaraďuje ako elektrické zariadenie a teda asi pre ňu platia triedy ochrany ako pre spotrebiče, preto ak na centrále niesu žiadné svorky, tak za výstupnou 5-kolíkovou zásuvkou mi spojenie N a PE príde podľa normy neisté.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Mar 2015, 13:04

čo sa týka spojenia N a PE vodiča v sústave TN, tak je zadefinovaný jeden bod rozdelenia, ale v určitých extrémnych prípadoch (najmä čo sa týka elektro centrál) sa môže použiť aj jeden bod spojenia
ale pokiaľ to zapojíš tak, ako som ti to nakreslil, tak by nemal byť problém s prevádzkou a revíziou, ale v prvom rade by si sa mal držať toho, čo ti predpisuje výrobca

pokiaľ je to zapojené tak, ako to spomína Pepkomas, tak ide o sústavu TT, keďže stredný bod N nie je vodivo spojený (cez malú impedanciu) s ochranným vodičom PE
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Mar 2015, 13:04

čo sa týka spojenia N a PE vodiča v sústave TN, tak je zadefinovaný jeden bod rozdelenia, ale v určitých extrémnych prípadoch (najmä čo sa týka elektro centrál) sa môže použiť aj jeden bod spojenia
ale pokiaľ to zapojíš tak, ako som ti to nakreslil, tak by nemal byť problém s prevádzkou a revíziou, ale v prvom rade by si sa mal držať toho, čo ti predpisuje výrobca

pokiaľ je to zapojené tak, ako to spomína Pepkomas, tak ide o sústavu TT, keďže stredný bod N nie je vodivo spojený (cez malú impedanciu) s ochranným vodičom PE
EDIT: v tomto prípade mali by byť alebo musia byť všetky pracovné vodiče chránené voči skratu a nadprúdu, teda aj vodič N

-- Spojený príspevok 19 Mar 2015, 13:05 --

bohužiaľ v súčasnosti nemám so sebou normu, ktorá toto rieši, takže ti neviem citovať normu, ako to definuje
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa kubo150 » 19 Mar 2015, 13:48

Vravím, ja by som to riešil minimálne tak, že by som neprepájal nuláky, proste by som nulák potiahol z pracovného nuláka, čo by bolo bezpečné pre prevádzku, ale už v prípade bezpečnosti okolo elektrocentrály by bolo potrebné uzemniť aj kryt tj prepojiť nuláky, asi najlepšie pri centrále, keďže, by som týmto krokom uzemnil aj uzol generátora a na kryt centrály by sa mohlo pri poruche dostať nebezpečné napätie.

Tak vďaka za objasnenie, a ono častokrát manual k centrále nieje :(

Ešte otázka ohľadne 4-kolíkovej/vodičovej (3fázovej) zásuvky. Nulák ktorý je v tejto zásuvke/kábli/predlžováku môže byť len PE alebo aj PE+N? Oficialne si myslím že je to a môže sa použiť len ako ochranný-PE vodič. Alebo to určuje to, kde je pripojený ten žltozelený v rozvodnici? Skrátka sa pýtam, či je možné na normálnu 4 kolíkovú zásuvku priviesť pevným prívodom a potom využívať 3L+PEN, alebo to vždy oficialne je len 3L+PE teda odoberať môžem len združené napätie?
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Mar 2015, 13:51

Nuláky prepojiť musíš, ináč budeš mať problém so zariadeniami na 230V

-- Spojený príspevok 19 Mar 2015, 13:54 --

K tvojej otázke ten štvrtý kolík je PEN
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Marek89 » 31 Júl 2015, 20:07

Ja mam par dotazov k elektrocentra. Mam Kraftech KT6500WE. V prvom rade musim vymenit 1F zasuvky, lebo su to nemecke a nemaju kolik. Taktiez musim vymenit 5p zasuvku za 4p, kedze veci co mam doma su len 4p. A tu nastava problem, lebo neviem ci mozem napojit PE a N dokopy v EC. Skusal som vadaskou merat napatia, tak L voci N je 230V, L voci PE - vadaska s magnetom nepohla, digitalny merak nameral 250V. A este ma napadlo, chcel by som ju vyuzit aj ako nahradny zdroj v dome, kedze primarny ucel je na cerpadlo v nadrzi ale sem tam by som ju chcel pouzit ak by bol vacsi vypadok pripadne odstavka, ze aby aspon to najnutnejsie islo, ako chladnicka a mraznicka. Cize ak by som ju pripojil cez nastennu zasuvku do siete, odpalil by som co pripadne sa da take daco spravit ? Taktiez ma ta elektrocentrala 3f istic neurcitej hodnoty, tak chcel by som to vymenit za 1x 3f 25A a 3x16A istice, kedze ta centrala ma 3x 1f zasuvky. Je to realne takto ako som to popisal ? Diky
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 31 Júl 2015, 21:18

To Marek89,
chtělo by to vnitřní zapojení Tvé el.centrály. Pak se dá diskutovat o širším použití jako plnohodnotná náhrada při dlouhém výpadku a tím i celém zapojení "do sítě" v domě. Neznám elektroinstalaci domu (TN-C/TN-S) a další potřebné informace . Elektrocentrála je primárně určená jako samostatný zdroj pro konkrétní zátěž. Třeba takováto má toto zapojení:
http://www.elektrocentraly.cz/wp-conten ... chema1.jpg
diskuze k zamyšlení nebo aspoň jako inspirace:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,9756.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?P ... 805.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php?P ... 880.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,4140.0.html
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1381.0.html
diskuse.elektrika.cz/index.php?action=dlattach;topic=4805.0;attach=1292
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... -ii--10144
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Marek89 » 31 Júl 2015, 21:30

Tak zapojenie bude problem, kedze ho neviem najst nikde na nete.
0

alois

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa alois » 01 Aug 2015, 06:05

Tak ako ti Jirka84 poslal schému zapojenia dvoch napájacích zdrojov, je to O.K.

Ale z môjho pohľadu na vec, treba mať optickú kontrolu pri prepínaní zdrojov, či sú fázy naozaj vypnuté, ak budeš prevádzať prepnutie ručne.
Ak by ťa napadlo tam dorobiť aj automatiku prepínania, tak musíš mať útlmový čas medzi pripojením druhého zdroja, t.j. vypnem1, čakám a testujem odopnutie, zapnem2. Aby sa ti nestalo, že sa ti zalepí kontakt stykača a ty spojíš distibučku s tvojim generátorom.

Bežná prax pri záložnom zdroji tvorenom fotovoltikou a ostrovným striedačom.

Nezabudni aj pri výpočte reálnej záťažena to, že všetky spotrebiče s kompresorom, majú krátkodobý vysoký odber v špičke.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Aug 2015, 08:48

neviem kde Jirka poslal schemu na moju centralu, ak myslis tu vseobecnu, tak si precitaj, ze Jirka chcel schemu od mojej centraly. Prepinanie bude rucne, ci su fazy zo siete vypnute ? ak vypnem hlavny istic, tak ano.
0

alois

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa alois » 01 Aug 2015, 09:33

Ja som bral to prvé JPG ako univerzálnu schému na prepínací systém medzi dvomi zdrojmi a jedným odberným miestom, nie ako schému centrály.

Zalepený 3F istič som už videl aj taký, že páčka išla dole, ale jedna fáza prepúšťala. Takže pre to. A platia tu aj "dáke" predpisy distribučiek práve aj na tieto prípady.

Nakoľko PE by malo mať vyhovujúci zemný zvod (ohmickú hodnotu a prevedenie) a ty máš prenosnú centrálu, tak tam o PE asi moc nehovoríš.

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Aug 2015, 10:45

Cize ake riesenie pripada do uvahy ? Spojit N a PE z centraly dokopy, kedze tam dam 4p zasuvku ?
0

alois

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa alois » 01 Aug 2015, 11:04

Napísal si, že: Skusal som vadaskou merat napatia, tak L voci N je 230V, L voci PE - vadaska s magnetom nepohla, digitalny merak nameral 250V.

To čo merák digitálny nameral, bola iba fikcia z indukcie...ale skúšal si si vadaskou odnerať prepoj PE a N na centrále? Ak je meranie pravdivé, tak tam prepoj nie je. Odskúšaj si prepískať PE a kovovú časť centrály, či je tam priame prepojenie.

Ak centrálu prepojíš napriamo so spotrebičom 4 žilami, tak sa nič nedeje, na to je určená.
V dome by si sa musel pripojiť paralelne na miesto distibučky za elektromerom a tam máš zase iba 4 dráty a budeš odpájať aj PEN....takže?

Marek89
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Vek: 35

Re: Zapojenie elektrocentrály - pripojenie Neutrálneho bodu

Príspevok od používateľa Marek89 » 01 Aug 2015, 20:41

No, tak prepipal som si PE a kovovu cast, je to priamo prepojene, ked som si pozrel generator a jeho vystup,tak PE vodic ide priamo z tela generatora do 5p zasuvky. Nemeral som vadaskou PE a N, aj ked asi si myslel merakom ako vodivostny test ci ? A preco by som mal za elektromerom odpajat 4 draty ? Ved staci odpojit iba 3 fazy predsa. Na obrazku je ako vyzera ta generatorova cast. Nulak je ten biely drat.
Prílohy
62876789_4_1000x700_nowy-agregat-pradotworczy-swiss-kraft-sk-6500w-kraftech-dom-i-ogrod.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok