Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Bizo » 26 Máj 2015, 11:09

Zdravím vospolok.
Zaujal ma prípad vypinačov na indukčné,varné dosky či v inštalácii sa musí nachádzať .Stretól som sa s prípadom že v inštalácii nebol vôbec použitý jednalo sa o novostavbu bytového komplexu ktorý ma riadny projekt a prešiel revíziou tak ma len napadlo či pochybil projektant alebo to može byť takto realizované .Ja osobne nevidím dôvod ho tam ani použiť pokial je obvod na 3f ističi a vypnutím sa zabezpečí odpojenie všetkých fáz súčastne. Ale rád sa nechám poučiť.
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Máj 2015, 11:35

V takychto pripadoch vypinac netreba.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Máj 2015, 15:26

Ne vždy norma všechno ošetří a nařizuje.
Držím se doporučení (ano, může být) a jak vidím malé děti v dané rodině, pak ho dám po schválení majitelkou - jejich bezpečnost je důležitější než ušetřená pětistovka za vypínač, který se vypne možná třkrát a pak už jsou "dospělé". Chlapi šetří na parádu do auta, pivo , cigára...
PS daný jistič neslouží o ochraně osob pohybujících se kolem spotřebiče, ale el.vedení k té varné desce (jinak by stačil jenom hlavní a to ještě jako vypínač :wink: )
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Bizo » 26 Máj 2015, 16:16

ešte ma napadá otázka k téme akým káblom to zvyknete zapájať VV-Fko alebo skôr neaké RR-Fko či RN-fko?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Máj 2015, 20:16

Pokud se podíváš na doporučení každého solidního výrobce, objevíš také tyto tabulky (třeba pro instalaci sklokeramické desky):
Amiga-.pdf
(486.71 KiB) 755 stiahnutí
Také tam je standardní označené kabelů. Doplnil jsem převod a přidal kvalitní kabel... Pokud si nejsi jistý s teplotou okolí , pak osobně doporučuji ten silikonový - pro ty potřebné dva metry cena není podstatná.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa marek181818 » 26 Máj 2015, 20:39

Minuly tyzden som mal revizneho technika na stavbe.Bavili sme sa len tak, teda rozpravali sme sa aby rec nestala.No a len tak spomenul, lebo meral nejake veci v rozvadzaci, ze miluje praveze ked dany vypinac nieje pri takychto sporakoch.Daco ze zmeranim ma potom problem ci ako .Neviem sice aky ale to je jedno.Asi tak.Ja osobne by som ho tam dal.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Máj 2015, 20:43

Áno, keď merá izolačný odpor a doska má citlivú elektroniku, tak revízakovi je výhodnejšie zhodiť si hlavný vypínač pri doske a merať izolačný odpor okruhu, ale ja by som sa na to nespoliehal.

A špatiť si kuchyňu hentakým vypínačom - to by som tiež nerobil. Nemá to pračka, kotol, umývačka, rúra, prečo by to musela mať zrovna doska?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Bizo
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 25 Máj 2015, 18:35
Bydlisko: Nitra
Vek: 39

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Bizo » 26 Máj 2015, 20:49

dobre ďakujem za utvrdenie, moje osobné skúsenosti sú podobné používam na pripájanie varných dosiek RN-f kábel teda silikón zvyčajne 1,5 znáša lepšie teplotu,odery,chémiu stal sa aj prípad keď zabudli namontovať zásuvku na trúbu tak som to riešil 2,5kou aj keď z riešenia som nadšený nebol.Pre vysvetlenie tému som založil z dôvodu jedného štúdia čo rieši kuchynské zariadenia nechceli akceptovať že vypínač nemá opodstatnenie pokial ho investorka chce mať skrytý dolu za skrinkou za hrncami tak po dlhých doťahovačkách som ho tam umiestnil a ďalší prípad pozostával z technika ktorý odmietol namontovať varnú dosku pokial nebude mať vlastný 3f vypínač ,vypinač som pridal do RB vedľa 3f ističa a bola spokojnosť ,dojala ma jeho dôslednosť a absencia káblových dutiniek ale servisný list podpísal.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Máj 2015, 20:58

Jirka, s tými detmi je to trochu pravda, ale potom je ovela nebezpečnejší plynový šporák ,kde tiež môže decko otočiť gombíkom a ešte preto nikto nezatvára pred nimi uzáver plynu pri šporáku ktorý aj tak býva zväčša skrytý v kredenci,nie tak , ako volakedy,keď musela hrdo vytrčať K800-ka/mosadzný kuželový ventil/ rovno vedla neho na hnusnej žltej rúre.
Tiež sa nepamätám, že by niekto bežne vypínal ten trojfázový vypinač nad elektgrickým šporákom ,pricapený na obkladačkách,/v lepšom prípade utopený v rovine/.Tiež bol zväčša len na vypnutie prívodu pri oprave.
Dnes vela výrobcov kuchynských spotrebičov akoby nemalo ani šajnu,aké platia v tej- ktorej krajine normy,pretože bežne sa dá kúpiť elektrická rúra, varná doska,či iný spotrebič prevyšujúci príkon cez 3kW a spokojne je na ňom flexošnúra na 230V,teda žiadny predradený vypinač na stene, len doporučený istič samostatného okruhu. :wink:
V návode je doporučený prívod napr.5x4mm a vovnútri sú prepojky sotva 1mm2,ešteže je to silikon. :wink:
Človek dnes už fakt nevie čoho sa držať,ale najistejší je vždy aspoň zdravý sedliacky rozum a kopa skúseností.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Máj 2015, 21:18

Prepojky podla toho na com.. zredukovat prierez mozes aj velmi razantne, akurat musis dodrzat podmienky..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jirka84 » 26 Máj 2015, 22:10

Nejsem zastáncem absolutní bezpečnosti, protože taková není nikde, ale k tomu 3fáz vypínači:
norma doporučuje, já zákazník spolu s doporučením firmy si volím design, proto
nemusí to být tento zastaralý ( či jemu podobný novější) kousek:
_sporákový spínač 25A.jpg
s tímto návodem:
sporákovka_popis.jpg
Mě stačí si vybrat model vhodný i do vícerámečků spolu se zásuvkami či vypínači, protože už dost výrobců dokáže nejen tyto následující varianty - (pouze ukázky - jako firma si vždy považuji zákazníka a zároveň i "jeho peníze" :wink: ):
Prílohy
spínač
spínač
klapka-krytka ke strojku
klapka-krytka ke strojku
Sporákovka krytka.jpg (3.34 KiB) 14025 zobrazení
sporakovy_spinac_stribr_sv.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Máj 2015, 22:36

Z dizajnového hľadiska:

Zákazník je väčšinou neelektrikár a teda najradšej by bl, keby sa všetko dalo prenášať bezdrôtovo Najmä naše ženušky nemajú káble vôbec radi a podobné čamprdlíky nad linkou sa im nepáčia. Ja osobne hoci som elektrikár, ani mne sa nad linkou čamprdlíky nepáčia, ani nikde. Ideálka by bola, keby som ani vypínače nemal na stene. Ja rád obdivujem siete v rozvádzačoch, ale doma chcem mať od toho pokoj.

Z hľadiska bezpečnosti:

Pokiaľ tam nebude červený hríbik, tak sotva niekto v prípade poruchy sa bude prehýňať cez linku a otáčať nejakým čamprdlíkom, aby to vypol. Z praxe viem, že prvá vec, po ktorej človek siaha, je červený hríbik, lebo po ňom spakruky treskne a nebezpečenstvo je zažehnané. Ak hríbik chýba, potom sa obyčajný človek zvyčajne stráca od diela satanovho preč po pomoc. Málokto zachová chladnú hlavu a pôjde otočiť nejakým čamprdlíkom.

Z hľadiska merania:

Revízny technik na dome reviduje raz. To zvládne odpojiť rúru. No a v závodnej kuchyni, kde sa vykonáva často revízia, tam ten čamprdlík hádam nikomu nebude vadiť.

Suma sumárum: ja si myslím, že vypínač na varnú dosku je zbytočná vec a preto ju nemontujem a taktiež by som ju nenamontoval ani doma. Prínos nevidím žiadny, nevýhod kopec.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Samanko » 26 Máj 2015, 22:44

Ja ho odporucam montovat za spotrebic, do vhodnej vysky na stred.. Vypinac tam nekrici ale je tam - da sa pouzit.
Bezne sa nepouziva, nema co robit hore.. (samozrejme, toto sa tyka domov/bytov, nie inych priestorov)
Z neho pekne trubka po podlahu, podla moznosti akurat do okrajovej listy...

Jirka ceny tych stylovych kuskov su (rspktv. boli ked som to riesil) hodne prehnane, vacsinu investora tou cenou ihned presvedcis, ze ziaden vypinac tam nebude :mrgreen:
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

makan
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 05 Jan 2014, 18:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 46

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa makan » 26 Júl 2020, 21:11

Ahojte. Ja mám otázku keď mám 3f vypínač pre varnú dosku tak môžem za ním spojiť vodiče N a PE WAGO svorkami?(prikladám foto). Podľa mňa áno svorka WAGO je určená do 32A podľa výrobcu čo uvádza na výrobku. Neviem ako ináč by som spojil tie vodiče.Spájať CYA vodiče v čokoládka sa mi zdá taká cigánčina :) Ďakujem.
Prílohy
20200720_122410.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Júl 2020, 21:16

Môžeš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Wicker » 26 Júl 2020, 22:32

No ja to neviem, teraz som si robil elektriku v garazi spajal som to wago svorkami, no mne sa moc nevidi tych deklarovanych 16A nie to este 32A, i ked to zatim drzi (na praxi sme v krabiach museli pod skrutky na kabloch vsade robit ocka, nie len na ochrannom, ale na vsetkych, mozno preto mi to pride nie moc bitelne)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Júl 2020, 22:34

Buď kľudný, 200kVA máme na wagu - radová svorkovnica. Tá technológia je zmáknutá.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Edgar » 26 Júl 2020, 23:15

Wicker napísal:na praxi sme v krabiach museli pod skrutky na kabloch vsade robit ocka
To je myslím tiež vyvrátený mýtus čo sa týka spoľahlivosti, lebo keď dáš kábel len z jednej strany skrutky tak sa dá utiahnuť na väčší moment ako keď tam je očko
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Atlan » 27 Júl 2020, 05:35

Lenze ocko ma vaciu plochu, a rovno mernejsi pritlak, a je to spolahlivejsie. Ale na svetlo si tam kludne ten vodic strc, aj vago na svetla. Uz som videl roztavenu vago, tak ze zamna na max na svetla.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 27 Júl 2020, 08:03

Z pohladu bezpecnosti co je lepsie na tom, ze tam pridam vypinac prosimvas ?

Ked mam na zaciatku kabla v rozvadzaci 3f istic ktorym viem vypnut cele to vedenie a aj zataz na jeho konci tak naco tam pridavat vypinac ? Ani zasuvku by som nedaval, rovno kabel zo steny pripojeny na svorkovnicu tej dosky varnej...
Ale to nie preto, ze by som chcel usetrit... Ale preto ze si myslim, ze prave takto je to bezpecnejsie... A doska je pevne nainstalovana do pracovnej dosky, takze nevidim ani problem v tom, ze ide o tvrdy kabel a nie lanka...
A ten vypinac aj tak bude stale zapnuty, vzivote to nikto nevypne, ani nevytiahne zo zasuvky ktora je niekde schovana pod linkou...

Takze naco ? Aby som tam mal dalsich 6 kontaktov a spojov, ktore sa mozu uvolnit a zacat iskrit, hriat a horiet ? Nato ? A to je bezpecnejsie ? Ako to je podla normy neviem, ale ako by som to riesil ja, pokial mi to norma umozni, alebo ked sa normou nemusim zaoberat. (su aj pripady ked to nie je novostavba a nemusi sa vsetko potom kolaudovat a poistovat atd... a ked proste si to mozem spravit jak ja chcem vsetko)

To iste plynovy sporak... Naco tam davat dalsi ventil a dalsie 2 tesnenia, to su dalsie 3 potencionalne miesta netesnosti a uniku, ked mam v byte len jednu plynovu varnu dosku, jeden plynomer a jeden hlavny uzaver plynu pri tom meraci... Nic tam nemam len jednu hadicu plynovu k tej doske... A ked urvem tu hadicu, aj tak musim uzavret hlavny ventil, lebo ten dalsi bude az na konci tej hadice... A prave ta hadica je najzranitelnejsia... A teraz ze vraj uz norma nedovoluje ani tie flexibilne hadice natahovacie... no ale ked ju tam uz mate to je OK... No a jeden revizak vam povie, ze tam treba dat ventil, druhy povie, ze staci ze pri tom hlavnom ventile mam aj kluku k tomu stvorhranu alebo nastroj tam zaveseny na snurke, aby som to vedel kedykolvek zavret a netreba dalsi ventil ...

Existuju detektory iskrenia. Oblukove ochrany AFDD. A podobne ako prudove chranice ktore sa donedavna nepouzivali, lebo neboli tak dostupne a lacne a teraz su uz povinne sa mozno raz bude toto tiez bezne pouzivat... Dnes malo kto vie, ze existuje vobec take zariadenie...
AFDD detekuje charakteristicky sum ktory do siete vnasa iskrenie a ked je toto zdetekovane tak vypina... Ja by som zaviedol, ze to je povinne pridat do starych Al instalacii... Aj do vsetkych instalacii. No ale to sa nestane, lebo je to drahe, nedostupne, ludom sa nechce nic prerabat a nechcu aby im to vypinalo... A ked sa to zavedie tak uz sa to bude tykat len novych instalacii.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok