Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa rudko » 27 Júl 2020, 08:06

Atlan prave ten rovnomerny pritlak je problem. Vodic ma ist pod skrutku zasadne z jednej strany. Vtedy pri dotahovani sa skruka "sprajcne" a drzi ovela lepsie (je mensie riziko ze sa casom povoli) ako ked je tam ocko. Takto je to vymyslene a cuduj sa svete to aj funguje :-). Samozrejme ze to netreba dotahovat na debila ale iba s rozumom aby skrutka nepresekla drot.
Co sa wago svoriek tyka tam plati to iste co vsade. Pokial su pouzite tak ako maju byt nieje s nimi problem. Ja som tiez za svoju prax videl vela roztavenych, ale ani jedna z nich nebola urobena ako mala. Bud bol do 1,5 svorky narvaty 2,5 drot a svorka bola roztrhnuta. Alebo naopak do 2,5-4 svorky bol pouzity 1,5 drot a slabo drzal. Alebo mali droty pokrivene/spinave/dodzubane konce a kontakt zas nebol dobry. Ale aj som tych svoriek namontoval 10tky tisic a ani jedna zatial nepovolila.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa pablox » 27 Júl 2020, 08:25

Na sporák by som ten vypínač dal. Aj ho tam mám, síce ten starý klasický, sporákový, ale je v dosahu. Myslím, že žena v kritickej situácii (vykypenie hrnca a neviem čo ešte) skôr siahne po vypínači v dosahu ruky, ako by mala bežať cez celý byt a v rozvodnici pod stropom hladať istič. Dnes existujú už aj pekné vypínače, takže dizajn ma netrápi.

Tak isto môžeme tvrdiť, že aj vypínač vedľa bojlera nad vaňou je zbytočný, ved ho vypnem v rozvádzači (bojler je chránený chráničom samozrejme). Opäť laik v kritickej situácii skôr vypne vypínač ako istič v skrini.

AFDD je fajn, ale pri cene 200-250e za kus a pri bežnom počte okruhov v byte je to pre bežného človeka nezaplatiteľné.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 27 Júl 2020, 08:37

V takej situacii ako pises ten istic ma vypnut sam, alebo chranic alebo AFDD... Podla toho co za zvod alebo skrat a kde nastane ked sa tam neikde dostane napr. voda... Ale neviem ako by sa ti tam dostala voda, ked vrch tej indukcnej dosky je jedno hrube sklo bez dier, medzier, tesneni, jednoliate sklo...

No tak je to nezaplatitelne AFDD si tam nedas ale dalsich x spojov do cesty k tomu spotrebicu si aj tak pridas... A ked je iskrenie v serii so spotrebicom tak jedine co to chrani a vypne je AFDD... A ked je velky spotrebic tak to iskrenie moze byt vyznamne...

No tak uplne si protirecime podla mna... Pridanim vypinaca nezlepsim bezpecnost ale ju zhorsim... Tvrdim ja...
0
Naposledy upravil/-a Jerry19 v 27 Júl 2020, 08:40, upravené celkom 1 krát.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa ondistef » 27 Júl 2020, 08:39

Jerry19 napísal:Z pohladu bezpecnosti co je lepsie na tom, ze tam pridam vypinac prosimvas ?
...
A ten vypinac aj tak bude stale zapnuty, vzivote to nikto nevypne, ani nevytiahne zo zasuvky ktora je niekde schovana pod linkou...
Občas sa stane, že niektorý spotrebič zblbne, tak si ho vieš zresetovať aj takto a nemusíš behať k rozvádzaču. ďalšia vec je bezpečnosť, skôr vypneš vypínač na stene pri spotrebiči ako zhadzovať istič v rozvádzači. Vo veľkých kuchyniach sú všetky veľké spotrebiče (pripojené napevno) vedené cez vypínače.
Jerry19 napísal: Existuju detektory iskrenia. Oblukove ochrany AFDD. A podobne ako prudove chranice ktore sa donedavna nepouzivali, lebo neboli tak dostupne a lacne a teraz su uz povinne sa mozno raz bude toto tiez bezne pouzivat... Dnes malo kto vie, ze existuje vobec take zariadenie...
AFDD detekuje charakteristicky sum ktory do siete vnasa iskrenie a ked je toto zdetekovane tak vypina... Ja by som zaviedol, ze to je povinne pridat do starych Al instalacii... Aj do vsetkych instalacii. No ale to sa nestane, lebo je to drahe, nedostupne, ludom sa nechce nic prerabat a nechcu aby im to vypinalo... A ked sa to zavedie tak uz sa to bude tykat len novych instalacii.
Akurát, že AFDD použiješ dosť ťažko v starých inštaláciach robených v TN-C, cez AFDD ide totiž fázový a neutrálny vodič.
Takže v starých inštaláciách je AFDD nepoužiteľné rovnako ako prúdové chrániče.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 27 Júl 2020, 08:42

Prudove chranice ano v starej TN-C nepouzijes... Pokial ho nedas priamo do zasuvky....

Ale AFDD kludne pouzijes aj v starej instalacii... Ale netvrdim aby si to teraz kazdy daval... Ale problem je len cena... nic ine... AK by to stalo tolko isto co istic tak to mozem kazdemu urcite odporucit hlavne do tych starych instalacii...

Nejaka varna doska ti zblbne v nej software atp. ano je to mozene, ale nemyslim si ze sa to deje tak casto ze potrebujes mat vypinac na reset... A ked ano... tak treba ju vratit a kupit si inu od ineho vyrobcu...

Si videl, ze by niekto napr. Sajfa, resp jeho zena ked pozries jeho YT kanal mal v jeho super modernej kuchyni s Miele spotrebicmi za plno penazi niekde nejaky vypinac na varnu dosku ? A ked ho ma niekde pod linkou schovany, tak tam mu je naco, ked tam je pristup k nemu na prd...

O starych instalaciach sa v pripade indukcnej varnej dosky ani nema zmysel bavit... Pokial mate v byte jednofazovu pripojku a staru hlinikovu instalaciu tak nema zmysel ani uvazovat tam davat taku varnu dosku ...

V Nemecku je instalacia AFDD ze vraj uz povinna...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa pablox » 27 Júl 2020, 09:19

Sajfu alebo jeho ženu nebude absolútne trápiť nejaký vypínač pri spotrebičmi, lebo to nie je dizajnové...rovnako ich nebude trápiť nejaký istič v rozvádzači...porovnávaš bežných ľudí s úplne inou skupinou ľudí, ktorí riešia sledovatelov na YT a nie vypínač vedľa sporáku
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Júl 2020, 09:23

No to bude tým, že kuchyňu nemajú len elektrikári.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Amaterr » 27 Júl 2020, 09:23

co tu splietas nejakeho Sajfu :lol: , do novej linky som dal opet trojfazový do ramiku , teda vypinac so zasuvkou , okrem samozrejme inych .. je plno vyrobcov co uz robia krasne inovované typy , je mozne , ze si uz davno nelistoval katalogy
0

Používateľov profilový obrázok
skorab
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 24 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 60

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa skorab » 27 Júl 2020, 09:56

Nie často ale predsa potrebuješ keramickú dosku vyčistiť,umyť atď aj z druhej strany.Aby nepípala /ta moja pípa/ si ju vypnem sporákovým vypínačom na stene
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa epto » 27 Júl 2020, 10:03

ja som pri navrhu a realizacii elektrickych rozvodov tento vypinac dal. Dokonca nebude schovany niekde pod linkou v skrinke ale priamo na zastene hned vedla vypinaca na svetlo. Pouzijem pekny dizajnovy, ako bolo uvedene vyssie.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 27 Júl 2020, 10:07

No ale ver tomu ze ta jeho kuchyna splna vsetko... A aj ta firma ktora mu to montovala to nerobila za 5 korun a tym padom si nemoze ani dovolit to spravit tak ze to nieco nesplna... No a normy platia pre kazdeho rovnako... Takze ked on nemusi mat tak ani ty nemusis mat...

Ukaz mi pekny designovy 3 fazovy vypinac ... :)
0


Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1373
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Amaterr » 27 Júl 2020, 10:29

ja mam Legrant valena , a prvý trojfazovy co som montoval na linku v ramiku bol pred 20 rokmi , to bol Siemens , jediny dostupný v takom formate , Bratislavcania urcite vedia , oproti stanici Vinohrady , stal strasne peniaze :D
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Jerry19 » 27 Júl 2020, 10:30

No dobre jeden z toho je taky ze dajme tomu... Ale v celom byte si das napr Legrand Valena alebo od Schnaideru nieco a tento 3f bazmek uz je inaksi, uz to neni ten isty design... Alebo co, das si tam normalny vypinac ktory ma rovnaky design a 3f stykac ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Júl 2020, 10:38

Určite si všetky tri viem predstaviť v modernej (závodnej) kuchyni :)

-- Spojený príspevok 27 Júl 2020, 09:40 --

KEĎ UŽ, išiel by som cestou najmenšieho odporu a odpájal to stykačom. Ovládací obvod by kopíroval môj vkus vypínačom v sérii s ostatnými v dome, nie hentie nevkusné výrobky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa ondistef » 27 Júl 2020, 10:48

Jerry19 napísal:No ale ver tomu ze ta jeho kuchyna splna vsetko... A aj ta firma ktora mu to montovala to nerobila za 5 korun a tym padom si nemoze ani dovolit to spravit tak ze to nieco nesplna... No a normy platia pre kazdeho rovnako... Takze ked on nemusi mat tak ani ty nemusis mat...

Ukaz mi pekny designovy 3 fazovy vypinac ... :)
Tak neviem či je to až taký dizajnový vypínač, ale napr.: ABB Tango, ABB Neo, ABB Levit, ABB Time®, Element®, ABB PRESSTO nástenný, ABB 3425A-0344, ABB 39563-23 , ABB PRESSTO zapustený, Legrand Valena 400V/10A, Schneider

Legrand ich robí aj v prevedení Galea Life

Resp. ak nie sú dostupne v dizajne použitých spínačov a zásuviek, dá sa to poriešiť stykačom ako napísal vyššie Drakoush
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Júl 2020, 11:48

skorab napísal:Nie často ale predsa potrebuješ keramickú dosku vyčistiť,umyť atď aj z druhej strany.Aby nepípala /ta moja pípa/ si ju vypnem sporákovým vypínačom na stene
Prepac, ale ja urcite dosku neumyvam zo spodnej strany. Mam ju nornalne polozenu na kuch. linke, ona ma od vyroby ako keby take slabe lepidlo, takze aj ked sa nieco rozleje, tak to nepretecie, a vrch bezne umyvam. sice 3x pipne, ale potom je ticho (to pipanie si uz ani nevsimam, kedze to pipa, aj ked mi tam vyskoci kocur).
Ale samostatny vypinac mam na nu, za skrinkou. a je to najma pre pripadnu opravu, alebo vymenu, aby som nemusel zhadzovat hlavny istic.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Edgar » 27 Júl 2020, 13:40

rudko napísal:Bud bol do 1,5 svorky narvaty 2,5 drot a svorka bola roztrhnuta.
Veď vsúvacie WAGO sú 0,5-2,5 :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa rudko » 27 Júl 2020, 14:46

Ano. Nove rady (+-5rokov). Ale v case ked som ja zacinal ich pouzivat sa pevne svorky vyrabali na presny rozmer. Vyhrabal som v sufliku cca 15rokov staru svorku. Vsimni si oznacenie 1.5° co znaci 1.5mm2.
A este si treba uvedomit aj to ze existuju napr aj radove wago svorky pripadne priamo integrovane do roznych zariadeni. Tam byva casto predpisany presny priemer vodica
Prílohy
IMG_20200727_144215.jpg
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinač na varnú dosku musí-može-netreba

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Júl 2020, 15:51

Iba poopravím, nie je to krúžok ako stupeň (°), ale malý štvorček, čo zračí prierez.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok