Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 31 Jan 2018, 13:38

Myslím, že ak ideš robiť sám na seba a nikoho nejdeš zamestnávať, teda SZČO, tam ti stačí osvedčenie par.22.
Pokiaľ už budeš mať elektrikársku firmu, kde budeš zamestnávať ďalších ľudí elektrikárov, tak už potrebuješ oprávnenie, ktoré ti vydá TI (myslím) a par.23 na riadenie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

alois

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa alois » 31 Jan 2018, 18:56

Neviazaná živnosť na prácu na nn a na bezpečnom napätí za 5€ bez problému. Za predpokladu, že robíš sám na seba a nikoho (ani brigádnicky) nezamestnávaš.

Potom sú tam informatívne a kontrolné merania. Tiež ti stačí 22ka. Môžeš vyrábať aj rozvádzače, ale potrebuješ revizáka na vystavenie typovej skúšky kusového výrobku a CE.

To, čo vydá TI a iné kompetentné organizácie je vždy na firmu, t.j. ak sú tam zamestnanci.

Ostatné elektroživnosti sú viazané na par.24, alebo typ VŠ vzdelania.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 31 Jan 2018, 18:59

alois: CE od rozvádzača ti ale vydáva výrobca, nie revizák
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 31 Jan 2018, 19:53

Jediné, k čomu som sa ja zatiaľ dopracoval, bolo "Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení", čo je ale remeselná živnosť. Najčastejšie ľudia spomínajú práve toto a vraj na to stačí aj §22. Medzi voľnými živnosťami som nič podobné nenašiel.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Drakoush » 31 Jan 2018, 20:07

Presne tak. Odomňa dokonca ani nevyžadovali osvedčenie, stačil im výučný list.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Samanko » 31 Jan 2018, 20:41

Kedze som si robil zivnost az ked som uz mal v tom case 23 alebo 24 tak neviem co je k tomu treba, na druhu stranu vsak osobne poznam ludi, ktory maju zivnost na OPaOS vyhradenych elektrickych a 24 nemaju ani nahodou... Tych zivnosti je mnoho a pravdepodobne nevedia ani ti uradnici poriadne co vsetko musia pytat ..

// PRESNE, uz viem, aj ja som mal poslat iba vyucny list/maturitne vysvedcenie.. Osvedcenie nepotrebovali a to som tam mal uz aj montaz, servis ..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

alois

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa alois » 01 Feb 2018, 05:37

Merak:
Ak si kúpim osve ističe, prúdový chránič, prepäťovky, skrinku a poskladám kusovku pre zákazníka, tak musím ako PREDAJCA zákazníkovi dodať a ako VÝROBCA deklarovať CE a vystaviť protokol z kusovej skúšky. Za predpokladu že som revizák a aj výrobca, tak si to robím sám. Môžem mať živnosť na výrobu rozvádzačov a nemusím mať osvedčenie TI, ak nikoho nezamestnávam. Je to ľahšie o to, že nakupujem komponenty už z CE v SR (EU). Ak kupujem niečo z PRC, tak tie ich vyhlásenia by som až tak vážne nebral.

Pod CE sa môže podpísať aj majiteľ SK firmy, ak zamestnáva človeka kompetentného so vzdelaním a licenciou/certifikátom. viď. príloha. Nákup PRC, alebo vyrobené bez homologizácie v EU, či USA... Otázne je, ako má deklarovať, že v čase podpisu disponoval certifikovanou meracou technikou na daný predmet. (odhliadnuc od znalosti EN, STN a ISO)


Ďuri12:
OPOS je viazaná živnosť a dokladuješ ju vzdelaním a certifikátom/licenciou podľa zamerania, elektro, tlak, zdvih, EPS/EZS a.t.ď. V tvojom prípade nereálne.
Montáž a údržba elektro je voľná živnosť a dokladuješ ju iba vzdelaním v odbore. Nedokladuješ paragraf pri otváraní. To aby pekár nemohol byť elektrikárom, pokiaľ nie je zamestnávateľom. Veľa činností sa dá skryť pod sprostredkovanie služby XX, ale niektoré veci sa z iných zákonov sprostredkovať nesmú/nedajú.

Nezabudni, že na prácu potrebuješ nielen živnostenský list ale omnoho viac v zmysle zákona. Už keď vylezieš iba na 1,5 metrový rebrík....

Nestretol som kontrolóra na činnosti v živnostenskom liste, nakoľko tam je veľký bordel. Kedysi si si len zadefinoval, čo chceš robiť a definície zneli honosnejšie. Teraz je to zatriedené do tried s tým, že činnosť môže byť XXX. Ak toto škatuľkovanie prešlo za 10 rokov tiež zmenami.

https://m2b.sk/blog/volne-zivnosti-ake- ... ich-zoznam

Odporúčam čítať hlavne strany 16, 17, 21, 22, 26, 30, 34, 35 a ak by si chcel montovať alarmy tak aj poslednú stranu s dodatkom o súkromnej bezpečnosti.

Elektrikár a autoelektrikár NEMÁ v živnosti oprávnenie na montáž EZS/EPS/kamery a GPS lokátory, aj keď má neviazanú živnosť na montáž zariadení na bezpečné napätie. Iba výrobu, vývoj, kúpu a predaj. Na montáž, servis a projektovanie je viazaná licencia od PZ kde dokazuješ vzdelanie a aj prax.

Lukino55555
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 20 Aug 2017, 16:10
Vek: 28

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa Lukino55555 » 01 Feb 2018, 19:47

marioo napísal:§ 22 – samostatný elektrotechnik – pracovník na samostatnú činnosť, spĺňa požiadavky odbornej spôsobilosti podľa § 21, má požadovanú prax. Môže vykonávať riadenie pracovníkov a to § 20 bez obmedzenia a dvoch pracovníkov s § 21. Absolventi vysokých škôl elektrotechnických, ktorý pracujú vo vedecko-výskumných laboratóriách sa po splnení požiadaviek na odbornú prax sa pre túto činnosť považujú za samostatných elektrotechnikov a overenie odbornej spôsobilosti sa nevyžaduje.


Zdroj: http://www.spseke.sk/web/kabinety/els/4 ... bilost.htm
Ano ale na ucely prace. Nie aby si otvoril zivnosť...
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 11:28

Caute,

v roku 2005 som ziskal na strednej skole vyhlasku 74, paragraf 21. Potom som cca 2 roky brigadoval v jednej "stavebnej" firme, kde som v novostavbach robil elektricke rozvody do roku 2007. Firma uz neexistuje, a majitel, pokial viem, odpociva v pokoji - co pre mna znamena, ze potvrdenie o praxi nezohnam. Prisla ale ina praca, paragraf som si neobnovil, cize mi prepadol. Potom o par rokov som este pracoval ako udrzbar (menil som zasuvky, istice, poistky a pod. take dievca pre vsetko), tu som sa vsak s majitelom dostal doslova na noze a potvrdenie mi zaiste neda.

Teraz by som sa potreboval stat samostatnym elektrotechnikom (22). Mam nejaku sancu ho ziskat (trebars s cestnym vyhlasenim), alebo musim zase od zaciatku (teda od 21)? Mam uplne stredne vzdelanie.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa technikus110 » 19 Apr 2019, 13:46

Máš vzdelanie elektrotechnického zamerania predpokladám.

Tvoj paragraf 21 ako píšeš: ...v roku 2005 som ziskal na strednej skole vyhlasku 74, paragraf 21...??? niekde je preklep, ale ten je nezaujímavý. Prepadnuté bez možnosti spätného obnovenia.

1. Priame potvrdenie o praxi v tomto kole nie je zaujímavé.
2. Treba sa prihlásiť do prípravného kurzu ku skúškam a môžeš dostať po skúške priamo par. 22. To nie je problém.
3. Potrebuješ potvrdenie o zdravotnom stave.
4. Zápočet o praxi sa dá realizovať aj podľa textu v pracovnej zmluve u jednotlivých zamestnávateľov. (vstup a výstup z podniku)
5. Zo zákona je ti povinný dať zamestnávateľ zápočet rokov s pracovnou náplňou pri ukončení pracovného pomeru. Nikomu sa doprosovať nemusíš.
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 15:15

Ano, maturoval som z oboru Mechanik - Elektronik. Priamo na skole som mal overenie odbornej sposobilosti ako sucast zaverecnych skusok. Ziskal som paragraf 21 podla vtedajsej vyhlasky 74/1996 Z.z. (tak si to pamatam, ale mozno sa v detailoch mylim, tak ci tak je to uz nepodstatne).

Potvrdenie o zdravotnom stave nie je problem. Z prvej brigady uz tazko najdem zmluvu (aj ked vtedy bola taka doba, ze kazdy kaslal na papiere, vtedy sa este nebralo vsetko tak prisne ako teraz). Problem je tiez, ze sa jednalo o oficialne "brigadu" (ale pracoval som ako bezny zamestnanec), a vtedy sa ani neprihlasovalo do socialky, takze ani u nich nepochodim. Druhu zmluvu mam, ale tam je specifikovana len "udrzba objektu, udrzbar" bez uvedenia konkretnych cinnosti. S nimi som sa dokonca aj sudil a vyhral, takze nepredpokladam, ze budu ochotny mi dat potvrdenie. Skor naopak - este mi aj zle urobia, ked budu moct.

Teoreticky mozem ziskat 21, pockat rok a zase znova... Dokopy som mal prax cca 4 roky (ale rata sa udajne len polovica, kedze som mal prax stopnutu na viac ako 3 roky), a preto mi to je luto zbytocne "zahodit". Cestne vyhlasenie nestaci?

Mam znameho, ktory potreboval trojrocnu prax v oblasti nakladania z nebezpecnymi odpadmi a stacilo mu cestne vyhlasenie, tak preto ma napadlo to takto vyriesit.. Ale toto je asi otazka na skolitela, resp. osobu co skusa...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 19 Apr 2019, 15:49

V 2005 už platila vyhláška 718/2002
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 16:00

pravdu mas, predsa som to poplietol :D .. pocas studia sa to novelizovalo a nejak mi ta starsia utkvela v pamati
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa technikus110 » 19 Apr 2019, 16:02

toto je otázka na akreditovanú spoločnosť, ktorá smie vykonávať školenia a skúšky. Nakoľko nemáš značku okresu kde bývaš, tak ťa nemám kam poslať. (nasmerovať)
0

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 16:10

doplnil som ju - LM
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 19 Apr 2019, 16:21

Ako dávno je tomu, čo si robil dievčatko pre všetko?
Zápočtový list si musel dostať od neho. Tam nebudeš mať koľko rokov si v akej oblasti odrobil?
Teraz u niekoho pracuješ?
Tu vyhlášku si budeš musieť spraviť nanovo. Ale pokiaľ si nemal predtým platný pár.21, tak ti to ani nemusia uznať, bo NIP toto už kontroluje a prax uznáva až od pár.21 a prax kontroluje cez ÚP a platnej zmluvy.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 16:38

na zapoctovom mam uvedene len udrzbar, nic viac - ale to je rok 2011 - 2013 , a som uz mal 21 neplatny.. takze to je asi pase..

"brigada" po skole - 2005 - 2007, tam som mal platnu 21.. lenze to bola brigada, daky papier asi najdem - majitelovi sa nechcelo moc platit odvody, a ja mlady som bol rad ze mam robotu..

UP (ak myslis urad prace) nevie kde si bol / nebol zamestnany, pokial si sa u nich nikdy neregistroval.. nieco som od nich minuli rok potreboval a tetuska ma poslala na socialku, lebo ze ona nema o mne v pocitaci nic, kedze som u nich nikdy nebol..

zamestnany som vo svojej s.r.o. - a do nej si chcem pridat viazanu zivnost.. na urade mi povedali, ze mi treba ( 22 ) , ak nebudem nikoho zamestnavat. Robit na cierno to veru nehodlam.. Aj ked ma stve, ze znamy ma 23, a nevie ani len prudovy chranic zapojit a dokazal dokonca pripojit byt este pred elektromerom (kym tam neprisli policajti), a ja musim ist "zase od zaciatku" :D .. a kablov som sa natahal kilometre :D
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 19 Apr 2019, 16:55

2013 to je viac ako 5 rokov.
Musíš od začiatku ísť.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

marioff
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 23 Máj 2015, 22:40
Bydlisko: LM

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa marioff » 19 Apr 2019, 17:14

takze predsa pekne od 21-tky.. :( .. no nevadi, moja chyba

nahodou sa chcem opytat ak by si vedel poradit - chcem remeselnu zivnost (predtym som omylom napisal viazanu) - Montáž, rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení. Uradnicka mi tvrdi, ze je nutne mat paragraf 22. Ale v zakone sa pise, ze musim byt odborne sposobili. Co by som mal byt aj teoreticky bez paragrafu. Nebudem nic montovat ani opravovat pod napatim. Jedna sa o technicke zariadenia skupiny C (co asi neni ani vyhradene zariadenie, ak si dobre pamatam) - jedina vynimka je montaz napajacieho zdroja 230VAC - 12VDC - ostatok zariadeni len pod malym napatim.

Ma teta pravdu, a musim cakat rok? Alebo mi staci 21?
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa milansprlak » 19 Apr 2019, 17:31

Myslim ze remeselnu zivnost Montaz... by ti mohli zapisat, potrebujes len vyucny list. Avsak, kedze nemas 22 tak aj tak nemozes s vyhradnymi tech. zariadeniami samostatne robit a preto asi pozaduju aspon 22. Na bezpecne napatie je volna zivnost. Ked budes mat 22 tak ti daju aj viazanu zivnost Opravy vyhradnych techn. zariadeni - elektrickych.
Inak ak mas pozadovanu prax, myslim ze mozes spravit 22/23 napriek tomu ze ti 21 prepadla.
Edit: skus si najst vzdelavaciu organizaciu a tam myslim ked das prac zmluvu a aj to cestne prehlasenie tak mozno ti daju 22. Ale to sa priamo u nich musis informovat.
Edit2: Ak si zamestnany iba vo svojej sro ktora nema danu zivnost tak to sa do praxe nerata. A este na sro myslim potrebujes opravnenie od nip + zmluvu s reviznym technikom + technicke zariadenie+ pristup k normam(ak sa mylim opravte ma)
0
Naposledy upravil/-a milansprlak v 19 Apr 2019, 18:04, upravené celkom 2 krát.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok