Všetko okolo vyhlášky 508/2009 "§21-23"

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Kiwwicek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 07 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Hlohovec
Vek: 38

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Kiwwicek » 26 Júl 2016, 18:17

to andz:

ja len trosku doplnim Meraka, kde mu iste len usiel prst z klavesy pri odpovedi na otazku 2:

2.Aký minimálny stupeň ochrany musia zaisťovať kryty živých častí.

STN 33 2000-4-41 čl. 412.2.2.1 - IPxxB alebo IP2x , t.j. ochrana osob pred nebezpecnym dotykom zivych casti prstom to je to B, alebo IP2X je ekvivalent ak sa jedna o ochranu osob pred dotykom zivych casti, dalsi vyznam cisla 2 je v ochrane samotneho zariadenia proti vniknutiu cudzich telies, vsetko to je porozpisovane v STN EN 60 529:1993.
0
Hledej mne lásko má, kde je pivo tam jsem já.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 26 Júl 2016, 18:46

:thumbup:
Prílohy
Kryty.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Dali2 » 18 Aug 2016, 20:18

Mozno bude moja otazka zniet divne, precital som si, co je tu napisane, je to dost inspirativne ale neda mi:

Mam skoncenu chemicku priemyslovku, v tretom alebo stvrtom rocniku sme mali aj predmet Elektrotechnika, znamku mam na vysvedceniach, cize dokaz existuje. Potom som studoval na FEI TUKE (tusim 7 rokov dozadu), kde sme mali predmet "Zaklady elektrotechnickeho inzinierstva", z coho mam tiez skusku, v skole nam vtedy vraveli, ze je to to iste co dnesny §21. Skolu som nakoniec z nedolezitych dovodov nedokoncil, a treaz dotaz - mozem na zaklade takto ziskaneho vzdelania riesit cely ten retazec §21-24??? Je to postacujuce vzdelanie v zmysle zakona?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Sep 2016, 16:30

"Zaklady elektrotechnickeho inzinierstva", z coho mam tiez skusku, v skole nam vtedy vraveli, ze je to to iste co dnesny §21

Toto Vam nemohli vraviet, pretoze nam vyslovene povedali ze to je predmet, ktory je podmienkou na to, aby sme mohli robit testy na 21tku (skoncil som elektroenergetiku na tuke, takze poznam predmet). Nie ze to je priamo 21tka.
Len neviem, ci dalsia podmienka nie je aj ukoncene nejake elektro studium.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Sep 2016, 19:13

Áno, podmienkou je ukončené eltech. vzdelanie, na FEL UNIZA absolvovanie predmetu ZEI nestačilo. Dali2, más apoň úspešne ukončeného bakalára ? AK áno, potom by si nemal mať problém.

Ja som napríklad mal gympel, na FEL UNIZA absolvoval zaklady elektroinžinierstva a až po úspešnom absolvovaní bakalarskeho študia som sa mohol počas inžinierskeho štúdia prihlásil na nejaký predmet (Bezpečnosť práce v elektrotechnike) na konci ktorého bola skúška a §21.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 01 Sep 2016, 22:46

Vyhláška alebo zákon píše, že na par.21 stačí mať absolvovaných 400 hodín predmetu elektrotechnického smeru, ale to je iba na par.21, na vyššie potrebuješ mať elektrotechnické vzdelanie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa PepeLopez » 06 Dec 2016, 19:01

400 hodín predmetu elektrotechnického smeru
Ono ani tak nejde o "elektrotechnický smer", aj keď podľa štatistickej klasifikácie odborov vzdelania poznáme len
  • študijné odbory a učebné odbory na stredných školách,
  • vedné odbory a študijné odbory na vysokých školách,
v zásade by sa však v takom prípade považovali (ak by sme hovorili o "elektrotechnickom smere") za odbory s elektrotechnickým zameraním odbory začínajúce sa kódom 26, podľa prílohy Vyhlášky Štatistického úradu č. 243/2012 Z. z.

Lenže v prípade "400 hodín" sa jedná u tzv. "§21" o fyzickú osobu, ktorá môže - zdôrazňujem:

"v rozsahu svojho odborného vzdelania vykonávať činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom",

ak absolvovala ďalšie odborné vzdelávanie v akreditovanom vzdelávacom programe zameranom na technické zariadenie elektrické v minimálnom rozsahu 400 hodín. Čo sa píše v ods. 2 §21 Vyhlášky 508/2009 Z. z. Mohli by sme začať riešiť čo je "činnosť" (obsluha EI a EZ a práca na EI a EZ - definované v norme) a mohli by sme začať riešiť čo v tomto odseku ods.2 §21 Vyhlášky 508/2009 Z. z. znamená "v rozsahu svojho odborného vzdelania" pretože ďalšie odborné vzdelávanie je druh vzdelávania (podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní), ktorý vedie k doplneniu, obnoveniu, rozšíreniu alebo prehĺbeniu kvalifikácie potrebnej na výkon odbornej činnosti - čiže kvalifikácia tam už musela byť nadobudnutá. V žiadnom prípade to nie je rekvalifikácia ako uvádza ďaľšie písmeno rovnakého § 4 ods. 1 Zákona č. 568/2009 Z. z. - písm. b) kde sa predpokladá, že som v školskom vzdelávaní získal pôvodne úplne inú kvalifikáciu. Koniec koncov vo vzťahu k "400 hodinám" sa na konkrétny § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživ. vzdelávaní Vyhláška 508/2009 Z. z. aj odvoláva.

Najjednoduchšia a najhladšia cesta je jednoznačne aboslvovať odbory s elektrotechnickým zameraním (začínajú sa kódom 26) a nezostáva len veriť, že ŠÚ zabezpečil kontinuitu z minulosti pri stanovovaní klasifikácie štúdijných odborov vo svojej vyhláške z roku 2012.

Ešte existuje možnosť získať podmienku vzdelania aj v inom ako "neelektrotechnickom odbore" a mať zároveň možnosť získať aj §22 a §23 po splnení podmienky elektrotechnickej praxe - Ministerstvo školstva k tomu v roku 2010 vydalo usmernenie, kde je spomenutých niekoľko "neelektrotechnických odborov", u ktorých je splnená podmienka vzdelania ak bola súčasťou výučba v rozsahu minimálne 120 hodín (presne vymedzená v tomto usmernení), jedná sa však o usmernenie pre stredné školstvo. Národný inšpektorát práce k tomu okrem iného zaujal stanovisko a vysvetľuje na svojich stránkach, že je možné v takom prípade po splnení požiadavky na prax získať aj §22 a §23.

V takýchto a podobných prípadoch sa však obmedzí rozsah - čo sa vyznačí na osvedčení a sme späť u druhu činnosti - rozsahom sa totiž rozumie druh vykonávanej činnosti na technickom zariadení podľa druhu a rozsahu technického zariadenia rozdeleného do skupín podľa miery ohrozenia §3 písm. b) Vyhlášky 508/2009 Z. z. citácia NIP "...musí byť presne vymedzený rozsah, resp. obmedzenie vydaného osvedčenia..." viac info tu: Stanovisko NIP
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

MirQo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Sep 2014, 13:30

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa MirQo » 12 Jan 2017, 18:41

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ked mám §21 (508) robenú v 29.6.2015 ...... ako dlho mi platí ? A dalšia otázka je že keby som chcel isť na 22 koľko rokov praxe mi treba ?
Za odpoved dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Merak » 12 Jan 2017, 20:00

Osvedcenietti platí natrvalo, ale môžeš oň prísť, pokiaľ nesplníš podmienky stanovené s zákone 124/2006, teda pravidelné 5- preškolenie a pravidelná odborná lekárska prehliadka vo vzťahu k práci.
Par.22 si môžeš spraviť po vydokladovaní jedného roku praxe na VTZ-E
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa ondistef » 12 Jan 2017, 20:02

Pre §22 je potrebný 1 rok praxe do 1000V a nad 1000V treba 2 roky praxe.
Je to uvedené aj vo vyhláške 508 na poslednej strane.
https://sunsoft.zendesk.com/hc/sk/artic ... 009_Zz.pdf
https://sunsoft.zendesk.com/hc/sk/artic ... 013_Zz.pdf
https://sunsoft.zendesk.com/hc/sk/artic ... 014_Zz.pdf
0

Miso2017
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Sep 2017, 17:44

Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa Miso2017 » 24 Sep 2017, 17:55

Chcel by som sa spýtať, čo človek musí spĺňať na odbornú spôsobilosť v kategórii vzdelanie? Mám bc. z všeobecnej fyziky, aktuálne študujem jadrovú fyziku nmgr. a ako jadrový fyzik mám skúsenosti s prácou na experimentálnych prístrojoch s vysokým napätím(scintilátory a plynové komory). Časť Bc. programu bol semester elektrického praktika, semester elektriny a elektrodynamiky, taktiež optické a jadrové praktiká, na ktorých sa v oboch prípadoch pracovalo a zapájalo obvody a prístroje pod vysokým napätím. Toto vzdelanie som ale absolboval v ČR. Stačí toto vzdelanie podľa zákona na odbodnú spôsobilosť v prípade zloženia skúšky? Ak nie, musel by som sa prihlasovať na nejaký technický študijný odbor nejakej vyslovene technickej školy/fakulty(nie MFF), prípadne stačilo by si zapísať nejaký elektrotechnický predmet na doplnenie?

Ďakujem za odpoveď.

! Na toto už tému máme,presun+zlúčenie. upravil: 27.9.2017 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa Merak » 24 Sep 2017, 18:21

Akú máš strednú školu?

Myslím že by ti to mali uznať na par.21

Ak nie, tak sa robia elektrotechnické kurzy v dĺžke 400 hodín, na základe ktorých môžeš dostať osvedčenie na par. 21.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Miso2017
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Sep 2017, 17:44

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa Miso2017 » 24 Sep 2017, 18:37

Strednú školu mám gympel, takže tá nič, bohužial. :(

Ale na MFF si môžeme zapísať predmety z ČVUT, čo uznávajú a píšu na dodatok k diplomu a fakulta sama ponúka nejaké prístrojové praktiká, ktoré som si vždy chcel dať, len sa mi to krylo a na mgr mám ešte rok, tak by som si ešte niečo mohol zapísať...
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa Jerry19 » 24 Sep 2017, 22:16

Potrebujes minimalne elektrotechnicke uciliste a vyucny list aby si mohol ziskat tu sposobilost. Alebo si spravit spominany kurz. Tam ide o tych 400hodin.... Jeden moj kolega si robil kurz niekde v Ziline a kedze je to Kosican tak asi sa blizsie nedalo.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa lh » 24 Sep 2017, 23:26

Tiež ma to zaujímalo, a takúto odpoveď som dostal na moju otázku...
§ 21 Elektrotechnik

(1) Elektrotechnik je fyzická osoba, ktorá má ukončené stredoškolské elektrotechnické vzdelanie alebo vysokoškolské elektrotechnické vzdelanie.

(2) Elektrotechnik je aj fyzická osoba, ktorá môže v rozsahu svojho odborného vzdelania vykonávať činnosť na vyhradenom technickom zariadení elektrickom, ak má odborné vzdelanie v inom učebnom odbore alebo v inom študijnom odbore ako elektrotechnickom, ktorého súčasťou je výučba zameraná na príslušné technické zariadenie elektrické, alebo ak absolvovala ďalšie odborné vzdelávanie v akreditovanom vzdelávacom programe 9a) zameranom na technické zariadenie elektrické v minimálnom rozsahu 400 hodín.

Metodické usmernenie MŠ SR c. 9/2010‐R v prílohe 5 na tieto účely taxatívne vymedzilo iné ako elektrotechnické odbory, u ktorých je splnená požiadavka elektrotechnického vzdelania na vydanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti v obmedzenom rozsahu:

Kód odboru..........................Názov študijného odboru alebo učebného odboru

2387 6................................mechatronika

2466 2 01............................mechanik opravár – plynárenské zariadenia

2487 2 02............................autoopravár – elektrikár

3739 6...............................elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách

3765 6...............................technika a prevádzka dopravy

3778 4...............................technik informačných a telekomunikačných technológií

3917 6 03...........................technické a informatické služby – v elektrotechnike

3918 6...............................technické lýceum (po absolvovaní bloku odborných predmetov elektrotechnika)


V zmysle vyššie uvedeného je teda rozhodujúce, aký študijný odbor ste absolvovali. V prípade, že to bol odbor s elektrotechnickým zameraním, resp. niektorý odbor uvedený v tabuľke, môžete sa uchádzať o získanie osvedčenia o odbornej spôsobilosti.

V prípade, že tomu tak nie je (uchádzač o získanie odbornej spôsobilosti nemá požadované stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie), existuje ešte možnosť absolvovať kurz v rozsahu minimálne 400 hodín, ktorý je akreditovaný podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona č. 568/2009 Z.z. o celoživotnom vzdelávaní. Tieto kurzy naša spoločnosť nevykonáva (informácie o ich realizácii však môžete získať napr. na stránke http://www.stuba.sk/sk/dalsie-vzdelavan ... ge_id=6329).
Len moja poznámka k tomu: vidí sa mi prinajmenšom zvláštne, že niekto, kto ukončí elektro učňovku (napr. spomínaný odbor technické a informatické služby – v elektrotechnike) dostane možnosť robiť skúšky, aj keď môže byť z odboru úplne tupý, a niekto, kto má možno aj viac vedomostí z elektriky, ale nesprávne vzdelanie, túto možnosť nedostane. Vyše 1000€ na kurz by sa možno aj našlo, ale kde vziať do šľaka tých 400 hodín času?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa marioo » 25 Sep 2017, 01:11

§ 22 – samostatný elektrotechnik – pracovník na samostatnú činnosť, spĺňa požiadavky odbornej spôsobilosti podľa § 21, má požadovanú prax. Môže vykonávať riadenie pracovníkov a to § 20 bez obmedzenia a dvoch pracovníkov s § 21. Absolventi vysokých škôl elektrotechnických, ktorý pracujú vo vedecko-výskumných laboratóriách sa po splnení požiadaviek na odbornú prax sa pre túto činnosť považujú za samostatných elektrotechnikov a overenie odbornej spôsobilosti sa nevyžaduje.


Zdroj: http://www.spseke.sk/web/kabinety/els/4 ... bilost.htm
0

Miso2017
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Sep 2017, 17:44

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa Miso2017 » 25 Sep 2017, 02:14

Hej, u nás je to dosť divno napísané. V ČR máme paragrafov nejakých 10 a študent technickej, mff alebo prírodovedeckej fakulty po absolbovaní základného kurzu fyziky stačí spraviť BOZP a je spôsobilý na vykonávanie práce v svojom odbore. Potom sa musí ešte každé tri roky preskúšavať, ale je.(tam niekde som ja)

To je ekvivalent toho vyššie, no problém je, že sa zaujímam o $21 z osobných dôvodov... Ono by som bol rád, keby som mohol legálne udržovať elektrorozvody rodinnej firmy, nič zložité, len majú dosť veľkú spotrebu zástrčiek, káblov a žiaroviek a tým si tak privyrábať. Je to taká prkotinka a zasa, nechce sa mi naozaj sedieť niekde vyvaliť tisíc euro za sedenie niekde 400h a počúvaniu o normách a zákonoch. Základ základu mám, chýba, resp "chýba" mi prax(praxou by sa dalo označiť pobyt v CERNe, kde sme testovali nový typ plynovej komory, no zas na druhú stranu, nazvať to praxou... Keby tam prišla kontrola, tak by nás v zuboch povláčila :D ) Rád si vypočujem zaujímavé veci o elektrorozvodoch a elektrochémii v nich prebiehajúcej, ale platiť za to také peniaze... To by bolo najlepšie pre mňa si zapísať pár predmetov z ČVUT.
0

alois

Re: Vzdelanie potrebné na odbornú spôsobilosť podľa §21

Príspevok od používateľa alois » 25 Sep 2017, 05:17

Paragraf 21 NIE JE samostatný elektrotechnik, takže NESMIEŠ robiť pod napätím bez kontroly 22/23/24! Takže tvoja úvaha je hneď od začiatku chybná. Taktiež nesmieš vykonávať OPOS ručného náradia v plnom rozsahu bez následnej kontroly.
Takže bez urážky, tadeto cesta nevedie k riešeniu "privyrobenia" si.

1. Dvojmesačný kurz sa dá prežiť bez problémov, len ten čas naň je problematické nájsť, pokiaľ si zamestnaný. Tieto kurzy boli/sú organizované viac ako rekvalifikačné pre nezaměstnaných, na určité druhy práce.

2. Už sme tu riešili problematiku týchto kurzov a možnosti následného uplatnenia sa. S tým kurzom ostaneš ako 21kár. Neviem, či to už vstúpilo do platnosti, ale NIP vydal nariadenie o zákaze zvyšovania kvalifikácie z takejto 21ky na vyžší paragraf. Aby nám tu napríklad kuchár s rýchlokurzom geniality po 5 rokoch nerobil revizáka...bez dorobenia si príslušných škôl, ako nádstavbu k vzdelaniu.

3. 1000€ v SR sú peniaze, vo Švajčiarsku mesačné parkovné v centre města a investícia sa vždy vráti.

Tie prkotiny ako hovoříš sú zásuvky, ktoré vedia zabíjať, spôsobiť požiar a inú srandu, aj keď iba v malej firme.

Žiarovky na spotrebu pochopím, no na tie nepotrebuješ 21ku.
Ale spotreba káblov a zásuviek? To potom tam tí ľudia sú neschopní a údržba to nevyrieši!

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 29 Jan 2018, 00:17

Zdravím, trošku to tu oživím, nech zbytočne nezakladám novú tému. Sem sa mi to celkom hodilo, tak snáď som to sem zaradil správne. :) Nejako som sa nedopátral k daným informáciám, resp. nie k aktuálnym, tak snáď niekto pomôže.
Rozmýšľam, že by som si urobil živnosť ako elektrikár. Momentálne mám §22, lenže niekde bolo spomenuté, že ak chcem robiť elektrikára na živnosť, musím mať §23. Okrem toho vraj treba nejaké oprávnenie na vykonávanie danej činnosti. Viete mi niekto povedať, čo je na tom pravdy? Prípadne ktorú zo živností si mám vybrať, ak to chcem robiť s §22 a čo ešte k tomu potrebujem?
Ďakujem :)
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 28

Re: Všetko okolo paragrafu "Elektrotechnik §21"

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 29 Jan 2018, 17:29

Asi som to sem nedal v najlepšom čase a cez noc sa to stratilo, tak skúsim ešte raz. Viete niekto poradiť ohľadom tej živnosti? :) Ďakujem.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok