Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 01 Dec 2016, 05:13

Mego:
Zákony a vyhlášky sú uverejňované zdarma. Za tie ručí štát a aj tvoje ústavné práva. Sú verejnosti voľne prístupné a odkomentované state sú na jaspi po registrácii.

Normy sú spoplatnené, nakoľko ich vydáva medzinárodná spoločnosť, ktorá na svoj chod potrebuje financie. To, že v SR sa hovorí na Slovensku po slovensky je jedna věc, ale preklady noriem sa nerobia 100%. Čím by som polemizoval o ústavnom práve o informáciách, ale zase je to iba súkromná spoločnosť.



Ale v podstate stavbár nedostane miešačku zadarmo, vodič auto či iná profesia to, čo ku svojmu výkonu práce potrebuje. Tiež si to treba zakúpiť. NApríklad to, že súbor noriem na bleskozvod stojí skoro 200€? Nekupujem ich stále pre každého zákazníka. Ale každému zákazníkovi nechám svoje vedomosti zaplatiť. Aj takto na to třeba pozerať. Nehľadiac na to, že normy sa dajú do odpisu firmy, jako prevádzkové náklady.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Dec 2016, 11:42

Mego napísal:Kua, no dobre vedieť... ja o normách netuším nič, lebo som len kockatá hlava z gymnázia... ale jednako mi to príde zákerné, že si človek má platiť za to, aby mal normy, ktoré sa možno zajtra zmenia... potom nech sa nečudujú, že ľudia nedodržiavajú
Je to jen a jen o jednom:
chceš dítě? ZAPLAŤ,
chceš žít? ZAPLAŤ,
chceš okrádat? ZAPLAŤ,
chceš dokonce i pracovat?
nejprve ZAPLAŤ
a pak si dělej třeba i stojky za svoje peníze = dekracie podle nových NOREM EU :thanks:
PS i to gymnázium Ti někdo musel financovat, abys o normách "nič netušil a mal len hlavu kockovatú z gymnázia..." :applause:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Dec 2016, 11:58

Nehnevajte sa, ale odkedy je svet svetom, tak sa platí, nič nie je zadarmo. Je to normálna vec.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Dec 2016, 12:36

Iste, ale je rozdiel zaplatit primerane a je rozdiel zaplatit uzernikom absurdne sumy. Ceny noriem sa blizia k druhému pripadu ...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Dec 2016, 12:50

Nebolo by odveci zaviest aj nejaku konkurenciu medzi normami a ukoncit uzernicky monopol stn. Nie kazda firma ma peniaze na normy. Obcas sa musi robit podla podobnych noriem, starych noriem a najlepsieho vedomiaca svedomia.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2016, 14:47

páni
platím si ročne cca 60,-€ za STN online prístup k normám, kde mám k dispozícii zhruba 1000 noriem, či nové platné, alebo staré a už nahradené, a ich opravy, zmeny, aktualizácie
môžem si ich stiahnuť a v offlien režime ich môžem používať 30 dní, dva krát vytlačiť, sú pekne na moje meno
zdá sa Vám to byť veľa?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Dec 2016, 14:50

spin90 napísal:Iste, ale je rozdiel zaplatit primerane a je rozdiel zaplatit uzernikom absurdne sumy. Ceny noriem sa blizia k druhému pripadu ...
To ale riešiš druhú vec. Ja som písal na margo toho, že sa za to platí. Neviem, odkiaľ máte, že niečo dostanete zadarmo - to nebolo ani za socíku :)
To, či zaplatíš veľa, je už druhá vec - ale pri monopolnom podniku si moc nepomôžeš.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa spin90 » 01 Dec 2016, 14:52

Merak napísal:páni
platím si ročne cca 60,-€ za STN online prístup k normám, kde mám k dispozícii zhruba 1000, či nové platné, alebo staré a už nahradené, a ich opravy, zmeny, aktualizácie
môžem si ich stiahnuť a v offlien režime ich môžem používať 30 dní, dva krát vytlačiť, sú pekne na moje meno
zdá sa Vám to byť veľa?
To je samozrejme uplne super cena, to sa mi paci. Tak by to malo byt. Ja som mal skor na mysli priamo z tych ich stranok. Ale ak je aj ina moznost (co som vedel, ale nejak zabudol) tak beriem spat. Je to prijatelne.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: STN online

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Dec 2016, 15:12

Merak napísal:páni
platím si ročne cca 60,-€ za STN online prístup k normám, kde mám k dispozícii zhruba 1000 noriem, či nové platné, alebo staré a už nahradené, a ich opravy, zmeny, aktualizácie
môžem si ich stiahnuť a v offlien režime ich môžem používať 30 dní, dva krát vytlačiť, sú pekne na moje meno
zdá sa Vám to byť veľa?
ÁNO, veľa.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2016, 15:13

som členom SEZ-KES /Slovenský Elektrotechnický Zväz - Komora Elektrotechnikov Slovenska/ - a cez nich som zaregistrovaný na portál SÚTN, kde mám normy k dispozícii

EDIT: ty by si ich mal najradšej zadarmo? :biggrin:
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Dec 2016, 15:33

To OHAJ mám nejprve dotaz: pracuješ jako profesionál v oboru elektro nebo jsi jen domácí kutil?

Jinak se omlouvám, že téma je pouze o "zástrčkách" a ne o zásuvkách.

V ČR máme pro první skupinu osob (do které se počítám dosud i já):
http://www.in-el.cz/novinka/5/technicke-normy
http://www.unmz.cz/urad/kolik-zaplatim-za-csn-online-
máš pocit, že je to moc za profesní znalosti v našem oboru? Já ne. K tomu připočti ceny měřích a jiných nutných nástrojů a nářadí, které si IČař MUSÍ koupit ze zisku. Nemluvím o zaměstnancích, kteří vše dostanou včetně potřebných školení od zaměstnavatele (nikoli od podnikavce) v rámci pracovní doby.
Doktoři si berou podstatně víc za to, že u nich pouze "leží" Tvoje karta.
60euro * 27 = cca 1620Kč za podobný přístup na 6 měsíců.
PS a "dokonce" máme některé normy "jen" ve slovenčině :)
http://www.in-el.cz/forum/103774/aa2-06 ... se-do-30-s
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: slovenské technické normy

Príspevok od používateľa OHAJ » 01 Dec 2016, 15:57

Jirka84: Áno v obore.
Merak: Pýtal si sa, odpovedal som. Existuje spôsob ako sa k nim dostať zadarmo stále :ignore: nenapíšem ako, bo v tejto skoumpovanej únii dávno, dávno nieje sloboda prejavu. Ale aby som nebol ako väčšina ticho, napoviem :argue:
ochrana slovenských technických noriem v Slovenskej republike nie je upravená zákonom NR SR č. 618/2003 Z.z. - autorský zákon, autorská ochrana slovenských technických noriem v slovenskej legislatíve na rozdiel od ostatných krajín nespadá pod autorský zákon.
PS: netešte sa, bo Slovenské technické normy vydané na akomkoľvek nosiči sa môžu rozmnožovať a rozširovať iba so súhlasom určenej právnickej osoby :twisted: Ochrana slovenských technických noriem je upravená zákonom NR SR č. 264/1999 Z.z. Dokonca ani označenie STN sa podľa §5 ods. 3 sa nesmie používať inak len na označenie slovenských technických noriem. Za porušenie ustanovení môže byť podľa zákona č. 264/1999 Z.z. uložená pokuta až 1 mil. Sk. Všetky medzinárodné normy je možné získať buď priamo od ISO alebo IEC (cez ich internetový portál) alebo od niektorého národného člena ISO alebo IEC (v Slovenskej republike od ÚNMS SR). Európske normy je možné zakúpiť len ako prevzaté národné normy od národných normalizačných organizácií, u nás ÚNMS SR.
:evil: prosto sa ani k zdroju nedostanete, pochybujem že niekto to má na DVD, bo by po ňom šli ako po údenom :axe:
0

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 01 Dec 2016, 16:26

to OHAJ a aj martin knocik:
Citácia je sice krásna, ale nie je tam spomenuté, že EU normy sú v celej EU v rovnakej odporúčanej cene a regionálny predajcovia si túto cenu môžu v medziach im povolených upraviť. Takže budme radi, že normy v SR nie sú tak drahé, ako v DE či FR, aj keď je to rozdiel iba pár €. (nechcem počuť tému, koľko sa zarába v DE!)

V SR NIE JE iba jeden oficiálny predajca noriem, nie je to monopol.

Ale napríklad normy v nemeckom jazyku som si kupoval vo Viedni lacnejšie, ako v Bratislave!

Anonymne uložených noriem nájdeš na webe (ulozto/hellspy a iných torrentoch) plné gu-záložky-le. Ako súkromná osoba s nimi môžeš nakladať ako chceš. (nelegálne získal - nelegálne posunul) Ale ako podnikateľ, projektant, konzultant ak s nimi chceš pracovať a na ne sa odvolávať, musíš mať doklad o ich legálnom nadobudnutí. A to nemá nič spoločného so slobodou prejavu.

Záver: odkedy Féničania vymysleli peniaze, tak poďakovať nestačí. (aj keď som tr...al pumpárovi dceru, za naftu som platil...)

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Dec 2016, 17:47

Alois, az ked pridu na slovensko ukrajinci alebo cinania robit bleslozvody za 20e, tak aj vy elektrikari zistite ake tazke je kupit si komplet normy za 200e. Zial zivim sa vyvojom elektroniky a e mbedded programovanim, ktory je vdaka brutalnym cenovo dumpingovym cinanom stale menej a menej ziskovy, uspechom je nebyt v strate. Cinan na kupovanie noriem urcite kasle. Len miestni vyrobca je vdaka normativno certifikacnym sikanistom v podstate nekonkurencie schopny. Sakra, tok chcem tak vela ze chcem robit nieco viac ako tahat a spajat droty v stene, ze nas musia vsetci trestat a zaslapavat ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Dec 2016, 21:05

Teraz budem za sprostého a obyčajným sedliackym rozumom sa opýtam, celkom zjednodušene.
Ak štát a jeho kontrolné orgány, vyžaduje dodržiavanie nejakých noriem,aj s hrozbou sankcií za ich nedodržanie,
prečo tento štát nie je hlavným vydavatelom všetkých noriem?
Prečo teda tie normy, podobne ako právne predpisy ,nie sú volne dostupné a zadarmo?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2016, 22:04

Lebo aj štát potrebuje mať niekoho, na kom môže zarobiť a koho môže sankcionovať v prípade problémov.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Dec 2016, 22:54

Je viac podobných prirovnaní, ale napadá ma toto:

Na cestách platí cestný zákon, schválený parlamentom štátu,ktorý musia všetci vodiči v rámci bezpečnosti účastníkov cestnej premávky dodržiavať,
inač ich štát /polícia/ stíha za porušenie.
/zákon je publikovaný zadarmo./

Na stavbách atď... platia elektrotechnické normy,ktoré musia všetci elektrikári v rámci zaistenia bezpečnosti užívatelov elektrických zariadení dodržiavať

ináč ich štát stíha za porušenie.
/norma je spoplatnená/

Prvá časť je identická,druhá minimálne zvláštna,kedže v oboch prípadoch ide o bezpečnosť obyvatelstva.

Nie je to otázka na zamyslenie pre zákonodarcov?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Ado_PO » 01 Dec 2016, 23:15

Možno keby bol každý účastník cestnej premávky elektrikárom...
0
RoHS? Hrôza a des.

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 02 Dec 2016, 03:52

Ak to náhodou niekomu ušlo, tak:
Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR, odbor technickej normalizácie ....je predca predajcom noriem v SR a je to štátny/vládny orgán, nie súkromná spoločnosť!


to martin knocik:
Je jedno kto kam príde. RD v okolí BA stavia 60% maďarsko cigánských firiem, ktoré zastrešuje jeden občan SR a ten si vyžiada peniaze podľa platného katalógu prác v SR. ALE, revizák musí byť Slovák (trvalý pobyt v SR), musí mať skúšky a mal by byť neúplatný...

to 5ko: cestný zákon je záväzné nariadenie a na to, aby si ho dodržoval, si si MUSEL zaplatiť autoškolu, kde ti ho odkomentovali, dali do "podvedomia" nakoľko jazdíš automaticky a musel si urobiť záverečné skúšky. Takže v princípe si si ho prvý krát tiež zakúpil a ostatné novelizácie máš zadarmo. Tak isto vyhlášky.

Norma, je pracovným nástrojom pre toho, kto s ňou pracuje. A teraz prosím bez urážky, IT superman opravujúci si doma zásuvku NIE JE elektrikárom, pre ktorého to je denným chlebíčkom. Ako sa s nimi stretávam, majú VŠ elektro, ale nemajú platnú ani 21ku! Vraj sú tiež elektrikári.... Iná profesia, ktorá si stavia či prestavuje dom a ťahá si elektrické rozvody sama, tiež nie je elektrikárom a nemala by to robiť a ani sa s tým chváliť. Ale ušetriť treba.... Pochybujem, že sa nájde niekto, kto by potreboval k svojej činnosti všetky normy.

ALE ELEKTRIKÁR, ktorý sa chce živiť určitou časťou el. montážnych prác si musí kúpiť náradie a iné pracovné prostriedky. A aby vedel, ako a čo robí, tak si musí kúpiť aj učebnicu, nielen skončiť učňovku na 4 štvorky a piatu mať v mobile. Normy sú len odporúčacie, na školení pred skúškami ich tiež vysvetlia ako v autoškole a potom sú skúšky.
Jako merak napísal, dá sa dostať legálne za "malý" poplatok k normám. A ak je niekomu 60€ veľa, tak to nie je ani plná nádrž benzínu pre osobák, či 5 x 0,7l páleného. (pre Slováka bližšie porovnanie)

P.S. keď som robil prvú malú štruktúrku v RD, tiež som si musel kúpiť krimpovačky, LAN tester a iné drobné náradie a za zákazku som zobral 100€. Išiel som do straty, ktorá sa dorovnala ďaľšími zákazkami. Norma je to isté!

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Dec 2016, 14:13

Niekto nám tu chce nanútiť, čo ? Veď kúp si, aj vzduch si kúp !
Vráťme sa k téme:
Zásuvky se připojují tak, aby ochranný kolík byl nahoře a střední nebo nulovací vodič byl připojen na pravou dutinku při pohledu zpředu. Totéž platí i pro dvojité zásuvky.
Poznámka: Výjimku tvoří dvojité zásuvky staré konstrukce a rozdvojky.
Výnimka je pre staré zásuvky, nie pre nové - tak ako páni s § 24 - revízny technici ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok