Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Nov 2016, 17:47

alois napísal:Drakoush - mimo témy, ale:
Minulý týždeň som bol náhodou v jednom RD robiť kamery. Elektrikár sa tam trápil s tým, že mu neustále vyhadzovalo prúdový chránič. Otvoril som zásuvky v kúpelni a tam M+Ž/Z spojený klemou, aby bola vraj "posilnená ochrana"... mal par. 22!!!
Samozrejme, ten papier nehovorí nič o kvalitách. To máš ako s diplomami, vodičákmi, rôznymi certifikátmi a revízakmi...
Za to ale nemôže zákon, môžu za to ľudia, čo ho nedodržiavajú - či je to školiteľ, čo vydal oprávnenia, alebo samotný elektrikár - to je jedno.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Nov 2016, 19:26

Ako to potom môže podpísať a schváliť revízak, ak to nespĺňa tú normu 33 2180:1979 :?:

Obrázok

- je vtom taký istý bordel ako so schválenými pneumatikami ( 2 totožné autá, každé ma v technickom iné alternatívne rozmery pneu :ignore: )
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Merak » 27 Nov 2016, 20:03

Bobor1992:
na tie Schuko zásuvky, a celkovo na zásuvky a ich pohľad na EU normy máš dva pohľady, výrobca ti musí garantovať, že tá zásuvka je vyrobená v zmysle platných noriem, teda prúdová zaťažiteľnosť, napäťová izolácia, rozmery, pevnosť, IP krytie, výrobné materiály a procesy, ale druhý pohľad je na jej použitie v jednotlivých krajinách, kde sa môžu používať, a spôsob ich zapojenia, a toto ti EU normy neurčujú, nechávajú to na národné normy, lebo Veľká Británia by ťa poslala kadeľahšie so zásuvkami Schuko, FR, zasa Francúzi by ťa poslali kadeľahšie so zásuvkami používanými v GB, tak isto Nemci by ťa poslali kadeľahšie so zásuvkami GB a FR

OHAJ: revízny technik v prvom rade reviduje a kontroluje dotknutú elektrickú inštaláciu z hľadiska bezpečnosti, v revíznej správe sa môže odvolať na to, že dotknuté zásuvky nie sú v súlade STN, ale že objednávateľ si vyžiadal takéto zásuvky, a bol oboznámený s tým, že tieto zásuvky nie sú v súlade s STN a berie to na svoju zodpovednosť a zapíše to do revíznej správy a objednávateľ mu to aj podpíše, tak je krytý revízny technik a všetko je OK

s podobným problémom som sa stretol v 2006, keď sme zákazníkovi dodávali OnLine UPS, ktoré majú problém s parametrami pri prehodenej fáze a nuláka, išlo o nejakú banku a zásuvky typu Schuko, revizák nemal problém s týmito zásuvkami, ale s tým, že UPS nevyhovuje izolačný odpor, a keď som mu v zásuvke otočil vidlicu, tak mu to už vyhovovalo, no začal sa vykrúcať, že to by nemala robiť, ale po tom, že som ho upozornil, že zásuvky nevyhovujú našim normám, tak len odfrkol, že tie sú podľa EN noriem a vyžiadal si ich zákazník a že s nimi nič nemá, aj keď ich revidoval
a podotýkam, že UPS je Európsky výrobok vyrobený, testovaný a meraný v zmysle EN noriem, tak potom o čom to celé je?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: L a N prehodene

Príspevok od používateľa OHAJ » 27 Nov 2016, 21:16

Drakoush napísal:
TomasNM napísal: Problem nastava pri pouziti schuko zasuvky u nas,obzvlast pri starych TNC sustavach(s PEN).
Schuko je totiz obojstranna a teda tam neplati "faza vlavo".
Aký problém nastáva? Vieš mi to vysvetliť, čo sa stane, ak starý spotrebič zapojíš do zásuvky, v ktorej je fáza vpravo?

Ja Ťa ušetrím - nič sa nestane.
V 99,9% prípadoch máš samozrejme pravdu, ale zákon schválnosti - čo takto nejaký 3fáz.motor (M2) na 1-fáze zapojený nekorektne, miesto na N - kondenzátorov druhý pól uzemnený - na ktorú stranu sa to bude točiť ?
Prílohy
3f na 1f.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Nov 2016, 23:57

Opakujem - nekorektné zapojenie nie je výhovorka, pretože zapojenie sa dá dodrbať aj v sieti TN-S.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Nov 2016, 05:50

Ja stale vravim, ze ak je nejaky spotrebic, ktoremu nie je jedno kde je v zasuvke faza, tak ho treba vyradit, opravit, vyhodit.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Mego » 28 Nov 2016, 07:23

Ja mám tieto:
http://www.ekopel.pl/media/products/d53 ... 1479395774

Z polska. V hornej zásuvke je otočená fáza a nulák. Ešte som nezhorel, ani nevyhadzuje istič, ani nič. Revizák ešte nebol, ale keby mal glupe reči, tak ich na chvíľu vymením za lacné tesco zásuvky, on dá štempel a vymením si naspäť tieto.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5645
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Nov 2016, 07:38

tak ako hovorí spin90.... prehodená fáza nemá prečo vadiť.. a do tej polskej zásuvky aspoň v pohode vopcháš dva "uhlové" štekre..a nemusíš šukať rozdvojku :lol: :lol:
Prílohy
big_1_9afc54e73895.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Merak » 28 Nov 2016, 08:39

Ako keby bol problém s dvojzásuvkami s natočenou hornou dutinou.
:thumbup: :agree:
Ale to už nachádzame dosť mimo témy.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Nov 2016, 09:30

Tie natočené do strany schvalujem,nie je problém s ,,kolíkom hore,, ani s pretočením fázy,aj sa v pohode popracú dve fajkové vidlice,
ale tie polské sú skrátka polské, vôbec ich nes..ie,že sa v tej hornej vidlici po čase zlomí drôt v kábli. :lol:
No ale ked sa im to tak páči, nech si namontujú v Polsku trebárs aj neizolované krokodílky do steny a oblizujú ich jazykom,aspoň bude menej debilných vynálezov na svete. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6204
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 28 Nov 2016, 10:08

5ko: a predstav si, ze taketo otocene predava v PL aj Schneider.
Ja som tiez chcel taketo, lebo v celom dome mam vsetko zo serie sedna, ale natocene dvojzasuvky z tejto serie neexistuju.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Mego » 28 Nov 2016, 12:17

Isteže by som radšej zobral šnajdre, ibaže týpek v hagarde mi básnil, že šnajder vôbec nevyraba pootočenú hornú zásuvku... a z toho, čo tam mali vyložené, tak nemali. No ale k veci...
preto som bral tieto polské ekopely, lebo boli jediné čierne matne v europe. Nič iné čierne a matné som nenašiel. Našiel som čierne leskle, ale tie vyzerali tak lacno, že by som si ich nedal veru. Takže pokiaľ ma to nezabije, čo by nemalo, tak neni čo riešiť...
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Nov 2016, 13:07

5ko napísal:Tie natočené do strany schvalujem,nie je problém s ,,kolíkom hore,,
Blbosť, ja ho nemám natočený a nemám problém s kolíkom hore :lol:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa Xbunt » 28 Nov 2016, 15:26

Drakoush:
Suhlas. Som za klasiku. Hoci vypinace Legrand, ale dvojzasuvky ABB, alebo Tesla. A hoci je to zdlhave, ale stale zakaznikovi spravim a drotikoch ocka. Ale viem, ze tie zasuvky uz nieco podrzia.
S posunutym kolikom maju zle uchytenie drotu. Uz sa mi ztalo, ze vodari natiahli predlzovaky po celom dome a vsade ohrievace. Clovek by sa divil kolko zasuviek znesie trvaly odber 16A. (Od Legrandu s napichavackami ani jedna)
A neverim ani tym zasuvkam, kde stlaci 3 sruba 4mm drotiku s plieskom hrubim ako papier.
0

alois

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa alois » 28 Nov 2016, 15:48

čierna, pekná, kvalitná?, ale aj drahá....https://www.dotykovyvypinac.sk/W2C1FR-12

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa 5ko » 28 Nov 2016, 17:00

Drakoush napísal:
5ko napísal:Tie natočené do strany schvalujem,nie je problém s ,,kolíkom hore,,
Blbosť, ja ho nemám natočený a nemám problém s kolíkom hore :lol:


Nekrič hop, kým nepreskočíš!
Opýtam sa ťa o 40rokov. :lol: :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa bobor1992 » 28 Nov 2016, 19:48

Čo sa týka otočenej fázy a "nuláka" tak v TNC siei môže nastať problém, pokiaľ sa tam pripojí nejaká domorobo predlžovačka, ktorá je spravená z 2 linky a na oboch stranách pre preklemovaná pravá zdierka s kolíkom. Áno, aj to som už videl. Ale tak to je zariadenie z kategórie "No, tak mám 380V zásuvku, to je samica, na miešačke je tiež samica, čiže potrebujem kábel s 2x samcom"...

OK páni, ďakujem. Poviem vám niečo. Od nejakej doby je možné registrovať auto z UK u nás, aj keď má pravostranné riadenie. Istý Poliak si na Európskom súde vybojoval právo prihlásiť a používať v Poľsku z titulu voľného pohybu tovaru v EÚ. Judikát je na svete.
Myslím, že keby toto niekto dotiahol do extrému a popohnal to niekam pred súd, tak by tak isto vybojoval judikátom právo používať kľudne aj UK zásuvky u nás...ehm no, vlastne po Brexite už nie :lol: Ale chápete, čo myslím.
Akože nie, že by som sa šiel teraz posrať z nejakého SHUCKO steckera, ale pri pohľade na mapu je snáď jasné, že ktorý systém je "Európsky". A inak ešte ohľadom tej fázy vľavo a vpravo. Belgičania a Frantíci mali určenú fázu vpravo už v 30. rokoch, lenže komisia ČSN to vtedy nejako blbo odpísala a potrebovali to schváliť tak nejak narýchlo-
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa E001 » 28 Nov 2016, 20:14

Bobor a ešte mi vysvetli, podľa ktorej normy je prípustná tá domorobo dvojžilová predlžovačka!!!!! Za také hovadiny by som odtínal ruky, tak isto ako tá predlžovačka k miešačke, zo samcami na oboch stranách. Niesť vlastné dieťa, alebo iného blízkeho príbuzného v rakve s pocitom viny neni sranda len pre to, aby som trocha ušetril. :butthead:
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ktorá vyhláška ZAKAZUJE Schuko zásuvky?

Príspevok od používateľa AndiCibula » 28 Nov 2016, 20:30

Profesionálna deformácia ?
Stretávam sa s tým sústavne. S niektorými ľuďmi si môžem hovoriť úplne akékoľvek brutálne vtipy bez obmedzenia, od blondínok až po židov a buzny, ale stačí povedať malú, nevinnú vetičku s jedným slovíčkom "srať na bezpečnosť, hlavne že to funguje", tak už sa stavia na zadné a už sa mu vtip nepáči. :D
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: 33 2180:1979 - čl. 6.2.2

Príspevok od používateľa OHAJ » 28 Nov 2016, 20:31

Merak nam tu dal normy (STN 33 2130:1983 - čl. 2.3.3, STN 33 2180:1979 - čl. 6.2.2), čo to riešia, tak prečo stále vnucujete len to svoje. Je to čierne na bielom, čo ešte k tomu chcete povedať :?: :
Prílohy
33 2180 - 6.2.2..jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok