Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Elektrotechnické normy

Moderátori: Merak, Moderátori

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Príspevok od používateľa martin knocik » 04 Máj 2020, 16:43

Aký minimálny paragraf potrebuje operátor výroby aby mohol merať megmetom izolačný odpor kabeláže ktorú vyrobil a osadil do výrobku ?

V externej firme finalizujú prenosný výrobok 1. triedy ochrany ktorý som navrhol. 10% výrobkov je vadných z dôvodu poškodenia izolácie internej kabeláže a následného zničenia elektroniky, ktorú musím zdĺhavo opravovať. Aby som riešil tento problém, vytypoval som 2500V megmet a vyrobil meraciu zásuvku, takže samotné meranie je jednoduché. Výrobok stačí pripojiť do meracej zásuvky zásuvky a spustiť meranie na megmete. V ideálnom stave by si mal daný robotník po namontovaní kabeláže ju hneď aj vyskúšať megmetom pred prvým zapnutím výrobku. Dúfam že oprava vlastných chýb bude pôsobiť dostatočne motivujúco na to nerobiť hlúpe chyby typu samorezka prerezaná do ovládacieho kábla a pod.

2500V megmet s 1-2mA meracím prúdom predsa len môze byť nebezpečný pre obsluhu, výrobok ma plechový uzemnený kryt ktorý je počas merania megmetom nebezpečný.

Môže s megmetom pracovať poučená osoba (§ 20 ) alebo potrebuje už §21 do 1000V ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Máj 2020, 19:23

Začni uvažovať od par.22!
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Príspevok od používateľa ace1x » 04 Máj 2020, 19:53

Neviděl bych to tak tragicky. Zabezpečil bych při měření ochraným krytem výrobek. Zavřu kryt, až potom lze testovat, a nemusel by být problém.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Príspevok od používateľa clim-ber » 04 Máj 2020, 20:16

To niekto niekomu vazne toleruje 10 % zmetkov ? Neuveritelne ...
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Príspevok od používateľa Merak » 04 Máj 2020, 20:34

ace1x napísal:Neviděl bych to tak tragicky. Zabezpečil bych při měření ochraným krytem výrobek. Zavřu kryt, až potom lze testovat, a nemusel by být problém.
tak tak, pokiaľ tam to testovacie napätie bude len za prítomnosti krytu, teda aby sa daného výrobku dotyčný nemohol chytiť, tak to môže robiť aj poučená osoba §20
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Spôsobilosť pre megaohmeter (megmet)

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Máj 2020, 21:09

kedze je problem zohnat do vyroby ludi s paragrafom, jak pise merak treba test osetrit aby nedoslo k dotyku.
sps electronic robi plexi skrine. https://www.spselectronic.com/cz/produk ... -skrine-1/
vzadu pod vikom ma dost miesta na elektroniku
vsetko sa dalo do krabic, aj test izolacie ktory nebol. ked ten miliamper vykrutil kolegu :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok